Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep

Bir alışveriş merkezine benzeyen, dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, Antep’in olmazsa olmaz turistik yapılarından. Müzeyi dışarıdan ilk gördüğünüzde acaba burayı kaç saatte gezebilirim diye düşünüyor insan. Fakat, 1 saatte de çok rahatlıkla her yeri gezebiliyorsunuz.

Müzeye girer girmez, kendinizi bir Antik kent içerisinde hissediyorsunuz. Her şey mükemmel derecede bir düzen içerisinde yerleştirilmiş. Duvarlarda bulunan mozaikler, müzenin birçok yerini kaplayan sütunlar, müzeye farklı bir hava katmış.

Zeugma Mozaik Müzesi
Müzenin orta bölümü

Bu müze için gezinizi aceleye getirmeyin. Tek tek tüm bölümlere ve tüm katlara göz atın. Bu müzeyi seveceğinize emin olabilirsiniz.

Zeugma Mozaik Müzesi Bölümleri

Müzeye girer girmez göreceğiniz yarı kapalı alanda, mozaiklerin nerede bulunduğu ve yapılmış olan çalışmalar ile alakalı video gösterisini bölüm bölüm izleyebiliyorsunuz. Sergileme alanı mükemmel bir şekilde planlanmış ve sergilenen eserler de numaralandırılarak, ses rehberi ile bilgilendirilme yapılmış. Ses rehberi almasanız da, mozaiklerin bilgilendirme panoları, süper kapsamlı hazırlandığından, her eser hakkında detaylı bilgiler alabiliyorsunuz.

Zeugma Mozaik Müzesi
Mozaik müzesinin orta bölümünde yer alan sütunlar ve mozaikler

Müzenin orta bölümü, en çok dikkat çeken ve en fazla eserin olduğu bölüm diyebilirim. Bu bölümde, kazı yapılmış villaların aslına uygun olacak şekilde, sütunları, resimleri, oda bölümleri ve yer mozaikleri etkileyici bir şekilde aydınlatılarak sergileniyor. Özellikle üst katlardan bu bölüme kuşbakışı bakacak olursanız, mükemmel bir şekilde düzenli olduğunu görebilirsiniz.

Zeugma Mozaik Müzesi
Müzenin orta kısmını aşağı kattan da görebilirsiniz

Üst katta ise, duvar panolarında define avcıları tarafından zarara uğratılmış olan mozaiklerin eksik olan kısımları lazer sistemi ile tamamlanmaya çalışılmış. Bu şekilde yapılarak, tüm panonun güzelliği bir bütün halinde görülebilmesi amaçlanmış. Duvar panolarının bulunduğu yerden, Zeugma Mozaik Müzesi’nin simgesi olan ”Çingene Kızı” mozaiğinin sergilendiği bölüme geçilebiliyor. Bu bölüm kapkaranlık bir odadan oluşuyor. Odanın bu derece karartılmasının en büyük nedeni ise, mozaiğin etkisini arttırmakmış. Bu çingene kızı mozaiğinin özelliği ise, aynı Mona Lisa da olduğu gibi, Çingene kızının büyük gözlerine ne taraftan bakarsanız bakın, her açıdan size bakıyor. Zaten Da Vinci de mona lisa’yı yaparken bu teknikten yararlanmış.

Zeugma Mozaik Müzesi
Çingene Kızı Mozaiği

Çingene kızı mozaiğindeki kişinin, Yunan tanrıçası Gaia olduğuna inanılıyor. Bunun yanında, mozaiğin çingene kızı olarak adlandırılmasının nedeni ise, mozaikte kişinin küpeleri, saç örgüleri ve çıkık elmacık kemikleri ile, bir çingene kızını anımsatmasıymış. Bu müzeye kadar gelip de, çingene kızına 4-5 açıdan bakmadan müze ziyaretinizi tamamlamayın 🙂

Zeugma Mozaik Müzesi
Müzenin en üst katından Tunç Mars Heykelinin bulunduğu bölümün görünümü

Müzenin bodrum katı ise, biz gittiğimizde kapalıydı. Sanırım müze kapanmaya doğru gittiğimizden olsa gerek. Bu bölümde en önemli buluntu ise, tunç mars heykelidir. Bu heykel, Bir elinde çiçek diğer elinde mızrak ile hem savaşa hazır olduğunu hem de barıştan yana olduğunu anlatıyormuş.

Zeugma Mozaik Müzesi
Bodrum katta yer alan tunç mars heykeli

Bir de müzenin çıkışına yakın bir yerde, ilginç bir yansıtma sistemi bulunuyor. Bir ışık sistemi ile zemine canlı balıkların olduğu akvaryum oluşturulmuş ve üzerinde yürüdüğünüzde ise, ilginç görüntüler ortaya çıkıyor. Koca koca kızlar burada eğlenmeye çalışıyor. Gayette mutlulardı. Siz de 2-3 dakikalığına bu sistemin mantığını çözmeye çalışmayı unutmayın.

Zeugma Mozaik Müzesi
Müzenin giriş-çıkış bölümüne yakın bir yerde yer alan ilginç yansıtma sistemi

Zeugma Mozaik Müzesi Hakkında Bilgiler

2011 eylül ayında açılmış olan Zeugma müzesi veya diğer adıyla Gaziantep Mozaik Müzesi, zeugma antik kentinin mozaiklerinin toplanması sonucu, Gaziantep Arkeoloji Müzesi yetersiz kalmış ve yeni bir müzenin inşasına başlanmış. Bugün düzenlenmiş olan bina, Mozaik Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve Kongre ve Kültür Merkezi olmak üzere 3 bölümden oluşuyor.

Zeugma Mozaik Müzesi
Müzedeki bazı mozaikler define talanları dolayısıyla eksik

Gerek sergilenen muhteşem eserler, gerekse dünyanın en büyük mozaik müzesi olması bakımından önem taşıyan Zeugma mozaik müzesi, Gaziantep gezilecek yerler listenizde mutlaka ama mutlaka olması gereken turistik yerlerdendir.

Zeugma Mozaik Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Müzeye giriş ücretleri 25 TL’dir. Fakat, müzekart ile ücretsiz olarak bu müzeyi ziyaret edebiliyorsunuz. Müzenin çalışma saatleri ise, haftanın her günü (Pazartesi hariç) 09:00-17:00 saatleri arasıdır. Fakat, 16:00’dan bu müzeye gidecek olursanız, müze ziyaretiniz süper aceleye geliyor ve bazı bölümler erken kapanmaya başlıyor.

Zeugma Mozaik Müzesi
Müzenin orta bölümünde bulunan panolardaki mozaiklerin eksik olan kısımları lazer ışıkları ile tamamlanmaya çalışılmış

Zeugma Mozaik Müzesi’ne Nasıl Gidilir ?

Birçok kaynakta bu müzeye yürüyerek gidilemeyeceği söyleniyor. Fakat, biz gittik. Gayet kolaydı. Forum Gaziantep’ten bu müzeye yürüyerek 15-20 dakikada ulaşabilirsiniz. Eğer Gaziantep Kalesi‘ni de ziyaret etmeyi planlıyorsanız, kale ziyaretinden sonra müzeye gitmenizi tavsiye ederim. Ortalama 25-30 dakika içerisinde (Belki daha az) çok rahat bir şekilde müzeye ulaşabilirsiniz. Bu yüzden, ulaşım araçlarına veya taksiye ihtiyacınız olmayacaktır. Ayrıca, size oraya kadar yürüyemezsin diyen Antep halkına da aldırış etmeyin. Konum için tıklayın.

Zeugma Mozaik Müzesi
Müzede görülmeye değer birbirinden güzel bölümler bulunmaktadır.

Not ; Gaziantep’in diğer turistik ve tarihi yapılarının birçoğu bu müzeye 1 km mesafede bulunuyor. Bu müzeden sonra veya önce bu turistik yerlere de yürüyerek gidebileceğinizi unutmayın.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...