Verona Gezisi

Adige Nehri’nde yer alan Verona, İtalya’nın Veneto bölgesindeki en önemli şehirlerinden biri olarak bilinir. Tarihi yapısı ve mimarisiyle ünlü olan bu şehirde gezilecek yerler ve yapılacaklar oldukça fazladır.
Verona gezilecek yerler genellikle tarihi yapılardan oluşuyor olsa da, bu şehirde birbirinden güzel farklı mimari yapıları, kiliseleri, parkları ve meydanları da görebilirsiniz.

Gezilecek yerler listenizi hazırlarken Verona’nın tarihi merkezinden başlayacak olursanız, birçok yeri bu bölgede aradan çıkarabilirsiniz. Zaten şehirdeki birçok turistik yer birbirine yakın konumda olduğundan, bir yerden bir yere gitmek için çok fazla zaman harcamıyorsunuz.

Verona’da gezilecek yerler listenizi hazırlarken nerede konaklayacağınız da oldukça önemli. Bu yüzden henüz bu şehirde nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, Verona’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bu bölgelere göre de otel tavsiyeleri bulabilirsiniz.

Verona’da bulunan en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla da göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Verona Gezilecek Yerler Listesi

Verona’da gezilecek en güzel yerler genelde Verona Tarihi Merkez çevresinde toplanıyor. Gezinize bu tarihi merkezden başlayacak olursanız birçok turistik noktayı bir arada görebilirsiniz.

1.VERONA ARENASI

VERONA ARENASI
VERONA ARENASI

Verona denilince akla ilk gelen yerlerden biri Verona Arenası oluyor. Arena di Verona olarak da bilinen bu tarihi yer, Roma’daki Kolezyum’a taş çıkarıyor. Kolezyum’a göre çok daha iyi korunmuş olan bu arena, tarihi kent merkezinin ortasında yer alıyor.

Orjinal oturma alanları ve dış kemerleri ile muazzam bir görüntüye sahip olan bu arena, M.S 30’da inşa edilmiş.

Günümüzde konserlerin ve müzikal gösterilerin yapıldığı bu arena içerisine girip o 30 bin kişilik devasa yapıyı çok daha yakından görebilirsiniz.

Eğer Verona’yı haziran-eylül ayları arasında ziyaret edecek olursanız, ”Arena Opera Festivali”ne katılmayı da unutmayın.

Arenanın bulunduğu yer konum olarak Verona’nın en merkezi yerlerinden. Bu arenaya yakın olan otellerde konaklama için şehirdeki en ideal tesislerden. Verona Arenası’na yürüme mesafesinde bulunan otellere göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz. Bu yerde otel tavsiyesi olarak da, arenaya 1 dakika uzaklıkta bulunan Hotel Milano & SPAS adlı tesise göz atabilirsiniz.

2.CASTLE VECCHİO (ESKİ KALE)

VeronaCASTLE VECCHİO (ESKİ KALE)
Eski Kale

Nehrin kıyısında yer alan bu Eski Kale, Verona’da gezilecek en güzel ve en tarihi yerlerden biri. 1354 yılından beri ayakta duran bu tarihi kale içerisinde birçok eserleri ve fotoğrafları görebileceğiniz kalenin tarihine adanmış bir müze bulunuyor.

İki güvenlik kulesi bulunan bu kalenin en görkemli yeri giriş kapısıdır. Kale ve müzeye Verona’nın merkezinden çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Köprü ve Nehirin güzel manzarasını sunan bu kaleden şehrin en güzel fotoğraf karelerini de yakalayabiliyorsunuz. Zaten tarihe merakınız yoksa sırf fotoğraf çekmek için bile bu kaleyi ziyaret edebilirsiniz.

3.KALE KÖPRÜSÜ (Ponte Di Castle Vecchio)

KALE KÖPRÜSÜ
KALE KÖPRÜSÜ

Yapıldığı tarihte tarihinin en uzun köprüsü olarak bilinen bu Eski Köprü, kale yakınında bulunuyor. Bu yüzden kaleye kadar gitmişken de bu köprüye göz atabilirsiniz.

Köprünün kulelerine çıkıp güzel fotoğraf kareleri yakalayabilir veya nehir kenarı boyunca giderek köprünün güzel fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz.

4.PİAZZA DELLE ERBE 

PİAZZA DELLE ERBE 
PİAZZA DELLE ERBE

Verona’da görülecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından olan bu meydan, kentin tarihi merkezinin tam kalbinde yer almakta ve şehrin en hareketli yerlerinden biri olarak bilinmekte.

Meydan, Roma İmparatorluğu döneminde ana forum olarak hizmet vermekteymiş. Meydandan çok, meydan çevresinde bulunan restoranlar, kafeler ve mimari bakımdan hayran kalacağınız binalar daha çok dikkat çekmekte. Torre Lambarti, Palazzo Maffeia ve Case dei Giudici gibi önemli binaları da bu meydanda görebilirsiniz.

Mermer heykellerin ve çeşmelerin de bulunduğu bu meydan çevresinde bulunan barlar ve restoranlar turist ücreti alıyor. Yani, şehirdeki en pahalı yemekler ve içkiler servis ediliyor. Bu yüzden bu meydan çevresindeki restoranlardan ve barlardan da uzak durmakta yarar var.

Bu meydan, Verona çevresinde konaklama için en ideal ve en merkezi yerlerden biri olduğu gibi, şehirde en çok tercih edilen yerlerden de biridir. Piazza Delle Erbe adlı bu meydana kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan konaklama birimlerine göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz. Bu çevrede konaklama tavsiyesi olarak da, Albergo Mazzanti adlı 3 yıldızlı otele göz atabilirsiniz.

5.SAN ZENO MAGGİORE BAZİLİKASI

SAN ZENO MAGGİORE BAZİLİKASI
SAN ZENO MAGGİORE BAZİLİKASI

Verona’da gezilecek ve görülecek en güzel ve en tarihi yerlerden biri olan bu dini yapı, daha çok mimari yapısıyla dikkat çekmektedir. Shakespeare’in Romeo ve Juliet’in evliliğinin kurgusal yeri olduğu için de turistlerin ilgisini çekmekte.

Nehrin batı tarafında yer alan bu bazilikanın ön cephesi oldukça sade ve basit bir yapıdadır. Büyük merkezi bir dairesel pencereye ve güzel süslü bir ahşap kapıya sahiptir.

Bazilikanın iç kısmı ise, bize göre dış mimarisinden çok daha güzel. Kilisenin içerisindeki zemin şeftali ve gri karolarla kaplanmış, mermer sütunlar ise kemerleri tutmakta. Tavanda da bir dizi dekoratif karo sanatını da görmek mümkün.

6.PİAZZA BRA

PİAZZA BRA
Bra Meydanı

Verona’nın en hareketli yeri oaln Bra Meydanı da, kaçırılmaması gereken turistik noktalardan. Meydan, şehirdeki en büyük meydan olarak biliniyor. Kentin başlıca turistik noktalarından biri olan bu meydan çevresinde de birbirinden güzel restoranları ve kafeleri de fazlasıyla bulabilirsiniz.

Verona Arenası’da bu meydana süper yakın. Zaten Verona Arenası’na giderken bu meydanı mutlaka göreceksinizdir.

Meydan çevresi birbirinden güzel ve renkli binalarla çevrili. Bunlardan en önemli iki tanesi ise, Gran Guardio ve Palazzo Beriberi adlı binalardır.

Bu meydan aslında Verona gezisine başlamak için en ideal noktalardan biridir. Zaten meydan ve çevresinde şehirdeki en önemli turistik ve tarihi yapılar bulunmakta. Bu yüzden gezinize buradan da başlamayı düşünebilirsiniz.

NOT : Piazza Bra olarak bilinen bu meydan çevresindeki restoranlar ve kafelerdeki fiyatlar aşırı derecede şişirilmiş. Yani bu meydandaki restoranlar, şehirdeki diğer restoranlara nazaran neredeyse 2-3 katı daha pahalıdır. Bu yüzden bu meydan çevresindeki restoranlardan ve kafelerden de uzak durmakta yarar var.

Bra Meydanı çevresi de bu şehirde konaklama için en ideal bölgelerden biri olarak bilinmektedir. Turistlerin konaklama için favori bölgesi olan, Piazza Bra yakınlarındaki otellere göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

7.GİARDİNO GİUSTİ

GİARDİNO GİUSTİ
GİARDİNO GİUSTİ

Giusti Bahçeleri, Adige Nehri’nin doğu yakasında bulunan aynı isimdeki sarayın arazisinde bulunuyor.

Sarayın kendisi Neo-Klasik bir tarzda ve bahçeler ise binanın tam arkasında yer almaktadır. Rönesans tarzında tasarlanmış olan bu bahçeler, Verona’da gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz en güzel yerlerden.

Bahçe, 8 farklı kareye ayrılmış, her bir bölüm farklı bir tasarım ve dekorasyon içermekte. Verona’ya kadar gidip de yeşil bir alan görmek istiyorsanız, Giusti Bahçeleri ilk göz atabileceğiniz yerlerden, kaçırmayın.

8.TORRE DEİ LAMBERTİ

TORRE DEİ LAMBERTİ
TORRE DEİ LAMBERTİ

Verona’nın en popüler ve en çok sevilen yapılarından biri olan Torre Dei Lamberti adlı bu kule, Piazza delle Erbe adlı meydanda 84 metre yüksekliğiyle ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Kulenin tarihi 1100 yılına kadar gidiyor. Yani şehirdeki en eski yapılardan biri. Kulenin tarihinden ve kendisinden çok sunduğu manzara popüler. Kulenin en üst kısmına çıkarak Verona’nın eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.

Verona’nın en yüksek kulesi olan Torre dei Alberti’ye çıkmak için merdivenleri kullanmanız da şart değil. Asansör ile kulenin belirli bir kısmına çıkabiliyor ve buradan da güverteye çıkmak için birkaç merdiveni aşmanız gerekiyor. Kulenin gözlem terasında sizi bekleyen manzara ise, bu şehirdeki hiçbir şeye değişilmez.

9.VERONA KATEDRALİ

VERONA KATEDRALİ
VERONA KATEDRALİ

Verona’da görülecek yerler arasında en eski yapılardan bir diğeri de Verona Katedrali’dir. San Zeno Bazilikası’na benzer bir yapıda olan bu katedral daha büyük ve daha dekoratif bir yapı sunmaktadır.

1187 yılında kurulmuş olan bu katedral, Meryem Ana’ya adanmış ve şehirdeki en eski dini yapılardan biri.

Dış mekanın güzelliği kadar iç mekanın da güzelliği de hoşunuza gidecektir. Bu yüzden dışarıdan görmek ile yetinmeyin. Bu katedralin içerisindeki eserlere mutlaka göz atın.

Ana sunakta dini sahneyi betimleyen güzel bir fresk bulunuyor. Ayrıca şapellerde de Rönesans fresklerini görebiliyorsunuz.

10.CASTEL SAN PİETRO (Aziz Peter Kalesi)

San Peitro Kalesi
CASTEL SAN PİETRO

Adige Nehri’nin doğu kıyısında stratejik bir konuma sahip olan Aziz Peter Kalesi, bir tepede Roma döneminden kalma bir yapıdır.

Aslen Aziz Peter’e adanmış bir kilise burada bulunduğundan dolayı kaleye adını vermiştir.

1300’lü yıllarda şehir için bir tahkimat aracı olarak inşa edilmiş olan bu kale, Verona’nın tarihi yerleri arasında en güzel yapılarından biridir.

Günümüzde kale artık ziyaretçiye kapalı. Fakat kale bahçesine girerek kaleyi dışarıdan görebilir veya kalenin hemen yanından şehrin güzel manzarasını seyredebilirsiniz.

11.PİAZZA DEİ SİGNORİ

PİAZZA DEİ SİGNORİ
PİAZZA DEİ SİGNORİ

Verona’nın en güzel meydanlarından bir diğeri olan Piazza dei Signori, Piazza delle Erbe adlı meydana yürüme mesafesinde bulunuyor ve en az bu meydan kadar popüler ve güzeldir.

Palazzo del Capitano, Loggia del Consiglio ve Case della Pieta gibi birçok tarihi ve mimari açıdan güzel binayı çevreleyen bu meydanı da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Ayrıca birçok kafeye ve restorana da ev sahipliği yapmakta.

Meydanın tam ortasında bulunan, Dante’ye ait olan heykeli de mutlaka görün.

Piazza dei Signori çevresi de Verona’da konaklama için en ideal yerlerden biri. Bu bölgede birbirinden kaliteli ve uygun konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Bu meydana yürüme mesafesinde bulunan otellere göz atmak için de BURAYA tıklayabilirsiniz.

12.SCALİGER TOMBS (SCALİGER MEZARLARI)

SCALİGER MEZARLARI
SCALİGER MEZARLARI

Piazza dei Signori meydanına kadar gitmişken bu mezarlığa da mutlaka göz atın. Oldukça küçük bir yer olan bu mezarlık, bir türbe şeklinde kapatılmış.

Scaliger ailesine adanmış bir dizi gotik mezar anıtı olarak bilinen bu yerde toplamda 5 mezar bulunmaktadır. Cangrande I, Mastino II, Cansignorio, Alberto II ve Giovanni’ye adanmış mezarlardan oluşmakta.

13.ARCO DEİ GAVİ (GAVİ’NİN KEMERİ)

GAVİ'NİN KEMERİ
GAVİ’NİN KEMERİ

Verona’da gezilecek en güzel yerler arasında olan bu kemer, Roma’daki Konstantin Kemerini anımsatıyor. M.S 1. yüzyılda inşa edilmiş olan bu kemer, başlangıçta şehir savunmalarının bir parçası olarak hizmet vermiş.

Kemerdeki alınlığın orjinal yazıtında ”Lucius Vitruvius Libertus” yazmakta.

Napolyon döneminde yıkılmış olan bu kemer daha sonra orjinalinin aynısı olarak yeniden inşa edilmiş.

14.CASA Dİ GİULİETTA (Juliet’in Evi)

Juliet'in Evi
Juliet’in Evi

Verona’da gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından olan Juliet’in Evi, bu şehirdeki en popüler yerlerden biri. Bu Ev, Shakespeare’in oyunundaki ünlü sahnesi, Romeo’nun Juliet’e seslendiği ve onunla balkondan konuştuğu varsayılan binadır.

Verona’ya kadar gidip de o meşhur balkonu görmeden de olmaz.

Piazza delle Erbe adlı meydana yürüme mesafesinde bulunan bu evin balkonu, çoğu turistin Verona’ya akın etmesinin en önemli sebeplerindendir. Sadece balkonu dışarıdan görebilir veya binanın içerisine girip bu dillere destan aşk hakkında bilgiler alabilir veya balkonda fotoğraf çektirebilirsiniz.

15.GARDA GÖLÜ

Bilindiği üzere İtalya’da birçok göl bulunmaktadır. Fakat bunlar arasında oldukça popüler olan Garda Gölü’nün güzelliği başkadır.

369 kilometre karelik bir alanı kaplayan uçsuz bucaksız bu göl, İtalya’nın en büyük göllerinden biridir. Elverişli iklimi, manzarası ve turistik yerleri ile popüler bir tatil yeridir.

Verona’da 3-4 gün gibi uzun bir süre konaklamayı planlıyorsanız bu göle günübirlik bir gezi düzenleyebilir, romantik bir göl turu atabilirsiniz. Kıyılarda bulunan Sermione veya Bardolino kasabalarından birine de göz atmayı unutmayın.

Bonus ; TEATRO ROMANO (ROMA TİYATROSU)

Gezip görülecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer tarihi yer ise, Roma Tiyatrosu’dur. Oldukça eski bir yapı olan bu tiyatrodan günümüze kalan bir kalıntıdan öteye gidemiyor olsa da, yine de görülmeye değer yerlerden diyebiliriz.

Sırf dairesel oturma alanı için turistlerin listesinde olan bu Roma Tiyatrosu, nehre yakın olduğu gibi Tarihi Kent Merkezi’nden ulaşımın kolay olduğu yapılardan biri.

Listedeki bu turistik yerlere birkaç yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat 2-3 günlük bir Verona gezisi için bu liste fazlasıyla yeterli olacaktır.

Verona’da Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Verona’da konaklama için en ideal bölge hiç şüphesiz Tarihi Şehir Merkezi’dir. Bu bölgede konaklayacak olursanız, Verona’nın en turistik yerlerine yakın bir konumda olursunuz.

Zaten Verona’da çok fazla konaklama bölgesi bulunmadığından dolayı, turistik yerlere göre konaklayacağınız yerlere karar vermenizde yarar var.

Yukarıdaki önemli turistik yerlere yakın olan bölgelere göz atabilir veya daha detaylı bir konaklama rehberi için de Verona’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Verona’da konaklama için tercih yaparken, Verona Arenası, Bra Meydanı, Piazza delle Erbe, Juliet’in Balkonu ve Roma Tiyatrosu gibi şehirdeki gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere yakın bir konumda olduğunuzdan da emin olun.

Tarihi şehir merkezi dışında bir bölgede konaklamak isterseniz de, Porta Nuova, Verona Fiere ve Borgo Trento adlı bölgelere de göz atabilirsiniz. Bu bölgeler de şehirdeki en ideal konaklama bölgelerinden olduğu gibi her bütçeye ve her zevke uygun konaklama birimlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Verona Gezilecek Yerler Videosu

Verona’da otel tavsiyesi olarak da ; 

  • 4 yıldızlı bir otel olan SHG Hotel Verona adlı tesise,
  • 4 yıldızlı Ark Hotel‘e
  • 3 yıldızlı Hotel Bologna’S adlı tesise
  • 3 yıldızlı Hotel Giulietta e Romeo adlı tesise
  • 3 yıldızlı Hotel Europa‘ya
  • Ve son olarak bizim çok konaklamak istediğimiz fakat bütçemizi aştığından dolayı tercih edemediğimiz romantik tatiller için en iyi konaklama birimi olan Relais Empire adlı tesise göz atabilirsiniz. Şehirdeki en iyi ve en kaliteli konaklama birimlerinden biri olan bu tesise bayılacaksınız. Eğer yalnız seyahat ediyorsanız da bu tesisi es geçebilirsiniz.

Verona gezilecek yerler listesi adlı bu yazıda şehirdeki en güzel ve en popüler turistik/tarihi yerlerden bahsettik. Ayrıca bazı turistik yerlere özel otel tavsiyelerini ve konaklama bölgelerini de ekledik. Bu bölgelere ve otel tavsiyelerine de göz atmayı unutmayın..


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...