Venedik Gezisi

Aşıklar şehridir Venedik. Yalnız seyahat edenlerden çok çiftleri görebileceğiniz, İtalya gezinizde mutlaka uğramanız gereken şehirlerdendir. Özellikle çift olarak İtalya’ya seyahat ediyorsanız, bu şehri mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Kanalları, kiliseleri, rengarenk evleri, adaları ve turistik aktiviteleri ile hayran kalacağınız, ayrılmak istemeyeceğiniz şehirlerden. Venedik gezilecek yerler ise, her ne kadar şehir merkezinde toplanıyor olsa da, şehrin adalarında hayran kalacağınız güzellikler de yok değil.

Venedik’te konaklama için henüz yer ayırtmadıysanız, Venedik’te nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal ve en güvenli konaklama bölgelerini öğrenebilir, tüm konaklama bölgelerine göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Venedik’te bulunan en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimi olan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Venedik Gezilecek Yerler Listesi

Bu şehir gezip görülecek yerler bakımından sınırlı bir şehir değildir. Yani Venedik’te detaylı bir gezi için 5 gün kalsanız bile, belki de tüm turistik yerleri anca bitirebilirsiniz. Venedik’te görülmesi gereken en önemli bu 15 yer sanırım 1-2 günlük bir Venedik gezisi için yeterli olacaktır.

1.San Marco Meydanı

Venedik San Marco Meydanı
San Marco Meydanı

Venedik’in en turistik ve en kalabalık yerlerinden biri olan San Marco Meydanı, Venedik’in tam merkezinde yer alıyor. Kiliseleri, müzeleri, sarayları, restoranları ve cafeleri ile popüler olan bu meydan, Venedik’te gezilecek yerler listenizin ilk sıralarında olması gereken yerlerden diyebilirim. San Marco Meydanı’nda görmeniz gereken en önemli yapılar ise ;

 • San Marco Bazilikası

  San Marco Meydanı’nın en önemli yapılarından biri olan San Marco Bazilikası, 4240 m²’lik oldukça büyük bir alana sahip. Altın mozaikleri, işlemeli mermer zeminleri, kutsal emanetleri ve en önemlisi, Bizans Mihrap resmi ile ziyaretçilere eşsiz bir deneyim sunuyor. Bazilikaya giriş ücretsizdir. Fakat içeride yer alan müzelere giriş ücretlidir. Şehirdeki en popüler ve en turistik yapılardan biri olan bu dini yapıyı kaçırmayın.

Venedik San Marco Bazilikası
San Marco Bazilikası
 • Dükler Sarayı 

  San Marco Meydanı’nın bir diğer önemli yapılarından biri de, şüphesiz Dükler Sarayı‘dır. San Marco Bazilikası’nın hemen sağ tarafında bulunan bu sarayda, Bellini, Carpaccio ve Tintorette gibi, İtalya’nın en önde gelen sanatçılarının eserlerini görebilirsiniz. Tüm ihtişamı ve görkemiyle, meydanda ilk dikkatinizi çekecek yerlerden olan bu saray, Venedik’te görülmesi gereken yerler arasında büyük öneme sahip.

Venedik Gezilecek Yerler
Dükler Sarayı

Ahlar Köprüsü 

 • Venedik’in en bilindik ve en merak edilen köprülerinden biri olan Ahlar Köprüsü, aşıkların gondollarla ziyarete geldiği, farklı bir hikayesi olan yapılardan. Dükler Sarayı’na bağlı olan bu köprü, önceden esirleri Cenova Sarayı’na götürmek için kullanılıyormuş. 17. yüzyılda inşa edilmiş olan bu köprüde, inanışa göre gün batımında köprünün altında öpüşen çiftlerin aşklarının sonsuz olacağı söylenmekte. Bundan dolayı, gondollarla öpüşmek için bekleyen onlarca turisti, köprü yakınlarında sıra beklerken görebiliyorsunuz 🙂
Venedik Ahlar Köprüsü
Ahlar Köprüsü
 • Aziz Mark’ın Çan Kulesi 

  San Marco Meydanı’nın en önemli yapılarından bir diğeri, Aziz Mark’ın Çan Kulesi’dir. Bu kuleye çıkarak Venedik manzarasını seyredebilir, güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. 10£ gibi bir ücret ödeyerek çıkılan bu kulede, sabah saatlerinde muhteşem bir kalabalık olmakta. Bu yüzden, tur ile şehre gelmiş grupların öğlen 01:00 gibi yemek molası vermeye gittiği vakit burayı ziyaret edecek olursanız, kulenin biraz daha sakin olacağına emin olabilirsiniz.

Venedik Aziz Mark'ın Çan Kulesi
Aziz Mark’ın Çan Kulesi
 • Aziz Mark’ın Saat Kulesi 

  Torre dell’Orologio olarak da bilinen bu saat kulesi, Mauro Codussi tarafından 1496-1499 yılları arasında dizayn edilmiş oldukça güzel bir mimari eser. Saatin üzerinde yer alan mavi arka plan ise, 1755 yılında Giorgio Masari tarafından eklenmiş. Venedik’te oldukça önemli bir yer olan bu saat kulesinin bulunduğu pasajı geçerek Venedik’in en lüks alışveriş caddesini görebiliyor olmanız da, bu saat kulesini görmek için yeterli sebeplerden.

Venedik Aziz Mark'ın Saat Kulesi 
Aziz Mark’ın Saat Kulesi

San Marco Meydanı’nda bulunan bu turistik yerlere süper yakın olan konumlarda konaklayarak Venedik gezilecek yerler listesi bakımından popüler olan birçok yeri aradan çıkarmış olursunuz.

San Marco Meydanı’na ve bu süper turistik yapılara yakın otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

2.Büyük Kanal

Venedik Büyük Kanal Gece
Büyük Kanal,Venedik

Venedik’in büyük su trafiğini sağlayan Büyük Kanal‘ı ziyaret etmenin en iyi yolu, ya deniz otobüslerini ya da deniz taksileri adı verilen araçları tercih etmek olacaktır. Oldukça renkli bir görüntüye sahip büyük kanal etrafı, Venedik görülecek yerler listenizin ilk sıralarında olması gereken yerlerden. Birçok turistik noktayı bu kanal etrafında rahatlıkla görebileceğiniz gibi, birbirinden güzel cafeleri ve restoranları da burada bulmak mümkün.

Büyük Kanal daha çok turistlerin ilk görmek istedikleri yerlerden. Bunun en önemli sebebi de çok güzel fotoğrafları buradan çekebiliyor olmanız. Bunun dışında süper kalabalık olan bu yerde doğru dürüst fotoğraf çekmek veya çektirmek ise oldukça zor.

Bu yüzden sabahın erken saatleri yerine öğleden sonra akşama doğru buraya gitmeniz de yarar var. Çünkü sabahları turlardan dolayı bu yer süper kalabalık olabilmektedir.

Büyük Kanal’a yakın yerlerde bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Büyük Kanal Venedik
Büyük Kanal

3.Rialto Köprüsü

Venedik Rialto Köprüsü
Rialto Köprüsü

Venedik’te gezilmesi gereken yerler bakımından oldukça popüler olan Rialto Köprüsü, Venedik’in kanal manzaralarıyla ve turist kalabalığı ile, en iyi atmosfere sahip yerlerden biri.

Antonio de Ponte tarafından tasarlananan köprü, 1591 yılında faaliyete geçmiş. San Marco Meydanı’ndan bu köprüye ulaşmak ise oldukça kolaydır.

Meydanın hemen yanında bulunan Aziz Mark’ın Saat Kulesi altından (Pasajdan) geçin ve Mercerie adı verilen alışveriş caddesini 5 dakika boyunca takip edin. Kısa bir yürüyüşten sonra köprüye giden yolu göreceksiniz.

Göz At : Venedik Otelleri

4.Accademia Sanat Galerisi

Venedik Accademia Sanat Galerisi
Accademia Sanat Galerisi köprünün hemen sol tarafında bulunan binadır

14.yüzyıl Rönesans Sanatçıları’nın gotik ve Bizans tarzı eserlerini bulabileceğiniz bu galeri, Venedik’in en turistik yerlerinden biri diyebilirim. Bellini, Carpaccio, Giorgione, Tintoretto, Veronese ve Tiziano gibi ünlü sanatçıların resimlerini de bu galeride görebiliyorsunuz. Büyük Kanalın güneyinde yer alan bu galeri, sanatseverler için kaçırılmaması gereken yerlerden.

5.Murano ve Burano Adası

Burano Adası
Burano Adası

Venedik’in en renkli adaları olan Murano ve Burano Adası, Venedik’te görülecek en önemli yerler arasında.  Burano Adası’nın en popüler yerleri ise, Galuppi Meydanı, San Martino Kilisesi, Santa Barbar Şapeli ve İstria taşıdır. Daha birçok görülecek yerleri olan Burano Adası’na feribotlar veya kanal taksileri ile ulaşmak da mümkün.

Murano Adası, cam adası olarak da bilinmekte. Birçok cam fabrikaları ve müzelerini görebileceğiniz bu renkli adaya ulaşmanın en kolay yolu ise vapurlardır. Bunun yanında, Venedik’in bir diğer popüler adası olan Toscello’ya gitme fırsatım olmasa da, oldukça popüler ve renkli olduğunu duydum. Bu adalara turlar ile kombineli olarak gidecek olursanız, Toscello’yu da görebiliyorsunuz.

6.San Toma Kilisesi

Venedik San Toma Kilisesi
San Toma Kilisesi

917 yılında inşa edilen, Venedik’in en eski kiliselerinden biri olarak biliniyor. Kilise halka açık olmasa da, dış mimarı yapısı için Venedik gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden biri diyebilirim. Biraz olsun Venedik’in yoğun insan trafiğinden kaçmak için de bu kilisenin bulunduğu yere gidebilir, az da olsa kafa dinleyebilirsiniz.

7.Campo Santa Maria Formosa Meydanı ve Kilisesi

Venedik Campo Santa Maria Formosa
Campo Santa Maria Formosa

Santa Maria Formosa Meydanı, Venedik’in en popüler meydanlarından biri. Meydanda bulunan kilise ise, Mauro Codussi tarafından 1492 yılında dizayn edilmiş.

Çok popüler bir kilise olmasa da, Venedik için en az 2 günlük bir zaman ayırdıysanız, göz atabileceğiniz farklı mimari yapıya sahip kiliselerden biridir. Rialto veya Zaccaria yönünde giden vapurlar ile, bu meydanı ve meydanda bulunan kiliseyi  görebilirsiniz.

8.Ca’d’Oro (Santa Sofia Sarayı)

Venedik Ca'd'Oro
Ca’d’Oro Sarayı

1428-1430 yılları arasında Contarini ailesi için yapılmış olan bu saray, Venedik’in en eski ve en popüler saraylarından biri olarak biliniyor. Büyük Kanal’da yer alan bu sarayın dış cephesinin krom renkte kaplanmış ve yaldızlanmış olması sebebi ile, Ca’d’Oro (Altın Ev) adını almış. Gotik bir dış cephesi olan bu saray, Venedik’te kaçırılmaması gereken turistik yerlerden.

9.Ca’Rezzonico Sarayı

Venedik Ca'Rezzonico Sarayı
Ca’Rezzonico

Büyük Kanal üzerinde bulunan bir diğer muhteşem saray ise, Ca’Rezzonico’dur. Oldukça geniş Venedik sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan bu saray, daha çok halk müzesi olarak bilinmekte. Venedik’in turistik yerleri arasında olan Ca’Rezzonico’nun içerisine girme fırsatım olmasa da, gondol turuna çıktığınızda mutlaka kanal üzerinde bir göz atın derim.

10.Palazzo Contarini del Bovolo

Venedik Palazzo Contarini del Bovolo
Palazzo Contarini del Bovolo

Venedik’in en küçük saraylarından biri olan Contarini Sarayı, döner merdivenleri ile ünlü bir saray. Calle adı verilen caddede bulunan saray, Campo Manin’e oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Rialto Köprüsü’nden yürüyerek gelebileceğiniz bu saray, tüm ihtişamı ve görkemiyle ziyaretçiye açıktır. Daha çok, farklı mimarisi ve döner merdiveni ile ünlü olsa da, zamanınız varsa içeriye de göz atmanızda yarar var.

11.Santa Maria della Salute (Azize Meryem’in Sağlığı) Bazilikası

Venedik Santa Maria Della Salute Bazilikası
Santa Maria Della Salute

Venedik’te gezilecek en güzel yerler arasında bir diğer görkemli yapı, Santa Maria della Salute Bazilikası’dır. Punta della Dogana’da bulunan bu kilise, Büyük Kanal ve Giudecca Kanalı arasında yer alıyor. İki kubbesi ve farklı mimarisi ile oldukça dikkat çeken bu bazilika, Venedik’te kaçırılmaması gereken dini yapılardan biri.

12.San Lazzaro Adası

Venedik San Lazzaro Adası
San Lazzaro Adası

Venedik’in en küçük adalarından biri olan San Lazzaro’yı, günde sadece 1 defa, saat 15:30’da olan turlar ile ziyaret edebilirsiniz. Oldukça küçük olan bu ada için 1 saat sanırım, fazlasıyla yeterli olacaktır.

Venedik’te 1 günden fazla zamanınız varsa, buraya göz atabilirsiniz. Fakat Venedik’e 1 gün için geldiyseniz, bu adayı listenizin sonlarına almanızda yarar var. Ada’da görülecek tek yer Ermeni Manastırı’dır. Bu yüzden, 1 günlük Venedik gezinize bu adayı sığdırmaya çalışmasanız da olur.

13.San Zaccaria Kilisesi

Venedik San Zaccaria Kilisesi
San Zaccaria Kilisesi

1444-1515 yılları arasında inşa edilen kilise, San Marco Meydanı’nın doğu tarafında bulunmakta. Çok popüler bir kilise olmasa da, San Marco Meydanı’nın turist kalabalığından kurtulmak için en ideal yerlerden biri.

Kilisede, İtalya’nın en ünlü sanatçılarına ait eserlerin bulunduğu söylenmekte. Kiliseye girme şansım olmasa da, oldukça sakin olan bu kiliseyi, uzun kuyruklara girmeden rahatlıkla ziyaret edebiliyorsunuz.

Kilise San Marco Meydanı’ndan sadece 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Göz At : Venedik Hostel Tavsiyeleri

14.Santa Maria Zobenigo

Venedik Santa Maria Zobenigo Kilisesi
Santa Maria Zobenigo Kilisesi

Gotik tarzda mimarisi oldukça dikkat çekse de, kilise önünde çok fazla kalabalık görmek zordur. San Marco Meydanı’nın batı tarafında bulunan bu kilise, Venedik’te gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden.

Çok popüler bir kilise olmasa da, San Marco Meydanı’na gelmişken bir göz atabilirsiniz. Tuvalları ve ünlü İtalyan sanatçılarının resimleri ile bilinen bu kilise, San Marco Meydanı’na 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

15.Rialto Marketleri 

Venedik Rialto Marketleri
Rialto Marketleri – Venedik gezilecek yerler blog

Rialto Marketleri olarak bilinen,bu pazar, hediyelik eşyaları, kozmetik ürünleri, kıyafetleri, taze meyve ve sebzeleri ile meşhur bir pazardır.

Oldukça büyük alana kurulu bu pazarda hemen hemen her şeyi rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Büyük Kanal yanından başlayan bu pazarı, Rialto Köprüsü etrafında, San Marco Meydanı yakınında ve Dükler Sarayı’nın hemen arkasında bulabilirsiniz. Pazarın en hareketli olduğu yer ise, Dükler Sarayı’nın arkası.

Venedik Gezi Tavsiyeleri

1.Venedik’te, en önemli konulardan biri restoran seçimidir. Restoran seçerken dikkat etmeniz gereken San Marco Meydanı etrafında bulunan restoranlardan uzak durmanız olacaktır. Bir restoranın çok pahalı olduğunu şu şekilde anlayabilirsiniz ;

 • Eğer, restorandaki menüler çok fazla dile çevrilmiş ise
 • Turistik bir bölgede ise
 • Eğer restoran girişinde Venedik yerine, İtalyan Restaurant yazıyorsa (Özel İtalyan pizza ve makarnaların yapıldığı yerler gibi)
 • Birden fazla garson şefi bulunuyorsa
 • Müşterilerin geneli yalnız seyahat edenler ise, o restoranlar süper pahalı olacaktır.

2.Venedik, genelde ya turlar ile ziyaret ediliyor ya da bu şehir için 1 gün zaman ayrılıyor. Venedik’te turlar ile seyahat  etmek çok ama çok zordur. Gireceğiniz turistik yerler kalabalık olacak ve zamanınız kısıtlı olacak. Bu yüzden, alelacele turistik yerleri gezmek zorunda kalacaksınız. Bunun yanında, bu şehri 1 günde gezemezsiniz. Gezseniz de gezdiğinizde bir şey anlamazsınız. Bu yüzden, bu şehir turları es geçin ve en azından 2 gününüzü bu şehir için ayırın derim.

3.Bu şehir küçük bir yer, bu şehirde kaybolmak çok zor, diyenlere aldırış etmeyin. Kaybolduğunuz yerlerde bile ikinci defa kaybolabiliyorsunuz. Bu yüzden, sabırlı olun. Şehrin hemen hemen her caddesinde, duvarlarda yön levhaları bulunuyor. Bu levhalardan San Marco’yu görürseniz takip edin. San Marco, şehrin en merkezi yeri olarak bilindiğinden, buradan dilediğiniz birçok yere rahatlıkla gidebilirsiniz. Ayrıca, burayı bulmak da oldukça kolaydır.

Venedik Gezilecek Yerler Videosu

Bu şehirdeki turistik yerler listesine göz atmadan önce  şehirde nerede konaklayacağınıza iyi bir şekilde karar vermenizde yarar var. Çünkü bu şehirde bulunan turistik yerlere yakın olmak istiyorsanız bölge seçimi oldukça önemli.

Bunun yanında otel veya diğer konaklama birimleri seçerken de daha çok konaklayacağınız süreyi göz önüne alın. Eğer sadece 1 günlüğüne Venedik’e gidiyorsanız, oteller çok daha mantıklı olacaktır.

Fakat 2-3 günlük bir gezi planlıyorsanız apartmanları da göz önünde bulundurmanız da yarar var. Venedik konumuna haritadan göz atarak hangi bölgede konaklayacağınıza çok daha iyi karar verebilirsiniz.

Venedik gezilecek yerler adlı bu liste, 3 güne kadar olan Venedik geziniz için, sanırım yeterli olacaktır. Eğer bütçeli bir Venedik gezisi planlıyorsanız, Venedik için iki gün fazlasıyla yetecektir. Birçok turistik nokta birbirine oldukça yakın olduğu için, iki günde rahatlıkla bu listeyi bitirebilirsiniz.

Bunlar da İlgİnizi ÇekebilirBooking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...