Yeşil Pasaport Nedir ? | Kimler Alabilir ?

Yeşil Pasaport Nedir ?
Yeşil Pasaport Nedir ?

Yeşil pasaport, bordo pasaporta göre çok daha fazla ülkede dolaşım kolaylığı sağlayan pasaport türüdür. Bu pasaport, devletin belirli bir mertebesine gelmiş kişiler ve yakınları tarafından kullanılabilmekte. Kısaca, Kamu kurum ve kuruluşlarında, 1.2. veya 3. derece memurluk mertebesine ulaşmış kişilere verilir. Bunun yanında farklı mertebede veya kuruluşlarda çalışan ve emekli olmuş kişilere de verilebilmekte. Aşağıda bu pasaport türünün kimlere, nasıl ve ne durumda verildiğini ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Yeşil Pasaport Kimler Alabilir ? Hususi Pasaport Kimlere Verilir ? 

 1. Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyeleri
 2. Eski Bakanlar
 3. 1.2. veya 3. derece kamu kurum ve kuruluşlarında görevli veya sözleşmeli devlet memurları : En yüksek derece 1 iken en düşük derece 13’tür. Bu sisteme göre her memur (Disiplin veya uyarı almamış memurlar hariç) 3 yılda bir, 1 derece yükselir. Yani, 13’ten 1’e gelmek yıllar alabiliyor. Fakat, her memur göreve 13. dereceden başlamaz. Kimi memur 9, kimisi 7 kimisi daha da yüksek derecede göreve başlayabilmekte. Bu derece, memurun askerlik, eğitim, gibi durumlara göre değişiklik gösterir. Biraz zorlu bir süreç olsa da, 3.dereceye ulaşan her memur, bu pasaportu almaya adaydır.
 4. 1.2. veya 3. derece sözleşmeli memurlar
 5. İl, ilçe ve belediye başkanları
 6. 1.2. veya 3. derece memurken emekli olanlar
 7. 1. derece kadro ile emekli olan Belediye Başkanları

Yeşil pasaportu alabilmektedir.

Yeşil Pasaport 1.2. veya 3. derecede memurun aile bireylerine de verilebilmektedir ;

Eğer, yeşil pasaportunuz varsa, aileniz de sizin aracılığınız ile bu pasaportu alabilmekte.

 • 18 yaşın altında çocuklarınız, hiçbir koşul aranmadan bu pasaportu almaya hak kazanır.
 • Eşiniz
 • 25 yaş altında olan çocuklarınız (Evli veya iş sahibi olmaması gerekmekte. Öğrenci ise, öğrenci belgesi olması gerekir).
 • Sizinle birlikte ikamet eden engelli çocuklar. (Yaş şartı aranmamaktadır. Bekar ve çalışmıyor olması yeterli).

Yeşil Pasaport Nasıl Alınır ?

Bu pasaport işlemleri Türkiye’de sadece il Emniyet Müdürlükleri tarafından yapılmakta. Yeşil pasaport için gerekli olan evraklar ile (Bordo Pasaport için gerekli evraklar dışında, bağlı olunan kurum ve kuruluşlardan, bu statüde olduğunu ispatlayabilecek belgeyi de, bu istenen evraklara eklemesi gerekir) başvurunuzu yapabilirsiniz.

Yeşil Pasaportun Avantajları

Yeşil pasaportun en önemli avantajı, 160 ülkeye vizesiz giriş yapabiliyor olmanız. Bunun yanında, pasaport harcı da bu pasaport türü için alınmamaktadır. Yani, sadece ortalama 100 TL olan defter bedeli alınmaktadır.

Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler tam olarak 160 tanedir. Gerçekten çok büyük bir rakam, Amerika pasaportu bile 171 ülkeye vizesiz giriş sağlamakta.

Yeşil Pasaport Ücretleri 2017

Bu pasaport için harç bedeli ödenmiyor. Sadece defter bedelini ödemeniz gerekiyor. 2017 yeşil pasaportun defter bedeli ise, sadece 94 TL’dir. Bu defter bedelini anlaşmalı olan 30’dan fazla bankaya yatırabilirsiniz. Bu bankalar arasında en bilinenler ise,

AkbankDenizbankING Bank
FinansbankTürkiye İş BankasıHSBC Bank
TEBŞekerbankGaranti Bankası
CitibankT.C Ziraat BankasıHalk Bankası
OdeabankYapı KrediTürkiye Vakıflar Bankası

Bu bankalara defter bedelini yatırabilirsiniz.

Yeşil pasaport süresi

Yeşil pasaportun süresi en az 6 ay en fazla 5 yıldır.

Not : Hak sahibinin vefatı durumunda, eşinin bu pasaportu alabilmesi için, nüfus cüzdanında ”Evli” ibaresi değiştirilerek ”dul-bekar” ibaresi alması gerekmektedir.

Yeşil pasaport hakkında aklınıza takılan soruları yorum olarak sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here