Hakkında

enes-ozdenMerhaba, benim adım Enes Özden, bilinmedik Ülkeleri ziyaret etmeyi ve gittiğim Ülkelerin tarihini araştırmayı

seviyorum. 2012 yılından beri seyahat ediyorum. Başlarda iyi bir gezgin değildim, hatta 23 yaşıma kadar denizaşırı bir Ülkeye dahi seyahat etmemiştim. Bilecik Üniversitesi’nde okuduğum sıralarda, hep erasmus ile yurt dışına gitmek istiyordum, fakat yeterli ingilizcem ve ortalama olmadığından dolayı, son sınıfa kadar gitmek kısmet olmamıştı.

Son sınıfta katıldığım Erasmus programı ile Polonya (Lodz)’a gitmiştim. Polonya benim hayatımı tamamen değiştirmişti. Gerek İngilizce, gerekse kültür paylaşımı ve gezdiğim Avrupa Ülkeleri sayesinde hayata bakış açım oldukça değişmiş, kendimi çok iyi geliştirebilmiştim. İlk Couchsurfing yaptığım ve ilk hostellerde konaklamaya başladığım Ülke idi, Polonya. Farklı kültürleri tanımak, farklı Ülkeler gezmek o kadar heyecan vericiydi ki, hiç durmak istemiyordum. Eğitimimi tamamlayıp Üniversiteden mezun olduktan sonra, iş bulma heyecanı ve stresi dolayısıyla 3-4 ay gibi uzun bir süre seyahat edememiştim.

Hayatıma anlam katan Ülke ; Malezya

Polonya’dan sonra, gezmenin farklı kültürler ile kaynaşmanın zevkini bir daha alamıcam diye endişeleniyordum. Fakat, bir arkadaşımın yardımı ile Hostellerde gönüllü olarak çalışma fırsatı elde etmiştim. İlk olarak hostel resepsiyonistliği yaptığım şehir Kuala Lumpur’du. Malezya’nın hem başkenti hem de en gelişmiş şehirlerinden biri olan bu şehirde çalıştığım hostel, Step Inn Guest House idi. Gönüllü olarak çalışmanın bir güzelliği, dilediğiniz zaman izin alıp istediğiniz yerleri ziyaret edebilmenizdir. Bu şekilde, Tayland, Endonezya, Singapur, Vietnam, Kamboçya, Hong Kong ve Sri Lanka gibi Ülkeleri seyahat ettikten sonra, patronum ile uzun bir pazarlıktan yaptıktan sonra, çok güzel bir maaşa sürekli olarak çalışmaya başladım. Burada çalıştığım 8 ay gibi uzun bir süre içerisinde, Malezya’da bulunan hemen hemen her adayı ziyaret etmiştim.

Yurt dışında çalıştığım diğer yerler ise, Singapur ve Tayland idi. Buralarda Kuala Lumpur’daki kadar uzun süre çalışamasam da, Ülkeyi gezmek için ihtiyacım olan kalacak yer ve yemeği alabiliyordum. Bu da beni tüm gezilerimde motive eden tek şeydi. 2 yıl gibi uzun bir aranın ardından Türkiye’ye dönmeyi planlıyordum. Fakat aklımda hep gezerek para kazanmak vardı. Türkiye’ye geldikten sonra, hep gezmek istediğim, yaklaşık 25-30 şehir vardı. Fakat, gerek maddi durumumdan dolayı, gerekse KPSS ve ALES gibi stres yaratan sınavlara konsantre olmaya çalışmamdan dolayı, bu hayalimi hep ertelemişimdir. Her iki işin, gezmenin ve sınavlara hazırlanmanın bir arada olamayacağına karar verdikten sonra, tüm odak noktam gezmek olmuştu.

Türkiye’de gezmek istediğim epey bir yer olduğundan dolayı, bir ek gelir kaynağına ihtiyacım vardı. Çünkü, sadece İstanbul’da 2 ay gibi bir zaman geçirmek istiyordum ve bu bana epey pahalıya mal olacaktı. 3 ay gibi uzun bir süre araştırdıktan sonra, gezerek para kazanmak adına birçok şey yaptım diyebilirim. Fakat, bunların hiçbiri yeterli değildi. Türkiye’nin birkaç şehrini gezdikten sonra, Türkiye’nin seyahat sitesi ile ilgili ciddi bir güvensizlik sorunu olduğunu anladım. Çünkü, gitmek istediğim iki şehir için Türkiye’deki Google’un ilk sıralarında çıkan kişilerin gezi sitelerini inceledim. O kadar kulaktan dolma bilgiler ile seyahat edemiceğimi anladım. Zaten edindiğim bilginin büyük kısmı yanlıştı. Ayrıca, gerçekten gezmeden fotoğrafları sağdan soldan alarak ne kadar iyi bir gezi sitesi kurabilirsiniz ki ?

Türkiye’de gerçekten beğendiğim 4-5 gezi sitesi bulunmakta. Bunları takip ediyor olsam da, gitmek istediğim şehirler hakkında sitede bilgi bulamamdan ve hem gezip hem de az da olsa gezilerime yardımcı olacak maddi kaynak arayışımdan dolayı, Gezicenga adlı bu siteyi kurmaya karar verdim.

Gezi Cenga’nın Ortaya Çıkışı

Siteyi açmaya karar verdikten sonra, en kolay kısım isim bulmak olmuştu. Nereden geliyor bu Cenga ? diye soracak olursanız. Asya’ya gittiğinizde ve hostellerde konakladığınızda mutlaka ama mutlaka bu oyunu oynayanları göreceksiniz. Jenga, Leslie Scott adında bir kızın kendisinden küçük olan kardeşi ile zaman geçirmek için bulduğu, tahtalar ile oynanan fiziksel ve zihinsel bir beceri oyunudur. Özellikle Malezya’nın hostellerinde bu oyun hemen hemen her akşam oynanmaktadır. Hostelde çalıştığım zamanlarda hostelimize gelen gezginleri, akşamları bir araya toplayarak kaynaştırabilmek adına yaptığım en eğlenceli işlerden biriydi. Kimilerine göre çok basit olan bu oyun, benim akşamları tek eğlencemdi,diyebilirim ve hala en sevdiğim oyunlardan biridir.

Bu yüzden Gezi …. diye düşünürken aklıma ilk gelen kelimelerden biriydi. Fakat, oyun Jenga ile yazılsa da Cenga ile okunduğundan ve biraz daha seyahat sitesini andıracağını düşündüğümden dolayı, sitem Gezicenga.com olarak hayat bulmuştur.

Site Hakkında- Bu Site Size Nasıl Yardımcı Olacak ?

Sitede yer alan içerikler tamamen gezdiğim yerlerden oluşturulmuş içeriklerdir. Gezmediğim yer hakkında pek bilgiye sahip olamıyacağım gibi, gezmediğim bir yer hakkında kulaktan dolma bilgilerle size tavsiye veya bilgi vermenin etik olmayacağını düşünmekteyim. Kaynak olarak, ihtiyacım olan bir şey olduğu zaman yabancı seyahat bloglarından temin ediyorum.

Sitede bulunan içerikler, biraz bilgi, biraz yorum ve biraz da tavsiye içeriklidir. Bir seyahat planı yapmadan önce sitemi ziyaret ederek gereken bilgiyi, tavsiyeyi ve yorumu alarak, hayalinizde ki seyahati gerçekleştirebilirsiniz. Konuyla ilgili tavsiye veya o başlıkta yer almayan bir konu hakkında soru sormak veya tavsiye almak isterseniz, yazının alt kısmında bulunan yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Tek işim ”Blog Yazmak” olduğundan dolayı aynı gün içerisinde mutlaka cevabınızı alabilirsiniz.

Site kurulumu, gezilecek yerler, Türkiye’nin durumu, Ekolojik sistem, ekonomik durum veya herhangi bir konu hakkında İletişim sayfamı kullanarak bana ulaşabilirsiniz.

Unutmayın Seyahat etmek size gerçek hayat tecrübesi vererek, gerçekten kim olduğunuzu anlamanızda yardımcı olacaktır…