Venedik Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir ?

Venedik Havaalanı’ndan (Marco Polo) şehir merkezine ulaşım için birçok seçenek bulunuyor. Bunların birçoğu biraz lüks ulaşım olduğundan dolayı, havaalanından merkeze giderken doğru ulaşım aracı seçmekte yarar var. Bunun için de, 6 seçeneğiniz bulunuyor. Özel deniz taksisi, alilaguna adı verilen tekneler, ATVO ekspress otobüsler, ACTV Şehir otobüsü, özel araçlar ve taksilerdir. Tabi, bunlar arasında en eğlenceli olanı, şüphesiz deniz yolu ile ulaşım olacaktır. Ancak, bu ulaşım araçları arasında en ucuz ve en mantıklı olanı ATVO ekspress otobüslerini kullanmak olacaktır.

Venedik’te konaklayacağınız yer hakkında henüz karar vermediyseniz, Venedik’te nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge konaklama tavsiyelerine ve bölgelerin özelliklerine göz atarak konaklayacağınız tesisi çok daha rahat seçebilirsiniz.

Venedik’te bulunan en ideal ve en uygun konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Venedik Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

1.Özel deniz taksi 

Oldukça şık ve zarif bir tekne ile havaalanından şehir merkezine gitmek oldukça havalı olsa gerek. Şehre henüz adımınızı atar atmaz, böyle bir lükse girmeye gerek var mı bilmem ama, bu deniz taksisini kullanacak olursanız, 120-130£ gibi bir ücret ödeyeceğinizi unutmayın. Bu taksi ile, şehir merkezine yolculuk ortalama 25 dakika sürüyor. Ayrıca, otelinizin kapısına kadar olmasa da, otelinize en yakın yere kadar bu taksiler ile gidebiliyorsunuz. Paranız çoksa, havaalanından ulaşım için en zevkli yol, bu özel deniz taksilerini kullanmak olacaktır.

2.Alilaguna Tekne (Toplu Taşıma)

Venedik havaalanından merkeze, illa deniz yoluyla gitmeyi planlıyorsanız, bari bu toplu taşıma teknelerini kullanın. Yani, özel deniz taksileri için çok çılgın ücretler ödemenize gerek yok. Bu toplu taşıma tekneleri ile, şehir merkezine 15£ gibi düşük bir ücrete ulaşabiliyorsunuz. Tabi, bu tekneler çok fazla durakta durduğundan dolayı, 8 km yol için 1-1,5 saat yolculuk yapmanız gerekiyor. Yani, fiyat gayet uygun, ancak yolculuk çok uzun. Bu yüzden, bu seçeneği de es geçin derim. Venedik gibi bir yerde, 1 saatinizi boşa harcamayın. Hele bir de, günübirlik bu şehre gidiyorsanız.

3.ATVO Ekspress Otobüs

Venedik havaalanından şehir merkezine ulaşım için en ideal, en hızlı ve en ucuz olan seçenek bu ATVO Ekspress otobüsleri kullanmaktır. Havaalanından çıktıktan sonra hiçbir durakta durmadan, direkt olarak şehir merkezine giden bu otobüsler ile yolculuğunuz ortalama 20 dakika sürüyor. Ayrıca bu otobüsler, havaalanından her 20 dakikada bir hareket etmekte. Son durak ise, Piazzale Roma. Yani, Venedik otobüs terminali.

ATVO Ekspress otobüs bilet ücreti ise, sadece 8£. Bu otobüslerin içinden bilet alamazsınız. Havaalanınından çıkar çıkmaz otobüs durağının yakınında bu biletleri alabileceğiniz makineleri bulabilirsiniz.

İyi de, benim gideceğim otel/hostel Piazzale Roma’ya biraz uzak, diyebilirsiniz. Bu otobüs terminaline en uzak olan otele yürüyerek 30-35 dakika içerisinde ulaşabileceğinizi söyleyebilirim. Bu yüzden, bu konuda endişeniz olmasın. Yok, yürüyemem diyorsanız, otobüs terminalinin hemen yanında, toplu taşıma teknelerini ve vapurlarını bulabilirsiniz. Bu tekne ve vapurlar ile, otelinizin en yakın noktasına kadar ulaşabilirsiniz.

4.ACTV Şehir otobüsü

Bu otobüsün bilet fiyatı ile, ATVO ekspress otobüs bilet fiyatı hemen hemen aynı. Fakat, bu otobüs halk otobüsü olduğundan dolayı, çok fazla durakta durmakta. Bu otobüs ile şehir merkezine 35-40 dakikada giderken, ATVO Ekspress ile 20 dakikada gidiyorsunuz. Yani, aynı fiyata 15-20 dakika daha erken gitmek varken, bu otobüsü tercih etmeye de gerek yok diyebilirim.

5.Özel Araçlar

Havaalanından şehir merkezine ulaşım için en konforlu yol, şüphesiz özel araçlar ile gitmek olacaktır. Fakat, 10 dakikalık konfor için 100£ gibi bir ücret ödemeye gerek var mı ? siz karar verin. Bu özel araçları kullanacak olursanız, bavulunuzu taşımak veya otel bulma sorunu ile, karşılaşmıyorsunuz. Online olarak gideceğiniz oteli veya adresi yazıp, ortalama ne kadar ücret ödeyeceğinizi öğreniyor, havaalanı geldikten sonra da, aracınıza binip hiçbir konuşma yapmadan otelinize gidiyorsunuz. Tabi, karadan özel araç tutmak yerine, kendinize özel deniz taksisi tutun daha iyi. Sonuçta ikisi de hemen hemen aynı ücret.

6.Taksiler

Eğer, 3-4 kişi Venedik’e seyahat ediyorsanız, botları veya otobüsleri kullanmak yerine taksiler daha mantıklı olacaktır. Taksiler ile, Venedik havaalanından şehir merkezine ulaşım ortalama 40-45£ tutacaktır. Bu da, kişi başı 10-12£ demek. Fakat, ekspress otobüsleri kullanacak olursanız, 8£*4= 32£. Yani, 8-10£ fazladan vererek taksileri kullanmak, biraz daha mantıklı gibi duruyor. Tabi, 1 veye 2 kişiyseniz, taksileri kullanmanın hiçbir mantığı olmayacaktır.

Venedik havaalanından şehir merkezine ulaşım için tercih edilebilecek seçenekler bunlardan ibaret. Tabi, limuzin veya süper lüks araçlar ile şehir merkezine gitmeyi planlamıyorsanız.

Benim size tavsiyem,  ATVO ekspress otobüsü olacaktır. Bu otobüsler, bizim 302 otobüsler gibi değil. Gayet modern ve klimalı araçlar. Yani, 20 dakika yolculuğunuz boyunca, rahatsız olabileceğiniz bir şey söz konusu olmayacaktır. Ayrıca, bütçe yönünden de tercih edilesi bir yöntem. Venedik gibi bir yer de, havaalanından ulaşım için taksilere vereceğiniz ücretler ile, romantik bir 30 dakika gondol turu yapabilirsiniz.

NOT : Venedik’te dilediğiniz hemen hemen her yere deniz yoluyla gidebiliyorsunuz. Toplu taşıma araçları olan tekneler ve vapurlar, fiyat bakımından da oldukça uygun. Eğer, alelacele bir gezi içerisinde değilseniz, hiçbir kara yolu aracını kullanmayın derim.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...