Vatikan Müzeleri Hakkında Bilgiler

Vatikan Müzeleri, 24’ten fazla farklı galeri koleksiyonlarından oluşan muazzam bir yapıdır. Kompleksin en önemli yerlerinden biri, şüphesiz Sistine Şapeli‘dir.Bunun yanında, Raphael Odaları, heykeller, duvar kilimleri ve freskleri ile birçok galerisi, paha biçilemez sanat eserleriyle doludur.

Komplekse ilk defa gelenler, ilk olarak Sistine Şapeli’ni ziyaret etmektedirler. Şapel duvarları, Botticelli ve Ghirlandaio gibi Rönesans ustaları tarafından yapılmıştır. Ayrıca tavan Freskleri ise Michelangelo’nun şaheserleridir.

Vatikan Müzeleri Hakkında Bilgiler
Müzelerin bulunduğu kompleksin meydanı

Vatikan Müzeleri’nde Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer

Buradaki kompleks sadece Sistine Şapeli’nden ibaret değildir. Kompleksde görebileceğiniz birçok galeri bulunduğu gibi, birçok da önemli yerleri vardır;

1.Spiral Staircase (Döner (Sarmal) Merdivenler) 

Vatikan Müzeleri Hakkında Bilgiler
Döner Merdivenler

Vatikan Müzesi’ne girer girmez, oldukça etkileyici bu merdivenler sizi karşılamaktadır. Giuseppe Momo tarafından 1832 yılında dizayn edilen bu merdivenler, kompleksin en dikkat çeken yapılarındandır.

2.Raphael Odaları 

Dört adet odadan oluşan Raphael Odaları, Papalık Dairelerinin kamu parçası olarak faaliyet göstermektedir. Bu odalar, Michelangelo’nun ve Raphael’in kendisine ait freskleriyle ünlüdür. Avluya bakan dört inanılmaz eser (Sala di Constantino,Stanza di Eliodoro,Stanza della Segnatura ve Stanza dell’İncendio del Borgo) bu odaların en dikkat çeken eserleridir.

3.Grogoryen Mısır Müzesi

Papa Grogery XVI tarafından 1839 yılında kurulan Grogoryen Mısır Müzesi, günümüzde Mısır Kökenli antik eserlere ev sahipliği yapmaktadır.Dokuz odasıyla oldukça dikkat çeken bu müzede,heykeller,kil figürleri ve bronz eserleri bulabilirsiniz. Eğer antik Mısır hayranıysanız,bu bölüm kaçırmamanız gereken yerlerdendir.

4.Vatikan Tarihi Müzesi ve Papa Portreleri

Müzeler arasında en modern müzelerden biri olan bu Tarihi Müze 1973 yılında kurulmuştur. 16.yy’dan günümüze toplanmış,Papa portrelerinin koleksiyonlarını bu müzede görebilirsiniz. Oldukça etkileyici olan bu müze, kaçırılmaması gereken yerlerdendir.

5.Sistine Şapeli

Sistine Şapeli şüphesiz bulunduğu kompleksin en önemli bölümlerinden biridir. Oldukça popüler olan bu şapelde, fotoğraf çekmek maalesef yasaktır ve burada sessiz olmanız gerekmektedir. Şapel daha çok, Michelangelo’nun tavan freskleri için ziyaret ediliyor olsa da, daha birçok ünlü rönesans ustalarının fresklerini burada görmek mümkündür.

Bu 5 yer kompleks arasında en önemli yerlerdendir. Fakat zamanınız kalır ve kalabalıktan bunalmazsanız göz atmanız gereken daha birçok yer vardır.

Vatikan Müzeleri Arasında Görülmesi Gereken Diğer Yerler

Müzelerin bulunduğu bu kompleksi ilk ziyarette bitirmek biraz zor olabilir. Bu yüzden yukarıda bahsettiğim 5 önemli yer mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Bunlara ek olarak ise ;

  • Papalık Tahtı : Kırmızı renkte olan bu papalık tahtı, asıl yeri olan, San Giovanni Bazilakası’ndan getirilmiştir. Mozaik ve fresklerle süslenmiş bu yapı kaçırılmaması gereken eserlerdendir.
  • Haritalar Galerisi : Belvedere avlusunun batı tarafında yer almaktadır. Boyalı topografik haritaları bulabileceğiniz bu galeri, oldukça dikkat çeken yerlerdendir. Burada bulunan 40 panel,3 yıl içinde İgnazio Danzi tarafından yapılmıştır. Oldukça uzun bir galeri olan haritalar galerisi, mutlaka dikkatinizi çekebilecek yerlerdendir.
Vatikan Müzeleri Hakkında Bilgiler
Haritalar Galerisi
  • Sala Rotonda (Yuvarlak Salon) : Eğer Pantheon‘u ziyaret ettiyseniz ve Pantheon’u beğendiyseniz Sala Rotonda’yı da mutlaka beğeneneceksinizdir. Kavisli duvarlar ve etrafında bulunan büyük heykeller ve çarpıcı mozaikler ile yapılmış zemini oldukça farklı bir tasarımdır.Kompleksin en önemli yerlerinden biri olan Sala Rotonda mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.
  • Heykeller Galerisi : Pio Clementino Müzesi içinde yer alan bu heykeller galerisi, tahmin edeceğiniz üzere, oldukça fazla heykellerle donatılmıştır. Uzunca bir koridordan oluşan bu galerinin duvarları daha önceden manzara freskleriyle kaplıymış. Oldukça dikkat çekici bölümlerden olan bu galeriyi kaçırmamanızda yarar var.
Vatikan Müzeleri Hakkında Bilgiler
Heykeller Galerisinin bulunduğu koridor
  • Pinacoteca : Birçok ünlü sanatçının resimlerini bulabileceğiniz bu küçük müzede,Raphael’in ”Oddi Altarpiece” ve ”Başkalaşım” gibi resimlerini de burada bulabilirsiniz. Resim severler için oldukça etkileyici yerlerden biridir.
  • Borgia Daireleri : Dairelerde bulunan fresklerin büyük çoğunluğu Pinturicchio’ya aittir. İlk katta bulunan dairelerden birinde ise, Papa Alexander VI yaşamıştır. Mısır ve Yunan mitolojisinden sahneleri tasvir eden freskleri ile oldukça popüler yerlerdendir.
  • Nicolina Şapeli : Şapelin en güzel ve en popüler 15.yy freskleri, Fra Angelico ve Benozzo Gozzoli tarafından boyanmıştır. Papa Nicholas V için isimlendirilmiş şapel, Papalık Sarayı’nın en eski bölgelerinden birinde yer almaktadır.

Kompleks gezilmesi ve görülmesi gereken daha birçok yer vardır. Ancak kompleksin en önemli yerleri bunlardır,diyebiliriz.

Vatikan Müzeleri Hakkında Bilgiler
Freskler

Vatikan Müzeleri Hakkında Bilgiler

Bu müzeler, pazar günleri hariç haftanın her günü, 10am-6pm arası açıktır. Bu müzeler kompleksi için almış olduğunuz bilet Sistine Şapeli ve tüm müzeleri kapsamakta ve aynı gün içerisinde geçerlidir. Güncel giriş ücretlerini ise müzenin resmi sitesinden öğrenebilirsiniz (mv.vatican.va).

Vatikan Müzeleri Hakkında Bilgiler
Müzelerin bulunduğu kompleksin dış yapısı

Eğer sanata ilginiz varsa, bu müzeleri ziyaret için en azından 4-5 saatinizi ayırmalısınız. Eğer Vatikan için fazla zamanınız yoksa 2 saatte de önemli yerleri aradan çıkarabilirsiniz. Genelde turistik yerlere girmek için en ideal saatler, sabahın erken saatleridir.Fakat saat 9’da müzeyi ziyaret için geldiğimizde, müze önünde bekleyen muhteşem kalabalık beni oldukça şaşırtmıştı. Eğer imkanınız varsa 8-8:30 gibi sırada olmanızda yarar var. Muhteşem kalabalık olan bu müzeye turlar ile geldiğiniz takdirde, müzelerin normal açılış saatlerinden önce müzelere girebilir ve ziyaretinizi fazla kalabalık olmadan tamamlayabilirsiniz. Roma’da gezilecek yerler bakımından oldukça önemli bir yere sahip bu kompleks, es geçilmemesi gereken yerlerdendir.

Not : San Pietro Bazilikası ve Vatikan Müzeleri kombineli tur biletleri daha uygun olmakla birlikte, daha az kalabalık olmaktadır.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...