İzmir Gezilecek Yerler | İzmir’de Görülecek 20 Yer

İzmir, birbirinden renkli ve canlı plajlarıyla, tarihi dokusuyla, havasıyla ve muhteşem deniz manzarası ile, yaşanabilecek ve gezilebilecek metropol şehirlerimizden. Türkiye’nin en Avrupai şehirleri arasında olan İzmir, gerek coğrafi konumu ile, gerekse kültürel ve tarihi zenginliği ile, ülkemizde turizmin en canlı olduğu şehirlerimizden biri. İzmir gezilecek yerler ise, daha çok tarihi yapılar ile ön plana çıkıyor olsa da, bu şehirde turist olarak yapılabilecek yüzlerce turistik aktiviteyi bulabilirsiniz.

İzmir, genel olarak gezilmesi kolay diyebileceğim bir şehir. Yerel halk gayet medeni, kibar ve yardımsever. Bu şehirde birçok yere ulaşım, deniz yolu ile sağlanabilmekte. Bu da, gezinize renk katan etkenlerden. Şehirde bulunan turistik yapıların büyük bölümü Konak’ta yer alıyor. Bu yüzden, İzmir gezinize Konak’tan başlamakta fayda var.

Agoda.com ile İzmir’deki tüm otelleri ve otel fırsatlarını incelemek için tıklayın.

İzmir Gezilecek Yerler Listesi

İzmir’de gezilecek süper yerler bulunuyor. Özellikle İzmir için yeterli zamanınız varsa en güzel yerleri 3-4 gün içerisinde bitirebilirsiniz. Aslında İzmir çevresi de oldukça ideal fakat çok fazla zamanınız yoksa İzmir’in dışına çıkmanızı pek tavsiye etmem. Zaten en azından 1 haftalık bir zamana ihtiyacınız olabilir.

1.İzmir Saat Kulesi

İzmir Gezilecek Yerler
İzmir’in İkonu ; Saat Kulesi

İzmir’in kalbinin attığı konak meydanında bulunan bu tarihi saat kulesi, şehrin sembolü olarak biliniyor. Şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğradığı bu saat kulesi, İzmir’in olmazsa olmazlarından. 1901 yılında inşa edilmiş olan bu saatin günümüze kadar sadece bir kere durmuş olması da oldukça etkileyici. Gerek farklı atmosferi, gerekse iyi bir fotoğraf malzemesi olması, İzmir saat kulesi‘ni ziyaret etmek için yeterli nedenlerden.

Not : Güvercinlerin oldukça fazla olduğu bu yerde, banklara oturup insanların telaş içindeki koşuşturmacasını izleyin. Kulenin hemen yanında bulunan camiye de göz atmayı unutmayın.

2.Kemeraltı Çarşısı

İzmir Gezilecek Yerler
Kemeraltı Çarşısı

İzmir’in en gözde ve en büyük çarşısı olarak bilinen Kemeraltı Çarşısı, saat kulesine oldukça yakın. Tarihi bir çarşı olarak bilinmesine rağmen, modern iş merkezleri, mağazalar ve restoranlar ile, bütün canlılığını ve modernliğini koruyor. Dilediğiniz birçok ürünü uygun fiyata bulabiliyor olmanız güzel olsa da, kalabalığa tahammül edemeyen biriyseniz çok çabuk sıkılabilirsiniz.

Not : Ürün satın alırken mutlaka pazarlık yapın. Fiyatlar hiçbir zaman ilk söylendiği gibi olmuyor. Araçlarınız ile çarşıya gelmeye çalışmayın, aracınızı Tarihi Asansör’ün orada bulunan otoparklara park edebilirsiniz.

3.Kızlarağası Hanı

İzmir Gezilecek Yerler
Kızlarağası Hanı

Kemeraltı çarşısı içerisinde tüm ihtişamıyla yerini almış bu tarihi han, birçok hediyelik eşyaları, antikaları, takıları ve daha birçok ürünü bulabileceğiniz yerlerden. 1744’de Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılmış bu han, tek katlı bedestenleri ile dikkat çekiyor. İzmir’de gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gerektiğini düşündüğüm, sevebileceğiniz yerlerden.

Not : Ömer Usta Kahveci adlı mekana girip, fincanda pişirilen bir acı kahve için. Han’a sinmiş kahve ve tütsü kokusuna bayılacaksınız.

4.Hisar Camii

İzmir Gezilecek Yerler
Hisar Camii içi

Kızlarağası hanının hemen yan tarafında bulunan bu tarihi camii, çok etkileneceğinizi düşündüğüm yerlerden olmasa da, tarihe merakı olanların, İzmir gezilecek yerler listesine ekleyebileceği yerlerden. Hisar camii, Aydınoğlu Yakup Bey tarafından 1597’de yaptırılmış. Caminin en iyi manzarasını görebileceğiniz yer ise, hanın üst katıdır.

Not : Cami önünde bulunan restoran ve cafelerde oturup dinlenin. Çayınızı, kahvenizi veya nargilenizi burada için. Burası, İzmir gezinize mola verebileceğiniz güzel yerlerden.

5.Tarihi Asansör

İzmir Gezilecek Yerler
Tarihi Asansör

İzmir’de en iyi deniz ve şehir manzarasına sahip yerlerden biri olan bu Tarihi Asansör, Kemeraltı Çarşısı’na yürüme mesafesinde bulunuyor. Asansör, ahşap balkonu ile daha çekici hale getirilmiş. Farklı ambiansı ve manzarası ile, İzmir’de gezilmesi gereken yerler arasında büyük öneme sahip diyebilirim. Her ne kadar Tarihi Asansör olarak bilinse de, gayet modern ve hızlı olduğunu da söyleyebilirim 🙂

Asansörden iner inmez sol tarafınızda cafe-bar bulunuyor. Buralarda manzaraya karşı bir şeyler yiyebilir veya içebilirsiniz. Tabi muhteşem manzaraya karşı yaptığınız bu eylem size oldukça pahalıya mal olabileceğini de unutmayın.

Not : Asansör çıkmaz sokağını keşfedin. Asansörün balkonunda takılı kalmayın. Asansörden çıkar çıkmaz sağ tarafta bulunan kamelyalardan en iyi asansör manzarasını görebilirsiniz.

6.Smyrna Agora Antik Kenti

İzmir Gezilecek Yerler
Smyrna Agora Antik Kent

Arkasında muhteşem Kadifekale manzarası ile, Namazgah semtinde yer alan bu tarihi yapı, Agora Açık Hava Müzesi olarak da biliniyor. Üç katlı olarak yapılmış, dünyanın en büyük Agoraları arasında. Daha çok, heykellerin, anıtların ve kalıntıların bulunduğu Smyrna Agora Antik Kenti, İzmir’in tarihi yerleri arasında oldukça popüler.

Not : Agora’dan Kadifekale’nin eşsiz manzarasının fotoğrafını çekin. Agorayı tam anlamıyla gezin. Aşağı kata inin, Bazilika’nın kalıntılarını görün.

7.İzmir Konak Kordon

İzmir Gezilecek Yerler
Konak Kordonu

Deniz kenarında dinlenebileceğiniz yerleri ve eşsiz manzarası ile büyüleyici bir yer olan Konak Kordon, İzmir’in popüler yerleri arasında. İzmirlilerin buluşma noktası olarak da bilinen Kordon, hem manzarası ve temiz oksijeniyle, hem de çimlerde oluşan grupların atmosferi ile, İzmir gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel yerlerden.

Not : Akşamları buraya gelin, gün batımını seyredin ve denizin o enfes kokusunu hissedin. Olmadı, bisiklet kiralayıp Kordonu boydan boya dolaşın.

8.Cumhuriyet Meydanı

İzmir Gezilecek Yerler
Cumhuriyet meydanı

Alsancak ile Çankaya arasında bulunan bu meydan, İzmir’in önemli gezi noktaları arasında olmasa da, meydanda bulunan Atatürk’ün ”Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz. İleri” komutunu simgeleyen Anıt, görülmeye değer. Bu Anıt, İtalyan bir heykeltraş olan Pietro Canonica imzalıdır. Yapılış tarihi ise 1932 olarak bilinmekte.

9.Pasaport İskelesi

İzmir Gezilecek Yerler
Pasaport İskelesi

Uzaktan, sarıya boyanmış bir ev gibi duran Pasaport İskelesi, Cumhuriyet meydanının yakınında bulunuyor. İzmir’de denizi seyredebileceğiniz en güzel yerlerden olan bu iskelenin önünde bulunan mekanlarda, kahve keyfi yapabilir, martıların sesini dinleyebilir, amatör balıkçıları seyredebilirsiniz. Özellikle görülecek bir yer olmasa da, biraz nostalji, biraz huzur kokan bu yer, İzmir’de görülmeye değer yerler arasında.

10.Atatürk Müzesi

İzmir Gezilecek Yerler
Atatürk Müzesi Toplantı Salonu

İzmir müzeleri arasında oldukça önemli bir yere sahip İzmir Atatürk Müzesi‘nin en güzel yanı, girişlerin ücretsiz oluşu. 1978 yılında ziyarete açılmış olan bu müze, İzmir’de görülecek yerler arasında. Atatürk’ün kişisel eşyaları, oturma ve çalışma odası ve Atatürk’ün hayatını detaylı ve fotoğraflı olarak öğrenebileceğiniz bilgilendirme panoları ile, kaçırılmaması gereken yerlerden.

11.Gündoğdu Meydanı

İzmir Gezilecek Yerler
Gündoğdu Meydanı

İzmir’in en iyi miting alanlarından biri olarak bilinen Gündoğdu Meydanı, kalabalık grupların buluşması noktası olarak biliniyor. Ayrıca İzmir’de gün batımını seyredebileceğiniz en ideal yerlerden. Deniz manzarası ve farklı atmosferi ile, görülmeye değer İzmir meydanları arasında.

Not : Meydanın hemen yanında bulunan caddede park etmiş faytonlara binin. İzmir’i bir de faytondan görün.

12.Kültürpark

İzmir Gezilecek Yerler
Kültürpark’ın yemyeşil yerleri

Daha çok fuar alanı olarak bilinen bu park, yemyeşil alanı, tertemiz yolları ve müzeleri ile oldukça güzel bir yer. Tarih ve Sanat Müzesi ve Resim-Heykel müzesi ile sanatseverler için ideal yerlerden. Parkta yapılabilecek birçok turistik aktivite bulunuyor. Daha çok çocuklu aileler için tercih edilebilecek yerlerden olan bu park, sanatseverlerin, İzmir gezilecek yerler listesinde olması gereken yerlerden.

13.Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi

İzmir Gezilecek Yerler
Kıbrıs Şehitleri Caddesi

İzmir’in en güzel semtlerinden olan Alsancak’ta yer alan bu cadde, şehrin en hareketli ve en kalabalık caddelerinden. Cadde, bir yerden bir yere telaş içerisinde yetişmeye çalışan İzmir halkının en çok kullandığı yer olarak bilinse de, burada yerli ve yabancı turist görmek de mümkün. İzmir’in en bilinen yerleri arasında olan Kıbrıs şehitleri caddesi üzerinde, birçok mağaza, restoran ve cafe bulmak da mümkün.

Not : Dönerevi adlı mekan yemek için ideal. Has Kahve adlı mekanda da bir Türk kahvesiyle günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

14.Gazi Kadınlar Sokağı

İzmir Gezilecek Yerler
Gazi Kadınlar Sokağı

İzmir gece hayatı için, şehrin en iyi yerlerinden biri olarak bilinen bu sokağın ismini ilk duyduğunuzda, tarih veya anıt dolu bir sokakmış gibi algılansa da, tarihi evler içerisine yapılmış şık, modern barlar ve eğlence mekanları ile pek de tarihi bir doku görmek mümkün değil. Sokak, İzmirlilerin gece hayatı için vazgeçilmez adreslerinden. Burada bulunan mekanların isimleri de oldukça dikkat çekiyor. ”Tren, Öküz” gibi farklı isimde mekanları burada bulabilirsiniz.

Not : Sokak, gece hayatı ile ön plana çıksa da, gündüzleri cafelerinde bir şeyler içmek ve farklı yapıda bir yer görebilmek adına, İzmir gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederim.

15.St. Polycarp Kilisesi

İzmir Gezilecek Yerler
St Polycarp

Konak’ın en renkli kilisesi olan, St. Polycarp kilisesi, diğer kiliselere nazaran biraz daha farklı diyebilirim. Öncelikle, kilisenin dış kapıları kapalı. Yani elini kolunu sallayan kiliseye giremiyor. Önce zile basıyor, sonra onay alırsanız içeri girebiliyorsunuz. Kapıda bir bayan bir erkek iki görevli sizi karşılıyor. Gerekli üst araması yapıldıktan sonra, merdivenlerden inip kilisenin ana bölümüne giriyorsunuz. Bu kadar teferruat, gördüğünüz yapıya değiyor. Oldukça parlak malzemeler kullanılarak yapılmış kilisenin hemen hemen her köşesinde bulunan heykeller, tablolar, resimler ve tavanda bulunan freskler harika.

16.Bostanlı Sahili

İzmir Gezilecek Yerler
Bostanlı Sahili

Onca sahil ve kordon varken neden Bostanlı ? diyecek olursanız, Gün batımı burada tam anlamıyla harika. Ziyaretçi kalitesi oldukça yüksek. İnsanları gayet kibar ve sahil oldukça güvenli bir yer. Bankların etrafında bulunan çekirdek kabukları dışında, sahil genel olarak temiz diyebilirim. Alışılmışın dışında bankları, temiz havası ve gün batımı için İzmir gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken yerlerden.

Not : Sahilin başlangıç noktasında bulunan, sırtınızı dayayıp ayaklarınızı uzatabileceğiniz oturma yerlerinde, gün batımını seyretmeyi unutmayın.

17.Alsancak Sevgi Yolu

İzmir Gezilecek Yerler
Alsancak Sevgi Yolu

Daha çok kitapçıları ile ön plana çıkmış olan Alsancak Sevgi Yolu, hediyelik eşya, piercing ve dövmecileri de bulabileceğiniz oldukça kalabalık bir yer. İzmir’in cıvıl cıvıl olan bu yeri, her iki tarafı uzunca ağaçlar ile kaplı. Yola farklı hava katan bu ağaçlar, insanların kitaplar için kıyasıya pazarlığı ve farklı atmosferi ile, İzmir’de gezilecek ve görülecek yerler arasında büyük öneme sahip diyebilirim.

Not : İzmir merkezinde gezebileceğiniz yerler buraya kadar olsa da, İzmir çevresinde gezilecek yerlere de göz atmak da yarar var.

18.St Jean Kilisesi

İzmir Gezilecek Yerler
St Jean Kilisesi

M.S 2. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen kilise, Ayasuluk Tepesi’nde, Selçuk Kalesi’nin eşsiz manzarası ile turistlerin uğrak yerlerinden. St. John Bazilikası olarak da bilinen bu yer, kalıntılardan ibaret. Yani, etrafı çevrili veya kapalı bir alan bulunmuyor. Selçuk’ta yer alan bu kiliseye, Selçuk otogarından yürüyerek 15-20 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Kilisenin yanında bulunan Selçuk Kalesi ve Ayasuluk Tepesi de İzmir gezilecek yerler listenizde olması gereken yerlerden.

19.Artemis Tapınağı

İzmir Gezilecek Yerler
Artemis Tapınağı olarak boş arazi ve bir de sütun

Dünyanın 7 harikası arasında olan Artemis Tapınağı‘ndan günümüze pek bir şey kalmamış. Görebileceğiniz, sadece 1-2 sütundan ibaret. Burayı ballandıra ballandıra anlatan siteleri görmezden gelin. Tapınak görmeye değil, birkaç taş ve boş arazi görmeye geldiğinizi unutmayın. M.Ö 7. yüzyıla uzanan tarihi ile, tarihe meraklı olanların beğenebileceği yerlerden. Fakat beklentinizi düşük tutmanızda yarar var.

20.Efes Antik Kenti

İzmir Gezilecek Yerler
Büyük Antik Tiyatro

İzmir çevresinde gezilebilecek en önemli yer, diyebileceğim bu tarihi antik kente, Selçuk otogarından kısa bir minibüs yolculuğu ile ulaşmak mümkün. Fakat Artemis Tapınağından bu antik kente yürüyerek 20-25 dakika da gidebileceğinizi de unutmayın. Efes Antik Kent‘te müze kartın geçerli olması, burayı daha da çekici yapmakta. Celsus Kütüphanesi, Yamaçevler, Büyük Antik Tiyatro ve daha birçok tarihi yapısı ile, Roma tarihini en iyi anlayabileceğiniz yerlerden.

Not : Yanınızda bol bol su götürün. Rahat ayakkabı giyip, şapka takın. Antik Kent içerisinde veya girişin hemen önünde bulunan restoranlardan ve cafelerden uzak durun.

[fusion_youtube id=”https://www.youtube.com/watch?v=alL0NguwrZ4″ alignment=”center” width=”” height=”” autoplay=”false” api_params=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=””][/fusion_youtube]

İzmir’de Nerede Kalınır ? 

İzmir’e kültür gezisi için gidiyorsanız, konaklamanızı tavsiye edebileceğim bölgeler, Alsancak ve Konak olacaktır. Konak’taki otellerin hemen hemen hepsi şehirdeki birçok turistik yere yürüme mesafesinde bulunduğundan, ilk olarak tercihinizi Konakl Otellerinden yana kullanın derim. 4 yıldızlı bir otel olan İzmir Palas Hotel ve 3 yıldızlı bir otel olan Kilim Hotel, Konak’ta gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz otellerden.

İzmir gezilecek yerler bunlarla sınırlı olmayıp, İzmir çevresinde daha birçok turistik ve tarihi yerleri görebilirsiniz. Fakat, 2-3 günlük bir İzmir gezisi için bu liste sanırım yeterli olacaktır. Bunun yanında İzmir’i gezerken gezilecek yerler listenize nereden başlayanınız oldukça önemli. Bu yüzden konaklama için de Konak yakınlarını tercih etmenizde yarar var. Bu şekilde gezilecek yerler listenizi güzel bir sıralama şeklinde yapabilirsiniz.

İzmir Nasıl Gezilir ?

İzmir’e 2-3 günlüğüne gidiyorsanız araç kiralamadan çok rahat bir şekilde İzmir gezilecek yerler listesini halledebilirsiniz. Fakat İzmir’e 5 veya daha fazla gün için gidiyorsanız, kesinlikle araç kiralayın derim. Özellikle İzmir çevresini gezmeyi planlıyorsanız. İzmir’deki yerler toplu taşıma araçları ile rahatlıkla halledilebilir fakat İzmir’e biraz uzak olan yerler için mutlaka araca ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden İzmir için araç kiralamayı da mutlaka düşünün derim.

[huge_it_maps id=”135″]

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...