Varşova, Polonya’nın başkenti ve erasmus öğrencilerinin en çok gitmek istediği şehirlerden biri. Modernliği, başkent havası ve eşsiz gece hayatı ile, hem yaşanabilecek, hem de turist olarak sıkılmadan gezilebilecek bir şehir. Varşova gezilecek yerler, genel olarak tarihi ve yeni binalardan, kiliselerden ve meydanlardan oluşuyor denebilir.

Varşova, her ne kadar bir erasmus şehri olarak bilinse de, başlı başına gezilmesi gereken şehirlerden de biri diyebilirim. Erasmus öğrencilerinin genelde Avrupa ülkeleri görme merakı yüzünden, bu şehir çoğu zaman es geçilmekte. Sadece bir aktarma şehri olarak kullanılan Varşova, eğlence hayatının dışında yapılacak birçok etkinliği ve gezilecek yerleri ile, hayran kalacağınız güzel bir şehirdir.

Varşova’da konaklama için henüz plan yapmadıysanız, Varşova’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Varşova’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimi olan otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Varşova Gezilecek Yerler Listesi

1.Old Town Square (Eski Kent Meydanı )

Varşovar Gezilecek Yerler
Kent Meydanı-Old Town Square

Bu meydan, adını çevrede bulunan 17. yüzyıldan kalma binalardan almakta. Bu üçgen şeklinde ki meydanda birçok restoran ve cafeler de bulmak mümkün. Tarihi Varşova müzesi, bu meydandan sadece 5 dakika yürüme mesafesinde. Ayrıca, birçok önemli noktaya bu meydandan çok rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Varşova’da görülmesi gereken yerler arasında olan eski kent meydanı, turist olarak ilk uğramanız gereken yerlerden.

2.Lazienki Royal Park (Kraliyet Parkı)

Varşova Gezilecek Yerler
Royal Lazienki Parkı

Varşova’nın en büyük parkı olarak bilinen Lazienki Park, saray kompleksine, göle ve muhteşem bir botanik bahçesine ev sahipliği yapmakta. Ayrıca, parkın ortasında bulunan Frederic Copin anıtı da görülmeye değer bir mimari eser diyebilirim. Varşova’nın gezilecek yerleri arasında olan bu kraliyet parkı, pek çok turist tarafından es geçiliyor olsa da, bence mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

3.Ghetto Ayaklanması Anıtı

Varşova Gezilecek Yerler
Ghetto Ayaklanması Anıtı

Naziler 1939-1940 yıllarında Polonya’yı işgal etmek için 100.000 Yahudiyi sürgüne göndermiş. Bunun sonucunda, 380.000’e yakın Yahudi, ayaklanma için Ghetto’da bir araya gelmiş ve böyle bir ayaklanma sonucu, birçok Yahudi Ghetto’da çok ağır şekilde hayatını kaybetmiş. O günden beri Ghetto, Polonyalılar için bir sembol haline dönüşmüş ve tarih asla unutulmamış.

Varşova’nın tarihi yerleri arasında olan Ghetto Ayaklanması Anıtı ziyareti için, turları tercih etmenizi tavsiye ederim. Özel turlara ücret ödemek istemezseniz, ücretsiz olarak yürüyüş turlarına katılabilir ve bu anıt hakkında tarihi bilgileri öğrenebilirsiniz.

4.Royal Castle (Kraliyet Kalesi)

Varşova Gezilecek Yerler
Royal Castle-Kraliyet Kalesi

15.yüzyılda inşa edilmiş bu kale, Mazovya Prenslerinin evi olarak hizmet verdiği söylenmekte. Başkent, Krakow‘dan, Varşova’ya taşındıktan sonra, Kral ve Hükümet Konağı olarak hizmet vermeye başlamış. Kale, defalarca yenilenmesine rağmen, II.Dünya Savaşı sırasında tamamen yok edilmiş. 1971-1988 yılları arasından Kaleden kalan kalıntılar ve molozlar kullanılarak, kale tekrar inşa edilmiş. Günümüzde Rembrandt, Bernardo Bellotto, Aka Caneletto ve Polonya Kralı Stanislaw August Poniatowski’ye ait birçok eseri sergileyen bir müze olarak faaliyet göstermekte.

5.The Palace of Culture and Science (Kültür ve Bilim Sarayı )

Varşova gezilecek yerler
Varşova Bilim ve Kültür Sarayı

Polonya’nın en büyük binası olarak kabul edilen bu Saray’ın 3.000’den fazla odası bulunmakta. Bina, Varşova’nın panaromik manzarasını en iyi seyredebileceğiniz yerlerden. Ayrıca, birçok yüzme havuzu, sinema salonu, müze, kütüphane ve tiyatro salonu ile, turistlerin gönlünü fethetmiş mimari bir yapı. Varşova’nın en bilindik yerleri arasında olan bu Kültür ve Bilim Sarayı, Varşova’da gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye edebileceğim yerlerden.

6.Barbican

Varşova Gezilecek Yerler
Barbican

Güzel bir mimariye sahip bu yapı, aslında Belgrad’ta bulunan Kalamegdan Kalesine biraz benzemektedir. Nowomiejska sokağını koruma amaçlı bir kapı olarak 1540 yılında yapıldığı söylenmekte. Jan Baptist tarafından dizayn edilen Barbican, Varşova gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken farklı yapıda bir mimari yapıdır.

7.Aziz Anna Kilisesi

Varşova Gezilecek Yerler
Aziz Anne Kilisesi

Varşova’da görülmesi gereken yerler arasında olan Aziz Anna Kilisenin kulesine çıkarak eski kent meydanı manzarasını seyredebilir, mükemmel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Ayrıca bu dini yapı, Varşova’nın en eski kilisesi olarak bilindiğinden, tarihe meraklı olanların da uğraması gereken yerlerden.

8.The Tomb of Unknown Soldier (Meçhul Asker Mezarı)

Varşova Gezilecek Yerler
Meçhul Asker Mezarı

Meçhul Asker mezarları, anıtları ve kemerleri II. Dünya savaşından kalma bir gelenektir. Uğruna savaştıkları ülkeleri için canını veren, fakat ölüm tarihi ve isimleri genelde bilinmediği için adı hep meçhul asker olarak anılmış kişilerdir.

Polonya’nın özgürlüğü için savaşan birçok askerin anısına yapılmış olan bu mezarların derin bir tarihi bulunmakta. Bu yüzden, tarih sevenler için mutlaka göz atılması gereken yerlerden diyebilirim.

9.President’s Palace (Cumhurbaşkanı Sarayı)

Varşova Gezilecek Yerler
Cumhurbaşkanı Sarayı

1994 yılından bugüne kadar Polonya Cumhurbaşkanının evi olarak görev yapan Saray’ın yapımına 1643 yılında başlanmış. 1852 yılında çıkan bir yangın sonucunda yeniden inşa edilerek ve birçok restorasyon yapılarak günümüzde ki halini aldığı söyleniyor. Çok popüler bir yer olduğunu söyleyemesem de, Varşova görülecek yerler listenize ekleyebileceğiniz, farklı mimaride bir yapıdır.

10.Pawiak Cezaevi

1830 yılında inşa edilen cezaevi, daha çok II.Dünya Savaşı sırasında ön plana çıktığı söyleniyor. Nazi işgali sırasında Polonya’nın en büyük Siyasi cezaevi olmuş. Trajik bir hikayesi olan bu cezaevini, Varşova gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz, diyebilirim.

11.Church Of The Holy Cross (Kutsal Haç Kilisesi )

Varşova Gezilecek Yerler
Holly Cross Kilisesi

17. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş bu kilise Varşova’nın en önemli kiliselerinden biri olarak biliniyor. Mimari yapısı, tarihi ve eserleriyle merak uyandıran bu kiliseye de bir göz atmakta yarar var.

12.National Museum (Ulusal Müze)

Polonyalı birçok sanatçının eserlerini görebileceğiniz bu müzede, her yıl Dünyanın birçok usta sanatçılarına ait eserleri de görmek mümkün olduğu söyleniyor. Özellikle Da Vinci’nin eserlerine denk gelme ihtimaliniz bile bulunmaktaymış. İşte bu yüzden, bu müzeyi Varşova gezilecek yerler listenize ekleyin derim. Tabi, sanat merakınız yoksa, mimari bakımdan ilginizi çekeceğini sanmam.

13.Downtown Meydanı

Varşova Gezilecek Yerler
Downtown

Aziz Alexander Kilisesi’ne ev sahipliği yapan bu meydan, Varşova’nın en popüler yerlerinden biri olarak biliniyor. Roma’da bulunan Pantheon’ın bir kopyası diyebileceğim, Aziz Alexander Kilisesi, meydanın en önemli yapıları arasında. 1815-1825 yılları arasında Alexander I’in emri ile inşa edilen bu kilise, 1944 Varşova Ayaklanması sırasında neredeyse tamamen yok edilmiş. Fakat 1949-1952 yılları arasında tekrar inşa edilerek günümüze kadar gelmiş.

14.Royal Way (Kraliyet Yolu )

Eski kasaba meydanı (Old Town) ‘dan, Kraliyet kalesi (Royal Castle)’ne giderken yaklaşık 1 km boyunca uzanan bu yolda, birçok restoran, mağaza ve cafeler bulabilirsiniz. Hafta sonları daha canlı ve kalabalık olan bu yolda, birçok ünlü alışveriş mağaza bulabilirisiniz.

15.Wilanow Sarayı

Varşova Gezilecek Yerler
Wilanow Sarayı-Varşova gezilecek yerler

Varşova’da görülecek saraylar arasında olan Wilanow Sarayı, şehir merkezinden 10 km  uzaklıkta bulunsa da, gidip görmeye değer tarihi yapılar arasında. Sarayda bulunan birçok odayı ziyaret edebildiğiniz gibi, sergilenen eserler de mutlaka hoşunuza gidecektir.

Varşova gezilecek yerler bakımından çok geniş bir yelpazeye sahip olmasa da yine de tarihi binalarıyla, kiliseleriyle ve mimari eserleriyle mutlaka ziyaret edilmesi gereken şehirlerden. Bu şehir, daha çok gece hayatı ile ünlü. Dünyanın en iyi gece kulüpleri arasında olan birkaç mekanı, bu şehirde bulabilir, renkli barlarında güzel vakit geçirebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here