Norveç Gezilecek Yerler | En Turistik 15 Yer

Eski ve yeninin kusursuz bir şekilde harmanlandığı Norveç, doğal güzellikleri, birbirinden güzel cazibe merkezleri ve çok daha fazlasını sunuyor. Başkent Oslo, ülkedeki en önemli ve en turistik şehirlerden biri olsa da, Norveç’te gezilecek yerler, sadece Oslo’dan ibaret değildir.

Norveç Kuzey Işıkları, ülkedeki en önemli ve en turistik şeylerden. Dünyadaki en muhteşem doğal ışık gösterilerinden biri olan bu kuzey ışıkları, Norveç’te görülecek en güzel yerlerden.

Norveç, Avrupa’nın en zengin ülkelerinden biri. Bu yüzden de, daha önce hiç görmediğiniz modernlikte toplu taşıma araçlarını ve farklı mimari yapıdaki binaları fazlasıyla görebiliyorsunuz. Her şeyiyle pahalı olan bu ülkede, bir şehirden diğerine gitmek oldukça pahalı olsa da, güzel bir gezi rotası çizmek de çok zor değil.

Aşağıdaki 15 yer, Norveç’in en turistik yerlerinden. Tabi, ülkede bundan çok daha fazla şehirleri, kasabaları ve diğer gezilecek noktaları da bulabilirsiniz.

Norveç’te Gezilecek En Turistik Yerler

Norveç’in birbirinden güzel ve doğal kasabaları, şehirleri ve diğer turistik destinasyonları var. Bunların hepsini birden gezmeye ne bütçe ne de zaman yetmez. Fakat, Norveç’in bu 15 ünlü yeri arasından zevkinize ve ülkedeki zamanınıza göre güzel bir liste çıkarabilirsiniz.

1.Bergen

Bergen Evleri
Bergen

Norveç’in en güzel şehirlerinden bir tanesi olan Bergen, müzeleri ve galerileri ile sanatseverleri, ahşap evleriyle fotoğrafçıları, 60 tarihi binasının art arda dizildiği, UNESCO Dünya Mirası listesindeki Ortaçağ hansa iskelesi ile tarih severleri etkileyen bu efsane şehir, ülkenin en büyük ikinci şehri olarak bilinir ve kaçırılmaması gereken yerlerdendir.

Şehrin üzerinde en iyi gün batımını seyretmek için fünikülere atlayın. dağların tepesinde enlemesine geçen parkur ve yürüyüş yolları arasında dolaşarak, eşsiz fotoğraf kareleri yakalamayı da unutmayın.

2.Sogne Fiyordu

Sogne Fiyordu - Norveç Fiyortları
Sogne Fiyordu

Norveç Fiyortları arasında en büyüğü olan ve iç kısımda 204 kilometre ulaşan, Sogne Fiyordu, kaçırılmaması gereken fiyortlar arasındadır.

Bu fiyordu ziyaret etmenin en güzel yolu Bergen’den bulabileceğiniz fiyort tekne turlarına katılmaktır. Biraz pahalı olduğundan, çoğu turist es geçiyor olsa da, eğer yeteri kadar bütçeniz varsa, eşsiz bir doğal manzara sunan Sogne Fiyordu için harcadığınız her kuruşa değecektir.

Birbirinden yüksek uçurum duvarlarını, daha da iç kısımlarda Sogne Fiyordu’nun parçası olan Nærøyfjord’u da görebileceksiniz.

3.Preikestolen Uçurumu – Pulpit Kayası

Preikestolen Uçurumu - Pulpit Kayası
Preikestolen Uçurumu – Pulpit Kayası

Norveç’teki en ünlü yerlerden bir diğeri de nefes kesen manzarası ile ünlü olan Preikestolen Uçurumu’dur.

Bu uçurumun bulunduğu yere ulaşım çok da kolay değil. Yaklaşık 600 metre yükseklikteki bu Pulpit Kayası’na ulaşmak için feribot, otobüs ve 2 saatlik yürüyüş yolculuğu gerekiyor. Yani, Norveç’te en zor görülebilecek yerlerden bir tanesi. Tabi bu yorucu yolculuğun sonunda görebileceğiniz muhteşem manzara ise, tüm yorgunluğunuzu unutturacaktır.

Stavanger Bölgesi’ne yakın olan bu uçurumu göremeseniz de, Stavanger’deki İkinci Dünya Savaşı sırasında konserve fabrikası olarak kurulmuş olan Norveç Konserve Müzesi’ni görebilirsiniz.

Ayrıca Stavanger Katedrali de Norveç’in tarihi yerleri arasında görülmesi gereken yerlerdendir. Eğer tarihe ve dini mekanlara merakınız varsa, bu kiliseye de göz atabilirsiniz. Konum için tıklayın.

4.Tromsø

Tromso Norveç Kuzey Işıkları
Tromso – Kuzey Işıkları

1800’lü yıllardan beri Kuzey Kutbu seferinin üssü olarak önemli bir rol oynamış Tromsø, ilk olarak 13. yüzyılda keşfedilmiş.

Ayrıca Norveç Kuzey Işıkları’nı görmeyi planlıyorsanız da, mutlaka uğramanız gereken şehir Tromsø’dur. Bu şehirde birbirinden güzel yapılacak aktiviteleri de bulabilirsiniz. Ayrıca Polar Museum adı verilen Kutup Müzesi de bu şehirde görülebilir.

Bunun yanında, dünyanın en kuzeydeki botanik bahçesi olarak bilinen Arctic–Alpine Botanic Garden sert orman gülleri ve devasa Tibet mavisi haşhaşı ile görülmeye değer yerlerdendir.

5.Lofoten Adaları

Lofoten Adaları - Reine
Reine – Lofoten Adaları

Norveç’te mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir diğeri de, kuzeybatı Norveç kıyılarında bir adalar topluluğu olan Lofoten’dir. Hem Norveçlilerin hem de turistlerin favori yerlerinden biri olan bu adalar da, eşsiz doğal güzelliğiyle tanınmaktadır.

Bu adaları ziyaret etmedeki amaç, birbirinden güzel plajların tadını çıkarmak, geleneksel tarihi balıkçı köylerini keşfetmek, kayak yapmak (Eskimo tarzı su kayığı), vahşi yaşamı görmek ve doğa yürüyüşleri yapmaktır. Tabi bunların hepsini yapmak pek de kolay olmuyor. Özellikle Norveç gibi pahalı bir ülkede turist olarak seyahat ediyorsanız. Fakat bunlar arasında en az birini de Norveç’te yapılacaklar listenize ekleyin deriz.

Çoğu turist kuzey ışıkları için Tromsø’yu tercih ediyor olsa da, bu adalardan da Kuzey Işıkları’na güzel bir bakış açısı yakalayabiliyorsunuz.

Burada, Magic Ice adı verilen buz heykelleri sergileyen müzeyi ve İkinci Dünya Savaşı koleksiyonlarına ev sahipliği yapan Lofoten Savaş Müzesi’ni de görebilirsiniz.

6.Oslo – Viking Gemi Müzesi

Oslo - Viking Gemi Müzesi
Oslo – Viking Gemi Müzesi

Norveç’in başkenti ve en güzel şehirlerinden biri olan Oslo, tabi ki de ilk görmeniz gereken şehirlerden. Oslo’da yapılacak tonlarca şey bulabilirsiniz. Birbirinden kaliteli eserlere ev sahipliği yapan müzeler, tarihi yapılar ve çok daha fazlasını Oslo’da bulmak mümkün.

Bunlar arasında en sevilen, en turistik olan ve en çok beğeneceğinizi düşündüğümüz yer ise, Viking Gemi Müzesi’dir.

Bu müze ayrıca, 9. yüzyıldan kalma üç viking gemisine ev sahipliği yapar ve bunlar arasında en önemli olanı ise, Viking hayatına içgörü kazandıran pek çok eşyanın bulunduğu 70 metrelik Oseberg Gemisi’dir.

Deniz yaşamının bu kültür için ne kadar önemli olduğunu sergilerde ve müze içerisinde yayınlana filmlerde görebiliyorsunuz. Viking Çağı sergisine de ev sahipliği yapan bu müzeyi de Oslo ziyaretinizde mutlaka görün deriz.

Göz At : Oslo gezilecek yerler

7.Geiranger Fiyordu

Norveç Geiranger Fiyordu
Geiranger Fiyordu

Norveç’teki fiyortlar arasında en popüler olanlardan bir tanesi de, Geiranger Fiyordu’dur. 15 km uzunluğundaki bu fiyord, dünyanın en huzurlu doğa cazibelerinden biri olarak bilinmektedir. Tabi eşsiz manzarası turistlerin burayı ziyaret etmede ki sebebi olsa da, fiyordun sunduğu sessizlik ve huzur da paha biçilemez.

Tabi ki Norveç’in birçok güzel yerinde olduğu gibi, burası da UNESCO Dünya Mirası alanı arasındadır.

Bu bölgede yapılacak birbirinden turistik aktiviteleri de bulabilirsiniz. Bunlardan en popüler olanlar ise, Geiranger Skywalk ve Tesla Taxi Turu’dur.

8.Trondheim

Trondheim
Trondheim

Norveç’teki en güzel görülecek şehirlerden biri olan Trondheim, Oslo kadar ünlü olmasa da, ülkedeki en güzel ve özel yerlerden bir tanesi.

Renkli ahşap binalara ve yaya dostu caddeleri Nidaros Katedrali’ne ve Nidelven nehri üzerindeki eski depolara açılıyor. Birbirinden güzel kartpostallık fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu şehirde, birbirinden şirin ve güzel atmosfere sahip kafeleri ve restoranları da fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Ayrıca Trondheim, Norveç yemeklerini deneyebileceğiniz en güzel ve en bütçe dostu şehirlerden biri olarak da bilinmektedir.

9.Fjellheisen

Fjellheisen Tromso
Fjellheisen Teleferiği

Tromsø şehrine yakın aktivitelerden bir diğeri de, bu hava tramvay hattıdır. Yani bir nevi teleferik ama biraz daha farklı olanı.

Fjellheisen Teleferiği Storsteinen Dağı’nda bulunan ve 4 dakika gibi kısa bir sürede 420 metre yüksekliğe bu teleferikler ile çıkabiliyorsunuz. Dağın tepesinde ise, Norveç’te birçok güzelliği görebilir, eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Ayrıca burası, yamaç paraşütü ve kayak için de en çok tercih edilen yerlerden biridir.

10.Lillehammer

Lillehammer
Lillehammer

Oppland eyaletinde Mjosa Gölü’ne oldukça yakın olan bu kasaba, Norveç’in süper turistik yerleri arasında diyebiliriz. Küçük bir kasaba olmasına rağmen, Norveç’i Oslo’dan ibaret saymayan turistlerin mutlaka göz attığı, küçük ve şirin bir kasabadır.

Bu kasabada, yapılacak ve görülecek önemli noktaları bulabilirsiniz. Bunlardan en önemlileri ise, 18. yüzyıldan kalma kiliseler, çiftlik evleri ve atölyelerden oluşmaktadır. Ayrıca açık hava müzesi olarak tabi edilen Malhaugen Parkı da bu kasabadaki güzelliklerden birkaçıdır.

Kış sporları için de tercih edilen bu kasabayı da, listenize ekleyebilirsiniz.

11.Atlantik Yolu

Atlantik Yolu
Atlantik Yolu

Norveç’te yapılacak en çılgınca şeylerden biri Atlantik Yolu’nu rüzgarlı ve yağmurlu havalarda geçmek olduğu söylense de, yaz aylarında insan ürkütmeyecek şekilde bu yoldan araç ile geçmek, yapılabilecek farklı şeylerden bir tanesi. Tabi Norveç’i araç ile keşfediyorsanız.

Norveç anakarasını şirin Averøya adası ile birleştirerek, gün boyu araba sürmek için harika bir yer. Kvernes Stave Kilisesi’ni de ziyaret ettiğinizden emin olun. Yaklaşık 600 yaşında bu kilise de yol üzerinde görebileceğiniz en önemli noktalardan.

12.Alesund

Alesund
Alesund

Norveç’teki batı kıyılarındaki şehirlerden daha büyük olsa da, yine de uluslararası standartlara göre oldukça küçüktür.

Fjellstua Viewpoint adı verilen zirvesiyle ünlü ve buradan ülkedeki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabiliyorsunuz. Aksla Dağı’nı ziyaret edin ve Sjobua’da harika yerel yemeklerin tadına bakmayı da unutmayın.

Son olarak Molja Deniz Feneri’ndeki muhteşem konaklama yerlerinin fotoğraflarını çekmeyi de unutmayın.

13.Trollstigen

Trollstigen Yolu Norveç
Trollstigen

Norveç’te yapılacak en farklı şeylerden bir diğeri de Trollstigen adı verilen bu ilginç yoldan araç ile geçmektir. Eğer araç ile Norveç’i keşfetmeye çıktıysanız, bu yoldan geçtiğinizden de emin olun.

Åndalsnes ve Valldal köyleri arasında bulunan bu yol, Norveç’in en iyi bilinen yoludur. Yol boyunca Trollstigen platformunda vadilerin nefes kesen manzaralarını izlemek için de mola vermeyi unutmayın.

Norveç’in Gezilecek Diğer Güzel Şehirleri

Norveç’teki en turistik şehirlerden ve önemli noktalardan yukarıda bahsettik. Daha bu ülkede, gezip görülebilecek birbirinden güzel küçük/büyük şehirleri de bulabilirsiniz. Bunlardan en gözde olanlarını da yazının devamında bulabilirsiniz.

14.Haugesund

Haugesund
Haugesund

Bir zamanlar önemli bir balıkçı limanı olarak bilinen Haugesund, aslında bir komündür. Fakat şehir olarak bilinir ve teknik olarak da öyledir.

Haugesund, geçmiş krallarının ve Viking sakinlerinin kanıtları dahil olmak üzere etkileyici bir doğal ortamda tarihi ve kültürel deneyimler sunmaktadır. Norveç’in tek bir krallık olarak nasıl birleştiğini öğrenebileceğiniz bu şehre de, bir göz atın. Süper turistik bir yer olmasa da, listeye eklenebilecek yerlerden.

Burası, Norveç’in kırsal alanlarını deneyimlemek için güzel bir fırsat sunmaktadır. Yani, bu şehirde takılı kalmanıza hiç gerek yok. Zaten buraya ziyaret eden turistlerin büyük bir bölümü de, Norveç’in kırsal kesimini keşfetmek için bu şehre gelmektedir.

15.Bodo

Norveç Bodo
Bodo

Norveç’te görülmesi gereken en güzel şehirlerden biri olan Bodo, Lofoten Adaları’na gitmeden önce ziyaret edebileceğiniz yerlerden. Çok fazla turistik aktivite olmasa da, doğal güzelliği sayesinde turistlerin takdirini kazanmış yerlerden bir tanesi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında tamamen yıkılmış olan Bodo’ya sırf ülkenin kuzeyindeki vahşi ve engebeli yerleri görmek için bile gidebilirsiniz. Bodo’nun çevresinde, birbirinden eşsiz manzaralara ev sahipliği yapan güzel yerleri de bulabiliyorsunuz.

Norveç’te gezilecek turistik noktalar, bu 15 yer ile sınırlı olmasa da, ülkedeki en turistik şehir ve yerlerden oluşan bu 15 yer, ilk olarak göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz yerlerden. Daha Oslo’da görülecek birbirinden güzel manzaralara sahip yerleri, yapılacak turistik şeyleri ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...