Würzburg Gezilecek Yerler | En Güzel 11 Yer

Würzburg gezilecek yerler listesi, şehirdeki en önemli ve en popüler yerler hakkında bilgileri ve gezi haritasını bulabilirsiniz. Würzburg haritasındaki 11 yerin büyük bir bölümü yürüyerek keşfedilebilir. Çoğu turistik yer birbirine oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Würzburg Gezilecek Yerler RehberiWürzburg, Almanya‘nın Bavyera Eyaletinin kuzeyini kapsayan Frankonya’da tarihi bir üniversite şehri ve Ana vadideki havzada güzel bir konumda yer alıyor. Main Nehri yukarısındaki şehre hakim olan Marienberg Kalesi, eski bir tunç çağı kalesi üzerine inşa edilmiş ve günümüzde şehrin en dikkat çeken yerlerinden biri.

II. Dünya Savaşı sonundaki yoğun bombalamadan Almanya’nın birçok şehri gibi nasibini almış olan Würzburg’un Eski Kent bölgesinin (Altstadt) neredeyse tamamı (%90’lık bölümü) yok edilmiş. Ancak o zamandan beri özenle yeniden inşa edilmiş ve günümüzde Orta çağ ve daha çağdaş mimarinin güzel örneklerini sunuyor. Özellikle Marktplatz (Pazar Meydanı), şehirdeki en zarif ve şık binaların görülebileceği yer. Eski Kent bölgesi, şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinmesinin yanı sıra bir kültür merkezi olarak da biliniyor. Şehirdeki birçok etkinliğin ve festivalin yapıldığı bu bölge, Würzburg gezinize başlamak için güzel bir yer olabilir.

Würzburg’un tarihi, Marienberg dağının üzerine bir Kelt kalesinin inşa edildiği MÖ 1000 yılına kadar uzanıyor. Şehrin kendisi, MS 7. yüzyılda bir Frankoniyen efendisinin merkezi ve sonunda şehit olan St Kilian için bir dini merkez ve bir hac yeri haline gelmiş. Çeşitli savaşlar ve yangınlar sayesinde hem şehir hem de kale sürekli olarak genişletilmiş ve daha güçlü savunmalar sağlanmış. Şehir, en çok zararı İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda görmüş. O dönemden beri sürekli yeniden inşa edilen evler, meydanlar ve tarihi yapılar sayesinde şehir, günümüzdeki görkemli haline kavuşmuş. Günümüzde bu tarihi yapıların büyük bir bölümü yeniden inşa edilmiş olsa da, orijinal yapıların bazılarını da Eski Kent bölgesi sınırları içerisinde görmek mümkün.

[adinserter block=”1″]

Würzburg Gezilecek Yerler Listesi 

Würzburg’da gezip görülecek yerlerin büyük bir bölümü Eski Kent bölgesinde bulunuyor olsa da, bu bölgenin dışında görülmeye değer birçok önemli tarihi yapı da bulunabiliyor. Şehirdeki Marienberg Kalesi, Rezidans Würzburg, Fürstengarten, Eski Ana Köprü (Alte Mainbrücke) ve Würzburg Katedrali mutlaka göz atılması gereken, en turistik yerlerden. Bu tarihi yapıların yanı sıra, şehirde yeteri kadar zamanınız varsa aşağıdaki diğer turistik noktaları da inceleyin derim.

Aşağıdaki harita üzerinden şehirdeki en önemli tarihi ve turistik noktalar için, şehirdeki sürenize göre bir gezi rotası oluşturabilirsiniz. Yukarıda bahsetmiş olduğum 5 önemli yerin dışında 6 yeri daha haritada görebilirsiniz.

Würzburg Gezilecek Yerler Haritası
 Würzburg’da gezip görülecek yerler listesindeki 11 yeri de harita üzerinden inceleyebilirsiniz. Haritayı google maps‘te görmek için tıklayın

Şimdi gelelim Würzburg’da görülecek en popüler 11 yere ;

1.Rezidans Würzburg

Rezidans Würzburg
Rezidans Würzburg

Almanya’nın en iyi laik barok binalarından biri olan Rezidans Würzburg, Prens-Piskoposların görkemli bir sarayıdır. 1720-44 yılları arasında inşa edilmiş olan saray UNESCO Dünya Mirası Alanı. Tiepolo’nun devasa freskine sahip muhteşem anıtsal merdiven salonu ile turistlerin ilgisini çeken bu saray içerisinde 40 oda ziyaretçiye açık. Rokoko stiline sahip Beyaz Salon, Aynalar Salonu ve İmparatorluk Salonu sarayda en çok ilgi gören bölümler oluyor.

II.Dünya Savaşı’nda büyük bir hasar aldıktan sonra günümüzdeki görkemli haline kavuşturulması için 42 yıl boyunca çalışılmış. Sonunda, Almanya’nın en gözde saraylarından biri ortaya çıkmış. Sarayın güney tarafında eşsiz bir antika koleksiyonu, bir resim galerisi ve baskı kabini bulunan ”Martin von Wagner Müzesi”ne de göz atabilirsiniz.

Kış aylarında 10:00-16:30, yaz aylarında ise 09:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açık olan sarayın giriş ücreti ise 9£‘dur.

2.Marienberg Kalesi

Marienberg Kalesi
Marienberg Kalesi

Marienberg Kalesi, Kelt döneminden beri takviye edilmiş bir noktada, nehrin üzerinde güzel bir konumda yer alıyor. Bir zamanlar Bronz Çağı tepe kalesinin bulunduğu yerin üzerine inşa edilmiş olan Marienberg, 500 yıla yakın uzun bir süre boyunca Prens-Piskoposların ikamet ettiği yermiş. 30 yıl savaşında İsveçliler tarafından büyük bir bölümü yıkıldıktan sonra, yavaş yavaş bir savunma binasından bir Rönesans ve Barok Sarayı’na dönüşmüş.

Günümüzde ziyaretçiye açık olan kalenin öne çıkan bölümleri arasında, mobilyalar, duvar halıları, sanat eserleri koleksiyonlarıyla dikkat çeken Bibra Dairesi, Prens Salonu, Hazine ve Giydirme Odası yer alıyor.

Kale içerisinde herkesin ilgisini çekebilecek bir yer de bulunuyor. Ağır toplar ve tüfeklere ev sahipliği yapan 1729 yılında eklenmiş olan 4 katlı Maschikuli Kulesi de bunlardan bir tanesi. Fakat kalede en çok ilgi gören yer, şehrin eşsiz panoramik manzarasını sunan 18. yüzyılın başlarında inşa edilmiş Prens Bahçesi oluyor. Burası, Würzburg’u en iyi seyredebileceğiniz yerlerden. Kale içerisindeki müzeler, turlarla da ziyaret edilebiliyor.

3.Würzburg Katedrali

Würzburg Katedrali
Würzburg Katedrali

Würzburg Rezidans’ın batı tarafında St Kilian‘a adanmış iç mekanı ile dikkat çeken, 11. yüzyıldan kalma Würzburg Katedrali bulunuyor. Birkaç piskopos mezarıyla turistlerin ilgisini çeken katedralin alışılmışın biraz dışındaki dış cephesiyle de ilgi görüyor. Katedral, Almanya’nın en büyük dördüncü kilisesi olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Katedralde göz atılmaya değer yerler arasında tarihi 1279 yılına uzanan ”Vaftiz Yazı Tipi”, 7 kollu şamdan ve vitraylı bir kriptadır. Ayrıca katedral, Lobdeburg Bell adlı ülkenin en eski çanına ev sahipliği yapmakta ve bu çan İsa’nın çarmıhta ölümünün anısına her cuma günleri 15:00’da çalar.

Buradaki en çok ilgi gören yerlerden bir diğeri de Katedralin Müzesi oluyor. Katedralin 1.000 yıllık uzun tarihini kapsayan 800’e yakın eser bu müzede görülebilir. Son olarak, Würzburg Katedrali Hazinesi’ndeki dini objeler, elbiseler, resimler ve ayrıntılı altın parçalarına da göz atmayı unutmayın.

Katedralin giriş ücreti 5£ ve biletlerinizi katedralin hemen karşısındaki meydandan alabilir veya tur rehberine direkt elden verebilirsiniz.

[adinserter block=”2″]

4.Fürstengarten

Fürstengarten
Fürstengarten – flickr.com

Marienbergg Kalesi’nin doğu tarafındaki bu eşsiz bahçe, ayrıca ziyaret edilebilir. Bir çeşme ile süslenmiş, korkuluklarla oluşturulmuş bu terastan da güzel bir manzara seyredebiliyorsunuz. Girişlerin ücretsiz oluşu da bu bahçenin en güzel yanı.

Bahçenin tarihi 17. yüzyıla kadar uzanıyor. İlk kez Prens-Piskopos Johann Philipp von Schönborn tarafından oluşturulmuş Fürstengarten, çeşmeler, çiçek tarhları ve köşklerle geometrik bir şekilde düzenlenmiş. Burası, daha çok manzara izlemek için uğrayabileceğiniz yerlerden.

5.Alte Mainbrücke

Alte Mainbrücke
Alte Mainbrücke

Kelime anlamı ”Eski Ana Köprü” olan Alte Mainbrücke, Würzburg gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en önemli tarihi yapılar arasında yer alıyor. Aynı adı taşıyan nehri kapsayan köprünün tarihi 1120 yılına uzanır. Bu da köprüyü Almanya’nın en eski taş köprüsü yapar.

Köprü, eski kenti Marienberg Kalesi’ne bağlıyor ve köprü üzerinde 1730’da yerleştirilmiş birkaç aziz ve imparatoru tasvir eden 12 heykel bulunuyor. 1945’teki bombalardan nasibini almış olsa da, detaylı bir şekilde restore edilmiş ve günümüzdeki haline getirilmiş. Würzburg’un en iyi manzarasını seyredebileceğiniz yerlerden bir diğeri, bu tarihi köprüdür. Buradan kale ve şehir manzaralı birçok fotoğraf karesi yakalayabilirsiniz.

6.Schloss Veitshöchheim

Schloss Veitshöchheim
Schloss Veitshöchheim

Veitshöchheim Kalesi, Würzburg’un Prens-Piskoposları ve Bavyera Kralları’nın yazlık evi olarak şehrin kuzeybatısında uzun yıllar boyunca hizmet vermiş. Nisan-Ekim ayları arasında ziyaretçiye açık olan saray rehberler eşliğinde gezilebiliyor. Antonio Bossi’nin eserleri, Johann Peter Wagner’in heykelleri ve Toskana Dükü tarafından kullanılmış olan odalar, sarayın en çok ilgi gören yerleri.

Sarayın tarihi 1682 yılına kadar uzanıyor. Fakat en büyük eklemeler 18. yüzyılın başlarında yapılarak, günümüzdeki halini almış.

Sarayın bahçeleri de en az içerdeki odalar ve eserler kadar ilgi çekiyor. 18. yüzyılda düzenlenmiş olan bahçeler, 250’den fazla heykelin yanı sıra, yapay kalıntılar, çardaklar, köşkler ve mağaralarla süslenmiş. Bu bahçeler arasında başlı başına görülmeye değer Mutfak Bahçesi ise, tarihi sebzeler, meyveler ve bitkilerle dikildiği için önemlidir.

Saraya giriş ücreti kombineli olarak (Saray+Bahçeler) 5£‘dur. Ve sarayı 10:00-16:30 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

7.Marienkapelle

Marienkapelle
Marienkapelle ve Pazar Meydanı

Resmen bir şapel olan Marienkapelle, şehrin en iyi bilinen ve en hareketli meydanı olan ”Markt Square”de (Pazar Meydanı) bulunuyor. Geç gotik tarzındaki bu şapelin inşaati 1479 yılında tamamlanarak şehrin en önemli dini yapıları arasına girmiş. St Mary Şapeli olarak da bilinen bu eski bina, görkemli kapıları ve 1500’lerin başlarından kalma Madonna’nın görüntülerine sahip zengin boyalı sunak panelleri ile dikkat çekiyor. Ayrıca Balthasar Neumann’ın Mezarı da şapelde görülebilir.

Şapelin bulunduğu Markt Square adlı pazar meydanı ise, şehrin en turistik ve en kalabalık yerlerinden. Çeşitli çiçeklerden meyvelere kadar birçok ürünün satıldığı bu pazar meydanı yakınlarında, şehrin önde gelen restoranlarından ve kafelerinden bazılarını da bulabilirsiniz.

8.Kollegiatstift Neumünster

Kollegiatstift Neumünster
Kollegiatstift Neumünster

Würzburg gezilecek yerler listesine eklenebilecek bir diğer önemli kiliselerden biri de, tarihi 11. yüzyıla kadar uzanan Neumünster Collegiate Kilisesi. Kilisenin ilk inşası 11. yüzyılda başlamış, fakat mevcut mimarinin büyük bir bölümü 18. yüzyılda barok tarzda yeniden şekillenmesinden oluşuyor.

[adinserter block=”2″]

Dış cephesiyle ilgi toplayan kilisenin iç mekanı da, en az dış bölüm kadar ilgi çekici ve süslü bir dekorasyona sahip. Eski Kent bölgesinden çok rahat bir şekilde ulaşabileceğiniz bu kilise, kısa süreliğine de olsa göz atmaya değecektir.

9.Käppele

Käppele - Würzburg Gezilecek Yerler
Käppele

Marienberg Kalesi’nden biraz daha uzakta olan Käppele, Küçük Şapel olarak bilinir ve 1747-1750 yılları arasında Rus Ortodoks tarzında Balthasar Neumann tarafından inşa edilmiş bir hac şapelidir. Main Nehri’nin yukarısında ormanlık bir alanın ortasında güzel konumuyla dikkat çeken bu şapel, daha çok Matthias Günther’in güzel freskleri ve akşam saatlerindeki sunduğu eşsiz manzarası için ziyaret ediliyor. Önemli bir hac yeri olmaya devam eden bu şapel, günün her saatinde manzara seyretmek için ziyaret edilebilir.

10.Rathaus Würzburg

Rathaus Würzburg
Rathaus Würzburg

Würzburg’un Belediye Binası olan Rathaus Würzburg, şehirdeki son duraklarınızdan olabilir. Würzburg’un tarihi silüetindeki ayırt edici manzaralardan biri olan bu bina, farklı zamanlarda inşa edilmiş bağlantılı binaların karmasından oluşuyor. Bulunduğu konumu sayesinden şehir merkezinin birçok noktasından binaya ulaşabiliyorsunuz. İçeriye girmeseniz dahi, dışarıdan göz atmak için bu binaya biraz zaman ayırın. Ayrıca binanın yakınlarında şehrin en iyi bilinen kafelerinden ve restoranlarından bazılarını bulabilirsiniz.

11.Court Garden

Court Garden
Court Garden

Hofgarten olarak da bilinen Court Garden, Rezidans Würzburg arazisinde yer alıyor ve başlı başına ziyaret edilesi yerlerden. 1703-1774 yılları arasında düzenlenmiş bu Fransız tarzı bahçe, Almanya’daki en iyi korunmuş Rokoko bahçelerinden biri olarak biliniyor. Bahçede süs vazolar ve alegorik figürler de dahil olmak üzere birbirinden güzel Barok heykeller görülebilir. Rezidans ziyaretinden sonra Hofgarten için de zaman ayırılabilir.

Würzburg’da Turistik Yerlere Yakın Nerede Kalınır ?

Würzburg Gezilecek Yerler
Eski Ana Köprü ve Marienberg Kalesi

Würzburg, her ne kadar Frankfurt veya Nürnberg‘den günübirlik geziler ile ziyaret edilebilen şehirlerden biri olsa da, birçok turistin yaptığı gibi bu şehirde konaklamayı planlıyorsanız da, tarihi kent merkezine yakın ve Würzburg gezilecek yerler bakımından önemli olan yapılara da yürüme mesafesinde olan tesisleri tercih ettiğinizden de emin olun.

Popüler Otel Önerisi olarak da ;

City Partner Hotel Strauss – 3 Yıldız ; Kongre Merkezi’ne 2 dakika yürüme mesafesinde bulunan otel, Würzburg’un tam kalbinde eski ana köprüye yakın bir konumda bulunuyor. Daha çok çiftlerin tercih ettiği bir tesis olsa da, tek kişilik ve aile odaları da otelde bulunmaktadır.

Maritim Hotel Würzburg – 4 Yıldız ; Main Nehri’nin yanında güzel bir konumda bulunan bu şık otel, Würzburg’un en çok tercih edilen otellerinden biri olarak biliniyor. Barı, aile odaları ve yüzme havuzuyla hizmet veren bu otel de, lüks bir konaklama için düşünülebilir.

Würzburg Yakınlarında Görülecek Şehirler 

Würzburg’un güzel konumu sayesinde trenler ile Almanya’nın birçok şehrine çok rahat bir şekilde gidilebiliyor. Frankfurt, Stuttgart ve Nürnberg Wüzrburg’a en yakın olan şehirlerden. Münih‘e de 2 saat tren yolculuğu ile Würzburg’dan ulaşılabilir.

Würzburg gezilecek yerler listesine yukarıdaki 11 yer dışında birkaç turistik yapıdan daha bahsetmek mümkün. Fakat bu şehri günübirlik geziler ile ziyaret ediyorsanız, yukarıdaki 11 yer yeterli olabilir. Eğer Würzburg’da 1 gece de olsa konaklamayı planlıyorsanız, listedeki tarihi ve turistik yerler için yeteri kadar zaman ayırdığınızdan da emin olun.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...