Versay Sarayı

Versay Sarayı, Fransız Hükümetine ev sahipliği yapan merkezi bir binadır.Louis XIV (Fransa’nın ünlü güneş Kralı),Louis XV ve Louis XVI gibi Kralların merkezi yönetim yeri olan bu bina, 1789 Fransız Devrimi’nden sonra, Kraliyet’in kalıcı yeri olmaktan çıkmıştır. Saray Paris’in 16 km güneybatısında yer alan, Versailles bölgesinde bulunmaktadır.

Versay Sarayı Paris
Saray Bahçeleri

Versay Sarayı Paris

Paris’te nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Paris’te nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge seçilmiş otellere ve şehirdeki en ideal bölgelerin özelliklerine göz atabilirsiniz.

Paris’te bulunan en ideal ve en uygun konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Versay Sarayı Paris
Apollo Fıskiyesi

Önceden bir av köşkü olan Versay Sarayı, Louis XIII tarafından, 1624 yılında inşa edilmiş ve 1669 yılında ise Louis XIV tarafından genişletilmiştir.Louis XIV, Versay Sarayı’nın bulunduğu bu binayı, Louise de la Valliere ile yaptığı aşk kaçamağı için, gizli bir sığınak olarak kullanmıştır. 1682 yılında ise, Hükümdarların sabit ikamet yeri olarak belirlemiştir.

Versay Sarayı Hakkında Bilgiler

Saray,Paris’in en turistik yerlerinden biri olmakla beraber, belki de merkeze en uzak olan yerlerden biridir. Paris merkezden saraya en yakın tren istasyonuna ulaşım, yaklaşık 1 saat  sürmektedir. RER (Transit Trenler) ile 7£ bilet ücreti ödeyerek saraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Versailles Chateau tren istasyonundan saraya ulaşım 15-20 dakika sürmektedir.

Dikkat etmeniz gereken nokta; RER C tren istasyonuna büyük bir ihtimalle otelinizden yürüyerek gidemezsiniz. Bu yüzden öncelikle otelinize en yakın olan metro durağına gidin ve RER C trenlerinin hareket ettiği istasyon için bilet alın. Daha sonra RER C trenlerinden saraya giden treni bulmalısınız. RER C trenlerden biri, Saint Ouen’e gitmekte,diğeri ise Versailles Chateau’ya gitmektedir. RER C trenlerinin en bilindik istasyonları, Notre Dame Katedrali yakınında bulunan, Saint-Michel-Notre-Dame, Orsay Müzesi yakınında yer alan, Musee d’Orsay  ve  İnvalides istasyonlarıdır. Eğer yürüyerek Notre Dame Katedrali’ne veya Orsay Müzesi’ne gidebiliyorsanız, RER C duraklarını bulmak için metro kullanmanıza gerek yoktur.

Versailles Chateau durağından, Versay Sarayı, 15 dakika yürüme mesafesindedir. Yürümek istemezseniz, istasyon çevresinde taksileri bulabilirsiniz. İstasyondan saraya taksi ücreti ortalama 15-20£’dur.

Versay Sarayı Önemli Bölümleri

Saray’da yaklaşık 350 oda olduğu söyleniyor ve bunların birçoğu ziyaretçilere kapalıdır.Kral’ın yatak odası ise, aynalarla süslenmiş salonun hemen yanındadır.1688-1697 yılları arasında Avrupa Koalisyona karşı Kralın zaferini tasvir eden birçok eser bu odada bulunmaktadır.

-Royal Chapelle (Kraliyet Şapeli)

Versay Sarayı Paris
Saray Kraliyet Şapeli
Versay Sarayı Paris
Saray Kraliyet Şapeli

-Büyük bir mermer levhanın bulunduğu mahkeme bölümü. Mermer mahkemesi olarak bilinen bu yer,sarayın en dikkat çeken yerlerindendir.

-İmparatorluk Yatak Odası

Versay Sarayı Paris

-Grand Trianon

-Gallerie des Batailles

-Napolyon’un yatak odası, Napolyon ve eşi Marie Louise ile burada kalmıştır.

-Aynalar Salonu

Versay Sarayı Paris
Aynalar Salonu

-Güzel tavan fresk resimler ile Hercules Salonu.

Versay Sarayı Paris

-Saray Bahçeleri

Versay Sarayı Paris
Versay Sarayı Bahçeleri

Versay Sarayı Hakkında Tavsiyeler

-Saraya olabildiğince erken gitmeye çalışın güvenlik için oluşturulmuş kuyruklar çok fazladır ve sizi bunaltabilir.

-Saray Bahçeleri hafta içi ücretsiz hafta sonu ise 15£’dur.

-Sarayın çevresinde birçok restoran bulunmaktadır. Ancak bu restoranlarda yemek ücretleri aşırı pahalıdır. Bir menüye ortalama 25-30£ vermektense, hava güzelse yiyecek birkaç birşey getirerek, saray etrafında bulunan parklarda ve bahçelerde küçük piknik yapabilirsiniz.

-Genelde, ilk olarak Sarayın içi, daha sonra Sarayın Bahçeleri ziyaret edilir ve en son Marie Antoinette mülkü ziyaret edilmektedir.Ancak siz gezinize ters yönde başlarsanız kalabalıktan az da olsa kurtulabilirsiniz.

Versay Sarayı Paris
Marie Antoinette mülkü

-Paris Pass Kartı (Müze Kartı) alın ve bilet için uzun kuyruklara girme zahmetinden kurtulun.Ayrıca birçok müzelere bilet kuyruğu beklemeden bu kart ile giriş yapabileceğinizi unutmayın.

-Çoğu turist Dauphin’in dairesini ziyaret etmemektedir. Ancak gayet güzel bir yer olan Dauphin’in odası, bana göre görülmeye değer yerlerdendir ve oldukça sakindir.

-Saray genelde, pazartesi günleri kapalı olmaktadır.

Versay Sarayı Paris Gezilecek Yerler listesinin en başlarında gelmektedir. Paris’in en önemli yerlerinden biri olan bu Saray, Paris’te olmaz olmazlardandır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here