Alıştığını büyük şehir karmaşasının bu şehirde olmayışı Oslo’yu en özel kılan özelliklerden. Daha çok doğal yerleri ile turistlerin beğenisini kazanan bu şehir tam bir müzeler şehri. Tabi Oslo gezilecek yerler listesi sadece müzelerden oluşmuyor. Daha birçok turistik ve tarihi yapıyı bu şehirde fazlasıyla görebiliyorsunuz.

Oslo, genel olarak pahalı olan bir şehir. Yani konaklamadan yemeğe, mağazalardan cafelere hemen hemen her şey bu şehirde çok pahalı. Bu yüzden de nerede yemek yiyeceğiniz ve nerede konaklayacağınız oldukça önemli.

Henüz Oslo’da nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, Oslo’da Nerede Kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere göre otel tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Bu şehirde en ideal otel tavsiyesi olarak da gözünüz kapalı 3 yıldızlı bir otel olan, şehir merkezine ortalama 6 dakika yürüme mesafesinde bulunan Citybox  Oslo adlı otele veya şehir merkezine 1 km uzaklıkta bulunan biraz daha uygun olan Anker Hotel‘e göz atabilirsiniz.

Oslo Gezilecek Yerler Listesi

Oslo’da gezilecek ve görülecek birçok yer olmasına rağmen bunlar arasında sadece 10 tanesine göz atacağız. Şehirdeki en popüler ve en önemli yerlerden oluşan bu 10 yer için ortalama 2-3 günlü bir Oslo gezisi sanırım yeterli olacaktır.

1.Vigeland Heykeller Parkı

Oslo Gezilecek Yerler
Vigeland Heykeller Parkı

Oslo denince akla ilk gelen turistik yerlerden biri olan Vigeland Heykeller Parkı, Gustav Vigaland’ın 200’den fazla granit ve bronz mermer heykellerinden oluşuyor. Parkta bulunan tüm heykellerin çıplak olması ve farklı duyguları betimlemiş olması, sanata düşkün olanları hayran bırakıyor.

Bu parkta en çok rağbet gören heykel ise, Kızgın Çocuk Heykeli oluyor. Nedeni bilinmez ama bizim gittiğimizde de bu heykel önü oldukça kalabalıktı.

İnsanın doğumundan ölümüne kadar olan süreci betimleyen heykellerden oluşan bu Park, Oslo gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından diyebiliriz. Yemyeşil bir alan içerisinde kurulan olan bu parkı gezmek yürüyerek pek de kolay olmuyor. Bu yüzden karlı havalarda Oslo’yu ziyaret etmiyorsanız mutlaka elektrikli olan bisikletleri kiralayın derim. Hem zamandan tasarruf etmiş olursunuz hem de çok yorulmazsınız.

Bu parkın çevresi de konaklama konusunda tercih edilebilecek en ideal yerlerden. Özellikle dairede konaklamayı planlıyorsanız, mutlaka bu park çevresindeki tesislere göz atın derim. Booking.com aracılığıyla bu park çevresinde bulunan dairelere ve otellere göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

2.Akershus Kalesi

Oslo Gezilecek Yerler
Akershaus Kalesi

Yine Oslo ile özdeşleşen yapılardan biri olan Akershus Kalesi de, bu şehirde mutlak görülmesi gereken tarihi yapılardan. Zamanında idam cezalarının uygulandığı bir hapishane olarak kullanılan bu kalenin güzel ve acıklı bir tarihi var. Tabi buranın özelliği kaleden gelmemekte. Birçok turist buraya gün batımını ve limanı seyretmek için gidiyor. Fakat kalenin güzelliği de arka plana atılmamalı.

13. yüzyılın sonlarına doğru Oslo’yu korumak amacıyla kurulan bu kale zamanında Kraliyet ikâmetgahı olarak da kullanılmış. Süper farklı bir özelliği olmasa da merkeze yakın olduğundan görülmeye değer yerler arasında.

Akershus Kalesi çevresi de konaklama konusunda Oslo’da en çok tercih edilen yerlerden. Hem merkeze yakın olması hem de konaklama ücretlerinin çok pahalı olmaması bu bölgede konaklamayı düşünmek için yeterli olacaktır. Booking.com aracılığıyla Akershus Kalesi çevresinde bulunan otellere göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

3.Oslo Opera Binası

Oslo Gezilecek Yerler
Oslo Opera Binası

Alt zeminin Haydarpaşa Garı ile benzerliği olduğu söylenen bu bina, Oslo’daki en çok turistlerin ziyaret ettiği yerler arasında geliyor. Farklı ve özel mimarisiyle dikkat çeken bu yapı suyun üstünde yüzen bir buz dağı gibi. Yani gerek mimarisiyle gerekse bulunduğu yer ile hoşunuza gidecektir.

Bu opera binasının çatısına çıkarak da Oslo’yu çok güzel bir şekilde seyredebiliyorsunuz. Şehrin tam merkez noktasında olmasında dolayı da Oslo’nun simgesi olarak sayılmakta.

Norveç Ulusal Opera ve Bale Topluluğu’na ev sahipliği yapan bu bina 2008 yılında açılmış. Bu binanın en güzel yanı da ücretsiz oluşu. Bu yüzden içerideki sergilere de göz atmayı unutmayın.

Oslo Opera Binası’nın bulunduğu bölge şehir merkezi. Yani konaklama konusunda gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bölgelerden biri. Oslo Opera Binası’na yürüme mesafesinde olan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz. Bu çevrede otel tavsiyesi olarak da Citybox Oslo adlı 3 yıldızlı otele göz atabilirsiniz.

4.Karl Johans Caddesi

Karl Johans Caddesi Oslo
Karl Johans Caddesi

Gelelim Oslo gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında olması gereken bir yere, Karl Johans Caddesine. Şehirdeki en hareketli yerlerden biri olan bu cadde, güzel Norveç kızlarını ve manken gibi Norveç erkeklerini fazlasıyla görebileceğiniz yerlerden. Daha çok gece kulüpleri, barları, cafeleri ve restoranları ile popüler olan bu caddede alışveriş için de birçok mağazayı bulmak mümkün.

Bu caddede diğer turistik yerleri görmek isterseniz de, cadde üzerinde bulunan Ulusal Tiyatro, Ulusal Galeri ve Parlamento Binası’na da göz atabilirsiniz.

Oslo’da gece hayatı için bir plan yapıyorsanız mutlaka bu caddeye yakın olan tesislerde konaklayın derim. Açıkçası Oslo’da gece hayatı biraz pahalı fakat bir iki içecek ile geceyi de bitirebiliyorsunuz. Eğer bu caddeye yakın yerlerde konaklayacak olursanız da, gecenin geç saatlerinde taksi aramak veya taksilere süper pahalı ücretler ödemek zorunda kalmazsınız.

Karl Johans Caddesi’ne yürüme mesafesinde bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz. Bu çevrede otel tavsiyesi olarak da SmartHotel Oslo adlı 3 yıldızlı tesise veya Clarion Hotel The Hub adlı 4 yıldızlı tesise göz atabilirsiniz.

5.Kraliyet Sarayı

Oslo Kraliyet Sarayı
Kraliyet Sarayı

Oslo gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer tarihi yapılardan olan Kraliyet Sarayı, Oslo’nun en işlek caddelerinden biri olan Kraliyet Caddesi’nin sonunda bulunmakta. Burada yapılan nöbet değişimlerine denk gelecek olursanız kaçırmayın derim. Farklı tarzda nöbet değişimleri oldukça güzel.

Saray, 19. yüzyılın ilk yarısında Norveç Kralı III. Charles’in ikâmetgahının yeri olarak inşa edilmiş. Tabi saray kral öldükten sonra 1849 yılında tamamlanıyor.

Biz sarayı gezmemiştik. Fakat vaktiniz varsa 1 saat süren rehberli turlara katılabilirsiniz. Zaten bildiğim kadarıyla tek başınıza sarayı gezemiyorsunuz. Sarayda nöbet değişimi 13.30’da yapılmakta. Biraz kalabalık olsa da bu nöbet değişimi de görülmeye değer.

Kraliyet Sarayı çevresindeki otellere göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

6.Viking Gemi Müzesi

Birbirinden ilginç Viking gemilerinin iskeletine ev sahipliği yapan bu müze, Oslo gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel bir yer. Küçük bir müze olmasına rağmen Viking döneminin gezici yönün, vurgulamakta. Eğer Vikinglere merakınız varsa bu müzeye bayılacaksınız.

Duvarlara yansıtılan kısa filmler ve şovlar da görülmeye değer. Bu müze hakkında birçok olumsuz yorum yapılmakta. Müze birkaç gemiden ibaret diye. Fakat. Vikinglere merakınız varsa hatta Vikings dizisini izlediyseniz, burada her şey çok daha netleşecektir.

Bu müzede en çok dikkat çeken eser ise, toprak altından eksiksiz olarak çıkarılmış olan Oseberg Gemisi’dir. Bu geminin dışında müzede, at arabaları, el aletleri ve birkaç Viking silahı gibi koleksiyonları da görebiliyorsunuz.

7.Fram Müzesi

Müzelerle meşhur Oslo’da bir diğer güzel müze ise, Fram Müzesidir. Ünlü Norveç kutup kaşiflerinden olan Otto Sverdrup, Fridjof Nansen ve Roald Amunsen’in anısına 1936 yılında yapılmış.

Bu müze içerisinde görebilecekleriniz ise bu 3 kaşifin kutupları keşfederken kullandıkları aletler, çektikleri fotoğraflar ve filmlerden oluşmakta. Bunun yanında bir de bu keşiflerden kullanılan gemiyi de müze içerisinde görebiliyorsunuz.

8.Munch Müzesi

Oslo gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel müze ise Munch Müzesi’dir. Açıkçası ben bu müzeyi pek sevemedim. Fakat yere göğe sığdıramayan birkaç turistten dolayı da listeye eklemek istedim. Müze genellikle geçici sergilerden oluşmakta ve gittiğiniz zamanda geçici sergi yoksa tek bir odayı görmekle yetinebiliyorsunuz.

9.Holmenkollbakken

Holmenkollbakken
Holmenkollbakken

Profesyonel kış sporlarının ve yarışlarının yapıldığı piste ev sahipliği yapan bu kayak merkezi Oslo’da kaçırılmaması gereken yerlerden biri. Her yıl ocak ayının 1’inde buradaki yarışları izleyebilir, Oslo’ya kuş bakışı bakabilir veya kayak yapabileceğiniz oldukça güzel bir yer.

Şehir merkezine yakın olması da bu yerin en güzel yanı. Merkezden kalkan toplu taşıma araçları ile 30 dakikada buraya rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Bunun yanında bir Ski Müzesi bulunuyor. Müzelerden gına gelmediyse buradaki müzeyede göz atabilirsiniz.

Güzel atlama yerlerinin bulunduğu bu kayak merkezi, daha çok kayak tutkunları için idealmiş gibi dursa da kayakla aranız iyi olmasa da buraya uğrayın derim. Zaten Oslo’nun en güzel fotoğrafları çekebileceğiniz ve izleyebileceğiniz yerlerden birisi de burada bulunan kulenen gözlem yeridir.

10.Oslo Katedrali

Oslo’ya kadar gidip de dini bir yapı dönmeden de olmaz. Norveç’in en eski dini yapılarından biri olan Oslo Katedrali, tavanı ve sunağı ile dikkat çeken yapılardan. Oldukça küçük ve sessiz bir yer olan bu katedralin hemen yanında bulunan Bacchus Restoran, bu katedrale geliş amacınız olmalı. Bu restoran katedralden daha çok rağbet görüyor. Bu restoranda fiyatlarda çok pahalı değil. Oslo’nun en meşhur yemeklerini burada deneyebilirsiniz.

11.Oslo Belediye Binası

Oslo
Oslo Beledi Binası’nın İçi

Pek çok turistin es geçtiği yerlerden biri olan bu bina Oslo’da görebileceğiniz en güzel yapılardan biri diyebilirim. Gerek iç dizaynı gerekse dış mimarisi ile kaçırılmaması gereken yerlerden biri.

Oslo gezilecek yerler listesi tabi ki bu 10 yer ile sınırlı değil. Fakat bu 10 yer güzel ve anlamlı bir Oslo gezisi için fazlasıyla yeterli olacaktır. Bu arada Oslo’da gezilecek yerler için plan yaparken yukarıda da bahsettiğim gibi nerede konaklayacağınıza iyi karar verin. Süper merkezi tesisler çok pahalı olabiliyor. Bu yüzden merkeze 1-2 km uzaklıkta bulunan otelleri veya diğer konaklama birimlerini tercih edebilirsiniz.

Oslo
Ayrıca Liman tarafında bulunan turistik yerlere oturmayı da unutmayın

Oslo’da aradığınız adresi çok rahat ve kolay bir şekilde bulabiliyorsunuz. Zaten burada İngilizce konuşamayan birini bulmak zor. Hemen hemen her yaştan kesim az çok İngilizce biliyor. Bu yüzden gideceğiniz adresleri sora sora rahatlıkla bulabilirsiniz.

Turistik yapıların yakınlarında bulunan restoranlar ve kafeler genelde pahalı olabileceği için pek tercih edilmez. Fakat Oslo’da turistik yerlere yakın olan restoranlar ile yakın olmayan restoranlar arasında pek bir fiyat farkı yok. Bu yüzden fiyat konusunda endişeniz olmasın. Her yer pahalı 🙂

Konu yemek veya eğlenmek olursa mutlaka Tripadvisor.com adlı siteden lokal halkın ve Oslo’yu ziyaret etmiş kişilerin yorumlarına ve görüşlerine göz atın derim. Zaten her restoranın, barların ve gece kulüplerinin değerlendirme puanları bulunuyor. Bu puanlara bakarak bile ne yapacağınıza karar verebilirsiniz.

Son olarak Oslo gezilecek yerler için acele etmeyin derim. bu 10 yer 2 günde çok rahat biter Fakat zamanınız ve bütçeniz varsa, Oslo’nun ara sokaklarında kaybolun. Balarına gidin. Kayak merkezine gidin. Uzun uzun Oslo’nun keyfini çıkarın. Gezinizi aceleye getirmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here