Sidney Opera Binası Hakkında Bilgiler

Sidney Opera Binası, şehrin en turistik ve en bilindik yerlerinden biridir. Bir UNESCO Dünya mirası olan bina, dalgalı yelken şeklindeki çatısı ile oldukça dikkat çekmektedir. Bu bina, bir opera binasından çok daha fazlasıdır.Tiyatro bölümleri, stüdyolar, konser salonu, restoranlar, prova ve resepsiyon salonları, liman ve şehir manzaralı muhteşem bir avlusu ile Sidney gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken önemli yerlerdendir.

Sidney Opera Binası Hakkında Bilgiler

Danimarkalı mimar Jørn Utzon tarafından 5 aralık 1958 yılında inşa edilen bu opera binası, Kraliçe tarafından 20 ekim 1973 yılında açılmıştır. Opera binasında Utzon Room adı verilen bir oda, binanın 30.yaşı kutlaması münasebetiyle ünlü mimarın anısına yapılmıştır.

Sidney Opera Binası
Binanın dış kısmı

Opera Binası’nın etrafı fotoğraf çekmek için en ideal yerlerdendir. Özellikle, binanın avlusu muhteşem şehir manzarasına ev sahipliği yapmaktadır. Oldukça farklı mimarisi olan bu binaya ulaşmak oldukça basittir. Bina, Circular Quay’da bulunmaktadır. Buraya ulaşmak için Sydney Bus adı verilen otobüslerle, City Rail ile veya Sydney Ferry adı verilen feribotlar ile Circular Quay’a ve binaya ulaşabilirsiniz.

Sidney Opera Binası
Opera Binası Kafeler

Opera Binası etrafında bisikletleri park edebileceğiniz yerler bulunmaktadır. Eğer,Sidney’de bisiklet kiralayacak olursanız,bu binaya bisikletleriniz ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Opera Binası’nın içerisi genelde pek kalabalık olmasa da, avlusu hemen hemen her zaman kalabalık olmaktadır.Güzel fotoğraf kareleri yakalayabilmek için sabahın erken saatleri ve öğleden sonra 2-3 gibi oldukça uygun saatlerdir. Ancak, güneş batmaya yakın, kamerasını alan bu avluya geldiği için fotoğraf çekmek biraz güçleşebilmektedir. Bu bina yakınlarında görebileceğiniz, Royal Botanic Gardens (Kraliyet Botanik Bahçeleri)’ne de uğramayı unutmayın.

Sidney Opera Binası
Opera Binası’nın yanında bulunda liman manzaralı kafeler

Sidney Opera Binası 2020 Giriş Ücretleri 

Binada bulunan 1500’den fazla koltuktan yer ayırtabilmek için online olarak, telefon ile veya ofislerden rezervasyon yapmanız gerekmektedir. Rezervasyon ücretleri telefon ve internet için 23 AUD ve rezervasyonu ofislerden yapacak olursanız, rezervasyon ücreti 12AUD’dir.

Not : Bu fiyatlar sadece rezervasyon ücretleridir.

Sidney Opera Binası‘nı ziyaret etmek için tur paketleri satın almanız gerekmektedir. Sadece ziyaret için bulunan birçok tur paketini opera binası etrafında bulabilirsiniz. Tur paketleri 25AUD’dan başlamaktadır. Fakat, konser bileti veya tiyatro biletleri almak isterseniz, fiyatlar çok uçuk olacaktır. Konser veya Tiyatro biletleri için genel bir ücret söyleyemesem de, ortalama 100AUD’dan başlayan konserler bulmak mümkündür. Tabi, ön koltuklara yaklaştıkça fiyatlar kat kat artacaktır. Opera Binası’nda konser izlemek biraz lükse kaçtığında dolayı, sadece ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Avlusundan ücretsiz olarak birkaç fotoğraf çekmekle yetinebilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...