Varna Gezilecek Yerler | En Güzel 15 Yer

Her yaştan turiste güzel bir deneyim sunan Varna, her ne kadar gece hayatıyla ün yapmış olsa da, tarihi ve kültürel yapısıyla hayran kalınacak şehirlerden. Mesela dünyanın en eski altın hazinesini Arkeoloji Müzesi’nde görebilir, Taş Orman’da doğal kaya oluşumlarını görebilir veya Karadeniz’in kumlu plajında güneşin tadını çıkarabilirsiniz.
Varna gezilecek yerler listesi hazırlarken de şehirde nerede konaklayacağınıza iyi karar vermenizde yarar var. Güzel bir bölgede konaklayacak olursanız, şehirdeki turistik yerlere ve hareketli bölgelere çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Varna’da konaklama için henüz bir tercih yapmadıysanız, Varna’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilir, bölge bölge konaklama tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Veya buraya tıklayarak Varna’daki en ideal konaklama birimlerine ve fiyatlarına göz atabilirsiniz.

Varna Gezilecek Yerler Listesi

Varna’da gezilecek yerlere geçmeden önce gezilecek yerler bakımından en güzel konuma ve en iyi konuk değerlendirme puanlarına sahip konaklama birimlerine göz atın derim. Bu şehirde konaklama tavsiyesi olarak ;

Bütçeli ; Victoria Hotel | Briz 2 Hotel |

Orta Bütçeli ; Aqua Hotel | Art Deco Hotel Odessos |

Lüks ; Rosslyn Dimyat Hotel Varna | Graffit Gallery Design Hotel |


Booking.com

1.Deniz Bahçesi – The Sea Garden

Deniz Bahçesi Varna
Deniz Bahçesi

Deniz kıyısı boyunca uzanan büyük bir park olan Deniz Bahçesi, peyzaj mimarisinin en güzel örneklerindendir.

Burası Varna halkının eğlenmeye geldiği en güzel yerlerden biri. İster kendiniz için bir Casino isterseniz de aileler için güzel bir hayvanat bahçesinde zaman geçirebilirsiniz.

1961 büyük kalabalıklar önünde bu bahçeyi açmış olan Yuri Gagarin’in heykelini de park içerisinde bulabilirsiniz.

Bu Deniz Bahçesi konum olarak güzel bir yerde bulunuyor. Parktan barlar ve gece kulüpleriyle çevrili olan plaja doğrudan erişebilirsiniz. Parkta deniz manzaralı banklara oturabilir veya parka yürüme mesafesinde olan Gözlemevi ve Deniz Müzesi gibi yerleri de ziyaret edebilirsiniz.

2.Arkeoloji Müzesi

Varna Gezilecek Yerler
Varna Arkeoloji Müzesi – varnacitycard.com

Bu müzede ilk olarak görülmesi gereken eserlerin başında Altın Varna Sergisi yer alıyor. Dünyanın en eski altın hazinesine sahip bu koleksiyon, müzenin ve Varna’nın en dikkat çeken eserlerinden.

Bu koleksiyon, Trakya mezarlarının 6.500 yıl öncesine dayanan Varna Nekropolü’nden elde edilen altın ve değerli eşyalardan oluşan bir koleksiyondur. Bunun yanında birçok mutfak eşyası ve diğer süs eşyalarını da görebiliyorsunuz.

3.Aladzha (Aladja) Manastırları

Aladzha

Aladja, Varna’nın kuzeydoğusundaki banliyölerinin hemen ötesinde, sahildeki korunan bir doğal alanın parçası olan şaşırtıcı bir Ortodoks mağara manastırı kompleksidir.

Bu mağaralar insan yapımıdır ve 25 metre yüksekliğinde bir karstıklı uçurumun yüzeyinden kasten oyulduğu söylenir. Manastırın içinde çok iyi kalmış mozaiklerin ve kısmen kaybedilen ortaçağ fresklerinin olduğunu görebilirsiniz.

Aladzha Manastırı, Karadeniz kıyısındaki en büyük mağara manastırı olup orta çağdaki hermitlerin hayatının nasıl bir şey olduğunu anlamanıza yardımcı olmaktadır.

Burada, Kiliseyi, birkaç manastır hücresini, mutfağı ve yemek alanını da görebilirsiniz.

Manastır, yaklaşık 15 km uzaklıktaki Golden Sands Tabiat Parkı’nda yer almaktadır.

4.Varna Katedrali

Varna Katedrali
Varna Katedrali

Varna gezilecek yerler listesi, şüphesiz Varna Katedrali olmadan olmaz.

Akşamları ışıklarının açılmasıyla birlikte güzel bir görüntüye sahip olan bu katedrali de listenize ekleyin derim.

Bu görkemli kilisenin en dikkat çeken yerleri ise, parlayan bakır kubbeleridir. Bulgar Kurtuluşu’ndan kısa bir süre sonra Ruslar tarafından 19. yüzyılın sonlarına doğru yaptırılmış. Ruslar bu kiliseyi yaparken Petersburg’daki Peterhof Sarayı’ndaki tapınaktan esinlenmiş.

Kilisenin iç kısmında görebileceğiniz ikonların 50’den fazlası, 20. yüzyılın başlarında Rus Çarı Nicholas II tarafından bağışlandı ve içlerinde görebileceğiniz diğer süslemelerin çoğu, aşamalar halinde eklenmiş. Mesela, 1960 yılına kadar Vitray Pencereler yokmuş.

5.Stone Forest – Taş Ormanı

Taş Ormanı
Taş Ormanı

Savaş alanından biraz daha uzakta, Bulgaristan’daki tek çölün olduğu yerde tuhaf bir doğal fenomen olan Taş Ormanı, şehri ziyaret eden turistlerin büyük bir bölümünün mutlaka göz attığı yerlerden.

13 kilometrekarelik bir alanı kaplamakta ve taş sütunların boyu da 7 metreye kadar çıkabilmektedir.

Bu sütunlar oyuktur ve küçük organizmaların neden olduğu metan oksidasyonu olarak bilinen bir işlem tarafından oluşturulmuştur, ancak insan yapımı olmadıklarına inanmak zor.

Taş Ormanı görmek istiyorsanız, bir araç kiralamanız veya turlara katılmanız gerekiyor. Çünkü bu ormanı, şehrin merkezine ortalama 20 km uzaklıkta bulunuyor. Biraz uzak olsa da, göreceğiniz manzaraya değecektir.

6.Roma Hamamları

Roma Hamamları Varna
Roma Hamamları

Varna’nın güneydoğusunda, bir zamanlar Roma kenti Odessus’a ait bir hamam kompleksi bulunuyor.

Bu hamamlar 100 yılına dayanmaktadır: Avrupa’da hayatta kalmak için en büyük Roma Thermae’leri arasındadır ve Roma’nın dışında kalanların sadece ikincisidir.

Binanın bir bölümü 25 metre yüksekliğinde. Banyoları bir yeraltı borusu ağıyla ısıtan sistemin kalıntılarını bile görebilirsiniz. Yüksek yürüyüş yolları size kuşbakışı bir görünüm sunar. Böylece güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

7.Retro Müzesi

Varna Gezilecek Yerler
Retro Müzesi

Varna’da gezilecek yerler arasında bir hayli popüler olan Retro Müzesi, bir alışveriş merkezinin içerisinde bulunmakta ve 20. yüzyıldan kalma günlük yaşamın her yönünü hemen hemen çok iyi sergilemektedir.

Müzede, Bulgar sigaraları, mutfak eşyaları, elektrikli süpürgeler ve kozmetik ürünleri var. Bunun yanında, şarkıcı Emil Dimitrov ve Todor Zhivkov gibi halk figürlerinin balmumu heykelini de görebilirsiniz.

Müze içerisinde en dikkat çeken yerlerden biri de 50 otomobile sahip koleksiyondur.

8.Plajlar

Varna Gezilecek Yerler
Varna Plajları

Varna’yı yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, serinlemek için birçok seçeneğiniz var. Sunny Plajı da bunlar arasında en popüler olanı. Biraz kalabalık olsa da, gençlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri olarak bilinir.

Sessiz, aile dostu bir plaj arıyorsanız da gelişmemiş bir deniz kıyısına sahip Nirvana Plajı’na göz atabilirsiniz. Sadece tek bir barın bulunduğu bu plaj çok popüler olmasa da, kafa dinlemek için güzel bir plaj.

9.Varna Eğlence Parkı

Varna Eğlence Parkı
Varna Eğlence Parkı –Flickr

Şehri ailece ziyaret ediyor ve turistik gezilerden sıkıldığınız da çocuklarınız ile güzel vakit geçirebileceğiniz Varna Eğlence Parkı’nı da Varna gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Çarpışan arabalar, atlıkarıncalar, mini roller altlıkları, botlarla dolu bir göl, dönme dolap ve çocuklar için saatlerce zıplamak isteyecekleri bir tür bungee askısı içeren trambolinler de dahil olmak üzere bir dizi küçük atraksiyon var. Daha çok küçük çocuklar için tercih edilen bir parktı. Orta yaş çocuklar ve yetişkinle için pek fazla bir şey bulunmamaktadır.

10.Varna Savaşı Parkı Müzesi

Varna Savaş Parkı Müzesi
Varna Savaş Parkı Müzesi – visit.varna.bg.com

Bu müze, Avrupa geç-ortaçağ tarihinin en önemli anlarından birinin yerini göstermektedir. 1444’teki Varna’da, Macar-Polonya Hristiyan Ordusu, II. Sultan Murad’ın Osmanlı Ordusu tarafından yenildi. Bu, bölgedeki birkaç asırlık Türk egemenliğine yol açtı ve 19. yüzyılın sonlarına kadar sürmüş.

Park, Varna’nın batısında yer almaktadır ve binaları, savaşın ardından toplanan 15. yüzyıl silahlarının ve zırhlarının kalıcı bir sergisini sunmaktadır.

Bu park sadece müzeden ibaret değil. Müze gezinizden sonra, parkı da keşfedebilirsiniz.

11.Üniversite Botanik Bahçesi

Varna Gezilecek Yerler
Botanik Bahçesi -visit.varna.bg.com

Varna’nın en yeşil yerlerinden biri olan Botanik Bahçesi de, bu şehirde kaçırılmaması gereken güzel turistik yerlerden.

Bu 360 hektarlık parkın ve arboretumun huzurlu çevresini basit bir gezinti yapmak veya gölgede piknik yapmak için ziyaret edebilirsiniz.

Botanik Bahçesi 1977 yılında açılmıştır ve 300 tür bitki ve çalılık içermektedir.

12.Çudnite Skali (Harika Kayalar)

Varna Gezilecek Yerler
Harika Kayalar

1949 yılında Hükümet tarafından Ulusal Fenomen statüsü kazanmış bu ilginç kayalar, Taş Orman gibi güzel bir görüntü sunuyor. Nehir kenarında duran 50 metre uzunluğunda olan bu kayalar sivri görünümleri ile dikkat çekiyor.

Kayaların şekilleri su ve rüzgar erozyonu sonucudur. Birkaç fotoğraf çekmek için de buraya uğrayabilirsiniz.

13.Tıp Tarihi Müzesi

Varna Gezilecek Yerler
Tıp Tarihi Müzesi

Varna Üniversitesi, Balkanlar’daki tıp tarihine adanmış tek cazibe merkezine ev sahipliği yapıyor.

Sadece tomurcuklanan doktorlar için değil; Eski Yunanlılar, Romalılar ve Bulgar bağımsızlığının ilk günlerinde Eski Trakya’dan bu yana, her biri yerel olarak keşfedilen otantik eserler tarafından temsil edilen, Bulgaristan’da bir tıbbi uygulama kronolojisi var.

Müze, bölgedeki insani gelişmenin zaman çizelgesini kapsayan doğal tarih sergilerinin yanı sıra, 4.000 civarında cilt de sergilemektedir.

Modern tıp ayrıca röntgen cihazı ve ultrason tarayıcı şeklinde ele alınmaktadır.

14.Singing Fountains – Şarkı Çeşmeleri

Şarkı Çeşmesi varna
Şarkı Çeşmeleri

Varna’daki Opera ve Tiyatro Binası’nın hemen yanında bulunan şarkı çeşmeleri, ışıklandırma sistemleri ve pompaları sayesinde güzel bir görüntüye ev sahipliği yapar. Özellikle hava karardıktan sonra birçok turisti, çeşmenin bulunduğu meydanda şovu izlemek için beklediğini görebilirsiniz. Bu arada, Opera Binası’na da kısaca göz atmayı unutmayın.

15.Gece Hayatını Keşfedin

Varna, gece hayatıyla popüler şehirlerden. Özellikle barlar ve gece kulüpleriyle çevrili plajlarıyla bu şehirde gece hayatına adına aradığınız şeyden fazlasını bulabilirsiniz.

Birbirinden güzel ve kaliteli barlarında ucuza içebilir, geceyi de şehrin en güzel gece kulüplerinden birinde tamamlayabilirsiniz. Eğer yaz aylarında Varna’yı ziyaret ediyorsanız, mutlaka gece hayatı için plaj barlarına ve gece kulüplerine göz atın.

Varna Gezilecek Yerler – Nerede Kalınır ? 

Varna’da konaklama için çok fazla konaklama bölgesi yok. Birçok turistik nokta şehir merkezine yakın bir konumda bulunduğundan dolayı kültür gezisi için merkeze yakın yerlerde konaklamakta yarar var. Fakat Varna’yı ziyaret etmenizin asıl amacı plajlara da yakın olmak ise, şehir merkezine 3-4 km uzaklıkta bulunan ve plajlara süper yakın olan konaklama birimlerini de tercih edebilirsiniz.

Varna gezilecek yerler listesine ek olarak birkaç yeri yazmak da mümkün. Fakat yaz aylarında bu şehri ziyaret ediyorsanız, daha çok plajlarda vakit geçirmenizde yarar var. Zaten Varna’yı akşamları plajlardan seyretmenin tadı başkadır.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...