Washington DC, ABD’nin en resmi şehirlerinden biri olarak bilinse de bu şehirde görülecek birçok yer bulunmakta. Washington DC Gezilecek Yerler listesi hazırlarken nerede konaklayacağınız da oldukça önemli. Bu yüzden konaklama bölgesi seçerken turistik yerlere biraz daha yakın olursanız, çok daha rahat bir gezi yapabilirsiniz.

Washington DC’de nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa, Washington DC’de Nerede Kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal ve en iyi konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Ayrıca bu şehirde çoğu zaman erken rezervasyon fırsat indirimleri bulunmakta. Booking.com aracılığıyla bu şehirde bulunan otellere ve fırsat indirimi olan konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Washington DC Gezilecek Yerler

Washington DC ABD’nin en güzel şehirlerinden. Bu şehirde birbirinden güzel gezilecek yerleri ve yapılacak aktiviteleri bulabilirsiniz. Washington DC genel olarak pahalı bir şehir olduğundan dolayı, ücretsiz olarak gezilip görülebilecek yerleri tercih etmenizde de yarar var.

1.Beyaz Saray

Şüphesiz Washington DC’nin en popüler yerlerinden biri olan Beyaz Saray, ABD başkanlarının konakladığı yer. Yani hemen hemen herkesin izlediği dizilere veya filmlere konu olmuş oldukça sade bir bina. Saray gibi görünmediğinden dolayı, burası mı Beyaz Saray ? diyebiliyorsunuz. Bu yüzden çok şaşalı bir yapı beklemeyin. Beyaz Saray’ın içini gezmek imkansız. Aslında imkansız değil de, çok zor ve uğraştırıcı. Eğer sarayın içerisini gezmek istiyorsanız, 6 ay öncesinden konsolosluktan izin almanız gerekiyor. Tabi bu da oldukça zor. Bu yüzden sadece dışarıdan birkaç fotoğraf çekmekle yetinebilirsiniz.

Beyaz Saray çevresi Washington DC’de konaklama için en güvenli ve en ideal yerlerden. Beyaz Saray çevresinde bulunan otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2.Amerika Kongre Binası

Capitol olarak bilinen bu farklı mimarideki bina, şehirdeki en turistik yapılardan biri. Ayrıca yapının arkasında bulunan Capitol Reflecting havuzunun bulunduğu yer bu yapıyı en iyi fotoğraflayabileceğiniz yerlerden biri. Bu binaya girişler ücretsiz bu yüzden çoğu zaman süper kalabalık oluyor. Açıkçası içeride pek bir şey yok. Sadece binanın tarihi hakkında bilgiler ve Amerika Tarihi hakkında eserleri görebilirsiniz. Çok kalabalıksa es geçebilirsiniz. Binanın batısında bulunan merdivenler ise, başkanların yemin töreninin yapıldığı yerdir.

3.Washington Monument

Washington DC Gezilecek Yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel yerlerden bir diğeri ise, Dünyanın en yüksek dikilitaş ünvanına sahip bu anıttır. Amerika’nın ilk Cumhurbaşkanı olan George Washington adına yapılmış olan bu anıt 169 metre yüksekliğinde. Amerika tarihinin en önemli simge yapılarından biri olarak sayılan bu anıtın turistler tarafından oldukça fazla rağbet görmesinin en önemli nedenlerinden biri bu anıtın bulunduğu yerin şehrin güzel bir panaromik manzarasını sunmasıdır.

4.Lincoln Anıtı

Washington Anıtı’nı gördükten hemen sonra, bu anıtın arkasında bulunan Lincoln Anıtı’na da mutlaka göz atın. Şehirdeki en popüler yapılardan biri olan Lincoln Anıtı görülmeye değer muhteşem yerlerden. 16. Amerikan Başkanı olan Abraham Lincoln anısına yaptırılmış olan bu anıtın inşaati 13 yıl sürmüş. Aynı anıtı 5 Amerikan Dolar banknotu arkasında da görebilirsiniz. Şehirdeki süper popüler yapılardan biri olan Lincoln Anıtı’nı kaçırmayın.

Lincoln Anıtı çevresi de Washington DC’de konaklama için güzel seçeneklerden. Lincoln Anıtı’na yürüme mesafesinde bulunan otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

5.Ulusal Hava ve Uzay Müzesi

1946 yılında kurulmuş olan bu müze, 1976 yılında National Mall içerisinde hizmet vermeye başlamış. Bu müze içerisinde sergilenen hava taşıtlarının hepsinin orjinal olması ise, bu müzeyi popüler yapan özelliklerden. İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılan araçlar ve savaşan pilotlara ait eşyaları da bu müze içerisinde görebiliyorsunuz. Ayrıca dünyaca ünlü Apollo 11 uzay roketinin bazı kalıntılarına burada rastlamak da mümkün. Oldukça popüler ve güzel bir müze olan Ulusal Hava ve Uzay Müzesi Washington DC Gezilecek Yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel yerlerden.

6.Jefferson Anıtı

ABD’nin kurucularından ve üçüncü başkan olan Thomas Jefforson anısına inşa edilmiş. 1939-1943 yılları arasında inşa edilmiş olan bu Neoklasik yapı Mimar John Russell Pope tarafından dizayn edilmiş. Beyaz Saray’ın güney tarafında bulunan bu yapıyı da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

7.Washington Ulusal Katedrali

Neo-Gotik tarzdaki bu devasa yapı Dünyanın en büyük 10 katedralinden biri olarak sayılmaktadır. 1990 yılında inşaati tamamlanmış olan bu yapının inşası 83 yıl sürmüş. Oldukça büyük bir Orta Çağ bahçesinde bulunan bu katedrali de Washington DC gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

8.Georgetown

Bölgede bulunan üniversite sayesinde bölgenin çoğunluğu genç nüfustan oluşmakta. Kentin en hareketli ve en renkli bölgelerinden biri olarak bilinen Georgetown’da güzel bir gece geçirmek de mümkün. Birbirinden güzel restoranları, barları ve cafeleriyle farklı bir atmosferi olan bu bölgeye uğramayı da unutmayın. Bunun yanında alışveriş için güzel bir bölge arıyorsanız, bu bölgeye kesinlikle göz atın derim.

9.Doğa Tarihi Müzesi

Çok modern ve interaktif bir yapıya sahip bu müze şehirdeki en popüler ve en güzel müzelerden biri. Doğa ile alakalı birçok koleksiyona sahip bu müzede bulunan 3D Imax sinema gösterilerine mutlaka katılın derim. Bu müzenin en güzel yeri ise kelebekler ile dolu olan oda. Bir oda içerisinde bulunan onlarca kelebek uçuşurken sizde farklı bir deneyim yaşayabiliyorsunuz.

10.Washington Hayvanat Bahçesi

Hayvanat bahçelerinden bıkmış olsanız bile ücretsiz olan bu hayvanat bahçesine mutlaka göz atın derim. Diğer birçok hayvanat bahçesinden pek farkı olmasa da Washington DC’de yapılabilecek ücretsiz aktivitelerden biri. 1889 yılında kurulmuş olan bu hayvanat bahçesinde 300’den fazla türden hayvanları görebilirsiniz.

11.Ulusal Sanat Galerisi

Sanata düşkün turistlerin Washington DC Gezilecek yerler listesine ekleyebileceği yerlerden biri olan Ulusal Sanat Galerisi’nde Botticelli, Fra Angelico, Degas, Goya, Giovanni Bellini ve Rembrandt gibi dünyaca ünlü sanatçılara ait eserleri görebilirsiniz. Bunun yanında Amerika’da bulunan tek Da Vinci eseri de bu galeri içerisinde bulunmakta.

12.Smithsonian Enstitüsü

ABD Hükümeti tarafından yönetilen bu Enstitü dünyanın en önemli müze ve araştırma merkezi olarak kabul edilebilecek yerlerden. Birçok ücretsiz müzesi olan bu Enstitü’de aradığınız tarzda müzeyi ve turistik yeri bulabilirsiniz. 1848-1855 yılları arasında inşa edilmiş olan bu yapı, Norman tarzındaki yapısından dolayı şato olarak da adlandırılmakta.

13.II. Dünya Savaşı Ulusal Anıtı

İkinci Dünya Savaşı’na katılan askerlerin anısına 2004 yılında yapılmış olan bu anıt, ABD Eyaletlerini, federal bölgelerini ve Columbia bölgesini temsil eden 56 granitten oluşmakta. Bu granitler bir havuz ile süslenmiş ve güzel bir görüntüye sahip.

14.Botanic Garden

Amerika’nın en eski botanik bahçesi olma özelliğine sahip bu botanik bahçesi 1820 yılında kurulmuş olsa da, açılışı 1850 yılında yapılmış. Dünya üzerinde var olan ağaç ve bitki türlerini burada görebiliyorsunuz.

15.Amerikan Ulusal Tarih Müzesi

Smithsonian Enstitüsü’nün bir parçası olan bu müze, Washington DC Gezilecek Yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri. 1964 yılında Amerikan tarihinin zenginliğini tanıtmak amacıyla kurulmuş olan bu müze günümüzde Bağımsızlık Savaşı’ndan günümüze Amerikan kültürünü ve tarihini yansıtmakta. Oldukça ilgi çekici bir müze olduğundan göz atmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Washington DC’de Nerede Kalmalı ?

Washington DC’de konaklama için birçok seçenek bulunmakta. Bu bölgelerin hepsi konaklama için ideal değil. Bu yüzden şehirdeki en çok tercih edilen, en merkezi ve en uygun olan bölgelere göz atmakta yarar var. Konaklama için tercih edilebilecek en güzel bölgelerden bazıları ise,

–Penn Quarter Bölgesi : Washington DC gezilecek yerler listesi için en ideal konaklama bölgelerinden biri olan Penn Quarter Bölgesi, şehirdeki en çok tercih edilen bölgelerden biri olarak bilinmekte. Beyaz Saray gibi şehirdeki turistik yapılara yürüme mesafesinde bulunan bu bölgedeki konaklama birimlerini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

–Dupont Circle Bölgesi : Washington DC’deki en güzel konaklama bölgelerinden bir diğeri ise, otelleriyle popüler olan bu bölgedir. Bu bölgede şehirdeki turistik noktalara oldukça yakın bir konumda bulunmakta. Ayrıca bu bölgede bulunan tesislerden şehirdeki birçok turistik noktaya çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

–Chinatown : Daha çok genç turistlerin tercih ettiği bu bölge, güzel bir gece hayatı için plan yapanların gönül rahatlığıyla tercih edebileceği yerlerden. Birbirinden güzel otellere ev sahipliği yapan bu Çin Mahallesi’nde her bütçeye ve her zevke uygun konaklama birimlerini bulabilirsiniz.

Washington DC Gezilecek Yerler tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Birkaç tane daha gezilecek yerler eklemek pekala mümkün. Fakat 3-4 günlük bir Washington DC gezisi için bu liste yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here