Zürih Gezilecek Yerler | En Güzel 15 Yer

İsviçre’nin en büyük şehri olan Zürih, parıldayan anonim gölünün kıyısında tüm güzelliği ile ziyaretçilere eşsiz bir deneyim sunan güzel şehir. Dünyanın en yaşanabilir şehirlerinden biri olarak da bilinen Zürih, birbirinden güzel tarihi ve turistik yapıları ile sıkılmadan gezebileceğiniz bir şehir.
Zürih gezilecek yerler listesi hazırlarken merkeze yakın olan turistik yerlerden başlayarak çok daha güzel bir sıralama yapabilirsiniz. Şehir merkezindeki turistik noktaların büyük bir bölümü birbirine yakın olduğundan dolayı da ulaşım oldukça kolay olacaktır.

Zürih’te gezilecek yerlere yakın olmak adına nerede konaklayacağınız da oldukça önemli. Bu şehirde nerede konaklayacağınız hakkında bir fikriniz yoksa, Zürih’te nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere özel otel tavsiyelerini bulabilirsiniz. Zürih’teki en ideal konaklama birimlerine booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Zürih Gezilecek Yerler Listesi

Zürih’in finans ve iş merkezi olduğunu söyleyen ve gezilecek, yapılacak pek bir şey olmadığını söyleyenlere aldırmayın. Bu şehirde sıkılmadan 2-3 gününüzü rahatlıkla geçirebilirsiniz. İşte şehirdeki gezilecek yerler bakımından süper popüler olan 15 yer ;

1.Alstadt – Old Town (Eski Şehir Bölgesi)

Eski Şehir Bölgesi Zürih
Zürih Eski Şehir Bölgesi’nin manzarası

Limmat’ın iki yakasında olan Zürih Tarihi Merkezi district 1 (Bölge 1)’in tamamını kapsamaktadır.

Ortaçağ ve erken modern sokakları, şehir kültürünün, gece hayatının ve alışveriş yoğunlaştığı yerlerdir. 4 Ortaçağ kilisesine ev sahipliği yapan bu bölgeyi kaybolarak gezin. Uzun uzun gezin. Her ara sokakta ilginizi mutlaka çekebilecek bir şeyler bulacaksınız.

Limmat sahili, burada görülmesi gereken en güzel yerlerden. Buradaki ortaçağ lonca evlerini de görmeyi unutmayın.

Şehrin en hareketli ve en popüler yeri olan Eski Şehir Bölgesi gezilecek yerler listenize başlamak için en güzel noktalardan biri. Şehrin kalbi olduğundan dolayı diğer turistik yerlere çok rahat ulaşabiliyorsunuz.

Ayrıca, Eski Şehir Bölgesi, Zürih’te konaklama için en çok tercih edilen bölgelerden biridir. Birbirinden kaliteli ve uygun konaklama birimlerine ev sahipliği yapan bu bölgeyi de konaklama için düşünebilirsiniz. Eski Şehir bölgesindeki otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

2.Bahnhofstrasse

Zürih Gezilecek Yerler
Zürih Gezilecek Yerler

Paradeplatz Meydanı’na da yakın olan  Zürih’in ana alışveriş caddesi, dünyanın en pahalı alışveriş caddelerinden biri olarak biliniyor. Süper pahalı olan bu caddede, dünyada ünlü markaları bulabileceğiniz gibi yerel markaları da bulabiliyorsunuz. Tabi şehirdeki, hatta dünyadaki en pahalı fiyatlarıyla. Bir şeyler satın alamasanız da, şehrin en hareketli bu caddesini Zürih gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

Dünyaca ünlü Prada, Chanel, Burberry, Gucci ve Louis Vuitton’u bu caddede bulabilirsiniz. Caddede trafik yok. Sadece tramvay hattı var. Bu caddedeki en lüks dükkanları ise, Paradeplatz meydanından güneye doğru gittiğinizde görebiliyorsunuz.

Bu cadde çevresinde birbirinden güzel restoranları, kafeleri ve barları da bulabilirsiniz. Fakat şehirdeki en pahalı yer olan Bahnhofstrasse’de bir şeyler yemek veya içmek hiç de akıl karı değil.

Eğer Zürih’te lüks bir tesiste konaklamayı planlıyor ve şehirdeki turistik yerlere de yakın bir konumda olmak istiyorsanız, bu caddeye yakın otellere göz atabilirsiniz. Bahnhofstrasse’ye yürüme mesafesindeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

3.Lindenhof

Lindenhof
Lindenhof’tan Görebileceğiniz Manzara

Limmat’ın sol yakasında, şehir merkezinde bir zamanlar Roma Kalesi için yer etmiş bir tepe bulunuyor. Ihlamur ağaçları ile gölgelenmiş bu yüksek nokta Zürih’in sağ yakasındaki en eski mahallenin eşsiz bir manzarasına ev sahipliği yapıyor.

Belediye Binası, Grossmünster Kilisesi, Üniversite ve Limmat’ın sahilini buradan izleyebiliyorsunuz. Daha çok manzara fotoğrafları için tercih edilen bu tepede, oturabilir uzun uzun şehri seyredebilirsiniz.

4.İsviçre Ulusal Müzesi

Zürih Gezilecek Yerler
İsviçre Ulusal Müzesi – Zuerich.com

Zürih’te gezilecek en güzel müzelerden biri olan İsviçre Ulusal Müzesi’nde tarih öncesi silah araçlarını, çanak çömlekleri ve daha birçok önemli eserleri görebilirsiniz.

İsviçre’nin en büyük tarihi eser koleksiyonuna ev sahipliği yapan, İsviçre’nin kültürünü inceleyen ve ülkenin geçmişini öğrenebileceğiniz bu müze, şehirdeki en popüler müzelerden.

Bazı dönemler, özellikle orta çağ dönemi ve onun usta Gotik sanatına ev sahipliği yapar. Zürih’in eski cephaneliğine de göz atabileceğiniz bu müzenin bulunduğu yapı, tarihi 1898 yılına kadar uzanan görkemli bir Rönesans Revival sarayında yer almaktadır.

5.Grossmünster

Grossmunster
Grossmünster

Bu romanesk kilisenin en belirgin simgesi iki kulesidir. Aslen manastır kilisesi olan Grossmünster, 12. yüzyılın başında başlamış ve bir asıra yakın inşaati süren güzel bir kilisedir.

Ortaçağ mimarisine meraklı olan herkes ana portal ve groteskleri taşıyan heykellere göz atmalı. Zaten kilisenin en dikkat çeken yapıları da bu heykeller diyebiliriz.

Kilisenin en eski kısmı olan kripto da orijinaldir ve Hans Leu’nun 1400’lerden kalma solmuş freskleridir.

6.Sanat Müzesi – Kunsthaus

Zürih Gezilecek Yerler
Kunsthaus Sanat Müzesi

Heimplatz’daki Schauspielhaus’un yakınında Zürih’in olağanüstü Sanat Müzesi yer almaktadır.

Dünyadaki İsviçreli sanatçı 20. yüzyıl sanatçısı Alberto Giacometti’nin en büyük eser önbelleklerine sahip olan bir koleksiyonda 1200’lerden 2000’lere kadar parçalar var.

Ferdinand Hodler, Henry Fuseli gibi Romantikler veya Pipilotti Rist ve Peter Fischli gibi çağdaş eserlerin sembolistlerinin eserlerine mutlaka göz atın.

İskandinavya’nın dışındaki en büyük Edvard Munch koleksiyonu, Van Gogh, Monet, Marc Chagall, Picasso ve Max Beckmann’ın çeşitli eserleri gibi, Rembrandt ve Domenichino gibi ustalara giden çok sayıda uluslararası sanat eserlerini de bu müzede görebiliyorsunuz.

7.Uetliberg

Uetlibetg zürih gezilecek yertler
Zürih Gezilecek Yerler – Uetliberg

Zürih gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz şehir merkezinin biraz dışında bir yer olan Uetliberg’de eşsiz manzarası ve farklı yapısı ile kaçırılmaması gereken yerlerden.

1875 yılından beri şehir merkezinden bu dağın zirvesine tren seferleri varmış. Günümüzde hala bu trenler ile 25 dakikalık yolculuk sonunda bu dağın zirvesine ulaşabiliyorsunuz.

Uetlibertg’deki istasyonunan vardığınızda zirveye kısa bir yürüyüş mesafesinde olacaksınız. Ve zirvede Zürih’e, nehirlerine, göle ve arka plandaki karla kaplı Alplere bakan manzaraya hayran kalacaksınız. Şehrin en iyi manzara yeri olarak da bilinen bu zirveye ulaşım gerçekten kolay.

Kış aylarında sisli olduğu söyleniyor. Bu yüzden Zürih’e yaz aylarında gidiyorsanız bu zirveye çıkın.

8.Niederdorf

Zürih Gezilecek Yerler
Niederdorf –  holidaycheck.ch

Grossmünster kulelerinin altında şehrin en gözde yerlerinden biri olan Niederdorf mahallesi bulunuyor.

Limmat’ın sağ yakasında araçsız, kaldırım taşı döşeli ara sokağın atmosferi şehir merkezinden çok daha farklı. Asırlık dekora sahip geleneksel bir kafe olan Conditorei Péclard ve Dada hareketinin doğum yerlerinden biri olan Cabaret Voltaire gibi özel ilgi gerektiren bazı noktaları da kaçırmayın.

Şehrin birbirinden ünlü yemekleri ve kaliteli restoranları için bile bu mahalleye göz atabilirsiniz. Fiyatlara şehrin tam merkezdeki mekanlara nazaran 1 tık daha uygun denebilir.

9.Limmat Nehri Turuna Çıkın

Zürih Gezilecek Yerler
Zürih’te Gezilecek Yerler

Zürih’te gezilecek yerleri keşfetmenin en güzel yollarından biri de Limmat’ta Nehir turuna çıkmaktır. İsviçre Ulusal Müzesi önündeki iskeleden bu nehir turlarını bulabilirsiniz.

Nisan-Ekim ayları arasında her yarım saat bir tekneyi burada bulabiliyorsunuz.

Nehrin her iki yakasına da yayılan Zürih’in Eski Şehri’nin güzel bir perspektifine sahip olacağınız için denemeye değer bir yolculuk.

Tekneler, Limmat’taki kentin yedi köprüsünün altından geçmek üzere tasarlandı ve Grossmünster ve Fraumünster gibi manzaraları farklı bir ışık altında görebileceksiniz.

10.Beyer Saat Müzesi

Zürih Gezilecek Yerler
Beyer Saat Müzesi

Zürih gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel müze ise, Beyer Saat Müzesi’dir.

Müzeye girdiğiniz zaman, 3.400 yıl öncesine kadar, her kronometre hakkında derinlemesine bilgi sahibi olabileceğiniz bir ipad veriliyor. Bu ipadler sayesinde saatler hakkında tarihi bilgileri öğrenebiliyorsunuz.

Bu alana paketlenmiş navigasyon aletleri, sarkaçlı saatler, 16. ve 17. yüzyıllardan kalan karmaşık otomatalar, zarif el yapımı cep saatleri ve 1960’lardan itibaren ilk kuvars kol saatinin ön sürümünü bu müzede görebiliyorsunuz.

Bahnhofstrasse alışveriş caddesinde bulunan bu müzeyi de listenize ekleyin.

11.Fraumünster

Zürih Gezilecek Yerler
Fraumünster

Bu kilise, Charlemagne’nin torunu Louis the German, tarafından 9. yüzyıldan kurulmuştur, ancak mimarlığın çoğu örnekleri 12. ve 15. yüzyıllar arasında yapılmış.

Yüzlerce yıldan fazla bir süre kapalı kaldıktan sonra, 2016’dan bu yana, 800’lerin taş işçiliğini mahzende görüntülemek mümkün.

Grossmünster’de olduğu gibi, Giacometti de kuzey sınırında izleyebileceğiniz bu kilise için vitray bir pencereye katkıda bulunmuş.

Daha sonra 1970 yılında Marc Chagall koroda beş pencere oluşturmak için görevlendirildi ve bunlar Peygamberler, Yakup, Mesih, Siyon ve Yasa olarak adlandırılmış.

12.FIFA Dünya Futbol Müzesi

Zürih Gezilecek Yerler
Fifa

2016 yılında Enge Mahallesi’nde açılmış olan bu müze, karma kullanımlı bir geliştirmenin üç katını kaplar ve bir İsveç düzenine sahiptir.

Sporun yönetim organı hakkındaki fikriniz ne olursa olsun, müze güzel oyun severler için görülmeye değer. Sergi sizi futbolun en eski günlerine götürüyor ve 1930’da ilkinden bu yana her Dünya Kupası’nı belgeliyor. Orijinali gibi her birinin heyecan verici eserleri var.

Özellikle çocuklar için yapılmış futbol temalı oyunları da burada bulmak mümkün.

13.Aziz Peter Kilisesi

Zürih Aziz Peter Kilisesi
Zürih Aziz Peter Kilisesi

Altstadt’taki (Eski şehir bölgesindeki) diğer kiliseler gibi, Aziz Peter de oldukça eski ve tarihi 8. yüzyıla kadar uzanıyor.

Günümüzde kilisede görülen birçok şey ise, 12. ve 18. yüzyıllar arasında kalmaymış.

Kilise ile ilgili tuhaf olan şeylerden biri, kulenin şehre ait olduğu ve nefin Zürih Kantonu kilisesi organına ait olduğu. Bunun bir nedeni, kulenin geçmişinin büyük bir bölümünde, yangınları erken tespit etmek için bir gözetleme kulesi olarak kullanılmasıdır.

Kilisenin en dikkat çeken yeri ise 86 metre yüksekliğindeki kulenin üzerinde bulunan saat ve bu saatin boyutudur.

Kulenin dış duvarında, Zürih’in ilk bağımsız belediye başkanı olan Rudolf Brun’ın 14. yüzyıldan kalma mezarını görmeyi de unutmayın.

14.Zürih Opera Binası

Zürih Gezilecek Yerler
Zürih Opera Binası

Sechseläutenplatz’daki zarif Neoklasik Opera Binası’nın tarihi 1890’lara dayanır ve üretken Viyana mimarları Fellner & Helmer tarafından tasarlanmıştır.

Meydanda Mozart, Wagner, Schiller, Goethe, Shakespeare ve Weber’in gurur duyduğu cephedeki ünlü kültürel figürlerin büstlerini iki dakikalığına da olsa görün.

2014’te Uluslararası Opera Ödülleri’nde En İyi Opera Şirketi ödülünü almış bu opera binası, Zürih’te gezilecek en güzel yerler arasında.

İç mekanda Almanca konuşulan turlar ve görkemli Rokoko Revival salonu bulunuyor. Tabi bu opera binasını sadece dışarıdan görmekle de olmuyor. Süper pahalı olan konser biletlerinden birini alın ve konsere katılın. Yada bizim gibi içeride biraz zaman geçirip çıkın.

Göz At : Zürih Hostel Tavsiyeleri

15.Dolderbahn

Zürih Gezilecek Yerler
Dolderbahn

Şehir merkezinin hemen doğusunda bulunan Römerhof’ta, rekreasyon alanı ve otele kadar tek bir treni yakalayabilirsiniz. Zürih çevresindeki en yüksek zirvelerden biri olan Adlisberg’in alt kısımlarında bu tekli trenleri bulabilirsiniz.

Dolder’de gezinmek, Zürih’te yapılabilecek kendine has şeylerden biri. Ayrıca bu trendeyken de şehrin güzel manzarasını da seyredebiliyorsunuz.

Zürih gezilecek yerler listesi tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Listeye birkaç güzel yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat şehirdeki en popüler ve en güzel gezilecek bu 15 yeri ilk önce bitirmeye çalışın. Zamanınız kalırsa da diğer yerlere göz atabilirsiniz.

Göz At : Zürih Otelleri

Zürih Gezilecek Yerler – Nerede Kalınır ? 

  • Zürih, konaklama bakımından Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden biri. Bu yüzden de bu şehirde nerede, hangi bölgede konaklayacağınız oldukça önemli. Eğer bütçe probleminiz yoksa, Zürih gezilecek yerler bakımından popüler olan bölgede, Old Town – Eski Şehir bölgesinde konaklayabilirsiniz. Şehirdeki en iyi ve en merkezi konaklama birimlerine ev sahipliği yapan bu bölgede konaklama ücretleri diğer bölgelere nazaran 1 tık daha pahalı. Old Town – Eski Şehir Bölgesi’nde bulunan konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Bunun dışında Bahnhofstrasse bölgesi, dünyanın en ünlü alışveriş caddesi olan Bahnhofstrasse alışveriş caddesine ev sahipliği yapıyor. Bu cadde yakınlarındaki konaklama birimleri de bu şehirde konaklama için en çok tercih edilen yerlerden. Bu caddeye yürüme mesafesinde bulunan konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Bu iki bölgenin dışında bu şehirde konaklama için tercih edebileceğiniz en güzel bölgelerden bir diğeri de Rathaus Bölgesi‘dir. Zürih’e kültür gezisi için giden gezginlerin tercih edebileceği bölgelerden biri olan Rathaus bölgesi orta yaş turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri. Nehir çevresini kaplayan bu bölgede her zevke ve her bütçeye uygun otel veya diğer konaklama birimlerini rahatlıkla bulabilirsiniz. Rathaus Bölgesi’nde bulunan konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Zürih gezilecek yerler listesi adlı bu yazı, şehirdeki en iyi ve en popüler turistik yerlerden oluşuyor. Tabi bu listeye ek olarak birkaç yer daha eklemek pekala mümkün. Hem merkezi bir yerde olmak açısından hem de gezilecek yerlere yakın olmak adına konakladığınız yere de iyi bir şekilde karar verin.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...