Washington DC Gezilecek Yerler | En Turistik 15 Yer

Washington DC, ABD’nin en resmi şehirlerinden biri olarak bilinse de bu şehirde turistik olarak yapılacak birçok şeyi de bulabiliyorsunuz.

Beyaz Saray ile, başkent havasının vermiş olduğu bir resmiyette olsa gerek, Amerika gezisinde pek çok tercih edilen şehirlerden biri değil. Buna rağmen, şehirde onlarca gezip görülecek turistik yerler, yapılacak aktiviteler, barlar, en güzel Amerikan yemeklerini bulabileceğiniz restoranlar ve çok daha fazlasıyla Washington’u seveceksiniz.

Washington da tıpkı New York, Los Angeles veya San Francisco gibi oldukça pahalı olan şehirlerden. Diplomatlar, politikacılar ve ülke zenginlerinin sürekli olarak bu şehri ziyaret etmesinden dolayı, bazı yerlerde fiyatlar tavan yapabilmekte. Bu yüzden, şehirde mümkün olduğunca ücretsiz görülebilecek yerlere göz atmanızda yarar var.

Washington DC’de nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa, Washington DC’de Nerede Kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal ve en iyi konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Ayrıca bu şehirde çoğu zaman erken rezervasyon fırsat indirimleri bulunmakta. Booking.com aracılığıyla bu şehirde bulunan otellere ve fırsat indirimi olan konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Gelelim Washington DC gezilecek yerler listemize ;

1.Beyaz Saray

Beyaz Saray - Washington
Beyaz Saray

Şüphesiz Washington DC’nin en popüler yerlerinden biri olan Beyaz Saray, ABD başkanlarının konakladığı yer. Yani hemen hemen herkesin izlediği dizilere veya filmlere konu olmuş oldukça sade bir bina.

Saray gibi görünmediğinden dolayı, burası mı Beyaz Saray ? diyebiliyorsunuz. Bu yüzden çok şaşalı bir yapı beklemeyin. Beyaz Saray’ın içini gezmek biraz zor ve uğraştırıcı.

Eğer sarayın içerisini gezmek istiyorsanız, 6 ay öncesinden konsolosluktan izin almanız gerekiyormuş. Tabi bu da oldukça zor. Bu yüzden sadece dışarıdan birkaç fotoğraf çekmekle yetinebilirsiniz.

George Washington dışındaki her başkanın evi olmuş Beyaz Saray, aslen James Hoban tarafından 1792 yılında yapılmış. Fakat, 1814 yılında İngilizler burayı yakmış ve 1818’de de yeniden inşa edilmek zorunda kalmış.

Saraya çok kısa mesafede bulunan Beyaz Saray Ziyaretçi Merkezi’nde, saray hakkında ve başkanlık aileleri hakkında bilgiler veren etkileşimli bir sergiyi bulabilirsiniz.

İlla içeriyi de gezmek istiyorum derseniz, daha detaylı bilgiyi web sitesinde bulabilirsiniz ;

https://www.nps.gov/whho/index.htm

2.Amerikan Kongre Binası – Capitol

Amerikan Kongre Binası
Amerikan Kongre Binası

Capitol olarak da bilinen bu farklı mimarideki bina, şehirdeki en turistik yapılardan biri. Ayrıca yapının arkasında bulunan Capitol Reflecting havuzunun bulunduğu yer, bu yapıyı en iyi fotoğraflayabileceğiniz noktalardan biri.

Bu binaya girişler ücretsiz bu yüzden çoğu zaman süper kalabalık oluyor. Çok kalabalıksa es geçebilirsiniz. Binanın batısında bulunan merdivenler ise, başkanların yemin töreninin yapıldığı yerdir.

İç mekân, freskler, kabartmalar ve resimlerle, özellikle de Constantino Brumidi’nin tavan boyası ve duvarlarda Amerikan tarihinin devasa tablolarının yer aldığı büyük dökme demir kubbe altındaki rotunda ile süslenmiştir.

Bunun yanında, Temsilciler Meclisi Odası tarihi figürlerin heykelleriyle süslenmiş ve görülmeye değerdir.

Amerikan Kongre Binası’na girişlerin ücretsiz olduğunu söylemiştik, fakat biletleri de ücretsiz olarak online alabileceğinizi unutmayın. Bu şekilde, çok fazla sıra beklemeden bu binayı ziyaret edebiliyorsunuz.

Bu ücretsiz turlar, binanın alt katındaki ziyaretçi merkezinde başlamaktadır. Hafta içi öğleden sonraları yapılan bu ücretsiz turlar, Brumidi tarafından 1857 ve 1859 yılları arasında tasarlanmış Senato kanadındaki duvarların ve koridorların duvarlarındaki süslü resimleri kapsamaktadır.

Binayı bireysel olarak görmek yerine, bu ücretsiz turlara katılacak olursanız ”İngilizce” olarak bina hakkında detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz. Yok turları sevmem derseniz de, binanın birkaç bölümünü bireysel olarak ziyaret edebiliyorsunuz.

Daha fazla bilgi için resmi web sitesi ; https://www.aoc.gov/

3.Washington Anıtı

Washington Anıtı
Washington Anıtı

Şehirdeki en ünlü yerlerden biri olan ”Washington Anıtı” dünyanın en yüksek dikilitaş ünvanına sahiptir.

Amerika’nın ilk Cumhurbaşkanı olan George Washington adına yapılmış olan bu anıt 169 metre yüksekliğinde. Amerika tarihinin en önemli simge yapılarından biri olarak sayılan bu anıtın turistler tarafından oldukça fazla rağbet görmesinin en önemli nedenlerinden biri, bu anıtın bulunduğu yerin şehrin güzel bir panoramik manzarasını sunmasıdır.

Bu anıtın bulunduğu yerden, şehirdeki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabiliyorsunuz.

Dünyanın en iyi bilinen yapılarından biri olan Washington Anıtı, 19. yüzyılda inşa edilmiş ve günümüzdeki hem Washington’un hem de Amerika’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olarak bilinmektedir.

4.Lincoln Anıtı

Lincoln Anıtı
Lincoln Anıtı

Washington Anıtı’nı gördükten hemen sonra, bu anıtın arkasında bulunan Lincoln Anıtı’na da mutlaka göz atın.

Şehirdeki en popüler yapılardan biri olan Lincoln Anıtı görülmeye değer muhteşem yerlerden. 16. Amerikan Başkanı olan Abraham Lincoln anısına yaptırılmış olan bu anıtın inşaati 13 yıl sürmüş. Aynı anıtı 5 Amerikan Dolar banknotu arkasında da görebilirsiniz.

Oturmuş başkanın mamut heykeli, bir Yunan Dor tarzı tapınağı ile çevrilidir. Anıt, 1922’de, Lincoln’ün hayatta kalan oğlu Robert Todd’un katılımıyla gerçekleştirildi.

Lincoln Anıtı - Washington ABD
Lincoln Anıtı

Ulusal Alışveriş Merkezi’nin batı ucunda yer alan anıt 24 saat boyunca açıktır. Ayrıca bu alışveriş merkezi de, göz atabileceğiniz yerlerden. Anıt ziyaretinizden sonra, yeteri kadar zamanınız varsa, buraya da uğrayın.

5.Ulusal Hava ve Uzay Müzesi

Ulusal Hava ve Uzay Müzesi - Washington DC Gezilecek Yerler Blog
Ulusal Hava ve Uzay Müzesi – flickr.com

1946 yılında kurulmuş olan bu müze, 1976 yılında National Mall (Ulusal Alışveriş Merkezi) içerisinde hizmet vermeye başlamış.

Bu müze içerisinde sergilenen hava taşıtlarının hepsinin orjinal olması ise, bu müzeyi popüler yapan özelliklerden.

İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılan araçlar ve savaşan pilotlara ait eşyaları da bu müze içerisinde görebiliyorsunuz. Ayrıca dünyaca ünlü Apollo 11 uzay roketinin bazı kalıntılarına burada rastlamak da mümkün.

Oldukça etkileyici ve güzel bir müze olan Ulusal Hava ve Uzay Müzesi de şehirdeki turistik noktalardan biri.

Resmi web sayfası ; https://airandspace.si.edu/

6.Jefferson Anıtı

Jefferson Anıtı
Jefferson Anıtı

ABD’nin kurucularından ve üçüncü başkan olan Thomas Jefforson anısına inşa edilmiş. 1939-1943 yılları arasında inşa edilmiş olan bu Neoklasik yapı Mimar John Russell Pope tarafından dizayn edilmiş.

Roma’daki Pantheon’u andıran tarzı ile dikkat çeken yapı, Washington’un yıllık Cherry Blossom Festivali’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

Beyaz Saray’ın güney tarafında bulunan bu yapıya da göz atmayı unutmayın.

7.Washington Ulusal Katedrali

Washington Ulusal Katedrali
Washington Ulusal Katedrali

Neo-Gotik tarzdaki bu devasa yapı Dünyanın en büyük 10 katedralinden biri olarak sayılmaktadır.

1990 yılında inşaati tamamlanmış olan bu yapının inşası 83 yıl sürmüş. Oldukça büyük bir Orta Çağ bahçesinde bulunan bu katedrali de listenize ekleyebilirsiniz.

Vitray pencereleri, savaş kahramanlarını ve tarihi olayları anımsatan el işlemeli eserlere kadar birçok değerli yapıyı burada görebiliyorsunuz. Ayrıca, çocukların da sevdiği katedrallerden biri olarak bilinmektedir.

Piskopos Bahçesi, katedralin güney tarafında bulunmakta ve orta çağ bahçelerinde bulunan bitkileri, İncil’de belirtilen bitkileri bir balık göletiyle güzel bir şekilde çevrelemektedir.

Hem mimari yapısı hem de tarihi ve çevresindeki güzellikler ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri diyebiliriz.

8.Georgetown

Georgetown - Washington Gezilecek Yerler Listesi
Georgetown

Washington’un tarihi yerlerinden biri olan Georgetown, 1700 yılına kadar giden eski bir mahalledir.

Bölgede bulunan üniversite sayesinde bölgenin çoğunluğu genç nüfustan oluşmakta. Kentin en hareketli ve en renkli bölgelerinden biri olarak bilinen Georgetown’da güzel bir gece geçirmek de mümkün.

Birbirinden güzel restoranları, barları ve kafeleriyle farklı bir atmosferi olan bu bölgeye uğramayı da unutmayın. Bunun yanında alışveriş için güzel bir bölge arıyorsanız, bu bölgeye kesinlikle göz atın derim.

Her ne kadar parti konusunda ün yapmış bölgelerden biri olarak bilinse de, yeme içme konusunda da oldukça popülerdir. Amerikan yemeklerini denemek istiyorsanız, Georgetown’a mutlaka göz atın.

9.National Museum of Natural History – Ulusal Doğa Tarihi Müzesi

National Museum of Natural History- Ulusal Doğa Tarihi Müzesi
National Museum of Natural History

Washington’da çocuklarla yapılacak en güzel şeylerden biri, Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’ni ziyaret etmektir. Tabi her yaştan turistin de severek gezebileceği müzelerden bir tanesidir diyebiliriz.

Müzede en dikkat çeken yerler ise ; ”Hope Diamond” ve etrafındaki göz kamaştırıcı mücevher ve mineral koleksiyonu, etkileyici sualtı fotoğrafçılığı ve 45 metrelik Kuzey Atlantik Sağ Balinası’nın kopyası olan Ocean Hall ve İnsan Kökenleri Salonu’dur.

Çok modern ve interaktif bir yapıya sahip bu müze, şehirdeki en popüler ve en güzel müzelerden biri.

Doğa ile alakalı birçok koleksiyona sahip bu müzede bulunan 3D Imax sinema gösterilerine mutlaka katılın derim. Bu müzenin en güzel yeri ise kelebekler ile dolu olan oda. Bir oda içerisinde bulunan onlarca kelebek uçuşurken sizde farklı bir deneyim yaşayabiliyorsunuz.

Web sitesi ; https://www.si.edu/Museums/natural-history-museum

10.Washington Hayvanat Bahçesi

Washington Hayvanat Bahçesi
Washington Hayvanat Bahçesi

Hayvanat bahçelerinden bıkmış olsanız bile ücretsiz olan bu hayvanat bahçesine mutlaka göz atın derim.

Diğer birçok hayvanat bahçesinden pek farkı olmasa da Washington DC’de yapılabilecek ücretsiz aktivitelerden biri olduğu için göz atmaya değer.

1889 yılında kurulmuş olan bu hayvanat bahçesinde 300’den fazla türden hayvanları görebilirsiniz.

11.Ulusal Sanat Galerisi

Ulusal Sanat Galerisi
Ulusal Sanat Galerisi

Şehirdeki gezilecek noktalar arasında popüler olan, Ulusal Sanat Galerisi’nde, Botticelli, Fra Angelico, Degas, Goya, Giovanni Bellini ve Rembrandt gibi dünyaca ünlü sanatçılara ait eserleri görebilirsiniz. Bunun yanında Amerika’da bulunan tek Da Vinci eseri de bu galeri içerisinde bulunmakta.

Bir tünel ile birbirine bağlanan iki ayrı binada yer alan bu müze, sadece kalıcı sergilerden oluşmuyor. Müzeye, her yıl düzenli olarak geçici sergiler de katılmakta ve bu müze geçici sergiler ile çok daha ünlenmektedir.

Yeni Doğu Kanadı, Alexander Calder’in bir cep telefonu olan Henry Moore’un heykelleri ve diğer modern eserler içeriyor. Ayrıca birçok pazar akşamı burada ücretsiz olarak konser düzenlenmekte. Şehri ziyaret edeceğiniz tarihte yaklaşan etkinliklere de mutlaka göz atın deriz.

Freer Sanat Galerisi ise, dünyanın en kapsamlı koleksiyonlarından biri olan Budist heykelleri ve Farsça el yazmaları dahil olmak üzere yaklaşık 30 bin parça Asya sanat eserine ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. Sanatseverlerin sanata doyacağı bu galeriyi de listenize mutlaka ekleyin.

Resmi web sitesi ; https://www.nga.gov/

12.Smithsonian Enstitüsü

Smithsonian Enstitüsü
Smithsonian Enstitüsü

ABD Hükümeti tarafından yönetilen bu Enstitü dünyanın en önemli müze ve araştırma merkezi olarak kabul edilebilecek yerlerden.

Birçok ücretsiz müzesi olan bu Enstitü’de aradığınız tarzda müzeyi ve turistik yeri bulabilirsiniz. 1848-1855 yılları arasında inşa edilmiş olan bu yapı, Norman tarzındaki yapısından dolayı şato olarak da adlandırılmakta.

Genel olarak, Smithsonian Enstitüsü diye adlandırılan bu dünyaca ünlü müze ve araştırma kompleksi, 17 müze, galeri ve hayvanat bahçesinden oluşmaktadır. Yani bu kompleks için en azından yarım gününüzü ayırın. Hem çocuklar için hem de yetişkinler için birbirinden güzel deneyim sunan bu komplekse mutlaka bir göz atın.

Web Sitesi ; https://www.si.edu/

13.II. Dünya Savaşı Ulusal Anıtı

II. Dünya Savaşı Ulusal Anıtı
II. Dünya Savaşı Ulusal Anıtı

İkinci Dünya Savaşı’na katılan askerlerin anısına 2004 yılında yapılmış olan bu anıt, ABD Eyaletlerini, federal bölgelerini ve Columbia bölgesini temsil eden 56 granitten oluşmakta. Bu granitler bir havuz ile süslenmiş ve güzel bir görüntüye sahip.

Bu Anıt, II. Dünya Savaşı sırasında ABD Silahlı Kuvvetleri’nin bir parçası olarak görev yapan 16 milyon kişiyi onurlandırmış ve şehirde ücretsiz olarak görebileceğiniz yerlerden biridir.

24 saat açık olan bu anıtın bulunduğu yeri, mümkünse akşam ziyaret edin. Güzel fotoğraf kareleri yakalayabiliyorsunuz.

14.United States Botanic Garden

United States Botanic Garden - Washington Dc Gezilecek Yerler Blog
United States Botanic Garden – https://www.usbg.gov/national-garden

Amerika Birleşik Devletleri Botanik Bahçesi de, şehirde görülecek güzel yerlerden. Özellikle yeşile ve bitkilere merakınız varsa, bu botanik bahçesini seveceksiniz.

Garfield Circle yakınında, Capitaol arazisinde bulunan bu botanik bahçesi, turistler arasında çok popüler olmasa da, şehirde yeteri kadar zamanınız varsa da bir göz atmaya değer.

Amerika’nın en eski botanik bahçesi olma özelliğine sahip bu botanik bahçesi 1820 yılında kurulmuş olsa da, açılışı 1850 yılında yapılmış. Dünya üzerinde var olan ağaç ve bitki türlerini burada görebiliyorsunuz.

15.Ulusal Amerikan Tarihi Müzesi

Ulusal Amerikan Tarihi Müzesi
Ulusal Amerikan Tarihi Müzesi

Smithsonian Enstitüsü’nün bir parçası olan bu müze, Washington’un en önemli gezilecek noktalarından birisidir.

1964 yılında Amerikan tarihinin zenginliğini tanıtmak amacıyla kurulmuş olan bu müze, günümüzde Bağımsızlık Savaşı’ndan günümüze Amerikan kültürünü ve tarihini yansıtmakta. Oldukça ilgi çekici bir müze olduğundan göz atmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Thomas Jefferson’un masası, Edison’un ampullerinden biri ve Francis Scott Key’ye The Star Spangled Banner’a yazı yazmak için ilham veren orijinal bayrağı da dahil olmak üzere birbirinden değerli eserleri görebilirsiniz.

Tabi bu dünyaca ünlü eserlerin yanı sıra, müzede, insanların nasıl yaşadıklarını, ne yediklerini, nerede çalıştıklarını, nasıl oynadıklarını, ne giydiklerini, nasıl seyahat ettiklerini, nasıl ibadet ettiklerini ve kendilerini nasıl yönettiğini de detaylı bir şekilde incelemektedir.

Her yaştan turistin sevebileceği Ulusal Amerikan Tarihi Müzesi’ne de mutlaka göz atın.

Web sitesi ; https://americanhistory.si.edu/

Washington DC’de Otel Tavsiyeleri

Washington DC’de konaklama için birçok seçenek bulunmakta. Tabi bu bölgelerin hepsi konaklama için ideal değil. Bu yüzden şehirdeki en çok tercih edilen, en merkezi ve en uygun olan bölgelere göz atmakta yarar var. Konaklama için tercih edilebilecek en güzel bölgelerden bazıları ise,

Penn Quarter Bölgesi : Şehirdeki turistik yerlere yakın olmak için en ideal konaklama bölgelerinden biri olan Penn Quarter Bölgesi, şehirdeki en çok tercih edilen bölgelerden biri olarak bilinmekte. Beyaz Saray gibi şehirdeki turistik yapılara yürüme mesafesinde bulunan bu bölgedeki konaklama birimlerini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Dupont Circle Bölgesi : Washington DC’deki en güzel konaklama bölgelerinden bir diğeri ise, otelleriyle popüler olan bu bölgedir. Bu bölgede şehirdeki turistik noktalara oldukça yakın bir konumda bulunmakta. Ayrıca bu bölgede bulunan tesislerden şehirdeki birçok gezip görülecek noktaya da çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Chinatown : Daha çok genç turistlerin tercih ettiği bu bölge, güzel bir gece hayatı için plan yapanların gönül rahatlığıyla tercih edebileceği yerlerden. Birbirinden güzel otellere ev sahipliği yapan bu Çin Mahallesi’nde her bütçeye ve her zevke uygun konaklama birimlerini bulabilirsiniz.

Şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümü bu 15 yerden oluşuyor olsa da, listeye daha birçok önemli tarihi yerleri, müzeleri, meydanları ve çok daha fazlasını ekleyebilirsiniz. Fakat şehirdeki 2-3 günlük bir gezi planı yapıyorsanız, listedeki bu görülmesi gereken 15 nokta ile gezinize başlayabilirsiniz. Daha fazla zamanınız kalırsa da, gece hayatı için de plan yapın deriz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...