Venedik Karnavalı Hakkında Bilgiler

Venedik Karnavalı, her sene Venedik’te şubat ayı içerisinde yapılan büyük bir karnavaldır. Karnaval boyunca Venedik sokakları maskeli insanlarla dolmaktadır. Genci yaşlısı,zengini fakiri, hemen hemen herkes karnaval boyunca maskeler takmaktadır.

Venedik Karnavalı boyunca oteller,hosteller,restoranlar ve tüm kafeler aşırı kalabalık olmakla birlikte muhteşem pahalı olmaktadır.Şans eseri karnavalın son 2 gününü yakalamış olsak da bu bize baya pahalıya mal olmuştu. Venedik’in en iyi sezonu olan yaz aylarında bile otellerin bu kadar pahalı olmadığı söylenmektedir. Normalde 1 gece için 30£ vermemiz gereken hostele tam olarak 48£ vermiştik ve bu bizi biraz şok etmişti. Çünkü 3 gün boyunca burada kalmamız gerekiyordu ve Venedik’ten sonra başka şehirleri de gezmeyi planlıyorduk. Bu durum bizim gezimizi biraz öne almamıza sebep oldu.

Venedik Karnavalı
Karnavalın Olmadığı Zamanlarda da Maskeler Bulabilirsiniz

Şehrin ışıkları,sokaklarda dolaşan maskeli insanlar ve karnavalın muhteşem atmosferi verdiğimiz her kuruşa değmişti. Eğer Venedik’i Şubat aylarında ziyaret etmeyi planlıyorsanız mutlaka Venedik Karnavalı tarihlerini kontrol etmeli ve fırsatınız varsa bu karnavala katılmalısınız. (Karnaval Tarihleri bazen değişebilmektedir)

Venedik’te konaklayacağınız yer hakkında henüz karar vermediyseniz, Venedik’te nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge konaklama tavsiyelerine ve bölgelerin özelliklerine göz atarak konaklayacağınız tesisi çok daha rahat seçebilirsiniz.

Venedik’te bulunan en ideal ve en uygun konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Venedik Karnavalı’nın En Canlı Olduğu Zamanlar

Aslında tüm karnaval boyunca Venedik daha canlı olmaktadır. Fakat havanın çok soğuk olduğu akşamlar bazen sakin olabilmektedir. Genel olarak 10 gün süren Venedik Karnavalı, 4. günden sonra daha da canlanmaktadır. İtalya’nın diğer şehirlerinden gelen İtalyanlar,genelde karnavalın ortalarına doğru gelmeye başlamaktadır. Ancak son günler bile karnaval harikaydı. Özellikle karnavalın son haftasonu büyük kutlamalar ve partiler yapılmaktadır. Ama ne yazık ki bu tarihlerde otel ve hosteller aşırı kalabalık olmaktadır.Bütçenize göre bu tarihlerde dilediğiniz otelleri bulamayabilirsiniz.

Venedik Karnavalı

Birçok yarışmanın düzenlendiği ve hediyelerin dağıtıldığı San Marco Meydanı‘nda, karnaval boyunca en çok etkinliğin olduğu adresdir. Karnaval gösterilerinin olduğu yere gidip gösterileri izlemek istiyorsanız mutlaka karnaval maskeniz olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde görevliler tarafından size normal fiyatın çok üstünde maskeler satılmaktadır.(Ancak gösterilere katılmadığınız sürece maske takmak zorunluluğu yoktur.) Bu yüzden yaklaşık 10-25£ arası olan sıradan maskelerle gösterilere katılabilir eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. En iyi maskeleri bulabileceğiniz adres ise, Ca’Macana (Calle delle Botteghe), birçok orijinal maskeleri bulabileceğiniz gibi sahte olanları da bulabilirsiniz.

Venedik Karnavalı

Venedik Karnavalı ve Maskelerin Tarihi

Venedik Karnavalı’nda ilk maske kullanımı 13.yy’a dayanmaktadır. Birçok defa protesto amacıyla kullanılan maskeler,Venedik Büyük Konsey, maskeli bir grup tarafından yumurtalı bir saldırıya uğradıktan sonra şehirde maske takmak bir süreliğine yasaklanmıştır. Ayrıca maskeli olarak kumarhanelere girmenin yasak olduğunu belirten beyannemeler yayınlanmıştır.

Venedik Karnavalı

Başlangıçta Karnaval maskeleri cam, porselen ve deriden yapılmıştır. Günümüzde ise kartonlardan ve el boyamalarıyla yapılan maskelerin en önemlileri ; Bauta, Moretta, Gnaga, Mediko della Pesta, Pantalone,Arlechino ve Colombina’dır.

Venedik Karnavalı boyunca olan Pub Crawl (Bar Gezisi)’ni,konserleri ve özellikle San Marco Meydanında düzenlenen etkinlikleri kaçırmayın. Eğer kostüm giymek isterseniz, kostümleri satın almanıza gerek yoktur.30-80£ arasında kiralık kostümler bulabilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...