Viyana, Avrupa’nın mimari ve tarihi bakımından en iyi şehirlerinden. Genelde pahalı bir şehir olduğu için, pek tercih edilmeyen bu şehir, Avrupa’da en kolay ulaşabileceğiniz şehirlerden biri. Viyana gezilecek yerler bakımından Avrupa’nın en gözde şehirlerinden biri olmasına rağmen, Prag veya Budapeşte ile kıyaslandığında popülerlik bakımından biraz geriden geldiği söylenebilir. Tabi bunun en önemli faktörlerinden biri de, Viyana’nın Prag ve Budapeşte’ye göre biraz daha pahalı olması olabilir.

Özellikle sarayları ile ön planda olan bu şehirde, daha birçok tarihi ve turistik yerler bulmak mümkün. Şehir biraz pahalı olduğundan dolayı, olabildiğince ücretsiz yerleri görmekte yarar var. Ayrıca Viyana’ya turlar ile gitmek yerine, Viyana’da bulunan ücretsiz turlar (2-3£ rehbere tip vermek gerek) ile Viyana’yı çok daha rahat ve uygun bir şekilde keşfedebilirsiniz.

Viyana’da nerede konaklayacağınıza hala karar vermediyseniz, Viyana’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere göre otel tavsiyelerini bulabilirsiniz. Viyana’da bulunan en ideal otellere ve fırsat indirimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Viyana Gezilecek Yerler Listesi

1.Wiener Rathaus (Viyana Belediye Binası)

Viyana Gezilecek Yerler
Viyana Belediye Binası

1872-1883 yılları arasında neo-gotik bir tarzda inşa edilmiş bu bina, yerel Hükümetin bulunduğu, Belediye Başkanı’nın görev yaptığı bina olarak biliniyor. İçerisine girme şansım olmasa da, dışarıdan görmek için bile Viyana’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Tabi, zamanınız varsa mutlaka binanın içine de göz atın derim. Binanın hemen karşısındaki park ise, konser ve festivalleriyle ünlü bir park. Buraya kadar gelmişken parka da bir göz atabilirsiniz.

2.Wiener Riesenrad (Dev Dönme Dolap)

Viyana Gezilecek Yerler
Viyana Dönme Dolap-Prater

Prater, olarak da bilinen, Viyana’nın gezilecek yerleri bakımından oldukça önemli olan bu dönme dolap, Before Sunrise, The Living Daylights ve The Third Man gibi ünlü filmlerde yer almış ve Avusturyalılar için bir simge olarak kabul ediliyor. Sıradan bir dönme dolap gibi dursa da öğle olmadığını anlamanız çok zor olmayacaktır. Viyana’nın eşsiz manzarasını dönme dolaplara binerek seyretmek, seyahatinize biraz olsun renk katacaktır.

3.Belvedere Sarayı

Viyana Gezilecek Yerler
Belvedere Sarayı

Saray ve bahçeler, Savoy Prensi Eugene için 17.yüzyılda bir yazlık olarak inşa edildiği söylenmekte. Özenle dizayn edilmiş bu Belvedere Sarayı, aşağı belvedere ve yukarı belvedere olarak iki bölüme ayrılıyor. Aşağı Belvedere Sarayında geçici eserler sergilenirken, yukarı Belvedere Sarayında kalıcı eserler sergilenmekte. Tabi, sarayın en dikkat çeken yeri, bahçesi oluyor. Muhteşem bir yeşilliğe sahip bahçesi de, en az saray kadar etkileyici diyebilirim.

4.Viyana Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches)

Viyana Gezilecek Yerler
Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Yüzyıllar boyunca Habsburglar, Dünyanın dört bir yanından çeşitli ve en değerli eserleri bir araya getirerek, bu müzede toplamışlar. Bu eserler arasında Yunan, Roma ve Mısır antik hazinelerini içeren koleksiyonlar da mevcut. Neredeyse 1 km uzunluğunda olan koridorlarında, koleksiyonların tamamını görmeniz imkansız. Bu yüzden, müzeyi ziyaret etmeden önce, hangi bölümleri gezmek istediğinizi belirlemenizde yarar var. Viyana Sanat Tarihi Müzesi, hem sanatseverlerin hem de tarihe merakı olanların Viyana görülecek yerler listesinde olması gereken etkileyici yerlerden.

5.Wiener Staatsoper (Opera Binası)

Viyana Gezilecek Yerler
Opera Binası-Viyana Gezilecek Yerler

Viyana Devlet Opera Binası şehir merkezinde yer alıyor. II.Dünya Savaşı sonrası diriliş sembolü olan Opera Binası, Mozart’ın ”Dan Giovanni” adlı eserini de içermekte. Savaş sonrasında modern bir yapıda tekrar dizayn edilen binanın dış cephesinde Rönesans izlerini görmek de mümkün. Opera Binası, sadece 30 Haziran ve 1 Eylül tarihleri arasında faaliyet göstermekte. Binanın içini göremeseniz bile, akşam saatlerinde muhteşem bir güzelliğe bürünen bu binaya dışarıdan bir göz atın derim.

6.Donauturm Kulesi

Viyana Gezilecek Yerler
Donauturum Kulesi

Donuapark’ın hemen dışında bulunan bu kuleden muhteşem tuna nehri manzarasını seyredebiliyorsunuz. Ayrıca, cüzdanınıza güveniyorsanız kendi etrafında 360 derece dönen restoranda muhteşem bir öğle veya akşam yemeği de yiyebilirsiniz. Restorana girmeseniz de bu işlek yerde dolaşabilir muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Eğer yaz aylarında Viyana’da olursanız, bu kuleden bungee jumping yapma imkanı bile bulunuyor.

7.Aziz Stephan Katedrali

Viyana Gezilecek Yerler
Aziz Stephan Katedrali

Bu Katedralin uzun yıllardan beri Viyana’nın ruhu olduğu söylenmekte. Kıyamet sahneleri, insan ve hayvan figürlerinin tasvir edildiği bu Aziz Stephan Katedrali, hem sanat hem de tarih seven turistler için güzel bir deneyim olacaktır. Viyana gezilecek yerler bakımından oldukça önemli bir yere sahip olan bu katedral, şapelleri ile de ünlü bir dini yapı.

8.Ringstrasse Parkları

Viyana’da gezilmesi gereken yerler arasında olan Ringstrasse parklarına mutlaka bir göz atmalısınız. Özellikle en büyük parkı Stadtpark, gerçekten ziyaret edilmeye değer. Birçok mimari yapının yanında, ayrıca konser alanları ve piknik alanları da mevcut. Yazın daha bir canlı olan bu park, Viyana’da kaçırılmaması gereken doğal yerlerden diyebilirim.

9.Viennese Vino

7 km²’lik bir alana sahip bu üzüm bağları, Avrupa’nın sayılı şarap üretimine ev sahipliği yapmakta. Şaraplar, biraz pahalı olsa da, şarap sevenler için güzel bir deneyim olacaktır. Etrafı yeşillikler ile çevrili bu alanın biraz dışına çıktığınızda ise, muhteşem manzaralar görebiliyor olmanız da, burayı ziyaret etmek için yeterli nedenlerden.

10.Sigmund Freud Müzesi

1971 yılında açılan bu müze, Psikanalizin kurucusu Freud’un 1898-1938 yılları arasında çalıştığı daire olarak bilinmekte. 1938 yılından sonra, Naziler tarafından sürgün edilinceye kadar, bu müze onun evi olmuş. Hiçbir şekilde buraya turlarla gitmenize gerek yok, müzede bulunan görevlilere kafanıza takılan soruları sorabilir ücretsiz bilgiler alabilirsiniz. Fotoğraflar, mektuplar, etnik biblolar ve Freud’un ailesine ve kendisine ait birçok özel eşyaları bu müzede görebilirsiniz.

11.Nascmarkt

Birçok hediyelik eşya satan dükkanları, sebze meyve pazarlarını ve antikacıları bulabileceğiniz bu büyük pazar, yerli halktan çok turistlerin tercih ettiği yerlerden biri olarak biliniyor. Tabi, yine bu büyük pazarda, her damağa uygun onlarca restoran bulmak da gayet mümkün.

12.Quarter Müzesi

Viyana Gezilecek Yerler
Quarter Müzesi

Birinci sınıf birçok müzeyi barındıran bu kompleks içerisinde, Leopold Müzesi, Momok Müzesi ve Zoom Kinder Müzesi gibi birçok popüler müzeleri bulabilirsiniz. Muhteşem bir şekilde dizayn edilmiş bu kompleks, bir nevi müzeleri çevreleyen bir kale gibi durmakta. Sanata ve tarihe ilgisi olanlar için muhteşem bir yer olan bu müzede, ayrıca çocukları ilgilendiren birkaç yer bulmak da mümkün. Viyana’nın turistik yerleri arasında olan bu görkemli yapıya da mutlaka bir göz atın derim.

13.Judenplatz Müzesi

13.yy’da Jewish Ghetto tarafından dizayn edilmiş. Yüzyıllar boyunca bu müzenin bulunduğu mahalle ise, Yahudi yaşamının merkez üssü olarak kalmış. Plankengasse metro istasyonundan sadece 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu müze, gerek tarihi ile gerekse sergilediği eserlerle, Viyana’da görülmesi gereken yerler arasında.

14.Hofburg İmparatorluk Sarayı 

Viyana Gezilecek Yerler
Hofburg İmparatorluk Sarayı

Şehir içinde bir şehir diyebileceğim Hofburg İmparatorluk Sarayı, Viyana’nın en turistik saraylarından biri olarak biliniyor. Gerçek bir saray deneyimi yaşamak istiyorsanız, en az yarım gününüzü bu saray için ayırın derim. 2000’den fazla İmparatorluk Daireleri bulunan Kaiserappartements, özellikle ziyaret edilmesi gereken bölümdür. Ayrıca, bu bölümde bulunan Sisi müzesi de görülmeye değer. Sisi Müzesinde Viyana’nın sevgili İmpartoriçe’si Elizabeth’in yaşamına dair birçok eseri de görebiliyorsunuz.

15.Schönbrunn Sarayı

Viyana Gezilecek Yerler
Schönbrunn Sarayı

Şehir merkezine birkaç km uzaklıkta bulunan, Viyana sarayları arasında büyük öneme sahip Schönbrunn Sarayı Viyana’da görülmeye değer yerler arasında. 1696-1730 yılları arasında inşa edilen sarayın 1441 odası olduğu söylenmekte. Tabi bu odaların sadece 40 tanesi ziyaretçilere açık. Sarayın en dikkat çeken yerlerinden biri, saray bahçeleridir. Özellikle Palm House (Palmiye Evi) olarak bilinen yapı, saraydan sonra ilk ziyaret edilmesi gereken oldukça farklı bir yer diyebilirim.

16.Temple Of Theseus (Buus Tapınağı)

Viyana Gezilecek Yerler
Temple of theseus

Roma ve Paris’te bulunan Pantheon’a az çok benzeyen bu dini yapı, Volksgarten adlı parkta bulunuyor. 19. yy’da inşa edilmiş bu yapının içine girme şansım olmasa da, Viyana’nın en güzel parklarının biri olan Vplksgarten içinde bulunması ve çevresinde birçok turistik yapıyı görebiliyor olmanızdan dolayı, 5-10 dakikalığına bir göz atabileceğiniz yerlerden.

17.Secession

Viyana Gezilecek Yerler
Secession

Viyana’nın en önemli ve en popüler müzelerinden biri olan Secession, 1898 yılında kurulmuş oldukça etkileyici bir mimariye sahip. Gelmiş geçmiş en iyi Viyana sanatçılarının heykellerini ve resimlerini görebileceğiniz bu müzeye girmeden önce, yapının etrafını bir gezin derim. En az içi kadar, dışı da oldukça ilgi çekici.

18.Viyana Parlemento Binası

Viyana Gezilecek Yerler
Parlemento Binası

Yunan tapınaklarını andıran dış yapısı ile oldukça etkileyici bir mimariye sahip olan Viyana Parlamento Binası, 1883 yılında Danimarkalı bir mimar olan, Theophill tarafından yapılmış. Dışarıda bulunan heykeller, içeride duvarlarda asılı olan resimler, toplantı salonu gibi yerleri ile, ilginizi mutlaka çekecektir. Bu tarihi yapı için 2-3£’ya ses rehberi de almayı unutmayın derim.

19.Albertina Müzesi

Viyana Gezilecek Yerler
Albertina Müzesi

Dünyanın en büyük koleksiyonuna sahip müzelerinden biri olan Albertina Müzesi, ağaç baskı, resimler, gravür ve taşbaskı gibi 1 milyondan fazla eseriyle Dünyanın önde gelen müzelerinden biri olarak biliniyor. 15£ gibi bir ücret ödeyerek girebileceğiniz bu müzede göreceğiniz eserler, verdiğiniz her kuruşa değecektir.

20.Karlskirche

Viyana Gezilecek Yerler
Karlsplatz

Barok yapıda olan bu kilise, Viyana gezilecek yerler listenizde olması gerektiğini düşündüğüm Karlsplatz meydanında bulunuyor. 1713 yılında yapılmış olan bu tarihi yapı, mimari yapısı ve tarihiyle turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri olarak bilinmekte. Ayrıca, kilisenin bulunduğu meydanda daha birçok tarihi ve turistik yerleri de görmek mümkün. Bunun yanında, Secession Müzesi’ne 3-5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

21.Hundertwasser Evi

Viyana Gezilecek Yerler
Hundertwasser evi

Viyana gezilecek yerler dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olan Hundertwasser Evi, Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser tarafından yapılmış, oldukça renkli bir binadır. Feriedensreich bu binayı yaparken Barselona’nın birçok mimari yapısında imzası olan Gaudi’yi örnek aldığı söylenmekte. Gerek tarihi gerekse farklı dizaynı için görülmeye değer yerlerden diyebilirim.

Viyana gezilecek yerler bu liste ile sınırlı olmamakla birlikte, daha gezilebilecek birkaç turistik yer bulmakta mümkün. Ancak, Viyana’nın en önemli turistik yerleri bunlardan ibarettir, diyebilirim. Son olarak, bu şehri turlar ile ziyaret etmek yerine kendi başınıza ziyaret etmenizi ve en az 24 saatinizi bu şehir için ayırmanızı tavsiye ederim. Bu şehir alelacele gezilecek bir şehir olmadığı gibi, turlar ile gezilecek bir şehir de değil.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here