Vancouver Gezilecek Yerler – Görülecek En İyi 17 Yer

Sörf ve kayak yapabileceğiniz, 5 bin yıllık tarihe tanıklık edebileceğiniz yer olan Vancouver, Kanada‘nın en hareketli ve en popüler şehirlerinden bir tanesi. Kanada’nın en yeni şehirlerinden biri olan Vancouver, birbirinden güzel tarihi ve turistik noktalar ile sıkılmadan 2-3 gününüzü geçirebileceğiniz güzel bir şehir.
Vancouver gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerin dışında, bu şehirde yapılacak şeyler de oldukça fazladır.

Yemek turları, yürüyüş turları, günübirlik ada turları ve kayaking (Kano Sporu) Vancouver’da yapılacaklar arasında en popüler olanlardan bazılarıdır.

Vancouver’da Nerede Konaklayacağınıza Karar Verdiniz mi ?

-Şehirdeki en merkezi, turistik yerlere en yakın ve en popüler bölge, Yaletown Bölgesi‘dir.

-Vancouver’da en ucuz konaklama birimlerini bulabileceğiniz bölge West End Bölgesi‘dir

Bu iki bölge de şehirdeki en iyi konuma sahip, turistlerin en çok tercih ettiği yerlerdendir.

Vancouver Gezilecek Yerler Listesi 

Şehirdeki gezip görülecek önemli noktaların büyük bir bölümü şehrin merkezinde bulunuyor. Fakat, turistik noktaların çoğuna bir bölgeden yürüyerek kolaylıkla ulaşamıyorsunuz.

Bu yüzden, Vancouver gezinize nerede başlayacağınızın aslında çok da önemi yok. Tabi, şehirde çok fazla vaktiniz yoksa, şehir merkezi yakınlarından başlamak çok daha mantıklı olacaktır.

1.Stanley Park

Stanley Park Vancouver
Stanley Park

Vancouver’ın en güzel parkları arasında olan Stanley Park, 1000 dönümlük bir alana yayılmış ve plajlar, bir akvaryum, oyun alanları, bir havuz ve su sıçrama parkı, botanik bahçeleri, bir golf sahası, 17 tenis kortu ve çok daha fazlasını içeren, yarım gününüzü rahatlıkla geçirebileceğiniz yerlerden.

Bu parkta yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri de, bisiklet ile parkın çevresini gezmektir. Bunun dışında oldukça popüler olan, Hayalet Tren’e de binebilirsiniz.

2.Granville Adası

Granville Adası Vancouver
Granville Adası

Teknik olarak bir yarımada olan bu sahil bölgesi, şehrin en çok fotoğraflanan yerlerinden bir tanesi.

Restoranlar ve kafelerden halka açık bir pazara, sanatçı stüdyolarından galerilere ve alışveriş imkanlarına kadar, birçok imkana ev sahipliği yapıyor.

Öğleden sonraları turistlerin favori yerlerinden biri olarak bilinen Granville Adası, sıkılmadan 1-2 saatinizi geçirebileceğiniz güzel yerlerden.

3.Gastown

Gastown Gezilecek Yerler
Gastown

Bir zamanlar Kanada’nın en büyük şehri olan Gastown, günümüzde daha çok alışveriş için tercih edilen bölgelerden biri. Vancouver’da alışveriş denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Gastown da, şehirde göz atabileceğiniz yerlerden.

Bu semtte alışverişin dışında, birbirinden çeşitli restoranları, galerileri ve daha birçok yerin modaya uygun halini bulabilirsiniz.

Arnavut kaldırımları ile ünlü olan bu semtteki binaların büyük bir bölümü yenilenmiş olmasına rağmen, dokunulmamış birkaç tarihi binayı da görebilirsiniz.

Ayrıca burası, Vancouver’da güzel bir gece geçirebileceğiniz en güzel yerlerden. Yerel halkın en çok takıldığı barları da bu semtte bulabiliyorsunuz.

4.Chinatown

Chinatown - Çin Mahallesi Vancouver
Chinatown

Her şehrin Çin Mahallesi, genelde o şehrin en güzel gezilecek yerleri arasında olur. Vancouver’daki bu Çin Mahallesi’de aynen öyle. Burası, Vancouver’ın en eskisi ve en büyüğü olarak bilinir.

Şehir Merkezi Finans Bölgesi ve Gastown’un sınırında bulunan bu mahalle, her Chinatown’da olduğu gibi, Dim Sum restoranlar, ucuz alışveriş yapabileceğiniz yerler, ucuz yemekler ve içecekleri bulabilirsiniz.

5.Sun Yat-Sen Garden 

Sun Yat-Sen Çin Bahçesi Vancouver 
Sun Yat-Sen Garden

Dr. Sun Yat Sen olarak bilinen bu Çin Bahçesi, Vancouver’ın en turistik yerleri arasında.

Tamamen geleneksel olarak el ile inşa edilmiş olan bu bahçe, hepsi Konfüçyüs ve Budist geleneğine uygun olarak Avluda bulunan karışık bahçeleri, kıvrımlı taşları, kusursuz biçimde oyulmuş bitki örtüsünü taklit etmekte.

6.Antropoloji Müzesi

Antropoloji Müzesi Vancouver
Antropoloji Müzesi

MOA olarak da bilinen bu müze, Kuzeybatı Kıyısı Birinci Milletler ve dünyadaki diğer kültürlerden geleneksel ve çağdaş sanatı tüm güzelliğiyle gösteren bu müze, Arthur Erickson tarafından tasarlanmış.

Şehrin tam merkezine 20 dakika uzaklıkta bulunan bu müze, görkemli oymalar, dokumalar ve çağdaş sanat eserlerinin yanı sıra dünyanın en büyük eser koleksiyonuna da ev sahipliği yapıyor. 9 binden fazla eserin sergilendiği Multiversity Galerileri ise, müzenin en güzel bölümlerinden.

Birçok kültürü ve tarihi bir arada görüp öğrenebileceğiniz bu müzeyi de, gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

7.Capilano Asma Köprüsü

Capilano Asma Köprüsü
Capilano Asma Köprüsü

Vancouver’ın turistik yerleri arasında oldukça popüler ve etkileyici yerlerden biri olan Capilano Asma Köprüsü, ilk olarak 1889 yılında yapılmış.

Capilano Nehri’nin 137 metre karşısında 70 metre üstünde uzanan bu köprü yağmur ormanlarının muhteşem manzarasını sunuyor. Zaten sırf bu yüzden bile bu köprüyü görmeye değer.

Vancouver, her ikisi de eşit derecede muhteşem olan iki asma köprüye sahip, ancak biri turistlerle dolu ve pahalı, diğeri ise daha çok yerli ve ücretsiz!

Capilano Asma Köprüsü ise, ücretli olandır.

8.Seawall

Seawall Vancouver
Seawall

27 km uzunluğundaki bu asfalt yol, bisiklet ile tur atabileceğiniz en güzel yerlerden.

Asfalt yol Vancouver Kongre Merkezi’nde başlıyor ve ardından Stanley Parkı’nın etrafını İngiliz Koyu’na, False Creek’e, Olimpiyat Köyü’ne, Granville Adası’na, Kitsilano Plajı’na ve İspanyol Bankaları’nın plajlarına doğru gidiyor. Bir bisiklet turu ile Vancouver’ın en güzel yerlerini görebiliyorsunuz.

Bu bisikletleri ister kendiniz kiralayıp, bu asfalt yolu takip edebilir, isterseniz de turlara katılabilirsiniz.

Stanley parkındaki 9 km yol ise, en popüler olanıdır. Dünyanın en uzun kesintisiz yolu olarak bilinen bu yer, eşsiz dağ manzaraları, plajlar ve birçok heykelleri görebileceğiniz yoldur.


Booking.com

9.English Bay Beach

Gulen Heykeller
Gülen Heykeller Vancouver

Şehrin batı tarafında bulunan English Bay Beach, oldukça kalabalık bir plaja, alışveriş için birçok butiğe ve şehirdeki en fazla restorana ev sahipliği yapan yer olarak bilinir.

Vancouver’daki birçok yerel etkinliğe ev sahipliği yapan English Bay Beach, yaz aylarında denize girebileceğiniz en güzel yerdir.

Tabi yaz aylarının dışında da burası oldukça popüler ve turistler ile dolu. Burada yıl boyunca alışveriş yapabilir, şehrin en kaliteli ve en popüler restoranlarında güzel yemeklerin tadına bakabilir, eşsiz bir manzaraya tanıklık edebilir veya heykel ve anıtlara göz atabilirsiniz. Gülen adam heykellerini ve İnukshuk Anıtı’nı da gördüğünüzden emin olun.

10.VanDusen Botanik Bahçesi

VanDusen Botanik Bahçesi Vancouver
VanDusen Botanik Bahçesi

Şehirdeki en yük ağaçlara ev sahipliği yapmasıyla tanınan bu botanik bahçesi, uzun ömürlü bitkilerler dolu, nefes alabileceğiniz güzel bir yer.

55 dönümlük büyük bir alanda bulunan bu bahçe, dünyanın dört bir yanından 7.500’den fazla tür bitkiye ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca, Pitoresk bir göl ve 3.000 sedir ağacından yapılmış bir çit labirentine sahiptir.

Şehirdeki bu cennet bahçesinin en güzel yanı da, yıl boyunca burayı ziyaret edebiliyor olmanız. Sizi eko sistemi turuna çıkarak bu bahçeyi de Vancovur’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

11.Jericho Plajı

Jericho Plajı
Jericho Plajı

Vancouver’daki plajlar arasında en popüler olanlardan bir tanesi de Jericho Plajı’dır.

Oldukça sakin olan sörfüyle Jericho, kayak, kürek sörfü, rüzgar sörfü ve yelken gibi su sporları için Vancouver’da bulabileceğiniz en iyi ve en ideal plaj.

Jericho Plajı sadece plaj ve su sporlarından ibaret değil. Tenis kortları, piknik yapabileceğiniz yerleri ve daha fazlasını sunmaktadır.

12.False Creek

False Creek Vancouver Gezilecek Yerler
False Creek

False Creek, şehir merkezini şehrin geri kalanından ayıran, yürüyüş ve tekne gezileri için en ideal yerdir.

False Creek boyunca üç tane deniz kenarı yürüyüşü var ; Kuzey, Güney ve Olimpiyat Köyü. 2010 Olimpiyatları’nın yeniden canlandırdığı, sanayi bölgelerini ve mahalleyi gezmeyi unutmayın.

Şehirdeki en çok fotoğraflanan yerlerden biri olan False Creek de kaçırılmaması gereken yerlerden bir tanesi diyebiliriz.

13.Grouse Mountain

Grouse Mountain Teleferik
Grouse Mountain

Daha çok sağlam bir yürüyüş parkuru öneriliyor olsa da, bu dağa çıkmanın en güzel ve en eğlenceli yolu teleferikleri kullanmaktır.

Şehir merkezinden sadece 15 dakika uzaklıkta bulunan Vancouver’ın önde gelen turistik yerlerinden olan Grose Mountain, gerçekten ödüllendirici ve unutulmaz bir deneyim sunuyor.

Bir giriş bileti ile dağın tüm yaz – kış etkinliklerinden ücretsiz olarak yararlanabiliyorsunuz. Bilet fiyatları için buraya tıklayabilirsiniz.

14.Richmond Gece Pazarı

Richmond Gece Pazarı
bcrobyn.com – Richmond Gece Pazarı

Vancouver’ın en kalabalık yerlerinden biri olan Richmond Gece Pazarı, yaz aylarında çok daha canlı oluyormuş. Özellikle akşam gezisi için tercih edilen bu gece pazarında, yemek yiyebileceğiniz stantlardan hediyelik bir şeyler alabileceğiniz yerlere birçok şeyi bir arada burada bulabiliyorsunuz.

Vancouver’ın en büyük Çin topluluğuna ev sahipliği yapan Richmond, sonsuz biblo tezgahları ve sanat gösterileriyle de oldukça ünlü.

15.Canada Place

Canada Place Vancouver
Canada Place

Burrard Inlet sahilinde bulunan bu yapı, Vancouver Kongre Merkezi’ne, Pan Pacific Vancouver Hotel’e, Vancouver’ın Dünya Ticaret Merkezi’ne ve FlyOver Canada’nın sanal uçuş yolculuğuna ev sahipliği yapmasıyla ünlü. Şehri en güzel görebileceğiniz yerlerden biri olarak da bilinen Canada Place’in bulunduğu yerden, deniz uçakları ile pahalı bir Vancouver turu da yapabiliyorsunuz.

16.Vancouver Aquarium

Vancouver Aquarium
Vancouver Aquarium

Stanley Park’ta görebileceğiniz bu akvaryumun görülmeye değer şeylerin büyük bir bölümü dışarıda bulunuyor. Koruma, araştırma, rehabilitasyon, eğitim ve diğer değerli girişimler yapmasıyla diğer akvaryumlardan çok daha farklı olduğundan dolayı göz atmaya değer. Tabi 40-50$ gibi bir giriş ücreti olduğundan dolayı da, turistlerin büyük bir bölümü es geçiyor. Ayrıca 5 yaş altı çocuklar da bu akvaryuma ücretsiz olarak girebiliyor.

17.Science World – Bilim Merkezi

Bilim Merkezi

Şehir merkezinden sadece birkaç dakika uzaklıktaki bu Bilim Merkezi, Her yaştan ziyaretçiyi büyüleyen aile dostu bir komplekstir.

Eşsiz küresel “golf topu” tasarımı sayesinde anında tanınan Science World, 1989 yılında açıldığından bu yana, 13 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlamış olmasıyla da ünlü.

Bilim Tiyatrosu’ndaki Peter Brown Aile Merkezi Aşamasında veya dört öğretim laboratuvarından / sınıfından birinde, bilime dayalı gerçekler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İnsan ve hayvan yaşamı sergileyen büyüleyici BodyWorks’ü gördüğünüzden de emin olun ve OMNIMAX Tiyatrosu’nda bir gösteriye katılın; yüksek beş katlı  ve 27 metre çapındaki tiyatro, dünyanın en büyük OMNIMAX ekranı olarak biliniyor.

Vancouver gezilecek yerler listesi için bu 17 yere birkaç güzel turistik nokta daha eklemek mümkün. Fakat, 1-2 günlük bir Vancouver gezisi için şehirdeki en popüler ve en güzel bu turistik yerler güzel bir şehir gezisi için yeterli olacaktır.

Göz At : Montreal gezilecek yerler

Vancouver’da Nerede Kalınır ? – Vancouver Şehir Merkezi Otelleri

Bu şehirde konaklama için birçok bölge bulunuyor. Fakat bunlar arasında en popüler, en merkezi ve turistik noktalara ulaşım bakımından en iyi olan 3 bölge bulunmaktadır. Bunlar ;

  • Yaletown Bölgesi ; Şehirdeki en çok tercih edilen konaklama bölgelerinden biri olarak bilinen bu bölgede, şehirdeki birçok şey elinizin altında olacaktır. Vancouver’daki gezip görülecek yerlerin büyük bir bölümü de bu bölgeye oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Bazı yerlere yürüyerek gidebilirken, bazı yerlere kısa toplu taşıma yolculuğu ile rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
  • West End Bölgesi ; Vancouver’de ucuz otellere ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan bu bölgede, birbirinden uygun fiyatlı restoranları ve barları da bulabilirsiniz. Burası, daha çok öğrencilerin takıldığı bir bölge olarak bilindiğinden dolayı, bütçe dostu bir bölgedir. Bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Granville Caddesi ; Bu cadde, Vancouver’ın kalbinin attığı yerlerden biri olarak bilinir. Burası, diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olsa da, şehirdeki en fazla turistin bulabileceğiniz yerdir. Cadde yakınlarında birbirinden şık ve lüks otelleri bulabiliyorsunuz. Bunun yanında çok az sayıda butik oteller bulunmaktadır. Yani bütçeli bir Vancouver gezisi için güzel bir yer olmayabilir. Bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Göz At : Toronto Gezilecek Yerler


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...