Viyana Gezilecek Yerler – Görülecek En İyi 25 Yer

Viyana, Avusturya’nın başkenti ve en güzel şehri. Gerek sarayları ve kiliseleri, gerek meydanları ve müzeleri ile bu şehirde gezip görülecek birçok yer var. Sıkılmadan 2-3 gününüzü geçirebileceğiniz bu şehri Viyana turları veya Prag, Budapeşte tur paketleri ile aceleye getirmeyin. Şehirdeki birçok önemli noktayı bu turlar ile maalesef göremiyorsunuz. İlla bir tura katılmayı planlıyorsanız, bunu Viyana’da yapın. Yada sadece Viyana tur paketi alın.
Viyana gezilecek yerler için güzel bir rota izleyebilmek adına, gezinize ”Innere Stadt” olarak bilinen bölgeden veya saraylardan başlayın.

Viyana’da gezip görülecek yerlere geçmeden önce, bu şehirde nerede konaklayacağınıza da iyi bir şekilde karar verin. Malum, Viyana pahalı. Gidip şehrin tam kalbinde konaklayacak olursanız da, oteller için çok uçuk ücretler ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Viyana’da nerede konaklayacağınız hakkında bir fikriniz yoksa, Viyana’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Veya buraya tıklayarak Viyana’daki en ideal konuma sahip otellere göz atabilirsiniz.

Viyana Gezilecek Yerler Listesi 

Viyana, daha çok sarayları ile ön plana çıkan şehirlerden biri. Birbirinden güzel bu saraylar, genelde turlar ile ziyaret ediliyor olsa da, bireysel olarak da bu sarayların büyük bir bölümünü ziyaret edebiliyorsunuz. Ayrıca, tüm sarayları tek tek görecek zamanınız yoksa da, Viyana’daki ”Free Walking Tour”a katılarak, sarayları sadece dışarıdan görüp geçebilirsiniz. Tabi Viyana, bu saraylardan çok daha fazlasıdır.


Booking.com

1.Viyana Belediye Binası’nı Görün 

Viyana Belediye Binası
Belediye Binası

Wiener Rathaus olarak da bilinen bu bina, şehrin sembolik yapılarından. Her Viyana’ya gelen turistin görmeden geçmediği bu yapının dış cephesinin mimarisi dışında çok bir esprisi yok aslında.

1800’lerde Neo-Gotik bir tarzda inşa edilmiş olan bu Belediye Binası, giderek artan şehir nüfusu için belediye başkanının ofislerini barındıracak şekilde inşa edilmiş.

Günümüzde bu bina, yerel Hükümetin bulunduğu, Belediye Başkanı’nın görev yaptığı yer olarak hizmet veriyor.

Belirli günlerde bina içerisinde rehberli turlar düzenlenmekte. Fakat, sadece dışarıdan görüp geçseniz de çok bir şey kaybedeceğinizi sanmıyorum.

Binanın hemen karşısındaki park ise, konser ve festivalleriyle ünlü bir park. Belediye Binası’nın şöyle birkaç güzel fotoğrafını çektikten sonra da, bu parka göz atabilirsiniz.

Belediye Binası’na yürüme mesafesindeki oteller, Viyana turistik yerler için güzel bir bölgedir. Burada konaklayarak şehirdeki hemen hemen her yere yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

2.Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı
Schönbrunn Sarayı

1600 yılından beri ayakta duran bu güzelim saray, Viyana’daki en ünlü saraylardan bir tanesi.

Avusturya’da kültürel öneme sahip büyük bir rolü olan Schönbrunn Sarayı, 1441 odalı bir yapı ve turistlerin en favori yerlerinden biri olarak bilinir.

Habsburglar, yıllar boyunca burada ikamet ediyormuş, hatta Avusturya İmparatorları’da bu sarayda doğmuş.

Barok bir tarzda, çatısında yüzlerce pencere ve heykel bulunan simetrik bir ana bina ile tasarlanmış bu eşsiz yapıyı kaçırmayın.

Sarayın içinde tamamı döşeli ve orijinal tarzda dekore edilmiş odalar bulunmaktadır. Odalar arasında bir turun keyfini çıkarabilir, görkemli mobilyalara göz atarak, Avusturyalı krallığın nasıl yaşadığı hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Sarayın en dikkat çeken yerlerinden biri de, sarayın bahçeleridir. Özellikle Palm House (Palmiye Evi) olarak bilinen yer, saraydan sonra ilk ziyaret edilmesi gereken oldukça farklı bir yer diyebilirim.

3.Hofburg İmparatorluk Sarayı

Hofburg İmparatorluk Sarayı
Hofburg İmparatorluk Sarayı

Habsburg hanedanının gücüne ve etkisine haraç veren ve yüzlerce yıldır Avusturya-Macaristan İmparatorluğu yöneticileri için ana kışlık sarayı olarak hizmet veren başka bir büyük saray kompleksi de Hofburg Sarayı’dır.

Bugün bu kompleks, Avusturya cumhurbaşkanlığı makamlarına ev sahipliği yapıyor ve cumhurbaşkanlığı üssü olarak hizmet vermekte.

Binalar, 13. yüzyıldaki oluşumlarından bu yana birçok eklemeden geçmiştir ve en etkileyici olanı yarı dairesel Neue Burg’dur.

Dilerseniz İmparatorluk dairelerinde gezebilir, dilerseniz de, kompleksin içinde bulunan müzelere de göz atabilirsiniz.

Gerçek bir saray deneyimi yaşamak istiyorsanız, en az yarım gününüzü bu saray için ayırmanızda yarar var. 2000’den fazla İmparatorluk Daireleri bulunan Kaiserappartements, özellikle ziyaret edilmesi gereken bölüm. Ayrıca, bu bölümde bulunan Sisi müzesi de görülmeye değer. Sisi Müzesinde Viyana’nın sevgili İmpartoriçe’si Elizabeth’in yaşamına dair birçok eseri de görebiliyorsunuz

4.Aziz Stephan Katedrali

Aziz Stephan Katedrali Viyana da Gezilecek Yerler
Aziz Stephan Katedrali

Gelelim Viyana’nın en sembolik yapısına, Aziz Stephan/Stefan Katedrali’ne. Bu katedral, hem dış mimarisiyle hem de iç dekoru ve sanat eserleriyle hayran kalabileceğiniz dini bir yapı.

Kilisenin inşaatinden bu yana, Avusturya’daki en önemli kilise olmuş ve büyük kulesi Viyana silüetine hakim ve Avusturya’daki en yüksek kilise kulesi olarak nam salmıştır.

Dış kısmın Romanesk ve Gotik tasarımından, baskın sivri kuleye ve ilginç bir desen oluşturan yüzlerce renkli çiniyle tamamlanan karmaşık bir şekilde dekore edilmiş ana çatıya kadar her şey hayranlık uyandırıyor.

Aziz Stephan Katedrali İçi
Aziz Stephan Katedrali

Kuleden görebileceğiniz enfes manzara ise, fotoğrafçı yönünüzü keşfetmenizi sağlıyor. En kötü kameraya sahip telefonlarınızla bile, burada dillere destan fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Bu Katedralin uzun yıllardan beri Viyana’nın ruhu olduğu söylenmekte. Kıyamet sahneleri, insan ve hayvan figürlerinin tasvir edildiği bu Aziz Stephan Katedrali, hem sanat hem de tarih seven turistler için güzel bir deneyim olacaktır.

Katedralde eşsiz manzaraya sahip kuleden başka, içeride bulunan şapeller de kaçırılmaması gereken yerlerdendir.

Aziz Stephan Katedrali, Viyana’nın kalbinin attığı yerlerden biri olarak bilinir. Buraya yakın bir yerde konaklayarak, şehir merkezine ve Viyana’nın tarihi yerleri bakımından popüler olan noktalara çok kısa sürede ulaşabilirsiniz. Katedrale yakın otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

5.Viyana Hayvanat Bahçesi

Viyana Hayvanat Bahçesi
Viyana Hayvanat Bahçesi çocuklarla ziyaret edilebilecek en güzel yerlerden

Daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bir yer olarak bilinse de, bizim gittiğimizde yetişkinler çocuklardan fazlaydı. Zaten görülebilecek hayvanlar çocuklardan çok yetişkinlerin dikkatini çekiyor.

Schönbrunn Sarayı’nın arazisinde bulunan Tiergarten Hayvanat Bahçesi, dünyadaki en eski hayvanat bahçesi olarak bilinir ve türlerin korunması ve eğitimlerinin yerine getirilmesi için bir merkez olarak bilinmektedir.

Hayvanat Bahçesi, nesli tükenmekte olan dev Panda’dan Zürafalara, Deniz Aslanları ve birçok yırtıcı hayvanları burada görebiliyorsunuz.

6.Belvedere Sarayı ve Müzesi

Belvedere Sarayı
Belvedere Sarayı ve Bahçesi

Bu devasa saray kompleksi ve bahçeleri, aşağı ve yukarı Belvedere olmak üzere ikiye ayrılmış ve 1600’lü yıllarda Avusturya Prenslerinin sadece yazları kullandığı bir konutmuş.

Yukarı Belvedere, yeşil kubbeli yarı kulelere sahip ayrıntılı bir cepheye sahipken, Aşağı Belvedere daha basit bir tasarıma sahip. İki saray da muhteşem bahçelere bakıyor.

Özenle dizayn edilmiş bu Belvedere Sarayı‘nın müzesinde, kalıcı eserler sergileniyor.

Belvedere Müzesi’ndeki görülmeye değer yerler arasında şaşırtıcı bir sanat eseri ve dekore edilmiş devlet koleksiyonuna sahip iki saray ve havuzlarla bir Sera ile tamamlanan geniş peyzaj bahçeleri yer almaktadır. Buralara da kısaca göz attığınızdan emin olun.

7.Viyana Devlet Opera Binası

Viyana Devlet Opera Binası
Viyana Devlet Opera Binası Akşamları çok daha güzel bir görüntüye sahne oluyor

Bu opera binasında konser izlemek gibi bir niyetiniz varsa, bilet fiyatlarının çok pahalı olduğunu bilin. Özellikle, hafta sonu yapılan konserlerde genelde ünlü sanatçı ve orkestralar sahne aldığından bilet fiyatları tavan yapabilmektedir.

Opera ve zarif mimari, Viyana ile eş anlamlıdır ve Viyana Devlet Operası her ikisinden de bolca vardır.

Bu olağanüstü bina, Innere Stadt semtinde merkezi bir konumda yer almaktadır ve dünyanın en iyi Opera Evlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Dış kısmı Neo-Rönesans tarzında yapılmış ve birçok kemerler ile karakterize edilmiş. İç kısım ise, bir operadan çok saray hissi vermekte.

Günlük yaklaşık 40 dakika süren rehberli turlar düzenlenir ve bina hakkında genel bilgi verilmektedir.

İkinci Dünya Savaşı sonrası bir diriliş sembolü olan Viyana Devlet Opera Binası Mozart’ın ”Dan Giovanni” adlı eserini de içermektedir.

Akşam saatlerinde ışıklar açıldıktan sonra çok daha güzel bir görüntüye sahne olan bu opera binasının gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin.

8.Viyana Doğa Tarihi Müzesi

Doğa Tarihi Müzesi
Viyana Doğa Tarihi Müzesi

Viyana’nın tipik tarihi mimarisinin bir örneği olan sofistike bir saray kompleksi içerisinde bulunan bu Doğa Tarih Müzesi, şehirdeki en popüler ve en kaliteli müzelerden biri olarak bilinir.

Müzede, çeşitli mineraller, değerli taşlar, meteoritler, fosiller, hayvanların iskeletleri, çeşitli böcek ve memelilerin teşhirlerini fazlasıyla görebiliyorsunuz.

30 milyondan fazla nesneyle müzenin koleksiyonu Avrupa‘nın en önemli koleksiyonlarından biri ve yeni ilaveler her zaman gelmekte.

Bu büyüleyici mekân, aynı zamanda dünya ve gelişimi hakkında ilginç birçok filmler izleyebileceğiniz dijital bir planetaryuma da ev sahipliği yapıyor.

Hem çocukların hem de yetişkinlerin sıkılmadan 1-2 saatini geçirebileceği bu müze, Viyana’da gezilmesi gereken yerler arasında büyük bir öneme sahip.

9.Prater Eğlence Parkı

Prater Eğlence Parkı
Prater Eğlence Parkı ve meşhur dönme dolap

Viyana’da yapılacak şeyler arasında oldukça popüler olan Prater Eğlence Parkı’nda, büyük bir dönme dolap, çarpışan araba, atlıkarınca ve rollercoasterlar da dahil olmak üzere birbirinden güzel eğlence araçları bulunmaktadır.

Atış poligonları, balmumu eserler gösterme ve sizi eğlendirmek için hafif bir demiryolu gibi şeyler de var.

Gezintiler ve heyecanlar sizin tarzınız değilse, parkta oturup arkasındaki manzaranın tadını çıkarmak için birkaç restoran ve kafe de bulunuyor.

Bu eğlence parkında bulunan Dönme Dolap, Before Sunrise, The Living Daylights ve The Third Man gibi ünlü filmlerde yer almış ve Avusturyalılar için bir simge olarak kabul ediliyor.

Ayrıca, dönme dolaba binerek Viyana’nın eşsiz panoramik manzarasını da seyredebiliyorsunuz.

10.İspanyol Binicilik Okulu

İspanyol Binicilik Okulu
İspanyol Binicilik Okulu – Giriş ücretlerine ve turlara buraya tıklayarak göz atabilirsiniz

Avusturya’da, bu Binicilik Okulu, yüzlerce yıldır terbiye sanatında at yetiştiriciliğinden sorumlu olmuş bir yer.

Binicilik okulu, Habsburg Monarşi döneminde inşa edilmiş ve o dönemden beri ayakta kalabilmiş. Bina halka açıktır ve gösterileri ve bazı durumlarda eğitim seanslarını da izleyebilirsiniz.

11.Donauturm Kulesi veya Viyana Televizyon Kulesi 

Donauturm Kulesi
Donauturm Kulesi

Viyana gözetleme kulesi olarak da bilinen Donauturm, Viyana’nın Donaustadt bölgesinde bulunmaktadır.

Donauturm, Viyana’nın görece düşük katlı siluetine karşı dikkat çekiyor ve kolayca tanınabilir. Yapı, radyo vericileri ve cep telefonu antenleri, iki döner restoran ve gözlem platformu, hatta bir bungie jumping yerini içeriyor.

Viyana’nın turistik yerleri arasında bir hayli popüler olan bu kuleden, şehrin en güzel manzarasını seyredebilir, çok güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Donuapark’ın hemen dışında bulunan bu kuleden muhteşem tuna nehri manzarasını da görebiliyorsunuz. Ayrıca, Viyana için çok fazla bir bütçeniz varsa, kendi etrafında 360 derece dönen restoranda muhteşem bir öğle veya akşam yemeği de yiyebilirsiniz.

12.Naschmarkt

Naschmarkt
Naschmarkt

Pazar yerleri çoğu zaman bir şehri tanımlar ve mirasını ve kültürünü iyi bir şekilde gösterir; içinden geçmeleri ve turistlere otantik bir yerel yaşam dilimi sunmaları için ilgi çekici yerlerdir. Naschmarkt de işte böyle bir yerdir.

Wienzeile caddesinde yaklaşık 1.5 km uzunluğunda olan bu pazar, taze meyve ve sebzelerden bitkilere, peynirlere ve deniz ürünlerine kadar her şeyi satan tezgahlarla doludur. Birkaç taze meyve dışında diğer ürünlerin ilginizi çekeceğini sanmasak da, görülmesi gereken yerler arasında diyebiliriz.

13.Kunsthistorisches Museum – Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Viyana Ulusal Tarih Müzesi ile karıştırılabilen Sanat Tarihi Müzesi de, Viyana müzeleri arasında en popüler olanlardan.

Bu müze, Hapsburg kraliyet ailesinin muazzam sanat koleksiyonlarını ziyaretçilere sunmak için açıkça yapılmış görkemli bir binada yer almakta. Hollanda sanatının muhteşem koleksiyonu ve şaheser Babil Kulesi de dahil olmak üzere, dünyanın en büyük eserleri Pieter Bruegel’in eserlerinden oluşuyor.

Raphael, Titian, Bellini, Caravaggio ve Vermeer’in resimlerinin yanı sıra Velazquez’in portreleri de müzede bulunuyor. Müzenin spesiyalleri geç İtalyan Rönesansı, Barok ve Flaman resmidir, ancak koleksiyonlar klasik Yunan ve Roma sanatından ve Mısır koleksiyonlarından çok daha ileri gidiyor.

Müze, odak noktası İmparatoriçe Maria Theresa’nın görkemli anıtı olan Maria-Theresien-Platz’a bakmaktadır.

Bu devasa anıt, İmparatoriçe’yi, sırtındaki birkaç general de dahil olmak üzere, günün belli başlı şahsiyetleriyle çevrelenmiş olarak tasvir eder. Yüksek kabartmalar, Haydn, Gluck ve Mozart dahil siyaset, ekonomi ve sanat alanlarından şanlı figürleri betimliyor.

Neredeyse 1 km uzunluğunda olan koridorlarında, koleksiyonların tamamını görmeniz imkansız. Bu yüzden, müzeyi ziyaret etmeden önce, hangi bölümleri gezmek istediğinizi belirlemenizde yarar var. Viyana Sanat Tarihi Müzesi, hem sanatseverlerin hem de tarihe merakı olanların Viyana görülecek yerler listesinde olması gereken etkileyici yerlerden.

14.Viyana Karl Kilisesi  (Karlskirche)

Viyana Karl Kilisesi

Veba döneminde çağrılan bir aziz olan Aziz Charles Borromeo’ya adanmış Karl Kilisesi 1737’de inşa edilmiş ve Viyana’nın en önemli Barok dini binası olarak bilinmektedir.

Bu geniş bina, 72 metrelik muhteşem bir kubbe ile taçlandırılmıştır ve Roma’daki Trajan Sütunu’na dayanan, 33 metrelik Triumphal Sütunları ile ünlüdür.

İç mekanlarda St. Cecilia’nın muhteşem freskleri bulunmaktadır. Ayrıca görülmeye değer, 1763 yılında İmparatorluk Hastanesi’nin kilisesi olarak kentin güney dış bölgesinde inşa edilmiş ve daha sonra Polonya cemaatlerine hizmet eden Gardekirche’dir

Mimari yapısı ve tarihiyle turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri olarak bilinen bu kilise, Karl Meydanı’nda bulunuyor. Ayrıca, kilisenin bulunduğu meydanda daha birçok tarihi ve turistik yerleri de görmek mümkün. Bunun yanında kilise, Secession Müzesi’ne de 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

15.Albertina Müzesi

Albertina Müzesi
Albertina Müzesi

Dünyanın en büyük koleksiyonuna sahip müzelerinden biri olan Albertina Müzesi, ağaç baskı, resimler, gravür ve taşbaskı gibi 1 milyondan fazla eseriyle Dünyanın önde gelen müzelerinden biri olarak biliniyor.

Tüm okullardan ve hareketlerden temsilci örnekler – Fransız izlenimcileri, Viyana ayrılıkçıları, Rus avangardı, dışavurumcu ve fauvistler – en büyük sanatçıları tarafından temsil edildiler.

Chagall, Picasso, Cezanne, Degas, Magritte, Vlaminck, Modigliani, Klimt, Munch, Kandinsky, Münter, Miró, Brach ve Ernst karşılaştırmak ve hayran olabileceğiniz birkaç esere sahip ünlü isimlerden.

16.Hundertwasser Evi

Hundertwasser Evi

Viyana’nın ”doğa ve insan dostu” evi olarak ünlü olan Hundertwasser Evi, Viyana’da görülecek yerler arasında. Rengarenk dış cephesiyle oldukça fotojenik bir binadır. İstemeden bile çok iyi fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Ressam Friedensreich Hundertwasser tarafından tasarlanmış, Löwengasse ve Kegelstrasse’nin köşesindeki bu parlak renkli simge yapı, 1985’te tamamlanmış. Binanın sakinleri ise, ressam gibi, sanatçılardan ve yaratıcı türlerden oluşuyor.

Bu bina, sadece dışarıdan görülebiliyor. Tabi, bina sakinlerinden biri sizi evine davet etmezse 🙂

17.Avusturya Parlemento Binası

Avusturya Parlemento Binası
Avusturya Parlemento Binası

1918’den bu yana Avusturya Ulusal ve Federal Parlamentosu’na ev sahipliği yapan Parlamento Binası, geniş boyutları ile oldukça etkileyici bir yapı.

İmparatorluk ve İl delegasyonları tarafından kullanılmak üzere 1883 yılında tamamlanmış.

Tuna, Han, Elbe ve Moldau’yu simgeleyen figürlerle birlikte yaldızlı bir kask ve mızrak ile süslenmiş dört metre yüksekliğindeki heybetli görkemli Pallas Athene Çeşmesi de binanın hemen yanında bulunuyor.

Viyana’nın tarihi yerleri arasında büyük öneme sahip olan bu yapıyı da listenize ekleyebilirsiniz.

18.Donner Çeşmesi

Donner Çeşmesi Viyana Gezilecek Yerler
Donner Çeşmesi

Viyana’nın en popüler noktalarından biri olan Donner Çeşmesi, şehirdeki en çok turistin bulunduğu yerlerden. Aslında çeşmeden çok, çeşmenin etrafındaki bölge önemlidir. Çeşmenin çevresinde birbirinden güzel kafeleri ve restoranları bulabileceğiniz gibi, alışveriş yapabileceğiniz birçok yer de buraya oldukça yakındır.

19.Avusturya Ulusal Tiyatrosu

Avusturya Ulusal Tiyatrosu
Avusturya Ulusal Tiyatrosu

Viyana’nın muhteşem Ulusal Tiyatrosu (Burgtheater), uzun süredir Almanca oyun ve performans gösterileriyle ünlüdür.

İmparator Joseph II tarafından 1776’da Mahkeme Tiyatrosu olarak kurulmasından bu yana pek çok ünlü isim dört aşamasında rol almış.

1945’teki yıkıcı bir yangından sonra, restorasyon çalışması için kapatıldıktan sonra 1955’te yeniden açılmış ve o zamandan beri ülkenin en önemli tiyatrosu olarak boy göstermiş. Boyutuna ve performansının kalibresine ek olarak, binanın dış cephesi sayısız dekoratif figürleri, sahneleri ve büstleri ile oldukça etkileyicidir.

Eşit derecede etkileyici olarak Fransız Barok tarzında zengin dekorasyondan oluşan iç mekan ve Gustav ve Ernst Klimt’in freskleri olan bir merdiven var. Dilerseniz turlar ile de içeriyi gezebiliyorsunuz.

18.Viyana Müzeler Bölgesi (Museumquarter) 

Viyana Müzeler Bölgesi Mumok Müzesi
Viyana Müzeler Bölgesi Mumok Müzesi

Birinci sınıf birçok müzeyi barındıran bu kompleks içerisinde, Leopold Müzesi, Momok Müzesi ve Zoom Kinder Müzesi gibi birçok popüler müzeleri bulabilirsiniz. Muhteşem bir şekilde dizayn edilmiş bu kompleks, bir nevi müzeleri çevreleyen bir kale gibi durmakta. Sanata ve tarihe ilgisi olanlar için muhteşem bir yer olan bu müzede, ayrıca çocukları ilgilendiren birkaç yer bulmak da mümkün.

Burada bulunan müzelerden bazıları ise, Sanat Tarihi Müzesi (Sanat Tarihi Müzesi), Doğal Tarih Müzesi (Doğa Tarihi Müzesi) ve dünyanın en büyük Schiele koleksiyonuna sahip Leopold Müzesi.

Modern sanat sizin tarzınızsa, büyük bir nouveau gerçekçiliği ve pop sanat koleksiyonu da dahil olmak üzere, 20. ve 21. yüzyıl çağdaş sanatıyla dolu MUMOK’u (Modern Sanat Müzesi) mutlaka görün.

19.Burggarten Parkı’nda Palmiye Evi

Burggarten Parkı
Burggarten Parkı’nda bulunan Palmiye Evi

Dünyanın en büyük seralarından biri olarak kabul edilen ”Palmenhaus” Dünyanın dört bir yanından yükselen ağaç ve bitkilere ev sahipliği yapmaktadır.

Bir bar ve restorana ev sahipliği yapar ve Viyana’nın ünlü şnitzelini burada deneyebilirsiniz.

Süper merkezi bir konumdadır, bu nedenle nerede kalıyorsanız kalın, unutulmaz bir ilk akşam yemeği veya içki için buraya uğrayın.

20.Judenplatz Meydanı ve Müzesi

Judenplatz Meydanı ve Müzesi
Judenplatz Meydanı ve Müzesi

Judenplatz, adını 13. yüzyılda tekrar kazanmıştır. Önceden Yahudi Gettosu olarak biliniyormuş.

Yüzyıllar boyunca, bu mahalle, Judenplatz Müzesi’nde bulunan sergiler arasında hala yaşayan bir kimlik olan Viyana’daki Yahudi yaşamının merkez üssü olarak kalmış. Çok popüler bir yer olmasa da, yine de göz 5 dakikalığına uğrayabileceğiniz yerlerden.

21.Avusturya Ulusal Kütüphanesi

Avusturya Ulusal Kütüphanesi
Avusturya Ulusal Kütüphanesi

Avusturya Ulusal Kütüphanesi sadece çarpıcı bir binada değil aynı zamanda Devlet salonu da gerçek bir hazinedir. Eski kitap koleksiyonu, boyalı duvarlar ve tavanlar, pırıl pırıl sütunlar ve cilalı zemin ile birlikte görülmeye değer eşsiz yerlerden biridir.

22.Sigmund Freud Müzesi

Sigmund Freud Müzesi – www.freud-museum.at

1971 yılında açılan bu müze, Psikanalizin kurucusu Freud’un 1898-1938 yılları arasında çalıştığı daire olarak biliniyor. 1938 yılından sonra, Naziler tarafından sürgün edilinceye kadar, bu müze onun evi olmuş. Hiçbir şekilde buraya turlarla gitmenize gerek yok, müzede bulunan görevlilere kafanıza takılan soruları sorabilir ücretsiz bilgiler alabilirsiniz. Fotoğraflar, mektuplar, etnik biblolar ve Freud’un ailesine ve kendisine ait birçok özel eşyaları bu müzede görebilirsiniz.

23.Temple Of Theseus (Buus Tapınağı)

Viyana Gezilecek Yerler

Roma ve Paris’te bulunan Pantheon’a az çok benzeyen bu dini yapı, Volksgarten adlı parkta bulunuyor. 19. yüzyılda inşa edilmiş bu yapının içine girme şansım olmasa da, Viyana’nın en güzel parklarının biri olan Vplksgarten içinde bulunması ve çevresinde birçok turistik yapıyı görebiliyor olmanızdan dolayı, 5-10 dakikalığına bir göz atabileceğiniz yerlerden.

24.Viyana Secession Binası

Viyana Gezilecek Yerler
Secession

Viyana’nın en önemli ve en popüler müzelerinden biri olan Secession, 1898 yılında kurulmuş oldukça etkileyici bir mimariye sahip.

Gelmiş geçmiş en iyi Viyana sanatçılarının heykellerini ve resimlerini görebileceğiniz bu müzeye girmeden önce, yapının etrafını bir gezin derim. En az içi kadar, dışı da oldukça ilgi çekici.

25.Viyana Tuna Nehri

Viyana Tekne Turu
Viyana

Tuna Nehri, Viyana’nın içinden geçmektedir ve tekne gezintisi, kentin manzaralarını farklı bir açıdan izlemenin ideal bir yoludur.

Tekne turlarıyla, Viyana gezilecek noktalar arasında popüler olanları görebiliyorsunuz. Genelde, sabah öğle ve akşam olmak üzere 3 çeşit turlar bulunsa da, birçok farklı firma olduğundan dolayı, günün birçok saatinde bu turlara katılabiliyorsunuz.

Viyana’da görülecek yerler listesine birkaç yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat, bu şehirde bu listeden sonra daha fazla zamanınız kalırsa, Viyana’nın dışına günübirlik gezi yapın. Şehirde daha fazla görebilecekleriniz sınırlı.

Viyana Çevresi’nde Gezilecek Yerler – Viyana’ya Yakın Yerler

Viyana şehir merkezi gezilecek yerler listesini bitirdiniz ve hala zamanınız varsa, Avusturya’nın çok pahalı olan bu şehirde daha fazla kalmanın anlamı yok. Viyana’ya yakın gezilecek yerler çok daha cazip gelecektir.

1.Krems

Avusturya Krems
Krems

Viyana’nın batısında bulunan tarihi Krems şehri, mavi Tuna ve Krems nehirlerinin Wachau Vadisi’nin başlangıcında birleştiği noktaya işaret ediyor.

Babenberg Evi’nin Avusturya’yı yönettiği 12. yüzyılda, şehir Viyana’nın büyüklüğü ve önemi ile rekabet etti. Bugün, kentin başlıca turistik cazibe merkezi, Tuna kıyılarından tepelere tırmanan, güzel korunmuş, 18. yüzyıldan kalma Eski Şehir mahallesidir.

Taze üzümlerden yapılmış yerel şarapları deneyebileceğiniz bu eşsiz kentte, birbirinden güzel galerileri, müzeleri ve tarihi yapıları da görebilirsiniz. Viyana’dan Krems otobüs ve araba ile 1 saat, tren ile 1.5 saat sürmekte.

2.Bratislava

Bratislava - Viyana Çevresi Gezilecek Yerler
Bratislava

Viyana’ya ortalama 1 saat tren yolculuğu ile Avusturya’nın bu güzide şehrine ulaşabilirsiniz. Bratislava’da gezilecek yerler de oldukça fazladır. Farklı tarihi kiliseler, müzeler ve güzel bir gece hayatına sahip Bratislava’ya en kolay ulaşım trenlerdir. Otobüs ile 2 saate yakın sürüyor. Fakat tren ile 1 saatte Bratislava’ya ulaşabiliyorsunuz.

3.Wachau Vadisi

Wachau Vadisi - Viyana Çevresinde Gezilmesi Gereken Yerler
Wachau Vadisi

Wachau Vadisi, dünyaca Avusturya’nın en güzel manzaralarından biri olarak kabul edilir. Tüm vadi, kaleler, üzüm bağları ve şirin köylerle çevrilidir.

Wachau Vadisi’ndeki üzüm bağları, Avusturya’nın en iyi şaraplarından bazılarını üretmektedir ve güzel Dürnstein kasabası, bu şarap çeşitlerini deneyebileceğiniz muhteşem bir yer.

Bu vadiye, Viyana’dan araba ile 1 saat 10 dakika gibi bir sürede rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

4.Melk Manastırı

Melk Manastırı
Melk Manastırı

Viyana’dan Melk Manastırı araba ile ortalama 1 saat 15 dakika sürmektedir.

18. yüzyıl boyunca Avusturya’nın zenginliği, Viyana’nın batısındaki Wachau Vadisi bölgesindeki Melk’teki görkemli Benedictine manastırında sergileniyor.

20 katlı yüksek kubbesi, süslü kuleleri ve zengin iç mekanları ile manastır, Yüksek Barok mimarisinin muhteşem bir örneğidir.

Orijinal yapı 11. yüzyılda vadiye bakan kayalık bir tepenin üzerinde bir kale olarak inşa edilmiştir, ancak mevcut binaların çoğu 1702 ile 1736 arasında inşa edilmiştir.

Viyana Kaç Günde Gezilir ? – Viyana’da 3 Gün Yeterli mi ? 

Viyana Gezilecek Yerler
Viyana Gezilecek Yerler Blog

Aslında bu şehir için dolu dolu 2 gün yeterli olacaktır. Zaten, Avusturya’nın en pahalı şehrin olacağınızdan dolayı, ne kadar hızlı olursanız o kadar iyi. Tabi, hızlı derken de gezdiğiniz yerlerden zevk almayı da unutmayın. Bir koşuşturma içerisinde Viyana’yı keşfedemeyebilirsiniz.

Viyana için en ideal süre 3 gündür. Fakat bütçeniz elverişsiz ise, 2 gün de bu şehir için yeterli olacaktır. Eğer, 2 gün gibi bir süre bu şehirde konaklamayı planlıyorsanız da şehirdeki turistik noktalara yakın bir yerde konakladığınızdan emin olun.

24 Saatte Viyana – Viyana’da Günübirlik Gezilecek Yerler

Viyana Görülecek Yerler
Viyana

Viyana için sadece 1 gününüz varsa, yapabilecekleriniz sınırlı olsa da, yine de güzel Viyana gezisi yapabilirsiniz.

Eğer sanat sever biriyseniz, gezinize müzeler bölgesinden başlayabilir ve şehirdeki en önemli müzeleri aradan çıkarabilirsiniz. Eğer müzeleri sevmeyen biriyseniz saraylar ile gezinize başlayın.

İkisi de olmazsa, ilk olarak Aziz Stephan Katedrali’ni görün. Ücretsiz olarak içeriye bir göz atın. Daha sonra, oldukça farklı bir bölgede bulunan Hundertwasser Evi’ni ve Opera Binası’nı görün. Bu 3 yapıyı görmeden şehirden ayrılmayın.

Eğer bu yerlerden sonra zamanınız kalırsa da, Tuna Nehri’nde tekne turuna çıkın. Zaten bu turlar genelde 1-2 saatlik olduğundan ve birçok önemli noktayı da nehirden görebildiğinizden dolayı, bir günde Viyana’ya yapılacak en güzel şey diyebiliriz.

Viyana’da Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ? 

Viyana Belediye Binası - Viyana Gezilecek Yerler
Belediye Binası

Viyana’da konaklama için birçok bölge bulunmaktadır. Bu bölgelerin hepsi de konaklama için tercih edilebilecek yerler değil. Şehirdeki en iyi, en ideal ve gezilecek yerlere yakınlık bakımından popüler olan bölgeler ise ;

Bu bölgeler içerisinde hemen hemen her zevke ve bütçeye uygun olan konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Viyana’nın bölge konumlarına göz atarak bu şehirde konaklama için çok daha iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Viyana’ya Ne Zaman Gidilir ? 

Viyana Opera Binası - Viyana Gezi Rehberi
Viyana Opera Binası

Aslında Viyana’ya yılın birçok zamanı gidilir. Fakat, şehir biraz pahalı olduğundan dolayı, kış aylarında, yani sezonun biraz daha düşük olduğu zamanda gitmek en ideal zaman olacaktır.

Tabi, bütçe sorun değilse, bu şehir için en ideal zaman, Festivallerin de olduğu Haziran ve Temmuz aylarıdır. Fakat, bu aylarda Viyana en yüksek sezonunda olduğundan, otel fiyatlarından restoranlara her şey burada pahalı olacaktır.

Viyana Turları

Viyana Gece
Viyana Gece

Viyana’ya turlar ile gitmek yerine bireysel olarak gitmek de yarar var. Çünkü tur firmaları bu şehir için ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Ucuz olmaya çalıştıklarında da yemeklerden ve giriş ücreti olan yerleri es geçebiliyorlar veya turistlere yansıtabiliyorlar.

Göz At : Roma’da gezilecek yerler

İlla turlar ile Viyana’yı gezmek istiyorsanız da, şehre ulaştığınızda ücretsiz turlardan pahalı olan turlara, kültür turlarından yemek turlarına aradığınız birçok turu burada bulabilirsiniz. Tabi ingilizce olarak.

Viyana Gezilecek Yerler Videosu

Viyana gezilecek yerler bu liste ile sınırlı olmamakla birlikte, daha gezilebilecek birkaç turistik yer bulmakta mümkün. Ancak, Viyana’nın en önemli turistik yerleri bunlardan ibarettir, diyebilirim. Son olarak, bu şehri turlar ile ziyaret etmek yerine kendi başınıza ziyaret etmenizi ve en az 24 saatinizi bu şehir için ayırmanızı tavsiye ederim. Bu şehir alelacele gezilecek bir şehir olmadığı gibi, turlar ile gezilecek bir şehir de değil.Bunlar da İlginizi ÇekebilirBooking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...