Zafer Takı, Paris (Arc De Triomphe)

Dillere destan şehir Paris ve onu izleyebileceğiniz en güzel yerlerden, Zafer Takı. Charles de Gaulle meydanını süsleyen bu takı sayesinde şanzelize caddesi‘ni 51 metre yükseklikten seyredebilir, daha önce hiç çekmediğiniz manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

Taa, concorde meydanından (Şanzelize caddesi sonundan) bu yapıyı görebiliyorsunuz. Tüm ihtişamıyla caddeyi kaplayan bu yapı, akşam karanlığında Paris’i seyredebileceğiniz en güzel yerlerden.

Paris’te nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Paris’te nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge seçilmiş konaklama birimlerine ve şehirdeki en ideal bölgelerin özelliklerine göz atabilirsiniz.

Paris’te bulunan en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Zafer Takı

Eğer, takı hakkında az çok bilgi almadan ziyaret etmeye çalışıyorsanız, şanzelize caddesinde, takı yakınlarında bir afallıyorsunuz. Çünkü, meydanın tam ortasında bulunan, sağından solundan araçların geçtiği bu anıta nasıl gidileceğini bilmiyorsunuz, etrafa bakıyorsunuz. Acaba yolun ortasından gitmeye çalışacak biri var mı diye. Maalesef bu takıya ulaşım için yolu kullanamıyorsunuz. Zafer Takı’ya ulaşım için alt geçit tünellerini kullanmanız gerekiyor. Ve bu tünellere merdivenler ile inmeniz gerekiyor. Genelde metrolara inen merdivenler ile karıştırılabildiğinden kısaca tarif etmekte yarar var.

Zafer Takı
Takıda bulunan kabartmalar

Zafer Takı’yı karşınıza alın. Şanzelize caddesinin sağ tarafında, Charles de Gaulle meydanına en yakın yerde, tünellere inen merdivenleri göreceksiniz. İşte bu merdivenleri kullanarak tünellere inebilir, oradan da takının bulunduğu yere kadar gidebiliyorsunuz. Ayrıca, bir de aynı hizada, metrolara giriş tünelinin az gerisinde yer alan bir giriş daha bulunuyor. Fakat, orayı ben kullanmadım. Sizin de kullanmanızı pek tavsiye etmem. Çünkü, metro tünelleri ile karıştırabilirsiniz.

zafer-taki
Anıt merdivenleri

Takının o döner, 284 basamaklı merdivenini çıkmak biraz midenizi ekşitse de, tepeye ulaştığınızda göreceğiniz manzaraya değecektir. İlla 284 basamak çıkmak zorunda da değilsiniz. Asansörler yardımı ile de anıtın en üst katının bir alt katına kadar çıkabiliyorsunuz. Fakat, bu asansörü eli ayağı tutanların kullanması, yaşlılar arasında biraz garip kaçacaktır. Bu yüzden, eliniz ayağınız tutuyorsa, tabanlara kuvvet.

Yukarı çıktığınızda sizi ilk karşılayan oldukça büyük bir galeri oluyor. Bu galeride hediyelik bir şeyler alabileceğiniz mağaza bile var. Fakat bu kat sergi bölümü olarak biliniyor. Heykel veya yazıtlara merakınız varsa göz atabilirsiniz, yoksa en tepeye, yani terasa çıkarak şanzelizeyi ve Paris’i seyredebilirsiniz. Bir yanda Eyfel Kulesi’nin o eşsiz duruşu, diğer yanda şanzelize caddesinin bir çizgi gibi uzayıp gitmesi, görülmeye değer. Bunun yanında tam 12 bulvarı da bu terastan izleyebiliyorsunuz.

Eyfel kulesine çıkamayanlar için bir teselli olan Zafer Takı, hemen hemen aynı hazzı vereceğini söyleyebilirim.

Zafer Takı
Takının alt kısmı

Manzaraya doyup, bol bol fotoğraf çektikten sonra vaktiniz kalırsa, hemen bir aşağı katta bulunan galeriye de göz atabilirsiniz. O da olmadı, merdivenlerden en aşağı inerek, tekrar meydana ulaşabilir, orada da meçhul asker anıtını görebilirsiniz. Hiç sönmediği söylenen ateşin önünde birkaç fotoğraf çektikten sonra, takı gezinizi noktalayabilirsiniz.

Zafer Takı hakkında kısaca tarihi bir bilgi vermek gerekirse ; Takı, Napolyon savaşları döneminde Fransa için savaşmış askerler anısına yapılmış. 1806’da Napolyon emriyle başlayan takı inşaati, tam 30 yıl sonra, 1836 yılında tamamlanmış.

Takının iç duvarlarında 558 Fransız generalin isimlerini görmek de mümkün

Zafer Takı 2020 giriş ücreti ve ziyaret saatleri ; 18 yaşından küçüklere ücretsiz, yetişkin 12£. Ayrıca kış aylarının (Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart) ilk pazar günü de girişler ücretsiz. Takıyı 10:00-22:30 saatleri arasında ziyaret edebilirisiniz.

Zafer Takı’ya Nasıl Gidilir ? : Charles de Gaulle (Etoile) durağına giden tüm metrolar ile takıya ulaşabilirsiniz. 1 ve 6 nolu hat üzerinde faaliyet gösteren metrolar bu durağa gitmekte.

Takı’yı ziyaret ettim şimdi nereye ?

Takı’dan hemen sonra, şanzelizeyi doya doya gezerek, concorde meydanı tarafına gidebilir. Yolda pahalı cafelerde, gücünüzün yettiği kadar oturup, caddenin insan trafiğini izleyebilir. Hızınızı alamazsanız, takıdan hemen sonra bir Louvre müzesi de yapabilirsiniz. Ancak, şanzelize caddesi üzerinde yer alan pahalı alışveriş mağazalarına dışarıdan/içeriden bakmadan, şanzelizede karşıdan karşıya geçerken takının fotoğrafını çekmeden ve güzel bir Paris kahvesi içmeden bu bölgeden ayrılmayın derim.

Zafer Takı, tarihiyle, mimari yapısıyla, meçhul asker anıtıyla, eşsiz manzarasıyla Paris’te gezilecek yerler arasında en çok hoşunuza gidecek yerlerden olacaktır. Eyfel’e çıkamadıysanız mutlaka takıya çıkın. Eyfel kadar olmasa da, bu anıt da sizi memnun edecektir.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...