Melbourne nerede ? sorusuna net bir cevap vermeden önce şehir hakkında genel bilgiler edinmekte yarar var. Melbourne, Avustralya’nın Victoria eyaletinde yer alan şehridir. 4 milyondan fazla nüfusu ile Avustralya’nın Sidney’den sonra en kalabalık şehridir. Birçok ankete göre dünyanın en yaşanılabilir şehirleri arasında olması da bu şehrin en çarpıcı özelliklerinden. Gerek ekonomi durumu ve yaşam standartları gerekse atmosfer ve suç oranlarının azlığı sebebiyle dünyanın en yaşanılabilir şehirlerinden biri sayılmakta.

Melbourne, turizm bakımından da oldukça ünlü. Dünyanın dört bir yanından turistleri ağırlayan bu şehir dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri olarak bilinmekte. Sanat galerileri ve sokak sanatçıları ile sanata ilgisi olanların uğrak yerlerinden biri oluyor.

Melbourne Nerede ?

[huge_it_maps id=”163″]

 

Bir kıta-ülke olan Avustralya’nın güneyinde bulunan Melbourne, Canberra ve Adelaide şehirleri arasında bulunmakta. Aşağıdaki haritaya bakarak da şehrin nerede olduğunu tam olarak görebilirsiniz.

Melbourne’e Nasıl Gidilir ?

Türkiye’den Melbourne’e direkt uçuşlar maalesef bulunmamaktadır. Fakat aktarmalı uçuşlar ile İstanbul’dan Melbourne’e ortalama 20 saatte ulaşabilirsiniz. Bunun dışında Melbourne’e ulaşmanın en kolay yollarından biri de Singapur ve Malezya aktarmalı olarak gitmektir. Eğer bu iki vizesiz ülkeleri tercih edecek olursanız, bilet fiyatınız biraz daha uygun olabilir ve ayrıca bu iki ülkeden birini de ziyaret etmiş olursunuz.

Melbourne Nerede ?
Melbourne Nerede ?

Eğer bu iki ülkeden birine gidip 1-2 gün kalıp daha sonra Melbourne’e gitmeyi planlıyorsanız, tercihinizi Malezya’dan yana kullanın derim. Çünkü Singapur Malezya’ya nazaran çok daha pahalıdır. Malezya’da ise ister konaklama isterseniz de yemekleri çok uygun fiyatlara bulabiliyorsunuz. Ayrıca dünyaca ünlü AirAsia havayollarının en fazla seferi olduğu yer ise Malezya’dır diyebiliriz.

Melbourne’e Ne Zaman Gidilir ?

Avustralya’nın geneli genel olarak çok sıcaktır. Fakat Melbourne’de aşırı bunaltıcı sıcaklıklar pek yoktur diyebiliriz. Daha doğrusu ülke genelinde bunaltıcı sıcaklıklar yaşanırken Melbourne biraz daha ılıman bir iklime sahiptir. Kış aylarında bile şehir oldukça ılımandır. Yağışlar ise genelde yağmur şeklindedir.

Yaz mevsiminde şehir daha çok hareketli olmaktadır. Özellikle plajlar için bu şehri ziyaret eden turistlerin sayısı çok fazladır. Özellikle sörfe uygun denizi ile ünlü olan Melbourne sörf sevenler ile dolup taşmakta. Hem kültürel bir gezi hem de plaj turizmine katılmayı planlıyorsanız, bu şehir için en ideal aylar yaz ayları olacaktır.

Melbourne Nerede ?
Melbourne Nerede ?

Melbourne’de Nerede Kalınır ?

Ülkenin en pahalı iki şehrinden biri olan Melbourne’de konaklama ücretleri süper pahalıdır. Bunun yanında restoranlarda yemek fiyatları da oldukça abartıdır. Hatta Avustralya’nın geneline göre bu şehirdeki yemek ücretleri oldukça pahalı. Bu yüzden bu şehirde konaklama için sağlam bir araştırma yapmanız gerekiyor.

Konaklama için daha çok dairelere göz atmanızda yarar var. Özellikle 2-4 kişi seyahat ediyorsanız, kesinlikle ilk olarak daire ücretlerine bakmanızda yarar var. Daireler otellere göre pahalı değil. Fakat evinizde yemek yapabiliyor olmanız size günlük yaklaşık kişi başı 40-70$ daha az para harcamanıza yardımcı olacaktır.

Melbourne’de bulunan en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Melbourne Nerede ? nasıl gidilir ? gibi sorularınıza cevap bulduktan sonra Avustralya’nın en önemli ve en popüler şehirlerinden biri olan Sidney’e de buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here