Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

Konak gezilecek yerler listesinde, bölgedeki en popüler ve en güzel 15 yeri bulabilirsiniz. Ayrıca, Konak haritasına göz atarak da, sürenize ve zevkinize göre bir rota oluşturabilirsiniz.

İzmir’in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve antik kenti ile eşsiz bir deneyim sunan Konak’ta gezilecek çok yer var. İzmir denince akla ilk gelen yer Konak oluyor. Buradan başlar birçok gezgin şehir gezisine. Burada bulur aradığı deniz manzarasını ve şehrin o eşsiz güzelliğini.

Şehirdeki önemli turistik noktaların büyük bir çoğunluğu Konak’ta bulunuyor. Çok da zor değildir Konak’ı gezmek. Birçok turistik yer birbirine oldukça yakın ve hiçbir ulaşım aracına ihtiyacınız olmadan hemen hemen her yeri rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Konak Gezilecek Yerler Listesi

Konak Gezilecek Yerler Haritası
8 ile 10’u yer değiştirip sahil üzerinden çok daha güzel bir yürüyüş ile 11’e ulaşabilirsiniz. Haritayı Google Maps‘te görmek için tıklayın.
 1. İzmir Saat Kulesi
 2. Konak Yalı Camii
 3. Kemeraltı Çarşısı
 4. Kızlarağası Hanı
 5. Hisar Camii
 6. Tarihi Asansör
 7. St Polycarp Kilisesi
 8. İzmir Kültürpark
 9. Alsancak Kıbrıs Şehitler Caddesi
 10. Gazi Kadınlar Sokağı
 11. Alsancak Sevgi Yolu
 12. Agora Antik Kenti
 13. Kordon
 14. Atatürk Müzesi
 15. Pasaport İskelesi

Yukarıdaki haritadaki rota ile, Konak’ı dolu dolu 1 günde rahatlıkla keşfedebilirsiniz. Çok fazla zamanınız yoksa, Kemeraltı Çarşısı’nı, Tarihi Asansör’ü, Alsancak Kıbrıs Şehitler Caddesi’ni ve Konak Meydanı’ndaki tarihi ve turistik yerleri görerek gezinize başlayabilirsiniz.

1.İzmir Saat Kulesi

Konak Gezilecek Yerler
İzmir saat kulesi

Konak meydanının, daha doğrusu İzmir’in bir simgesi olan, 1901 yılında II. Abdülhamit döneminde Sadrazam Said Paşa tarafından yaptırılmış olan İzmir Saat Kulesi, İzmirlilerin en bilindik buluşma noktalarından biri. Hem yerli hem de yabancı turistler arasında şehrin en sevilen yapısı. Görkemli ve fotojenik yapısının yanı sıra, bulunduğu meydana farklı bir anlam katan saatin etrafında oturup dinlenebileceğiniz birkaç yer bulabiliyorsunuz. Eğer Konak gezinize haritadaki gibi buradan başlayacak olursanız, saat ve meydan için yeteri kadar zaman ayırdığınızdan da emin olun.

İzmir’e gelen yerli-yabancı birçok turistin ilk olarak görmek istediği yerlerden biri olan Saat Kulesi, Konak gezilecek yerler listesi için iyi bir başlangıç noktası olacaktır.

Konak Gezilecek Yerler
Konak meydanını ve tarihi saat kulesini bir de akşam görün

[adinserter block=”1″]

2.Konak Yalı Camii

Konak Gezilecek Yerler
Konak yalı camii

Saat kulesinin hemen yanında, Hükümet Konağı önünde bulunan bu tarihi camii, Konak’ta görülmeye değer yerlerden olsa da, birçok turistin es geçtiği yapılar arasında yer alıyor. Çünkü camii, biraz küçük olduğundan turist sayısı da fazla olduğundan içerisi oldukça kalabalık oluyor.

Firuze çinileriyle süslenmiş, Osmanlı mimari tarzının en iyi örneklerinden olan bu camii, çok kalabalık değilse mutlaka bir göz atın derim. Namaz saatlerine denk getirmediğiniz sürece içeriyi ziyaret edebiliyorsunuz.

3.Kemeraltı Çarşısı

Konak Gezilecek Yerler
Kemeraltı Çarşısı

Dünyanın üstü açık en büyük alışveriş merkezlerinden biri olarak bilinen Kemeraltı Çarşısı, İzmir kültürünü en iyi öğrenebileceğiniz yerlerden. Her ne kadar tarihi bir çarşı olarak bilinse de, modern yapıda mağazaları ve restoranlarıyla, o tarihi dokuyu tam anlamıyla hissedemeyebilirsiniz.

Çarşı içerisinde dilediğiniz birçok hediyelik eşyalarını, giyim mağazalarını, restoranları ve kafeleri bulabilirsiniz. Kalabalık sevmeyenler için pek iyi bir deneyim olmasa da, İzmir kültürünü öğrenmek adına bu çarşıyı listenize kesinlikle ekleyin derim. Ayrıca Kemeraltı Çarşısı, Konak’ta yeme içme konusunda en fazla seçeneğe sahip.

[adinserter block=”2″]

4.Kızlarağası Hanı

Konak Gezilecek Yerler
Kızlarağası Hanı

Benim Konak’taki favori adreslerimden olan bu han, fincanda pişirilen Türk kahvesi ile meşhur. Han’da dilediğiniz birçok hediyelik eşya, restoran, küçük kafeler ve birkaç alışveriş mağazası da bulabilirsiniz.

Han, 1744 yılında Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılmış tarihi bir yapı. Tek katlı bedestenleriyle ile süslenmiş han, Kemeraltı Çarşısı içerisinde bulunduğundan, çarşı içerisinden kısa bir yürüyüşle rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Han’dan içeri girer girmez iliklerinize kadar hissedebileceğiniz tütsü ve kahve kokusu ise, hana farklı bir hava katıyor.

5.Hisar Camii

Konak Gezilecek Yerler
Hisar Camii

Kızlarağası Hanı yanında bulunan bu tarihi camii, pek turistik yer olarak görülmese de, İzmir’e gelen turistlerin yüzde 75 gibi büyük bir oranı burayı ziyaret ediyormuş. Hisar Camii, diğer birçok camimize benziyor diyebilirim. Fakat hem farklı tarihi ile hem de, Kemeraltı Çarşısı içerisinde Kızlarağası Hanı yanında olmasıyla kolaylıkla ulaşabileceğinizden dolayı 5 dakikalığına da olsa dışarıdan bir göz atın.

Hisar Camii, 1597 yılında Aydınoğlu Yakup Bey tarafından yaptırılmış. Camii önünde bulunan restoran ve kafeler, Kemeraltı’nda en çok tercih edilen mekanlardan olsa da fiyat bakımından biraz abartılıdır. Bu yüzden yemek için bu camii önü yerine, çarşı içerisinde bulunan diğer restoranlara göz atmanızda yarar var.

6.Tarihi Asansör

Konak Gezilecek Yerler
Tarihi Asansör

İzmir’de en iyi manzaraya sahip yerlerden biri olan, Konak gezilecek yerler listenizin ilk sıralarında yer alması gereken Tarihi Asansör, Kemeraltı Çarşısı’na 10-15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Asansörün yanında bir de İzmir manzarasını seyre dalabileceğiniz restoran-kafe bulunuyor. Hizmet konusunda pek bir şey söyleyemesem de, manzaraya karşı bir şeyler yiyip içebileceğiniz hoş bir yer.

Asansörün hemen yanında, Asansöre binmeden göreceğiniz sokak, ”Asansör Çıkmaz Sokağı” olarak biliniyor ve bu sokakta en az asansör kadar dikkat çekici ve güzel. Bu sokağı keşfedebilir, tarihi evler arasında kısa bir yürüyüş yaptıktan sonra manzarayı seyretmek için Asansör’ün kafesine gidebilirsiniz.

[adinserter block=”2″]

7.St Polycarp Kilisesi

Konak Gezilecek Yerler
St Polycarp Kilisesi

Birçok giriş kapısı bulunan Konak’ın bu güzide kilisesi, Konak’ta görülmesi gereken yerler arasında. Gerek kilise içerisinde bulunan heykeller, tablolar ve kilise tavanında bulunan fresk, gerekse kilisenin ve St Polycarp’ın hikayesi için listenize ekleyebileceğiniz bir yer. Kilise, parlak malzemeler kullanılmış iç yapısı ve Freskleri ile dikkat çekiyor.

Kanuni Sultan Süleyman‘ın izni ve Fransa Kralı XIII. Luis‘in isteği üzerine 1625’de yapılmış olan kilisenin mimarı ise, Raymond Pere olarak bilinmekte. Kilise içerisinde bulunan Hz. İsa’nın ölümünde sarıldığı kefenin birebir aynısının kopyası, St Polycarp Kilisesi‘nin değerini arttıran etkenlerden biri.

NOT : Kilisenin kapıları genelde kapalı oluyor. İçeri girmek için zillere basmanız gerekiyor. Bu yüzden kapalı diye geri dönmeyin.

8.İzmir Kültürpark

Konak Gezilecek Yerler
İzmir Kültürpark içerisinde yer alan Dikilitaş ve hemen karşısında bulunan I love İEF yazısı

Daha çok bir fuar alanı olarak bilinen bu park içerisinde birçok turistik aktiviteyi bulabiliyorsunuz. Kültürpark içerisinde bulunan en önemli yer, şüphesiz İzmir Tarih ve Sanat Müzesi oluyor. Bu müze içerisinde Klasik, Helenistik, Arkaik ve Roma dönemlerine ait birçok antik eseri görebilirsiniz.

Kültürpark içerisinde Tarih ve Sanat Müzesi’nin dışında daha görülebilecek birçok turistik yer bulunuyor. Bunlardan bazıları ise ; I love İEF yazısı, hemen karşısında bulunan Dikilitaş, Atatürk Açık Hava Tiyatrosu, lunapark ve hayvanat bahçesi gibi yerlerdir. Eğer yeteri kadar zamanınız varsa, 1-2 saatinizi bu park için ayırın derim.

9.Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Konak Gezilecek Yerler
Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi

İzmir’in en bilindik ve Konak’ın en kalabalık caddelerinden biri olan Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İzmirlilerin en çok kullandığı caddelerden biri olarak biliniyor.

Cadde üzerinde bulunan balık restoranları, kafeler ve alışveriş mağazaları, caddeyi ziyaret etmek için en önemli nedenlerden. Farklı bir atmosfere sahip bu cadde de, Konak gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden.

[adinserter block=”1″]

10.Gazi Kadınlar Sokağı

Konak Gezilecek Yerler
Gazi Kadınlar Sokağı

Gazi Kadınlar Sokağı, İzmir gece hayatı için plan yapanların en çok tercih ettiği yerlerden biri olarak bilinir. Gerek alışık olmadığımız mekan isimleri, gerekse farklı ambiyansı ile konak gezinizde göz atabileceğiniz yerlerden.

Gündüzleri pek açık mekan olmasa da, akşama doğru sokak canlanıyor. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nin en çok tercih edilen sokaklarından biri. Siz de gece hayatı için bir plan yapıyorsanız, Tren, Öküz, Trafik gibi güzel mekanlara göz atabilirsiniz.

11.Alsancak Sevgi Yolu

Konak Gezilecek Yerler
Alsancak Sevgi Yolu

Kitapçı Çarşısı olarak da bilinen Alsancak Sevgi Yolu, Konak’ın turistik yerleri arasında. St Polycarp Kilisesi’ne yürüme mesafesinde bulunan bu yol, birçok hediyelik eşya satışı yapan dükkanları ve dövmecileriyle meşhur. Yolun her iki tarafı dev palmiye ağaçları ile süslenmiş, oldukça renkli bir yer.

12.Agora Antik Kenti

Konak Gezilecek Yerler
Smyrna Agora Antik Kenti ve hemen arkasında Kadifekale manzarası

Konak’ta bulunan Agora Antik Kenti, muhteşem Kadifekale manzarasıyla oldukça güzel yerlerden. Antik kent içerisinde bulunan Bazilika, mezar taşları, heykeller, kanallar ve yazıtlar, Konak ziyaretinizde göz atılmaya değer.

Bu antik kent 3 katlı olarak yapılmış ve Dünyanın en büyük agoralarından biri olarak biliniyor. Konak’ın Namazgah semti sınırları içerisinde bulunan Smyrna Agora Antik Kenti içerisinde kaçırılmaması gereken yerler ise, Roma Hamamı, Faustina Caddesi ve Kent Meclisi olarak bilinen yer. Antik kente müzekart ile ücretsiz olarak girebiliyor olmanız da, bu yerin değerini arttıran etkenlerden.

Antik Kentin tarihi Roma Dönemine kadar gidiyor. Agora’nın anlamı ise, ”Kent Meydanı veya Pazar Yeri” olarak bilinir. Her gün ziyaretçiye açık olan Agora hakkında giriş ücreti ve açılış saatleri için güncel bilgileri bulabileceğiniz https://muze.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.

[adinserter block=”2″]

13.Kordon

Konak Gezilecek Yerler
Kordon Boyu

Deniz kenarında muhteşem manzara seyredebileceğiniz yerlerden olan Kordon Boyu, İzmirlilerin hafta sonu için en çok tercih ettiği yerlerden biri olarak biliniyor. Ayrıca bir buluşma noktası olarak bilinen Kordon boyunca, birçok kahvaltı mekanları, restoranlar ve kafeler de bulabilirsiniz.

Kordon boyu, akşamları çimlere oturup günün yorgunluğunu atarak denizi seyredebileceğiniz en güzel yerlerden. Kordon’da yapılacaklar tabii ki deniz manzarasını seyretmekle bitmiyor. Çok uygun fiyatlara kiralayabileceğiniz bisikletler ile sahil boyunca tura da çıkabilirsiniz. Kordon, deniz kokusu ve manzarası ile Konak’ta en çok seveceğiniz yerlerden olabilir.

Buradaki restoranların bazıları biraz pahalı olsa da, Konak’ın en sevilen ve en çok tercih edilen restoranlarından ve kafelerinden bazılarını burada bulabilirsiniz. Birçok restorana ev sahipliği yapan Kordon’daki mekanlara Tripadvisor üzerinden göz atarak karar verebilirsiniz.

14.Atatürk Müzesi

Konak Gezilecek Yerler
Atatürk Müzesi

Kordon yürüyüş yoluna oldukça yakın bir konumda olan Atatürk Müzesi, M.Kemal’in hayat hikayesini en iyi öğrenebileceğiniz yerlerden. Müze, Atatürk’ün kişisel eşyaları ile süslenmiş. Takfer Efendi tarafından bir ev olarak 1875’de inşa edilen bina, 1926 yılında İzmir Belediyesi tarafından satın alınmış ve Atatürk’e hediye edilmiş. Atatürk’ün İzmir’e geldiği zamanlarda konakladığı bu ev, Atatürk’ün ölümünden sonra, yine İzmir Belediyesi tarafından 1940’da müze yapılmak amacıyla kamulaştırılmış.

Günümüzde, birçok sinevizyon odasını, Atatürk’ün hayatını anlatan fotoğraf karelerini, Atatürk’ün kişisel eşyalarını, yatak odasını, toplantı odasını, berber ve banyoyu müze içerisinde görebilirsiniz. Hem müzeye girişlerin ücretsiz olması hem de Atatürk hakkında birçok bilgiye sahip olabileceğiniz kaynaklar ile listede olması gereken bir yer.

15.Pasaport İskelesi

Konak Gezilecek Yerler
Pasaport iskelesi

Günümüzde körfez içi yolcu taşımacılığı için kullanılan Pasaport İskelesi, en güzel gün batımlarına tanıklık edebileceğiniz yerlerden. İzmir’de güzel bir çay içip denizi seyredebileceğiniz güzel yerlerden olan bu iskelenin hemen yanında da Cumhuriyet Meydanı bulunuyor. Bu iskeleyi gördükten sonra, Atatürk’ün ”Ordular ilk hedefiniz Akdeniz ileri!” komutunun tasvir edildiği heykeline ev sahipliği yapan meydana da bir göz atın derim.

Konak gezilecek yerler listesinde daha birkaç yerden bahsetmek mümkün. Müzeler, tarihi mekanlar, meydanlar gibi birçok yeri bu semt sınırları içerisinde görebilirsiniz. Fakat Konak’ta en önemli olduğunu düşündüğüm yerler buralar diyebilirim. Yani sadece bu listeyi gezseniz bile Konak’ı tam anlamıyla gezmiş sayılabilirsiniz.

Konak’ı gezerken özellikle bir liste yapmamanızı tavsiye ederim. Konak kaybolarak gezilebilecek yerlerden. Tabi yeterli zamanınız varsa. (Liste yapmak isterseniz de, yukarıdaki haritada çizdiğim rotadan, Konak’taki sürenize ve zevkinize göre bir liste çıkarabilirsiniz).

Konak’ta en çok zaman geçirebileceğiniz yerler ise, Kemeraltı Çarşısı ve Çevresi, Tarihi Asansör ve Kordon olmalı.

[adinserter block=”1″]

Daha Başka Konak’ta Nereler Gezilir ?

 • Salepçioğlu Camii ; Çok önemli ve turistik bir yer olmasa da, yeteri kadar zamanınız varsa, tarihi 1906 yılına kadar giden bu camiye de göz attığınızdan emin olun.
 • Alsancak Garı ; 1858 yılında açılmış olan bu gar da, göz atılmaya değer.
 • TCDD Müzesi ; Sanatseverler için güzel bir deneyim sunuyor.
 • Eski Osmanlı Bankası Binası ; 1856 yılında kurulmuş olan bu tarihi bina da, dışarından 1-2 dakikalığına göz atabileceğiniz yapılar arasında.
 • Konak Pier ; İster istemez Konak’ta görebileceğiniz bu yapı, bir alışveriş merkezi olarak hizmet veriyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Lübeck Gezilecek Yerler Listesi

Lübeck Gezilecek Yerler | En Turistik Yerler Listesi

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Lübeck, Schleswig-Holstein eyaletinde bulunan Almanya'nın en güzel ve n özel şehirlerinden biri.Ülkenin kuzey kesiminde bulunan bu güzel şehir,...