En Sevilen Gezi Blogları ; Takip Edilmeye Değer 33 Gezi Blogu

Seyahate çıkmadan önce detaylı bilgi alabileceğiniz bir blog mu, yoksa sadece ilham olacak bir gezi blogu mu arıyorsunuz ?

Kimi blog, yılın hangi mevsiminde nereye, nasıl, ne kadar bütçeyle gideceğinizi söylerken kimi bloglar aslında hiç planlamadığınız ama size en cazip olan ülke ve şehirler için ilham kaynağı olacaktır.

Kimisi çok popüler, kimisi gönüllerde taht kurmuş.

İster ailece, ister yalnız, isterseniz de çift olarak seyahat ediyor olun. Listede size hitap eden bir blogu mutlaka bulacaksınız.

İşte Size Takip Edilmeye Değer En Güzel 33 Gezi Blogu

1

Güneş Akdoğan

2003

drummerlizard.com

2İlsu2006aylakilsu.com
3Özenç & Semih2007loplopculer.com

4

Sevil Mert

2008

cokokuyancokgezen.com

5Başar Kurtbayram2008simdigezelim.com

6

Valizim

2009

valizim.com

7

Şermin İnce

2010

gezente.com

8

Gürkan Genç

2010

gurkangenc.com

9Gülen & Murat2010bigezipgelelim.biz
10

Kemal Kaya

2011

yoldaolmak.com

11

Alper Metin

2011

celebialper.com

12Neslihan & Orkun2012gezgincift.com
13Deniz Özgül2012gezginanne.com
14Gezmek Güzel2012gezmekguzel.com
15Tuğçe Makarnacı2012bilinmeyenrota.com
16Kerimcan Akduman2012icantravel.co
17Gökhan Hepşen2013yoldaki.com
18Ayfer & Onur2013

ayferonurseyahatnamesi.com

19Evrim Kanbur2013whiletravelling.com
20Deniz Pehlivan2014birhayalinpesinde.com
21Beyhan Çoşkun2014supergezginler.com
22Mehmet Genç2014rotasizseyyah.com
23Osman Kurt2014cokgezenadam.com
24Fatma Ölçücü2014hayatveseyahat.com
25Özlem Demir2014gezentianne.com
26Cüneyt Durhan2014gezgininayakizleri.com
27Hüseyin Uslu2014gezilesiyer.com
28A.Buğra Tokmakoğlu

2015

kesfetsek.com
29Duygu & Merve

2015

gezikumbarasi.com

30Emel

2017

gezginpiyanist.com

31Pınar Pala

2017

gezgingo.com

32Birten Çankaya

2017

seyahatimgeldi.com
33Gezgin Sitesi

2019

gezginsitesi.com

 

Çocukları mı bahane ediyorsunuz ? o zaman 2014’te yola çıkan ve hala gezmekte olan Löplöpçüler‘e bir göz atın. Olmadı Gezgin Anne‘ye bir bakın, Deniz hanım yazmışta yazmış. Hatta ”Hamileyken, bebekler ve çocuklar ile nasıl seyahat edilir ? adlı bir kitabı da var. Bloglar yerine kitap okuyanlardansanız, ailece seyahatler için bu kitap size kesinlikle yardımcı olacaktır.

Bir de 12 yaşında ikizlerle gezen Gezenti Anne var tabi ki. Özlem hanım da, aramızdaki en çok gezen bloggerlardan 50+ ülkeyi gezmiş olmasına rağmen, hala gezmelerde. Yukarıdan Gezenti Anne’yi de instagramdan takip edebilirsiniz.

Gelelim çiftlere, ”Çift olarak Gezmek” denince adından da anlaşılacağı üzere, akla ilk Gezgin Çift geliyor tabi ki. Çünkü hem en eskilerden, hem de birçok çiftin gönüllerinde taht kurmuş gezginlerden.

Bunun yanında, Ayfer hanım ve Onur bey de var tabi ki. 7 yıllık uzun bir geçmişi olan Ayfer & Onur Seyahatnamesi‘nde de Bahamalar, Haiti’ler, Jamaikalar, ne ararsanız var. Çok gezilmeyen ülke/şehirleri gezen bu çiftin yazılarına da mutlaka göz atın derim. Hem size ilham olacak hem de A’dan Z’ye ihtiyacınız olabilecek bilgileri bulabilirsiniz.

Daha başka, Gezmek Güzel ve Bi Gezip Gelelim Biz var. Doğayla iç içe olan Gülen & Murat çiftinin blogu da, kesinlikle takip edilmeye değer.

Yalnız seyahat etmeye cesaret edemeyenlerdenseniz de, paylaştığı yemekler ile ağız sulandıran, Birten Çankaya’nın ”Seyahatim Geldi” adlı bloguna, Kız başıma nereye gideyim diyenlere, Afrika ve Moğolistan’da güzel anıları olan Aylak İlsu‘ya göz atabilirsiniz. ”Yaşasın Aylaklık” sloganıyla size ilham verecek İlsu’yu da kesinlikle takip edin.

Biraz daha yenilerden (2017) blog isterseniz de, gezgin bir piyanist olan Emel‘in bloguna veya Pınar Pala’nın Gezgin Go adlı bloguna göz atabilirsiniz.

Hayatveseyahat ; Fatma Ölçücü. yazmadan önce derinlemesine ölçüp biçen, noktası virgülüne kadar en dikkatli bloggerlardan. Kendisinin ”Hakkımda” sayfasını okuduktan sonra, Fatma ölçücü’yü çok uzun yıllardan beri tanıyormuşsunuz hissine kapılabilirsiniz. 2016 yılından beri Münih‘te yaşadığından, Almanya ve birçok Avrupa ülkesi hakkında detaylı rehberleri var. Kesinlikle göz atmaya değer.

Çokgezenadam ; Hem gezer hem sürerim diyen, Osman Kurt da, internet alemindeki eski bloggerlardan. Gezerken arabalar hakkında bilgiler de almak istiyorsanız, cokgezenadam.com’a göz atabilirsiniz.

Birhayalinpeşinde ; Deniz Pehlivan da bloggerlar arasında hızlı bir çıkış ile yerini almış isimlerden. Hem ilham olacak hem de rehber olacak detaylı bloguna göz atabilirsiniz.

Yoldaolmak ; Her gezgine ilham veren en eski bloglardan. ”İçerik Makinası” olarak tanıdığım Kemal Kaya’nın yazısını paylaşmadığı pek fazla blog yok. Birçok blogda emeği olan Kemal Kaya’nın blogu da her turiste rehber olacak türden.

Şimdigezelim ; 132 ülkeden sonra ”Daha nereye gezelim Başar abi”, dedirten blog. Dile kolay, 132 ülke. LonelyPlanet’in bile bahsettiği bu blogu takip etmemekte olmaz.

Gürkangenç ; 2700+ gündür bisikleti ile yolda olan Gürkan Genç de, bu camiada en çok takdir edilecek bloga sahip olanlardan. Biz daha adalarda bisiklet sürmeye erinirken, 2700 gün bisiklet üzerinde olmak… Hayal bile edemiyorum. Tamamen ”Para Kazanmak” kavramından uzak bloguyla size ilham olabilecek Gürkan Genç’e sponsor veya destek olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Çelebialper ; 50+ ülke ile blogunda paylaşımlar yapan Alper Metin de, aramızdaki en eskilerden. Kuzey Kore’ye giden birkaç gezginden biri ve kesinlikle takip edilmeye değer bloglardan.

Bilinmeyenrota ; Tuğçe Makarnacı da, sırt çantalı olarak tek başına yola düşenlerden. 8 yıldır kaleme aldığı birbirinden değerli yazıları, güncel olarak blogunda bulabilirsiniz.

Icantravelco ; Güzel bir isme sahip bloguyla Kerimcan Akduman da, 360 Söyleşisi ile takip edilmeye değer.

Yoldaki ; Son zamanlarda İngiltere ve Londra hakkında detaylı yazılar paylaşan Gökhan Hepşen, bildiğim kadarıyla da bir süreliğine artık Londra’da. Kim bilir belki hiç dönmez. Londra ve Britanya sanırım artık yoldaki.com’dan takip edilir.

Süpergezginler ; Beyhan Çoşkun, hatırladığım kadarıyla 2016’nın en aktif bloggerlarındandı, son zamanlarda ritmi biraz düşürmüş olsa da, güncel olan blogunu facebooktan veya instagramdan takip edebilirsiniz.

Keşfetsek ; Muhabirlikten haber müdürlüğüne bir serüveni olan Ahmet Buğra Tokmakoğlu da, gezginler arasında en tanınmış ve en fazla emeği olan isimlerden. Gezginler ile ilgili facebook grubu, Türkiye’nin birçok şehrindeki birbirinden değerli yazıları ve çok daha fazlasıyla, takip edilmeye değer güncel bir blog. Birkaç sitede düzenli olarak yazı paylaşanlar arasında.

Gezikumbarası ; İki kız kardeş olan Merve ve Duygu da, Avrupa’nın yarısından fazlasını gezmiş. Bloglarında anılarını ve gezdiği yerler hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Gezilesiyer ; Daha çok Türkiye’deki gezip görülecek yerler hakkında en ince ayrıntısına kadar yazan Hüseyin Uslu, ülke içinde gezenlerden olsa da, onun da en sonunda yurt dışına açılacağı kanaatindeyim.

Gezgininayakizleri ; Orta Doğu, Afrika, Avrupa ve çok daha fazla ülkeye ayak basmış Cüneyt Durhan da, en eski ve tecrübeli gezginler arasında. Sırt Çantasıyla yollara düşen Cüney Durhan’ın özellikle Afrika yazılarına göz atın derim.

Gezente ; Düğün ve Özel gün fotoğrafçısı olan Şermin İnce de, takip edilmeye değer bloglar arasında. Yurt içi ve Yurt dışı gezi yazılarını blogunda bulabilirsiniz.

Listeye daha birbirinden güzel bloglar eklemek mümkün. Fakat, benim en çok takip ettiğim ve severek yazılarını okuduğum siteler bunlardan ibaret. Tabi ki, daha popüler olan veya çok daha iyi olarak tabir edilebilecek birçok blogdan bahsetmek de mümkün.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...