Viyana Gezi Rehberi, Avusturya

Avusturya’nın Başkenti olan Viyana, müzik şehri olarak da bilinmektedir.Aynı zamanda yaşam kalitesi bakımından Dünya’nın en iyi şehirlerindendir.Muhteşem bir mimarisi olan bu şehir, genel anlamda pahalı bir şehirdir. Viyana gezi rehberi adlı bu yazıda Viyana gezilecek yerler, Viyana’da nerede kalınır, nerelerde yemek yenir ve en iyi partiler nerede gibi, birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Neden Viyana’yı ziyaret etmeliyim?

Viyana’yı ziyaret etmek için birçok neden vardır. Bunlardan en önemlileri ; Avrupa’da tarihsel açıdan önemli eski şehirlerden biridir. Bazıları için önemli müzik sahnelerinin temeli olan bir şehir,bazıları için ise tiyatro, kültür ve mimari bakımdan zengin bir şehirdir.

Viyana’da en iyi semtler nerelerdir ? 

En iyi tarihi binalar, Aziz Stephen meydanında yer almaktadır. Naschmarket alanı da alışveriş için çok iyi bir yer olduğu gibi, ayrıca burada birçok yeni, modern binalarda görmek mümkündür. Uygun fiyatlara restoranlar bulmak istiyorsanız, Naschmarkt yakınlarında bulunan 4,5 ve 6. caddelere uğrayabilirsiniz. Restoranların dışında bu alanlarda birkaç butik dükkanlar da bulmak mümkündür.

Eğer yeşil alanları seven biriyseniz, Kahlenberg, Cobenzl ve wienerwald (Viennese Ormanı) sizin için en muhteşem yerlerdir. Buralara yakın olan Heurigendorf Grinzing’e uğramayı düşünürseniz ki burası çok turisttik bir mahalledir, sakın restoranlarda yemek yemeye kalkmayın. Ev yapımı yemeği ve ev yapımı şarabı olan bu restoranlar, aşırı derecede pahalıdır.

Ev yapımı yemekleri ve şaraplarını denemek istiyorsanız en iyi seçenek 23. veya 21. caddelerdir.

Viyana’da nerede konaklayacağınıza hala karar vermediyseniz, Viyana’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere göre otel tavsiyelerini bulabilirsiniz. Viyana’da bulunan en ideal otellere ve fırsat indirimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Viyana Gezi Rehberi
Viyana

Viyana Gezilecek Yerler

Viyana’da gezilecek ve görülecek birçok turistik yer bulunmaktadır. Ancak, Viyana’nın en önemli turistik yerlerden bahsetmekte yarar var. Çünkü, Viyana’yı ziyaret eden turistlerin büyük çoğunluğu ya 1 gün ya da 2 gün için şehri ziyaret ettiğinden dolayı, Viyana’da tüm gezilecek yerleri iki güne sığdırmak biraz imkansızdır. Bu yüzden, Viyana gezilecek yerler bakımından en önemli olan turistik yerler ;

  • Belediye Binası : İnşaatine 1872 yılında başlandığı söylenen bu yapı, hükümete ait bir binadır. Gerek mimari yapısı gerekse tarihi ile Viyana’da ilk görmeniz gereken yerler arasındadır.
  • Viyana Sanat Tarihi Müzesi : Avrupa’nın en iyi müzelerinden biri olarak bilinen Sanat Tarihi Müzesi (Güzel Sanatlar Müzesi), Viyana’nın en büyük ve en turistik müzelerinden biridir.
Viyana Gezi Rehberi
Sanat Tarihi Müzesi
  • Donauturm Kulesi : Kendi etrafında 360 derece dönen restoranı ve eşsiz manzarası ile ünlü olan bu kule, Viyana’da kaçırılmaması gereken yerlerdendir. Viyana’da bulunan normal restoranlar oldukça pahalıyken, bu restoranın akıl almaz bir fiyat listesi olduğundan emin olabilirsiniz. Bu yüzden, bütçenizi epey zorlayabilecek bu restorandan uzak durmanızda yarar var.
  • Aziz Stephan Katedrali : Daha çok şapelleri ile ünlü olduğunu düşündüğüm bu katedral, Viyana halkının en çok övdüğü turistik yerlerden biridir ve bunu tamamen hakediyor diyebilirim. Gerek mimari yapısı ve tarihi, gerekse kıyamet sahnelerinin ve insanların tasvir edildiği eserleri ile, kaçırmamanız gereken yerlerdendir.
Viyana Gezi Rehberi
Aziz Stephan Katedrali
  • Hofburg İmparatorluk Sarayı : Viyana’nın en önemli saraylarından biri olan Hofburg, 2000’e yakın impartorluk daireleri, Sisi Müzesi ve oldukça büyük yapısıyla, şehir içinde şehir yapısı diyebileceğim yerlerdendir.
Viyana Gezi Rehberi
Hofburg İmparatorluk Sarayı
  • Schönbrunn Sarayı : Viyana’nın bir diğer önemli sarayı olan Schönbrunn, şehir merkezine az da olsa uzaktır. Fakat, saraya gidebilmek için rahatlıkla ulaşım araçları bulabilirsiniz. 17.yy’ın sonlarında inşa edildiği bilinen saray, gerek saray bahçeleri, gerekse Palmiye Evi (Palm House) ile kaçırılmaması gereken yerlerdendir. Ancak, Viyana’ya bir günlüğüne geldiyseniz bu sarayı es geçebilirsiniz.
Viyana Gezi Rehberi
Schönbrunn Sarayı
  • Quarter Müzesi : Aslında bu yer bir müze değildir, müze olarak bilinse de, daha çok bir kompleksi veya bir sarayı andırıyor, diyebilirim. Bu kompleksin içinde bulunan müzeler ise, Viyana’nın en önemli müzeleri arasındadır. Çocuklar için bile müzesi olan bu kompleks, kaçırmamanız gereken yerlerdendir.
  • Belvedere Sarayı : Viyana’nın bir diğer önemli sarayı, Belvedere Sarayı’dır. Daha çok saray bahçeleri ile ünlü olan sarayda, Dünyaca ünlü birçok sanatçının eserlerini görebilirsiniz.
Viyana Gezi Rehberi
Belvedere Sarayı

Viyana’da nerede yemek yenir ? 

Viyana’da her damak tadına göre yemek bulmak çok kolay olsa da, her keseye uygun yemek bulmak biraz zordur. Dilediğiniz tüm yemekleri ”Wien wie es isst” adlı sitede bulabilirsiniz. Birçok restoran bulunan bu sitede, ayrıca barlara da göz atabilirsiniz.

Viyana Gezi Rehberi
Viyana Restoranları

Bunları yemeden Viyana’dan ayrılmayın

Apfelstrudel ve Topfenstrudel gibi tatlı çeşitlerini mutlaka denemelisiniz ve kesinlikle size önerilen Sacher Torte adındaki kuru çikolatalı keki yemeyin. Hem pahalı hemde ağzınızın tadını müthiş derecede bozacaktır. Ama ne zaman bir bara veya kafeye girdiğinizde ve öneriniz nedir? diye sorduğunuzda, hep bu kekleri tavsiye etmektedirler. Görünüş bakımından güzel dursa da öyle olmadığı kesin. Sonuçta tercih sizin.

Viyana’da nerede içilir ?

Viyana Gezi Rehberi
Kaffeehaus

En iyi barları ve gece kulüplerini 7. ve 8. bölgelerin etrafında bulabilirsiniz. Çılgınlar gibi sabahlara kadar eğlenmek istiyorsanız, bu bölgelerde istediğinizi bulabilirsiniz. Ayrıca, buralarda bir yerden bir yere gitmek isterseniz yürüyerek hemen hemen çoğu yere gidebilirsiniz. O yüzden taksilerden uzak durun.

25hrs Otel’de bulunan Dachboden ya da Cafe Leopold, eğlenmek için düşünülmesi gereken yerlerdendir. Daha sert bir parti olsun diyorsanız, Viyana’nın en popüler gece kulüplerinden biri olan Grelle Forelle sizin için ideal bir yerdir.

Viyana’da nerede kalınır ?

Eğer Viyana’da hostellerde kalmayı planlıyorsanız bu zamana kadar gördüğüm en iyi hostellerden biri olan Wombats Hostel’e bir göz atmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Otel olarak ise kalmak istediğim fakat cüzdanımı kasmamak için kalamadığım Das Triest Otel, bütçeli otel arayanlar için iyi bir seçenek olabilir.

Eğer tasarruflu bir Viyana seyahati yapmak istiyorsanız Couchsurfing’i kesinlikle denemenizi tavsiye ederim. Viyana, ciddi anlamda Couchsurfing yapılması gereken şehirlerden biridir.

Viyana’da Alışveriş ve Marketler

Viyana Gezi Rehberi
Naschmarkt

Yemek için Naschmarket’e kesinlikle gitmenizi tavsiye ederim. Türk lokumlarının da meşhur olduğu bu yerde, birçok Asya mutfağını da bulabilirsiniz. Eğer, meyve sebze gibi birçok gıda ihtiyaçları alacak yer arıyorsanız, burası en ideal yerdir. Ayrıca, cumartesi günleri Naschmarket alanında büyük bir açık pazar kurulmaktadır. Dilediğiniz hemen hemen herşeyi bu açık pazarda uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Alışveriş yapmak istiyorsanız en iyi ve en büyük caddelerden biri olan Mariahilfer Strabe sizin için en ideal yerlerdendir. Ayrıca biraz daha marka düşkünüyseniz ki bunu Viyana’da kesinlikle tavsiye etmiyorum, Karntner Strabe sizin için ideal yerlerdir. Ayrıca, Aziz Stephen Katedrali etrafına da bir göz atabilirsiniz.

Viyana’ya nasıl Gidilir ?

Eğer, Türkiye’den direkt olarak Viyana’ya gitmeyi planlıyorsanız, size en iyi tavsiyem direkt Münih’e (Almanya) uçmanız ve oradan da direkt olarak tren ile Viyana’ya geçmenizdir. Avrupa Ülkesinden gitmeyi planlıyorsanız (Polonya,Prag veya Budapeşte gibi)099 en ucuz olan, ancak biraz daha uzun süren yöntem trendir. Fakat, yine ucuz ama daha kısa süren Ryanair veya Air Berlin ile uçarak Viyana şehrine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul'daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...