Oslo Gezisi

Alıştığınız büyük şehir karmaşasının bu şehirde olmayışı Oslo’yu en özel kılan özelliklerden. Daha çok doğal yerleri ile turistlerin beğenisini kazanan bu şehir, tam bir müzeler şehri. Tabi Oslo gezilecek yerler listesi sadece müzelerden oluşmuyor. Daha birçok turistik ve tarihi yapıyı bu şehirde fazlasıyla görebiliyorsunuz.

Oslo, genel olarak pahalı olan bir şehir. Yani konaklamadan yemeğe, mağazalardan kafelere hemen hemen her şey bu şehirde çok pahalı. Bu yüzden de nerede yemek yiyeceğiniz ve nerede konaklayacağınız oldukça önemli.

Oslo Gezilecek Yerler Listesi – Tarihi ve Turistik Yerler

Oslo’da gezilecek ve görülecek birçok yer var. Fakat, bu turistik noktaların hepsini görmenin pek de imkanı yok. Bu yüzden, şehirdeki en önemli ve en popüler gezilecek noktalar arasında olan, aşağıdaki 15 yerden, şehirdeki sürenize ve zevkinize göre bir liste çıkarabilirsiniz.

Oslo’da Nerede Kalmalı ? 

Sentrum (Şehir Merkezi) Bölgesi ; Oslo’nun en çok tercih edilen, en merkezi ve en iyi bölgesi olan Sentrum, konaklama için en fazla otele ev sahipliği yapan yerdir. Burası, hem bütçeli hem de süper lüks otelleri bulabileceğiniz bir bölge. Ayrıca, şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne de yakın bir konumda bulunmaktadır. Bölgedeki Oteller

1.Vigeland Heykeller Parkı

Vigeland Heykeller Parkı
Vigeland Heykeller Parkı

Oslo denince akla ilk gelen turistik yerlerden biri olan Vigeland Heykeller Parkı, Gustav Vigaland’ın 200’den fazla granit ve bronz mermer heykellerinden oluşuyor. Parkta bulunan tüm heykellerin çıplak ve farklı duyguları betimlemiş olması, sanata düşkün olanları hayran bırakıyor.

Bu parkta en çok rağbet gören heykel ise, ”Kızgın Çocuk Heykeli” oluyor. Nedeni bilinmez ama bizim gittiğimizde de bu heykel önü oldukça kalabalıktı.

İnsanın doğumundan ölümüne kadar olan süreci betimleyen heykellerden oluşan bu Park, Oslo’da kaçırılmaması gereken en önemli yerlerden.

Yemyeşil bir alan içerisinde kurulmuş olan bu parkı gezmek, yürüyerek pek de kolay olmuyor. Bu yüzden karlı havalarda Oslo’yu ziyaret etmiyorsanız mutlaka elektrikli olan bisikletleri kiralayın derim. Hem zamandan tasarruf etmiş olursunuz hem de çok yorulmazsınız.

2.Akershus Kalesi

Akershus Kalesi

Yine Oslo ile özdeşleşen yapılardan biri olan Akershus Kalesi de, bu şehirde mutlak görülmesi gereken tarihi yapılardan. Zamanında idam cezalarının uygulandığı bir hapishane olarak kullanılan bu kalenin güzel ve acıklı bir tarihi var. Tabi buranın özelliği kaleden gelmemekte. Birçok turist buraya gün batımını ve limanı seyretmek için gidiyor. Fakat kalenin güzelliği de arka plana atılmamalı.

13. yüzyılın sonlarına doğru Oslo’yu korumak amacıyla kurulan bu kale zamanında Kraliyet ikâmetgahı olarak da kullanılmış. Süper farklı bir özelliği olmasa da merkeze yakın olduğundan görülmeye değer yerler arasında.

3.Oslo Opera Binası

Oslo Opera Binası
Oslo Opera Binası

Alt zeminin Haydarpaşa Garı ile benzerliği olduğu söylenen bu bina, Oslo’daki en çok turistlerin ziyaret ettiği yerler arasında geliyor.

Farklı ve özel mimarisiyle dikkat çeken bu yapı, suyun üstünde yüzen bir buz dağı gibi. Gerek mimarisiyle gerekse bulunduğu yer ile hoşunuza gidecektir.

Bu opera binasının çatısına çıkarak da Oslo’yu çok güzel bir şekilde seyredebiliyorsunuz. Şehrin tam merkez noktasında olmasından dolayı da Oslo’nun simgesi olarak sayılmakta.

Norveç Ulusal Opera ve Bale Topluluğu’na ev sahipliği yapan bu bina 2008 yılında açılmış. Bu binanın en güzel yanı da ücretsiz oluşu. Bu yüzden içerideki sergilere de göz atmayı unutmayın.

4.Karl Johans Caddesi

Karl Johans Caddesi

Gelelim Oslo gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında olması gereken bir yere, Karl Johans Caddesi’ne.

Şehirdeki en hareketli yerlerden biri olarak bilinen bu cadde, güzel Norveç kızlarını ve manken gibi Norveç erkeklerini fazlasıyla görebileceğiniz yerlerden. Daha çok gece kulüpleri, barları, kafeleri ve restoranları ile popüler olan bu caddede alışveriş için de birçok mağazayı bulmak mümkün.

Bu caddede diğer turistik yerleri görmek isterseniz de, cadde üzerinde bulunan Ulusal Tiyatro, Ulusal Galeri ve Parlamento Binası’na da göz atabilirsiniz.

Oslo’da gece hayatı için bir plan yapıyorsanız mutlaka bu caddeye yakın olan tesislerde konaklayın derim. Açıkçası Oslo’da gece hayatı biraz pahalı, fakat bir iki içecek ile geceyi de bitirebiliyorsunuz. Eğer bu caddeye yakın yerlerde konaklayacak olursanız da, gecenin geç saatlerinde taksi aramak veya taksilere çılgın ücretler ödemek zorunda kalmazsınız.

5.Kraliyet Sarayı

Kraliyet Sarayı
Kraliyet Sarayı

Oslo’nun gezilecek yerleri arasında bir diğer tarihi yapılardan olan Kraliyet Sarayı, Oslo’nun en işlek caddelerinden biri olan Kraliyet Caddesi’nin sonunda bulunmakta. Burada yapılan nöbet değişimlerine denk gelecek olursanız kaçırmayın derim. Farklı tarzda nöbet değişimleri oldukça güzel.

Saray, 19. yüzyılın ilk yarısında Norveç Kralı III. Charles‘in ikâmetgahının yeri olarak inşa edilmiş. Saray kral öldükten sonra 1849 yılında tamamlanıyor.

Biz sarayı gezmemiştik. Fakat vaktiniz varsa 1 saat süren rehberli turlara katılabilirsiniz. Zaten bildiğim kadarıyla tek başınıza sarayı gezemiyorsunuz. Sarayda nöbet değişimi 13.30’da yapılmakta. Biraz kalabalık olsa da bu nöbet değişimi de görülmeye değer.

6.Viking Gemi Müzesi

Viking Gemi Müzesi
Viking Gemi Müzesi

Birbirinden ilginç Viking gemilerinin iskeletine ev sahipliği yapan bu müze, oldukça güzel bir yer. Küçük bir müze olmasına rağmen Viking döneminin gemici yönünü, vurgulamakta. Eğer Vikinglere merakınız varsa bu müzeye bayılacaksınız.

Duvarlara yansıtılan kısa filmler ve şovlar da görülmeye değer.

Müze birkaç gemiden ibaret diye, müze hakkında birçok olumsuz yorum yapılmakta. Fakat, Vikinglere merakınız varsa hatta Vikings dizisini izlediyseniz, burada her şey çok daha netleşecektir.

Bu müzede en çok dikkat çeken eser ise, toprak altından eksiksiz olarak çıkarılmış olan ”Oseberg Gemisi”dir. Bu geminin dışında müzede, at arabaları, el aletleri ve birkaç Viking silahı gibi koleksiyonları da görebiliyorsunuz.

7.Fram Müzesi

Fram Müzesi
Fram Müzesi

Müzelerle meşhur Oslo’da bir diğer güzel müze ise, Fram Müzesi‘dir. Ünlü Norveç kutup kaşiflerinden olan Otto Sverdrup, Fridjof Nansen ve Roald Amunsen‘in anısına 1936 yılında yapılmış.

Fram Müzesi
Fram Müzesi’nin önündeki heykeller

Bu müze içerisinde görebilecekleriniz ise, bu 3 kaşifin kutupları keşfederken kullandıkları aletler, çektikleri fotoğraflar ve filmlerden oluşmakta. Bunun yanında bir de bu keşifler tarafından kullanılan gemiyi de müze içerisinde görebiliyorsunuz.

8.Munch Müzesi

Munch Müzesi
Munch Müzesi

Açıkçası biz bu müzeyi pek sevmedik. Fakat müzeyi yere göğe sığdıramayan birkaç turistten dolayı da listeye eklemek istedik.

Müze genellikle geçici sergilerden oluşmakta ve gittiğiniz zamanda geçici sergi yoksa tek bir odayı görmekle yetinebiliyorsunuz.

9.Holmenkollbakken

Holmenkollbakken
Holmenkollbakken

Profesyonel kış sporlarının ve yarışlarının yapıldığı piste ev sahipliği yapan bu kayak merkezi, Oslo’da kaçırılmaması gereken yerlerden biri. Her yıl ocak ayının 1’inde buradaki yarışları izleyebilir, Oslo’ya kuş bakışı bakabilir veya kayak yapabilirsiniz.

Şehir merkezine yakın olması da bu yerin en güzel yanı. Merkezden kalkan toplu taşıma araçları ile 30 dakikada buraya rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Bunun yanında, burada bir de Ski Müzesi bulunuyor. Müzelerden gına gelmediyse buradaki müzeyede göz atabilirsiniz.

Güzel atlama yerlerinin bulunduğu bu kayak merkezi, daha çok kayak tutkunları için idealmiş gibi dursa da, kayakla aranız iyi olmasa da buraya uğrayın derim. Zaten Oslo’nun en güzel fotoğrafları çekebileceğiniz ve manzarasını izleyebileceğiniz yerlerden birisi de burada bulunan kulenin gözlem yeridir.

10.Oslo Katedrali

Oslo Katedrali

Oslo’ya kadar gidip de dini bir yapı dönmeden de olmaz. Norveç‘in en eski dini yapılarından biri olan Oslo Katedrali, tavanı ve sunağı ile dikkat çeken yapılardan. Oldukça küçük ve sessiz bir yer olan bu katedralin hemen yanında bulunan Bacchus Restoran, bu katedrale gidiş amacınız olmalı. Bu restoran katedralden daha çok rağbet görüyor. Restoranda fiyatlarda çok pahalı değil. Oslo’nun en meşhur yemeklerini burada deneyebilirsiniz.

11.Oslo Belediye Binası

Oslo Belediye Binası
Oslo Belediye Binası

Pek çok turistin es geçtiği yerlerden biri olan bu bina Oslo’da görebileceğiniz en güzel yapılardan biri diyebilirim. Gerek iç dizaynı gerekse dış mimarisi ile kaçırılmaması gereken yerlerden biri.

1950 yılında açılmış olan bu Belediye Binası, kırmızı renkteki tuğlalı cephesi ve iki kulesiyle çok rahat tanıyabilirsiniz. Henüz yeni bir bina olmasına rağmen Ortaçağ döneminden kalma bir yapı gibi durmaktadır.

12.Aker Brygge

Aker Brygge
Aker Brygge

Oslo’nun en güzel bölgelerinden biri olan Aker Brygge, şık bir deniz kenarı gelişimi olarak bilinir. Oslo’da alışveriş için en ideal adreslerden biri olarak bilinen bu bölgede, birbirinden kaliteli restoranları ve kafeleri de fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

2 binden fazla oturma alanı olan kafeleriyle ve restoranlarıyla eşsiz bir atmosfere sahip bu bölgeye mutlaka göz atın. Özellikle yaz aylarında Oslo’yu ziyaret ediyorsanız, burayı kaçırmayın deriz.

13.Norveç Halk Müzesi

Norveç Halk Müzesi
Norveç Halk Müzesi

Oslo Müzeleri arasında bir diğer görülmeye değer yer olan Norveç Halk Müzesi, bir açık hava müzesi olarak 115 yıldan beri ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Müzenin ana konusu, ülke çapındaki ahşap mimarinin çeşitliliğidir.

Birbirinden güzel bu farklı anıtları gördükten sonra, iç mekan sergilerine geçebilirsiniz. Tıbbın tarihi ile ilgili sergileri, birbirinden güzel oyuncakları, eşsiz el sanatı eserlerini ve silahlarla ilgili birçok sergileri de bulabiliyorsunuz.

Eğer yaz aylarında Oslo’yu ziyaret ediyorsanız, çiftlik hayvanlarını burada besleyebileceğinizi de unutmayın. Özellikle çocuklarınız ile seyahat ediyorsanız, çocuklarınız bu hayvanları beslemeye bayılacaktır. Ayrıca ”Lefse Pidesi”nin nasıl pişirildiğini de burada görebilirsiniz.

14.Astrup Fearnley Modern Sanat Müzesi

Astrup Fearnley Modern Sanat Müzesi
Astrup Fearnley Modern Sanat Müzesi

Renzo Piano tarafından tasarlanmış olan bu müze, Oslo’daki diğer müzelere göre çok daha farklı bir mimari yapısı var diyebiliriz.

Heykel Parkı’nın bitişinde bulunan bu müze, Francis Bacon, Sigmar Polke, Andy Warhol, Janine Antoni, Jeff Koons, Sherrie Levine, Damien Hirst, Bruce Naumann ve Olafur Eliasson gibi ünlü isimlerin eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Sanatseverler için müthiş bir deneyim sunan bu müzeyi de Oslo Müzeleri Listenize ekleyebilirsiniz.

15.Norveç Ulusal Galerisi

Norveç Ulusal Galerisi
Norveç Ulusal Galerisi

Edvard Munch’ın Çığlığı’nı duydunuz mu ? biz duymamıştık. Fakat dünyaca ünlüymüş ve bu müzeyi ziyaret etmenin tek amacı da bu muhteşem eseri görmekmiş.

Bir ”Proto-Expressionist Tablo” olan bu eser, karton üzerine boyanmış oldukça değişik bir eser. Fakat dünyaca ünlü olduğunu duyduktan sonra, esere uzun uzun bakasınız geliyor.

Tabi bu galeri, Edvard Much’un eserleri ile sınırlı değil. Lucas Cranach’ın ”Yaşlı” adlı eseri, Giovanni Battista Gaulli ve Jan van Goyen gibi ünlü isimlere ait eserleri de görebiliyorsunuz.

16.Kon-Tiki Müzesi

20. yüzyıldaki antropolog Thor Heyerdahl’ın maceralarını betimleyen bu müze de, Oslo’nun turistik yerleri arasında oldukça popüler bir yer.

Heyerdahl’ın 1947’de Peru’dan Polinezya’ya yelken açtığı balsa ağacı salının adını alan bu müzede, Heyerdahl’ın birbirinden tehlikeli yolculuklarına konu olmuş eserleri ve bilgileri bulabiliyorsunuz. Denizciliğe merakınız varsa göz atabilirsiniz, fakat öyle aman aman bir müze değil.

Kon-Tiki Müzesi

17.Oslo Üniversitesi Botanik Bahçesi

Oslo Üniversitesi Botanik Bahçesi
Oslo Üniversitesi Botanik Bahçesi

Tarihi 1814 yılına kadar giden, Norveç’in en büyük Botanik Bahçesi olarak bilinen bu yer, 7.500 bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Tom Hare tarafından yapılmış heykellerle süslü olan bu bahçede Palmiye ve Victoria Evi olmak üzere iki sera bulunmaktadır. Birbirinden farklı bitki türlerine ev sahipliği yapan Botanik Bahçesi de, Oslo’da görülmeye değer yerler arasındadır. Bahçeyi google haritalarda görmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Booking.com

Oslo’da Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Oslo Gezilecek Yerler Listesi
Oslo Gezilecek Yerler Blog

Oslo’da konaklama için 2 kez düşünmekte yarar var. Eğer, normalde 5 yıldızlı otellerde konaklayan biriyseniz, 4 yıldızlı otellere göz atmaya hazır olun. Bu şehirde hemen hemen tüm konaklama birimleri pahalı. Fakat, bütçenize uygun bir konaklama birimini bulmak da imkansız değil.

Oslo’da konaklama için düşünülebilecek iki bölge bulunmaktadır. Bunlar ;

Sentrum, yani şehir merkezi. Bu bölge, şehirdeki en merkezi bölge olarak bilinir. Fakat, Roma veya Paris‘teki gibi şehir merkezi ile merkez olmayan bölgeler arasında dağlar kadar fiyat farkı yoktur. Yani, düşük bütçeli bir otel arıyorsanız da çıtanızı düşürüp, şehir merkezindeki tesislere göz atabilirsiniz. Burası, şehrin kalbidir. Yani dilediğiniz herhangi bir yere bu bölgeden çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Oslo gezilecek noktalar bu bölgede ve çevresinde toplanmıştır. Yani kısa süreliğine bu şehri ziyaret ediyorsanız, ilk olarak bu bölgeye göz atmanızı tavsiye ederiz. Bölgedeki popüler Oslo otellerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Oslo Gezilecek Yerler Blog
Oslo Gezi Rehberi

Gamle Oslo ise, biraz daha uygun bir konaklama şekli sunan bölgedir. Bu bölgede otel sayısı çok az. Yani dairelerde konaklamayı planlıyorsanız bu bölgeye göz atmanız daha doğru olacaktır. Bölgedeki daireler çok ucuz değil, fakat hesaplı. Özellikle ailece veya kalabalık grup halinde seyahat ediyorsanız, bu daireler çok daha ekonomik olacaktır. 3 kişilik dairelere 4-5 kişi sığabiliyorsunuz 🙂 Bu bölgedeki tüm konaklama birimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Göz At : Stockholm gezilecek yerler

Oslo gezilecek yerler listesi tabi ki bu 10 yer ile sınırlı değil. Fakat bu 10 yer güzel ve anlamlı bir Oslo gezisi için fazlasıyla yeterli olacaktır. Bu arada Oslo’da gezilecek yerler için plan yaparken yukarıda da bahsettiğim gibi nerede konaklayacağınıza iyi karar verin. Süper merkezi tesisler çok pahalı olabiliyor. Bu yüzden merkeze 1-2 km uzaklıkta bulunan otelleri veya diğer konaklama birimlerini tercih edebilirsiniz.

Oslo Gezilecek Yerler Videosu

Oslo Gezisi İçin Tavsiyeler

Oslo’da aradığınız adresi çok rahat ve kolay bir şekilde bulabiliyorsunuz. Zaten burada İngilizce konuşamayan birini bulmak zor. Hemen hemen her yaştan kesim az çok İngilizce biliyor. Bu yüzden gideceğiniz adresleri sora sora rahatlıkla bulabilirsiniz.

Turistik yapıların yakınlarında bulunan restoranlar ve kafeler genelde pahalı olabileceği için pek tercih edilmez. Fakat Oslo’da turistik yerlere yakın olan restoranlar ile yakın olmayan restoranlar arasında pek bir fiyat farkı yok. Bu yüzden fiyat konusunda endişeniz olmasın. Her yer pahalı 🙂

Konu yemek veya eğlenmek olursa mutlaka Tripadvisor.com adlı siteden lokal halkın ve Oslo’yu ziyaret etmiş kişilerin yorumlarına ve görüşlerine göz atın derim. Zaten her restoranın, barların ve gece kulüplerinin değerlendirme puanları bulunuyor. Bu puanlara bakarak bile ne yapacağınıza karar verebilirsiniz. Biz daha çok marketlerden alışveriş yaparak karnımızı doyurmuştuk. O bile bize pahalı gelmişti. Bu yüzden, restoran konusunda çok seçici biriyseniz, sağlam hesap ödemeye de hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz.

Son olarak Oslo’da gezilecek yerler için acele etmeyin derim. Bu 17 yer 2 günde çok rahat biter. Fakat zamanınız ve bütçeniz varsa, Oslo’nun ara sokaklarında kaybolun. Barlarına gidin. Kayak merkezine gidin. Uzun uzun Oslo’nun keyfini çıkarın. Gezinizi aceleye getirmeyin. Yeteri kadar bütçeniz yoksa da koşun. Bu şehir düşük bütçeyle gezilebilecek bir şehir değil.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...