İzmir’in en turistik ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin en çok turistik ve tarihi yerlerine ev sahipliği yapan bölgesi. Tarihi dokusu, çarşısı, camileri ve antik kenti ile, Konak gezilecek yerler bakımından oldukça zengin. İzmir, denince akla ilk gelen yer Konak olur. Buradan başlar birçok gezgin şehir gezisine, burada bulur aradığı deniz manzarasını ve şehrin o eşsiz güzelliğini.

İzmir’de gezilecek yerlerin büyük bir çoğunluğu Konak ilçesinde bulunur. Çok da zor değildir Konak’ı gezmek. Birçok turistik yer birbirine oldukça yakın ve hiçbir ulaşım aracına ihtiyacınız olmadan birçok yeri rahatlıkla gezebilirsiniz.

Konak Gezilecek Yerler Listesi

Konak’ta gezilecek birçok turistik yer bulunmakta. Bunlar arasında yabancı turistler tarafından popüler olan ve Türk turistler tarafından popüler olan yerler bulunmakta. Eğer yeterli vaktiniz varsa her iki türe de hitap ede turistik yerleri ziyaret etmekte yarar var.

1.İzmir Saat Kulesi

Konak Gezilecek Yerler
İzmir saat kulesi

Konak meydanının bir simgesi olarak bilinen, 1901 yılında II. Abdülhamit döneminde Sadrazam Said Paşa tarafından yapılmış olan İzmir Saat Kulesi, İzmirlilerin en bilindik buluşma noktalarından biri olarak biliniyor.

İzmir’e gelen yerli-yabancı birçok turistin ilk olarak görmek istediği yerlerden biri olan bu kule, Konak gezilecek yerler listesi için iyi bir başlangıç noktası olacaktır.

Konak Gezilecek Yerler
Konak meydanını ve tarihi saat kulesini bir de akşam görün

2.Konak Yalı Camii

Konak Gezilecek Yerler
Konak yalı camii

Saat kulesinin hemen yanında, Hükümet Konağı önünde bulunan bu tarihi camii, Konak’ta görülmeye değer yerlerden olsa da, birçok turistin es geçtiği yerlerden. Çünkü cami biraz küçük olduğundan turist sayısı da fazla olduğundan, camii içerisi oldukça kalabalık olmakta. Firuze çinileriyle süslenmiş, Osmanlı mimari tarzının en iyi örneklerinden olan bu camii, çok kalabalık değilse mutlaka bir göz atılabilecek yerlerden.

3.Kemeraltı Çarşısı

Konak Gezilecek Yerler
Kemeraltı Çarşısı

Dünyanın üstü açık en büyük alışveriş merkezlerinden biri olarak bilinen Kemeraltı Çarşısı, İzmir kültürünü en iyi öğrenebileceğiniz yerlerden. Her ne kadar tarihi bir çarşı olarak bilinse de, modern yapıda mağazaları ve restoranlarıyla, o tarihi dokuyu tam anlamıyla hissedemeyebilirsiniz. Çarşı içerisinde dilediğiniz birçok hediyelik eşyalarını, giyim mağazalarını, restoranları ve kafeleri bulabilirsiniz. Kalabalık sevmeyenler için pek iyi bir deneyim olmasa da, İzmir kültürünü öğrenmek adına bu çarşıyı Konak gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

4.Kızlarağası Hanı

Konak Gezilecek Yerler
Kızlarağası Hanı

Benim, Konak’ta gezilecek yerler arasında favori yerlerimden olan bu han, fincanda pişirilen Türk kahvesi ile meşhur bir handır. Han’da dilediğiniz birçok hediyelik eşya, restoran, küçük kafeler ve birkaç alışveriş mağazası bulabilirsiniz.

Han 1744 yılında Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılmış tarihi bir yapı. Tek katlı bedestenleriyle ile süslenmiş han, Kemeraltı Çarşısı içerisinde bulunduğundan, çarşı içerisinden kısa bir yürüyüşle rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Han’dan içeri girer girmez iliklerinize kadar hissedebileceğiniz tütsü ve kahve kokusu, eşsiz atmosferi ve tarihi dokusu ile, Konak’ta görülecek yerler arasında büyük öneme sahip yerlerden.

5.Hisar Camii

Konak Gezilecek Yerler
Hisar Camii

Kızlarağası Hanı yanında bulunan bu tarihi camii, pek turistik yer olarak görülmese de, İzmir’e gelen turistlerin yüzde 75 gibi büyük bir oranı, burayı ziyaret ediyormuş. Hisar Camii, diğer birçok camimize benziyor diyebilirim. Fakat hem farklı tarihi ile hem de, Kemeraltı Çarşısı içerisinde, Kızlarağası Hanı yanında olmasıyla Konak gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden.

Hisar Camii, 1597 yılında, Aydınoğlu Yakup Bey tarafından yaptırılmış. Camii önünde bulunan restoran ve kafeler, Kemeraltı’nda en çok tercih edilen restoran ve cafelerden olsa da, fiyat bakımından biraz pahalıdır. Bu yüzden, yemek için bu camii önü yerine, çarşı içerisinde bulunan diğer restoranlara göz atmanızda yarar var.

6.Tarihi Asansör

Konak Gezilecek Yerler
Tarihi Asansör

İzmir’de en iyi manzaraya sahip yerlerden biri olan, Konak gezilecek yerler listenizin ilk sıralarında yer alması gereken Tarihi Asansör, Kemeraltı Çarşısı’na 10-15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. İzmir’de sevgiliyle gidilecek yerler arasında diyebilirim. Asansörün yanında bir de İzmir manzarasını seyre dalabileceğiniz restoran-kafe bulunuyor. Hizmet konusunda pek bir şey söyleyemesem de, manzaraya karşı bir şeyler yiyip içebileceğiniz yerlerden.

Asansörün hemen yanında, Asansöre binmeden göreceğiniz sokak, Asansör çıkmaz sokağı olarak biliniyor ve bu sokakta en az asansör kadar dikkat çekici ve güzel. Bu sokağı keşfedebilir, tarihi evler arasında kısa bir yürüyüş yaptıktan sonra, manzarayı seyretmek için Asansör kafesine gidebilirsiniz.

7.St Polycarp Kilisesi

Konak Gezilecek Yerler
St Polycarp Kilisesi

Birçok giriş kapısı bulunan, Konak’ın bu güzide kilisesi, Konak’ta görülmesi gereken yerler arasında. Gerek kilise içerisinde bulunan heykeller, tablolar ve kilise tavanında bulunan fresk, gerekse kilisenin ve St Polycarp’ın hikayesi için Konak gezilecek yerler listesine eklenebilecek özel yerlerden. Kilise, parlak malzemeler kullanılmış iç yapısı ve Freskleri ile popüler.

Kanuni Sultan Süleyman’ın izni ve Fransa Kralı XIII. Luis’in isteği üzerine 1625’de yapılmış olan kilisenin mimarı ise, Raymond Pere olarak bilinmekte. Kilise içerisinde bulunan Hz İsa’nın ölümünde sarıldığı kefenin birebir aynısının kopyası, St Polycarp Kilisesi‘nin değerini arttıran etkenlerden biri.

8.İzmir Kültürpark

Konak Gezilecek Yerler
İzmir Kültürpark içerisinde yer alan Dikilitaş ve hemen karşısında bulunan I love İEF yazısı

Daha çok bir fuar alanı olarak bilinen bu park içerisinde birçok turistik aktiviteyi bulabiliyorsunuz. Konak gezilecek yerler bakımından oldukça çeşitli yerlerden biri olan Kültürpark içerisinde bulunan en önemli yer, şüphesiz İzmir Tarih ve Sanat Müzesi oluyor. Bu müze içerisinde, Klasik, Helenistik, Arkaik ve Roma dönemlerine ait birçok antik eseri görebilirsiniz.

Kültürpark içerisinde Tarih ve Sanat Müzesinin dışında daha görülebilecek birçok turistik yer bulunuyor. Bunlardan bazıları ise ; I love İEF yazısı, hemen karşısında bulunan Dikilitaş, Atatürk Açık Hava Tiyatrosu, lunapark ve hayvanat bahçesi gibi yerlerdir.

9.Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Konak Gezilecek Yerler
Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi

İzmir’in en bilindik ve Konak’ın en kalabalık caddelerinden biri olan Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İzmirlilerin bir yerden bir yere gitmek için en çok kullandığı caddlerden biri olarak biliniyor. Cadde üzerinde bulunan balık restoranları, kafeler ve alışveriş mağazaları, caddeyi ziyaret etmek için birkaç etkenden. Farklı bir atmosfere sahip bu cadde de, Konak gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden.

10.Gazi Kadınlar Sokağı

Konak Gezilecek Yerler
Gazi Kadınlar Sokağı

İzmir gece hayatı için plan yapanların en çok tercih ettiği yerlerden biri olarak bilinir. Gerek alışık olmadığımız mekan isimleri, gerekse farklı ambiansı ile, Konak’ta gezilmesi gereken yerler arasında. Gündüzleri pek açık mekan olmasa da, akşama doğru sokak canlanıyor. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesinin en çok tercih edilen sokaklarından biri. Siz de, İzmir’de gece hayatı için bir plan yapıyorsanız, Tren, Öküz, Trafik gibi mekanlara burada göz atabilirsiniz.

11.Sevgi Yolu

Konak Gezilecek Yerler
Alsancak Sevgi Yolu

Kitapçı çarşısı olarak da bilinen Alsancak Sevgi Yolu, Konak’ın turistik yerleri arasında. St Polycarp Kilisesi’ne yürüme mesafesinde bulunan bu yerde, birçok hediyelik eşya satışı yapan dükkanları ve dövmecileri de bulabilirsiniz. Yolun her iki tarafı dev palmiye ağaçları ile süslenmiş, oldukça renkli bir yer olan Alsancak Sevgi Yolu da İzmir gezinizde göz atabileceğiniz yerlerden.

12.Agora Antik Kenti

Konak Gezilecek Yerler
Smyrna Agora Antik Kenti ve hemen arkasında Kadifekale manzarası

Konak’ta bulunan Agora Antik Kenti, muhteşem Kadifekale manzarasıyla oldukça popüler yerlerden. Antik kent içerisinde bulunan Bazilika, mezar taşları, heykeller, kanallar ve yazıtlar ile Konak gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken yerlerden diyebilirim. İzmir’in tarihi yerleri arasında olan bu antik kent, 3 katlı olarak yapılmış ve Dünyanın en büyük agoralarından biri olarak biliniyor.

Konak’ın Namazgah semti sınırları içerisinde bulunan Smyrna Agora Antik Kenti içerisinde kaçırılmaması gereken yerler ise, Roma Hamamı, Faustina Caddesi ve Kent meclisi olarak bilinen yer diyebilirim. Antik kente müzekart ile ücretsiz olarak girebiliyor olmanız da, bu yerin değerini arttıran etkenlerden.

13.Kordon

Konak Gezilecek Yerler
Kordon Boyu

Deniz kenarında muhteşem manzara seyredebileceğiniz yerlerden olan Kordon Boyu, İzmirlilerin hafta sonu için en çok tercih ettiği yerlerden biri olarak biliniyor. Ayrıca, bir buluşma noktası olarak bilinen Kordon boyunca, birçok kahvaltı mekanları, restoranlar ve kafeler de bulabilirsiniz.

Kordon boyu, akşamları çimlere oturup, günün yorgunluğunu atarak denizi seyredebileceğiniz en güzel yerlerden. Kordon’da yapılacaklar tabi ki deniz manzarasını seyretmekle bitmiyor. Çok uygun fiyatlara kiralayabileceğiniz bisikletler ile, sahil boyunca tura da çıkabilirsiniz. Kordon, deniz kokusu ve manzarası ile, Konak gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en özel yerlerden.

14.Atatürk Müzesi

Konak Gezilecek Yerler
Atatürk Müzesi

Kordon yürüyüş yoluna oldukça yakın bir konumda olan Atatürk Müzesi, M.Kemal’in hayat hikayesini en iyi öğrenebileceğiniz yerlerden. Müze, Atatürk’ün kişisel eşyaları ile süslenmiş. Takfer Efendi tarafından bir ev olarak 1875’de inşa edilen bina, 1926 yılında İzmir Belediyesi tarafından satın alınmış ve Atatürk’e hediye edilmiş. Atatürk’ün İzmir’e geldiği zamanlarda konakladığı bu ev, Atatürk’ün ölümünden sonra, yine İzmir Belediyesi tarafından, 1940’da müze yapılmak amacıyla kamulaştırılmış.

Günümüzde, birçok sinevizyon odasını, Atatürk’ün hayatını anlatan fotoğraf kareleri, Atatürk’ün kişisel eşyaları, yatak odası, toplantı odası, berber ve banyoyu müze içerisinde görebilirsiniz. Hem müzeye girişlerin ücretsiz olması hem de Atatürk hakkında birçok bilgiye sahip olabileceğiniz müze olmasıyla, Konak gezilecek yerler listenizde mutlaka olmasını düşündüğüm yerlerden.

15.Pasaport İskelesi

Konak Gezilecek Yerler
Pasaport iskelesi

Günümüzde körfez içi yolcu taşımacılığı için kullanılan Pasaport İskelesi, en güzel gün batımlarına tanıklık edebileceğiniz yerlerden. İzmir’de güzel bir çay içip denizi seyredebileceğiniz güzel yerlerden olan bu iskelenin hemen yanında da Cumhuriyet Meydanı bulunuyor. Bu iskeleyi gördükten sonra, Atatürk’ün ”Ordular ilk hedefiniz Akdeniz ileri!” komutunun tasvir edildiği heykeline ev sahipliği yapan meydana da bir göz atın derim.

Konak gezilecek yerler listesinde daha birçok yer bulunmakta. Müzeler, tarihi mekanlar, meydanlar gibi birçok yeri de görebilirsiniz. Fakat, Konak’ta en önemli olduğunu düşündüğüm yerler buralar diyebilirim. Yani, sadece bu listeyi gezseniz bile, Konak’ı tam anlamıyla gezmiş sayılabilirsiniz.

Konak’ı gezerken özellikle bir liste yapmamanızı tavsiye ederim. Konak, kaybolarak gezilebilecek yerlerden. Tabi yeterli zamanınız varsa. Konak’ta en çok zaman geçirebileceğiniz yerler ise, Kemeraltı Çarşısı ve Çevresi, Tarihi Asansör ve Kordon olmalı, diyebilirim. Gezinizi aceleye getirmeden sindire sindire Konak’ı keşfedin. Tabi bu yerlere ek olarak birkaç yeri eklemek de pekala mümkün. Zamanınız varsa oralara da mutlaka göz atın derim.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

[huge_it_maps id=”137″]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here