Zagreb Gezi Rehberi

Hırvatistan’ın başkenti ve en güzel şehri olan Zagreb‘de yapılacak çok şey var. Başkent olması ve Hırvatistan’daki en büyük iş, siyasi ve öğrenci merkezi olması nedeniyle Zagreb’de her zaman bir şeyler oluyor. Özellikle yaz aylarında Zagreb turistlerden geçilmiyor.
Zagreb gezilecek yerler çoğunlukla tarihi yapılardan oluşuyor olsa da, bu şehirde tarihi yerlerin dışında birçok turistik noktayı ve yapılacak etkinlikleri bulabilirsiniz.

Zagreb’de gezilecek yerlere yakın olmak adına da konaklayacağınız bölgeye ve tesise iyi karar vermeniz de yarar var. Şehirdeki turistik noktalara yakın olan konaklama birimlerine booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Zagreb Gezilecek Yerler Listesi

Gezilecek yerler bakımından zengin olan Zagreb’de yapılacak da çok şey var. Bu yüzden de her yeri gezmek veya şehirdeki tüm aktiviteleri bitirmek için yeterli zaman olmuyor. Eğer Zagreb’de sınırlı zamanınız varsa, listedeki bu 15 yer ile başlayın. Daha fazla zamanınız kalırsa da, şehirdeki yapılacak aktiviteleri halledebilirsiniz.

1.Yukarı Şehir (Gornji Grad)

Yukarı Şehir Zagreb
Yukarı Şehir – Old Town (Eski Şehir Bölgesi)

Arnavut kaldırımlı sokakları ve kırmızı kiremitli çatı evleri ile ünlü olan şehrin tarihi bölgesi Yukarı Şehir, bu şehirde görülmesi gereken ilk yerlerden.

Zagreb’i gezmek için iyi bir başlangıç noktası olan Yukarı Şehir bölgesinde birbirinden eski tarihi ve turistik yapıları bir arada görebiliyorsunuz.

Bir zamanlar Kaptol ve Gradec olarak bilinen iki ayrı kasaba olan Gornji Grad, katedral, parlamento binası ve çok sayıda müze ve kilise de dahil olmak üzere kentin en çok ziyaret edilen turistik mekanlarına ev sahipliği yapıyor.

Tkalciceva Caddesi bölgedeki en ünlü caddedir. Kafelerle ve restoranlarla dolu olan bu caddeyi listenizin ilk sıralarına ekleyin. Bunun yanında 17. yüzyılın başlarından kalma binaları ile dikkat çeken Kaptol Meydanı ve Dolac meyve ve sebze pazarı da bölgenin görülmeye değer yerleri arasında.

Ayrıca bu bölge, şehirdeki en iyi konaklama bölgelerinden biridir. Daha çok daireleriyle ön planda olan bu bölgede bulunan konaklama birimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

2.Zagreb Katedrali ve Hazinesi

Zagreb Gezilecek Yerler Listesi
Zagreb Katedrali

Zagreb’de gezilecek yerlerin başında şüphesiz ilk olarak şehrin görkemli yapılarından biri olan Zagreb Katedrali gelmekte.

Zagreb Katedrali, Tartarlar tarafından 1200’lerin başında tahrip olan daha önceki bir yapının üzerine inşa edilmiş.

Süslü olarak dekore edilmiş iki kulesi ile ünlü olan mevcut katedral 13. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş, ancak o zamandan beri yapısını önemli ölçüde değiştiren birçok değişiklik ve yenileme yapıldığı söylenmektedir.

1880 depreminde kubbe ve çan kulesi de dahil olmak üzere yapının büyük bölümleri tahrip olmuş, ancak yeniden yapılanma orijinal ortaçağ tasarımını korumuştur.

Ayrıca, çok sayıda dini sanat eseri, giysiler ve kutsal nesnelerle katedral hazinesini ziyaret ettiğinizden emin olun.

3.Lower Town – Aşağı Şehir Bölgesi

Aşağı şehir zagreb
Aşağı Şehir

Bu bölge, 1800’lerde ortaya çıkmış ve ortaçağ çekirdeğinin kıvrımlı sokaklarının aksine hepsi geniş caddeler ve görkemli neo-klasik yapılarla süslü bir bölgedir.

Aşağı Şehir, şehrin daha prestijli otellerinin yanı sıra, yeşil alanların ve birçok ünlü müzenin bulunduğu yerdir.

Birbirinden güzel kafeleri, restoranları ve alışveriş yapabileceğiniz mağazaları da bu bölgede fazlasıyla bulabilirsiniz.

Bu bölge, şehirde konaklama için en çok tercih edilen bölge olarak bilinmekte. Bunun en önemli nedeni de şehirdeki turistik noktalara yakın bir mesafede olması ve şehrin en ünlü yapılarının burada olmasıdır. Bu bölgede bulunan konaklama birimlerine buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.Booking.com

4.Jelačić Meydanı

Zagreb Meydanı
Jelacic Meydanı

Zagreb gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından biri olan, modern kent için bir buluşma noktası olan ve kentin tramvay hatlarından en az yedi tanesinin hizmet verdiği bu meydanda karayolu trafiği de yasaktır.

Bu meydan çevresi ofis çalışanlarıyla ve alışverişe çıkmış insanlarla dolu bir yer. Şehrin kalbin burada atıyor desek yanlış olmaz.

Meydan 19. yüzyılın hükümdarı, uzman bir askeri stratejist olarak kabul edilen Kont Josip Jelačić’ten sonra kuruldu. Heykeli 1800’lü yıllarda meydanda dikildi. Fakat 1990’da komünist rejim yeniden kurulmadan önce kaldırılmış.

Meydana yakın bir otel tavsiyesi isterseniz de 4 yıldızlı bir otel olan Hotel Capital adlı tesise göz atabilirsiniz.

5.Tkalčićeva Caddesi

Zagreb Gezilecek Yerler
Zagreb’de Gezilecek Yerler – Tkalciceva Caddesi

Zagreblilerin eğlenmeye gittiği yer olarak bilinen Tkalciceva Caddesi, Zagreb gece hayatı için en iyi adreslerden biri olarak bilinmektedir.

Balkon ve tenteler, alçak boyalı evlerin ardı ardına dizildiği bu cadde gündüzleri de şehirde en çok tercih edilen yerlerden biri olmakta. Özellikte kafelerde veya barlarda bir şey içmek için bu caddeyi tercih eden birçok turisti görmek mümkün.

Zagreb’de gece hayatı için planınız yoksa bile bu caddeyi mutlaka görün. Özellikle akşam saatlerinde bir hayli kalabalık olan bu caddeyi kaçırmayın deriz.

6.Dolac Market

Dolac Market Zagreb
Dolac Market

Zagreb’de ailece dairelerde konaklamayı planlıyor ve kendi yemeklerinizi konakladığınız yerde yapmak istiyorsanız, şehrin en popüler ve en hareketli bu pazarına mutlaka bir göz atın.

Et, süt ve sebze/meyve ürünlerinin dışında ve giyim/takı gibi ürünlerin dışında pek fazla bir şey bulamıyor olsanız da yerel halkın koşuşturmacasını görmek için bile bu pazara göz atabilirsiniz.

7.Mimara Müzesi

Mimara Müzesi Zagreb
Mimara Müzesi

Zagreb gezilecek yerler listesine eklenebilecek güzel müzelerden biri olan Mimara Müzesi, şehirdeki en çok ziyaret edilen müzelerden biri.

Bu müze ismini, 20. yüzyıl sanat koleksiyoncusu Ante Topić Mimara’dan almış.

Müzedeki kalıcı sergiler, İkinci Dünya Savaşı sırasında sanat hırsızlığı yaptığına inanılan ve ondan sonra sahtecilik yapan Miramar tarafından bağışlanmış.

Bazı eleştirmenler, müze koleksiyonunda bir dizi sahte eser olduğunu iddia ediyor, ancak yine de birkaç saat harcayarak eserleri kendiniz inceleyebilirsiniz.

Resimler Hollandalı sanatçılar Rembrandt ve Ruisdael, İtalyan sanatçılar Raphael ve Veronese, Flaman ressamlar Rubens ve Van Dyck ve İspanyol ressamlar Velázquez ve Goya’nın çalışmalarını içermektedir. Fransız ve İngiliz sanatçılar Renoir, Degas, Boucher ve Delacroix’in eserleri ile temsil edilirken, kayda değer heykellerde Auguste Rodin ve Jean-Antoine Houdon’un eserleri yer alıyor.

8.Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi Zagreb
Arkeoloji Müzesi

Zagreb’in batı ile doğu arasındaki tarihi buluşma noktasındaki konumu, bir sürü uygarlığı kapısına getirdi. Böylece, kentin arkeoloji müzesini ziyaret etmenin her türlü çağ ve kültürde ilginç bir gezi olabileceğini tahmin edebilirsiniz.

Buradaki en iyi parçalardan biri, en az MÖ 2500 yıllarına dayanan bir ritüel gemisi olan Vučedol Dove’dur. Turistlerin en çok merak ettiği bu eseri de görmeyi unutmayın. Ayrıca, dünyanın en uzun Etrüsk metinlerini içeren bandajlarla sarılmış, MÖ 3. yüzyıldan kalma bir Etrüsk mumyası olan Liber Linteus da bu müzede bulunuyor.

9.Jarun Gölü

Zagreb Gezilecek Yerler
Jarun Gölü

Şehri yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, Jarun Gölü’nü de mutlaka Zagreb gezilecek yerler listenize ekleyin deriz.

Gölün çakıl taşlı plajları sayesinde yaz aylarında burada serinleyebilirsiniz. Veya kürek çekerek gölde dolaşabilirsiniz.

Yaz aylarında gece hayatının Jarun’a geldiği de söyleniyor. Eğer bu şehirde gece hayatı için planlarınız var ve şehri yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, sırf bu yüzden bir Jarun Gölü’nü ziyaret edebilirsiniz.

10.Museum of Broken Relationships – Bitmiş İlişkiler Müzesi

Zagreb Müze
Brokenships.com

Şehirdeki en ilginç yerlerden biri olan Bitmiş İlişkiler Müzesi, şehrin en ilginç müzesidir.

Garip bir ismi olan bu müze ayrılılıklara adanmış bir müze olarak biliniyor. Biraz garip gibi dursa da, eğlencelidir de.

Dünyanın dört bir yanından turistler tarafından müzeye bağışlanan eşyalardan oluşan bu müzenin terapötik bir amacı var.

Her biri işe yaramayan ya da trajik bir şekilde bitmiş bir ilişkinin önemini açıklayan bir panelin eşlik ettiği, görünüşte rastgele görünen öğelerden oluşan geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapan bu müzeye de göz atabilirsiniz.

11.Lotrscak Kulesi

Zagreb Gezilecek Yerler
Lotrsck Kulesi

Gradec şehir duvarının güney kapısını korumak için inşa edilen Lotrscak Kulesi (Kula Lotrscak) 13. yüzyıla dayanıyor ve uzun zamandır Zagreb’in en tanınmış yerlerinden biri olarak bilinmektedir.

19. yüzyılda, dördüncü kat ve pencereler kuleye eklenmiştir ve o zamandan beri çatısına her gün öğlen ateşlenmekte olan bir top yerleştirilmiştir. Ziyaretçiler kentin muhteşem manzarasını izlemek için kuleye çıkabilir veya sergi galerisini ve hediyelik eşya dükkanlarını görebiliyorlar.

12.Taş Kapı

Taş Kapı Zagreb
Taş Kapı

Bir başka önemli ortaçağ yapısı, beş orijinal şehir kapısının sonuncusu olan ve aynı zamanda Yukarı Şehir’de bulunan ünlü Taş Kapısı’dır (Kamenita Vrata). 13. yüzyılda inşa edilmiş yapı, Meryem ve İsa resminde olduğu gibi, 1731 yılında ünlü bir yangından kurtulmuş. Önemli kalıntıyı anmak için, o zamandan beri hacılar konusu olan ve hala metal bir ızgara arkasında görülebilen resmi barındıran bir şapel inşa edilmiş.

Günümüzde turistlerin favori yerlerinden biri olarak bilinmekte ve Zagreb’de görülecek yerler arasında önemli bir paya sahiptir.

13.Sanat Köşkü (Art Pavillion) ve Mestrovic Gallerisi

Zagreb Gezilecek Yerler
Sanat Köşkü

1896’da Budapeşte’de düzenlenen uluslararası sergi için Zagreb’in Art Pavilion’u (Umjetnicki Paviljon), özgün demir çerçevesinin taşınması ve şu anki yerinde yeniden inşa edilmesinden sonra burada kalıcı evine kavuşmuş.

Renkli sarı Art Nouveau dış görünüşüyle ​​dikkat çeken Sanat Köşkü, günümüzde çağdaş sanat sergilerini değiştirmek için kullanılıyor ve saygın Hırvat sanatçı Ivan Mestrovic’in önemli eserlerine ev sahipliği yapmakta.

Hırvatistan’daki türünün en eski sergi salonu olan bu etkileyici tesis, ilk Hırvatistan Kralı’nı anan, heykeli ile dikkat çeken, büyük bir meydan olan Trg Kralja Tomislava’ya bakıyor.

Ayrıca, sanatseverlerin de ilgisini çeken, İvan Mestroviç’in bir zamanlar yaşadığı ve heykel yaptığı 17. yüzyıldan kalma bir evde bulunan Mestrovic Gallerisi de (Atelje Mestrovic) buraya kadar gelmişken göz atabileceğiniz sanat dolu güzel bir yer. Sergide, ahşap, taş ve bronzdan yapılmış yaklaşık 300 heykelin yanı sıra, din ve portre de dahil olmak üzere çeşitli temaları temsil eden çizimler, mobilyalar ve litograflar bulunuyor.

14.Maksimir Park

Maksimir park Zagreb
Maksimir Park

Zagreb’de gezilecek yerler listesinin en güzel ve en geniş yerlerinden biri olan Maksimir Park, yerliler tarafından çok tercih edildiği gibi turistlerin de favori parklarından.

Eski bir İngiliz bahçesi tarzında tasarlanan Maksimir Park (Maksimirska), yaklaşık 45 dönümlük güzel bir yeşil alan.

Zagreb’deki en büyük park, iki köşke ev sahipliği yapıyor ; 1843’te inşa edilen Bellevue Köşkü ve İsviçre tasarımından sonra eko köşkü.

Park aynı zamanda birçok mükemmel patikaya, yapay göllere, ormanlık alanlara ve çiçek bahçelerine sahiptir. Çocuklarlar seyahat edenler için de küçük bir hayvanat bahçesi var.

15.Zagreb Botanik Bahçesi

Zagreb Botanik Bahçesi
Botanik Bahçesi

Zagreb’deki bir diğer yeşil alan ise, şehrin botanik bahçesidir. Çok sayıda su bitkisine sahip iki gölet, süs köprüsü ve yaklaşık 10.000 farklı bitki türü, şehirden keyifli bir kaçış ve rahatlamak ya da yürümek için harika bir yer.

Daha sonra, başka bir müze için enerjiniz kaldıysa, yakındaki Doğal Tarih Müzesi’ne (Hrvatski Prirodoslovni Muzej) gidin. 1700’lerin başlarında inşa edilen Amadeo Sarayı’na ev sahipliği yapan müze, dünyanın dört bir yanından gelen mineraller, Hırvatistan’dan çeşitli bitki ve hayvanları belgeleyen geniş bir zoolojik koleksiyon ve yerel arkeolojik kazılardan buluntular dahil olmak üzere 2.5 milyon parçaya sahip.

16.Aziz Catherine Kilisesi

Zagreb Gezilecek Yerler
Aziz Catherine kilisesi

Zagreb’deki en önemli dini yapılardan biri olarak kabul edilen Aziz Catherine Kilisesi de gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz, tarihi ve mimarisiyle dikkatinizi çekebilecek yapılardan.

17. yüzyılın ilk yarısında inşa edilmiştir ve Zagreb’in en iyi kiliselerinden biri olarak kabul edilir. En güzel örneklerinden biri, Barok sanatının birçok güzel örneğinin yanı sıra 1720’lerden kalma İtalyan sanatçı Antonio Quadrio’nun alçı kabartmalarıdır. Ayrıca dikkat çekici, Giulio Quaglia’nın St. Catherine’in hayatını gösteren sahneleriyle ve madalyonuyla nefin tavanıdır.

17.Şehir Müzesi

Zagreb Şehir Müzesi
Zagreb Şehir Müzesi

Zagreb’in Yukarı Şehri’ndeki Kent Müzesi (Muzej Grada Zagreba), 1100’lerden kalma bir kule ve 17. yüzyıldan kalma bir tahıl ambarı olan St. Clair Manastırı’ndan oluşmaktadır.

Doğu şehir duvarı boyunca inşa edilen müze 1907’den beri faaliyette ve neredeyse 75.000 parça olmak üzere 12 koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Koleksiyonlar, Zagreb’in tarihi belgeler, haritalar, sanat, arkeolojik buluntular ve eski Gradec şehrinin mükemmel ölçekli bir modelini içeren diğer tarihi eserlerle gösterilmekte.

Şehir Müzesi ayrıca, eğlenceli uygulamalı atölye çalışmaları ve oyun odasıyla çocukların ilgisini çeken etkileşimli sergiler sunmaktadır.

18.Hırvat Ulusal Tiyatrosu

Ulusal tiyatro
Ulusal tiyatro

1895 yılında Viyana mimarları Hermann Helmer ve Ferdinand Fellner tarafından inşa edilen Hırvat Ulusal Tiyatrosu (Hrvatsko Narodno Kazaliste), Zagreb’in Donji Grad’daki “Yeşil At Nalı” nın kuzeybatı köşesinde bulunuyor. Resmi olarak 1894’te Avusturya-Macaristan İmparatoru Franz Joseph I tarafından açılmış olan Trg Marsala’daki bu görkemli sarı yapı Aşağı Şehir’de gezilecek en güzel yerlerden biri.

Neo-Barok ve Rokoko stilleri ile inşa edilmiş, önünde iki küçük kubbesi ve arkaya doğru daha büyük kubbesi bulunan yapı, Vlaho Bukovac ve Ivan Mestrovic tarafından yayınlanan Well of Life’ın sanat eserlerini içeren mükemmel bir iç mekana sahiptir. Konserlere katılamasanız da iç ve dış mimariye mutlaka göz atın.

19.Grik Tüneli

Grik Tüneli
Grik Tüneli

II. Dünya Savaşı sırasında bomba sığınağı olarak inşa edilen Gric (Gradec) Tüneli, Yukarı Şehir’in altındaki tepeden geçiyor. Yaklaşık 350 metre uzunluğa sahip tünelin altı çıkışı bulunmaktadır.

Tünel, yayaların Gradec’in bir tarafından diğer tarafına, tepe üzerinde yürüyüş yapmak zorunda kalmadan dolaşmaları için her gün açık. Ücretsiz olarak görebileceğiniz bu tüneli de gezilecek yerler listenize ekleyin.

20.Mirogoj Mezarlığı

Zagreb Gezilecek Yerler
Mirogoj Mezarlığı Girişi

1876’da kurulmuş olan Mirogoj Mezarlığı bu şehir için bir dönüm noktası olarak bilinir ve garip bir şekilde Zagreb’in en gözde turistik yerlerinden biri.

Mezarlık alanı bir parka benziyor. Sadece mezar taşları olan bir parka. Anıtlara da ev sahipliği yapan bu mezarlığı da bir çok turistin yaptığı öğleden sonraları ziyaret edin.

Bu mezarlık, Zagreb’in ünlü mimarlarından Herman Bolle tarafından tasarlanmış.

Zagreb Gezilecek Yerler bakımından popüler olan yerlere göre nerede kalınır ? 

Zagreb Gezilecek Yerler
Aziz Mark Kilisesi’ne de göz atmayı unutmayın

Zagreb’de iyi bir konaklama bölgesi demek gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere yakın olmak demek. Şehir merkezine kolay ulaşım demek. Bu yüzden bu şehirde konaklama birimi bakmadan önce hangi bölgede konaklayacağınıza karar vermeniz de yarar var.

  • Jarun ; Biraz daha yerleşim bölgelerine yakın bir yerde konaklamak isterseniz de bu bölgeye göz atabilirsiniz.
  • Novi Zagreb ; Savaş sonrası bölge. Daha çok aileler tarafından tercih edilmektedir.
  • Lower Town (Donji Grad – Aşağı Şehir) ; Şehirde konaklama için en çok tercih edilen bölgelerden biri olarak bilinmekte ve otel, daire ve hostel seçeneklerini fazlasıyla burada bulabiliyorsunuz.
  • Upper Town (Gornji Grad – Yukarı Şehir) ; Şehirdeki en merkezi bölgelerden biridir. Daha çok daire tarzı konaklama birimleriyle ünlü. Otel seçeneğiniz sınırlı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Zagreb gezilecek yerler listesi adlı bu yazıda yer alan 20 yer, şehirdeki en turistik ve en iyi yerlerden. Tabi bu listeye ek olarak birkaç yer daha eklemek mümkün. Fakat zamanınız sınırlı ise ilk olarak bu 20 yeri halletmeye çalışın deriz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...