Zaragoza Gezilecek Yerler | En Popüler 15 Yer

Zaragoza'da Gezilecek Yerler

Bundan birkaç sene öncesine kadar adından pek de söz edilmeyen Zaragoza, genellikle Barselona'dan Madrid'e veya tam tersi istikamette seyahat ederken bir kaç saatliğine uğranılan İspanya şehirlerindendi. Son zamanlarda yapılan turizm çalışmaları ve reklamlar sayesinde olsa gerek, şehir artık geçerken uğranılabilecek bir şehir olmaktan çıkmış. Her turistin İspanya rotasında mutlaka eklemek istediği destinasyonlardan biri haline gelmiş bile diyebiliriz.

İspanya'nın en büyük şehirlerinden biri olan Zaragoza, muhteşem bir konuma sahip olmasıyla da günübirlik gezi düzenlenebilecek en güzel destinasyonlardan. 

Şehir, Madrid, Barselona, Bilbao, Toulouse ve Valencia arasında güzel bir konumda yer alıyor.

Zaragoza Gezilecek Yerler Listesi ve Tavsiyeler

Şehirdeki gezip görülecek önemli noktalara geçmeden önce ;

Madrid'den Zaragoza'ya Nasıl Gidilir ? ; En ucuz ''Rideshare'' adı verilen araç paylaşımı uygulaması. Daha sonra otobüs. Fakat otobüsler 3 saatten fazla sürüyor. En hızlı yol ise, trenlerdir. Trenler ile Madrid'den Zaragoza'ya ortalama 1 saat 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Zamandan değil paradan tasarruf etmek isterseniz de, kesinlikle otobüsleri deneyin derim. Tren biletinizi online rome2rio'dan alabilir veya Madrid-Puerta de Atocha istasyonuna giderek de alabilirsiniz.

Barselona'dan Zaragoza'ya Nasıl Gidilir ? ; Barselona'dan Zaragoza'ya günlük 20'den fazla tren bulunuyor. Yani her 45 dakikada bir Zaragoza'ya hareket eden trenleri bulabiliyorsunuz. Otobüsler tıpkı Madrid gibi 3.5 saate yakın sürmekte. Trenler ise 1.5 saat sürüyor. Bilet fiyatları 15£-70£ değişiyor. Son gün alınan bir bilet 60£'ya kadar çıkabilirken 1 hafta önce alınan bileti 15-20£'ya kadar bulabiliyorsunuz. Fakat genellikle 25-40£ arasında bir ücrete, 2-3 gün öncesinden biletinizi rahatlıkla bulabilirsiniz. Trenler Kuzey tren istasyonundan (Nord Train Station) hareket etmektedir.

Zaragoza Yeme İçme ; Zaragoza, birçok İspanyol şehrinde olduğu gibi tapas barları ile meşhurdur. Her damak zevkine göre, birkaç restoranda bulmak pekala mümkün. Bizim ve Tripadvisor'un favorilerinden olan bazı mekanlar ise ;

-Bar Hermanos Teresa ; Akdeniz, İspanyol ve Avrupa mutfağından yemekler servis edilmektedir. Tapas'ın, şehirdeki en meşhur olduğu yerdir. Çalışma saatleri ; 13:00-15:30 - 20:30-23:30 saatleri arası. İkindiden akşam 8'e kadar açık olan restoran sayısının sınırlı olduğunu da unutmayın. Biraz pahalıdır ama şehirdeki en popüler mekanlardan biridir.

-Casa Unai ; Akdeniz ve İspanyol yemeği servis edilmektedir. Çalışma saatleri ; 13:00-15:30 - 19:00-23:00. Biraz daha düşük bütçeli gezginlere hitap eder.

-La Bodega de Chema ; Şarap seven çiftlere hitap ediyor. Klasik İspanyol restoranı. Akdeniz ve İspanyol yemekleri sunan bir et lokantası. Et sevenler için güzel bir mekan. Biraz daha lükstür. Çalışma saatleri ; 13:00-15:30 - 19:00-22:30.

Nerede Kalınır ? ; Zaragoza'ya günübirlik bir gezi düzenlemek gerçekten sancılı olabilmektedir. Özellikle tren saatlerini denk getiremeyecek olursanız, otobüslerle dönerek 4 saate yakın yolculuk etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden, birçok turistin yaptığı gibi 1 gece de olsa bu şehirde konaklayın deriz.

Zaragoza'da konaklama için en çok tercih edilen ve gezilecek yerlere en yakın olan bölge ''Old Town'' (Eski Şehir) bölgesidir. Bu yüzden, konaklayacağınız tesisin bu semt içerisinde olduğundan emin olun. Göz At ; Zaragoza Eski Şehir Otelleri

Otel Önerisi olarak da ; 4 yıldızlı bir otel olan, eski kentin tam kalbinde yer alan Eurostars Boston adlı otele veya daha düşük bir bütçeli konaklama birimi için de, 2 yıldızlı Hotel Paris Centro'ya göz atabilirsiniz. 2 otel de, Zaragoza'nın gezip görülecek yerlerine çok kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunmaktadır.

Şimdi gelelim Zaragoza gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler 15 yere ; 

1.Bakire Pilar Bazilikası/Katedrali

Bakire Pilar Bazilikası/Katedrali
Bakire Pilar Bazilikası/Katedrali

Meryem Ana Katedral Bazilikası olarak bilinen bu devasa yapı, İspanya’nın, hatta Avrupa’nın en büyükleri arasında yer alıyor.

Zaragoza’nın sembolik yapılarından biri olan Pilar katedrali, muhteşem iç mekanı ile, şehirdeki en dikkat çeken yapılardan. İç mekan, dış cepheye nazaran çok daha güzel ve süslü bir dekorasyona sahip.

Başlangıçta, 1681 yılında mimar Felipe Sánchez y Herrera tarafından tasarlanmış olan katedral, 18. yüzyılda 10 tane kubbeyi ekleyen Ventura Rodríguez tarafından büyük ölçüde değiştirilmiş ve günümüzdeki halini almıştır.

İçeri girdiğinizde Barok tarzına, sütunlara, üç nef ve sunağa mutlaka göz atın. Ventura Rodriguez tarafından tasarlanmış olan Kutsal Şapel‘i görmeden de yapıdan ayrılmayın derim.

NOT : Pilar Kulesine çıkıp şehrin eşsiz manzarasını seyredebiliyorsunuz. Kulenin ilk kısmına asansörle çıkılıyor. Daha sonra birkaç basamak yürüyerek çıkmanız gerekiyor. Zaragoza’yı yukarıdan izlemek istiyorsanız bu kuleden daha iyisini bulamazsınız.

Bakire Pilaar Bazilikası ; Giriş Ücretsiz. Ziyaret saatleri ; haftanın her günü 07:00-20:30.

Kuleye Çıkış ; 4£. Ziyaret saatleri ; 10:00-14:00 – 16:00-18:00.

2.Aljafería Sarayı

Aljafería Sarayı
Aljafería Sarayı

Zaragoza’nın en ünlü yapılarından biri olan Aljafería Sarayı, tarihi bir İslam Sarayı’dır ve şehrin sembolik yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

”Hispano-Müslüman” mimarisinin en iyi örneklerinden biri olan sarayın tarihi 11. yüzyıla kadar gitmekte ve Arap kemerleri ve karmaşık oymalar ile zarif bir şekilde dekore edilmiş. Uzun yıllar boyunca Katolik Kralların sarayları olarak kullanılmış ve daha sonra askeri kışla olarak hizmet vermiştir. Günümüzde ise, Aragon’un özerk bölgesinin parlamentosunun merkezi olarak hizmet veriyor ve rehberli turlar ile ziyaret edilebilmektedir.

Aljaferí Sarayı, Zaragoza’nın şehir merkezinde yer almadığından dolayı, çoğu turistin es geçtiği bir yer. Fakat saray, görkemi, tarihi ve içerisindeki birbirinden değerli eserleri ile kesinlikle görülmeye değer bir yapıdır. Bunun yanında saray, 2001 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Aljaferí Sarayı Giriş Ücreti ; 6£. Her pazar saraya girişler ücretsiz. Ziyaret saatleri ise, 10:00-14:00 – 16:00-18:30 saatleri arasıdır.

3.Zaragoza Forum Müzesi

Zaragoza Forum Müzesi
Zaragoza Forum Müzesi – elcuadernoviajero.wordpress.com

Museo del Foro de Caesaraugusta olarak bilinen Zaragoza Forum Müzesi, Zaragoza’nın bugün durduğu eski Roma şehri Caesaraugusta’nın kalbini araştırmaktadır. Antik kentin MÖ 14 yılında kurulduğu söylenmekte. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda Roma dönemine ait kalıntıların sergilendiği bir müzedir. Ayrıca Müze, Hamam Müzesi ve Caesaraugusta Tiyatro Müzesi’ni de içermektedir.

Daha çok arkeolojiye merakı olan turistlerin sevebileceği Zaragoza Forum Müzesi, pazartesi günleri kapalıdır ve müzeye giriş ücreti ise 4£’dur. Ziyaret saatleri ise, pazar günleri ; 10:00-14:30 ve Salı-Cumartesi 10:00-14:00 – 17:00-21:00 saatleri arasıdır.

4.IAACC Pablo Serrano

IAACC Pablo Serrano
IAACC Pablo Serrano – foto kaynak ; www.zaragozago.com

Aragon Çağdaş Sanat ve Kültür Enstitüsü (IAACC), modern ve çağdaş sanata adanmış bir müzedir ve daha çok Aragonlu heykeltıraş Pablo Serrano‘nun eserlerine ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür.

Müzenin bulunduğu görkemli ve şık bina ise, ilk olarak 20. yüzyılda Julio Bravo tarafından tasarlanmış. Fakat çok kez yeniden tasarlanıp değiştirilmiştir. Günümüzde bina içerisinde bulunan müze 2005 yılından beri hizmet veriyor. Müzede, Pablo Serrano’nun eserleri dışında, Pablo Picasso, Alexander Calder ve Andy Warhol gibi ünlü isimlere ait eserleri de görebilirsiniz.

5.Museo del Teatro de Caesaraugusta

Museo del Teatro de Caesaraugusta
Museo del Teatro de Caesaraugusta

Caesaraugusta Tiyatro Müzesi veya Zaragoza Roma Tiyatrosu olarak da bilinen Museo del Teatro de Caesaraugusta, Zaragoza gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en önemli tarihi kalıntılara ev sahipliği yapan müzedir.

Roma döneminde 6 bin kişi kapasiteli olan forum, 1972 yılında yapılan kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılmış. Tiyatronun kalıntılarını görebileceğiniz bu müzenin bodrum katında, görsel-işitsel sunumlar ve 3D modeller ile, tiyatronun Roma dönemlerinde nasıl olabileceğine dair gösterimleri izleyebiliyorsunuz. Müzenin zemin katı ve üst katı da görülmeye değer güzel eserlere ve görsel sunumlara ev sahipliği yapmaktadır.

Caesaraugusta Tiyatro Müzesi giriş ücreti ; 3£’dur.

6.Zaragoza Müzesi

Zaragoza Müzesi
Zaragoza Müzesi –  Foto Kaynak ; hiveminer.com

1908 yılında Hispano-Fransız Fuarı için inşa edilmiş Neo-Rönesans bir bina içerisinde yer alan Zaragoza Müzesi, arkeoloji, güzel sanatlar, etnoloji ve seramik koleksiyonlarına ev sahipliği yapmakta.

Müzenin her bölümü görülmeye değer olsa da, en dikkat çeken bölüm, Güzel Sanat Bölümü’dür. Burada, Pradilla ve Goya gibi ünlü İspanyol ressamların eserlerini görebiliyorsunuz.

Arkeoloji bölümünde ise, Zaragoza’nın İber yerleşmelerinin kanıtı ve Aljaferia Sarayı’nda bulunan kalıntılar da dahil olmak üzere tarih öncesi dönemden Müslüman dönemine kadar birbirinden değerli eserleri görebiliyorsunuz.

Zaragoza Müzesi giriş ücreti ; Müzeye girişler ücretsizdir.

 

7.Goya Müzesi

Goya Müzesi
Goya Müzesi

Zaragoza Müzesi’ne nazaran çok daha popüler olan ve çok daha ilginç eserlere ev sahipliği yapan Goya Müzesi, Francisco de Goya’nın hayatı ve eserleri hakkında bilgi edinebileceğiniz bir müzedir.

Zaragoza’daki yaşamından (1762-1774) 1828’de öldüğü Bordeaux’daki zamanına kadar en önemli 15 resminden oluşan koleksiyonun dışında, diğer İspanyol sanatçılara ait 48 ünlü eseri de görebiliyorsunuz. Müzeye giriş ücreti 6£’dur.

8.La Seo Katedrali (Catedral del Salvador de Zaragoza)

La Seo Katedrali
La Seo Katedrali

Zaragoza Kurtarıcı Katedrali olarak da bilinen La Seo Katedrali, her ne kadar İspanya’nın en görkemli yapılarından biri olarak kabul ediliyor olsa da, Pilaar Bazilikası’nın gölgesinde kalmış bir dini yapıdır.

Tabi Zaragoza’da en çok ziyaret edilen turistik yapılardan biri. Bir Roma forumu tapınağı, bir camii ve bir Visigoth kilisesinin üzerine inşa edilmiş olan katedral, Mudéjar, gotik, Rönesans, barok ve neoklasik gibi birçok stile sahiptir.

İç mekan da en az dış mimari kadar ilgi çekici ve güzel bir dekorasyona sahip. İçeride, tarihi 15. yüzyıla kadar giden ana sunağı gördüğünüzden de emin olun. Katedral, Plaza de la Seo adlı meydanda bulunuyor ve Katedrale giriş ücreti ise, 4£’dur.

9.Zaragoza Central Market

Zaragoza Central Market
Zaragoza Central Market

Zaragoza’nın ana halk pazarı olan Central Market, daha çok yerel halkın günlük ihtiyaçlarını karşıladığı bir yer olsa da, turistlerin de pazarın bulunduğu binayı görmek ve İspanyol kültürünü yakından incelemek için ziyaret ettiği yerlerden biridir.

Central Market, ilk olarak 1903 yılında açılmış. O zamandan beri Ulusal Tarihi Anıt ilan edilmiş. Sırf bu yüzden bile Zaragoza gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Pazarda, etten sebzelere, deniz ürünlerinden peynirlere kadar birçok tezgah bulunuyor. Daha çok Sırt çantalı gezginlerin şehirdeki büyük parkta küçük piknik yapmak için birkaç şey satın aldığı bir pazardır. Pazar günleri kapalı olan Central Market, haftanın diğer günleri 08:30-20:00 saatleri arasında açıktır.

10.Plaza del Pilar

Plaza del Pilar - Zaragoza Gezilecek Yerler
Plaza del Pilar

Sütun Meryem Ana Meydanı olarak da bilinen Plaza del Pilar, Zaragoza’nın kalbinin attığı yerlerden biri olarak bilinir ve şehrin önde gelen yapısı olan Meryem Ana Katedral Bazilikası’na (Pilar Katedrali) ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür.

Avrupa’nın ikinci en büyük meydanı olarak ün yapmış olan Plaza del Pilar, La Seo Katedrali’ne de ev sahipliği yapıyor. Ayrıca şehirdeki önemli görülecek yerlerin büyük bir bölümüne de yürüyerek bu meydandan rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Meydan, tarihi yapıların yanı sıra Zaragoza’nın en popüler restoranlarından, kafelerinden ve butiklerinden bazılarına da oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Hem yeme içme hem de Zaragoza’da alışverişin en güzel adreslerden biri olan Plaza del Pilar’ı akşam saatlerinde ziyaret etmeyi de unutmayın.

11.Museo Pablo Gargallo

Museo Pablo Gargallo
Museo Pablo Gargallo – Foto Kaynak ; www.heraldo.es

Zaragoza’da müzeye doyamadıysanız, şehrin önde gelen heykel müzelerinden biri olarak bilinen Pablo Gargallo Müzesi‘ne de göz atabilirsiniz.

16. yüzyıldan kalma tarihi binanın içerisinde hizmet veren bu müzede, Pablo Gargallo’nun heykellerini, çizimlerini, eskizlerini ve gravürlerini görebiliyorsunuz.

Birbirinden değerli birçok eserin bulunduğu bu müzede en dikkat çeken eser ise, Kiki de Montparnasse’nin ”Büyük Peygamber” adlı pirinç heykelidir.

12.Puente de Piedra (Taş Köprü)

Puente de Piedra (Taş Köprü)
Puente de Piedra (Taş Köprü)

Pilar Katedrali’nin güzel manzarasına sahip olan Puente de Piedra, şehirdeki en eski yapılardan.

Köprü üzerinde Francisco Rallo Lahoz‘a ait 4 heykel bulunuyor. 1991 yılından beri burada duran heykellerden dolayı köprü, ”Heykeller Köprüsü” olarak da anılmaktadır.

Roma döneminde burada bir ahşap köprü olduğu söyleniyor.

Günümüzdeki köprünün tarihi ise 12. yüzyıla kadar gitmektedir. Birçok kez yeniden yapılıp restore edilen köprü, günümüzdeki halini 15. yüzyılda gotik bir stille almış.

Nehrin eşsiz bir manzarasını da sunan bu köprüyü mümkünse akşam saatlerinde ışıklar yandıktan sonra ziyaret edin deriz. Çok daha güzel fotoğraf kareleri yakalayabiliyorsunuz.

13.Calle de Alfonso

Calle de Alfonso
Calle de Alfonso

Alfonso Caddesi olarak da bilinen Calle de Alfonso, Zaragoza’nın en hareketli ve en kalabalık caddelerinden biri. Hem yerel halkın hem de turistlerin yeme içme ve alışveriş için uğradığı Calle de Alfonso da, Zaragoza gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel noktalardan.

Zaragoza’da akşamları da dışarı çıkmayı planlıyor ve birkaç kadeh bir şeyler içebileceğiniz güzel ve nezih bir mekan arıyorsanız da, cadde üzerindeki barlara göz atabilirsiniz. Aile dostu bu barların yanı sıra, kafeler de akşamları zaman geçirebileceğiniz güzel yerlerdir.

Şehrin tam merkezinde yer alan bu cadde ayrıca, Pilar Bazilikası‘nın en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerlerden biridir. 1865 yılında kurulmuş olan bu tarihi caddeyi de, Zaragoza gezinizde gördüğünüzden emin olun.

14.Lonja de Zaragoza

Lonja de Zaragoza
Lonja de Zaragoza

Bir zamanlar kentin ticari alışveriş merkezi olarak hizmet vermiş olan La Lonja, 1541-1551 yılları arasında inşa edilmiş. Rönesans tarzının en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen yapı, hem Floransa hem de Mudéjar mimarisinden etkilenmiş.

Günümüzde bu bina, Zaragoza Belediye Binası’nın sergi alanı olarak kullanılıyor. Muhteşem bir tavana sahip olan iç mekanı görmek için bile binayı ziyaret edebilirsiniz. Girişler ücretsiz olduğundan dolayı 5 dakikalığına da olsa mutlaka uğrayın derim.

15.José Antonio Labordeta Park

José Antonio Labordeta Park
José Antonio Labordeta Park

Çimenlerin, ağaçların, çiçeklerin, bahçelerin ve anıtların kentsel vahasını keşfetmek için José Antonio Labordeta Park‘a mutlaka göz atın. Burası, şehirdeki en fotojenik yerlerden biri olduğu gibi, şehrin en sakin bölümlerinden biridir.

”Grand Park” (Büyük Park) olarak da bilinen Labordeta Park, yerel halkın sabah koşuları ve akşam yürüyüşleri için tercih ettiği bir yer olarak bilinse de, turistler arasında da oldukça popüler bir yerdir. Yapraklı yeşil ağaçlar, botanik bahçesi, çeşmeler, büyük caddeler ve anıtlar içeren bu park, 100 dönümden fazla bir alanı kaplıyor.

Parkta görülmeye değer birçok anıt ve heykel bulunuyor. Fakat bunlar arasında kaçırılmaması gerekenler, Neptün Çeşmesi ve Venezüella askeri lideri Simón Bolivar’ın bronz bir büstü‘dür. Bunun dışında, 12. yüzyıldan kalma bir kral olan Kral Alfonso I El Batallador’un heykelinin yakınında bulunan yüksek noktalardan da şehrin eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.

Parkın girişinde bir gölet ve hidrolik saat olan botanik bahçesini gördüğünüzden emin olun. Aragon bölgesine özgü bitkileri, kozalaklı ağaçları ve çalıları bulabileceğiniz bu bahçeyi kaçırmayın.

Park içerisinde birçok kafe, çocuk oyun alanları, çocuk treni ve bisiklet kiralayabileceğiniz yerleri de bulabilirsiniz. Zaragoza bisiklet dostu bir şehir olduğundan, bu şehri bisiklet ile keşfetmeyi düşünün derim.

NOT : Park, şehrin tam merkezine ortalama 3 km uzaklıkta bulunuyor. Toplu taşıma araçlarıyla da çok rahat bir şekilde parka ulaşabilirsiniz.

Zaragoza gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz birkaç müzeden veya tarihi yapıdan daha bahsetmek mümkün. Fakat bu şehirde sadece 1 gün konaklamayı planlıyorsanız, şehrin önde gelen bu popüler noktaları ile gezinize başlayın derim. Daha fazla zamanınız kalırsa da, Zaragoza’ya yakın olan diğer şehirlere de günübirlik geziler ile gidebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz