İzmir Müzeleri | İzmir’deki En Güzel Müzeler

İzmir, plajları, tarihi yapıları ve sahilleri ile olduğu kadar, müzeleri ile de oldukça popüler. Sanatseverler için oldukça farklı bir deneyim sunan İzmir Müzeleri, daha çok şehir merkezinde toplanıyor olsa da, İzmir-Selçuk’ta bulunan Efes Müzesi de, görülmeye değer müzeler arasında diyebilirim.

İzmir Müzeleri Arasında Görülmeye Değer En Önemli 3 Müze

1.İzmir Tarih ve Sanat Müzesi

İzmir’deki en güzel müzeler arasında bana göre en iyi müze olan Tarih ve Sanat Müzesi, İzmir’in en büyük parklarından biri olan Kültürpark’ta bulunuyor. Bu müze, 3 bölümden oluşmakta. Müzeden içeri girdiğinizde sağ tarafınızda bulunan bina, Taş Eserlere, ortada kalan bina Seramik Eserlere ve soldaki bina da Değerli Eşyalara ev sahipliği yapmakta.

-TAŞ ESERLER SALONU

İki katlı bir yapı olan taş eserler bölümünde, Klasik, Helenistik, Arkaik ve Roma dönemlerine ait birçok heykeltraşlık eserlerini ve mimari yapılara bağlı plastik eserleri görebilirsiniz.

İzmir Müzeleri
Taş Eserler Salonu

Arkaik Dönem 

Taş eserler bölümünün sağ tarafındaki teşhirde, ilk olarak Arkaik döneme ait taş eserlerini göreceksiniz. Bu dönemin heykel örnekleri genellikle kutsal alanlara sunu olarak veya mezar taşı olarak dikilen büyük boyutlu mermer heykeller şeklinde, ayakta, elleri bedene yapışık iki yanda ve sol ayak öne atılmış şekilde tasvir edilmiş.

Taş eserler bölümünde en çok dikkatimi çeken eserlerin bu dönem heykelleri olduğunu söyleyebilirim. Heykellerin esin kaynağı Mısır heykelleri olduğu söyleniyor. Fakat Mısır heykellerinde benim bildiğim, heykellerin dayanak parçası olur ve bu dayanak parçalarını bu dönem heykellerinde göremiyorsunuz.

İzmir Müzeleri
Taş Eserler Salonu

Klasik Dönem 

Daha çok üç boyutlu heykellerin bulunduğu bu bölümde, Arkaik döneme nazaran çok daha az eser bulunuyor. Bunun nedeni de, sanırım Klasik dönemde bronz heykele geçilmiş olması olabilir. Sonuçta, bronz heykelleri arasında günümüze kadar ulaşan eserler oldukça az ve bu eserlerin saklanması da oldukça güç. Bu bölümde bulunan Homeros-Klaros adı verilen heykel, Klasik döneme tarihlenen tek heykel olarak biliniyor.

Helenistik Dönem

Arkaik heykeller bölümünü geçtikten sonra göreceğiniz eserler, Helenistik dönem eserleri oluyor. Dönemin en önemli sanatçılarından olan Lysippos’un birçok eserini burada görebilirsiniz. Bu dönem heykellerini dikkatlice incelediğinizde, acı ve üzüntü yüz ifadelerinin daha ön planda olduğunu göreceksiniz.

Burada bulunan Pergamon (Bergama) en çok dikkat çeken bölüm oluyor. Bergamadaki Zeus Sunağı’nın frizinde ise, tanrılar ile devlerin savaşı tasvir edilmiş. Benim gittiğimde birçok, Üniversite öğrencisi (Güzel Sanatlar Bölümünden) müzede, bu dönem eserlerini resmediyordu. Diğer bölümlerde de birçok öğrenci bulunuyordu. Fakat, en çok rağbet gören dönem, onlar için bile Helenistik dönemdi.

Roma Dönemi

Romalıların kendilerine has bir heykel sanatı olmadığını varsayarsak, Yunan yapıtlarını toplayarak kopyalarını yapıp çoğaltmaları da bir sanat olsa gerek. Maalesef, bu dönemde bulunan eserlerin neredeyse tamamı kopya eserlermiş. Orjinalleri hakkında bilgiler veren bu bölümü es geçseniz de olur.

Gömü Anıtlar Salonu : Koridorun sol tarafında, ”U” şeklinde bir salon. Bu salonda, Helenistik ve Roma dönemlerine ait çeşitli mezar taşlarını ve iki adet mezarı görebilirsiniz.

-SERAMİK ESERLER BÖLÜMÜ

İzmir Müzeleri
Seramik Eserler Bölümü

Yine iki katlı bir yapıdan oluşan seramik eserler bölümünün girişinde, ilk olarak Prehistorik ve Klasik dönemler hakkında bilgiler içeren panoları görebilirsiniz. Bu bölümde sergilenen eserlerde kronolojik sıranın takip edilmemiş olması da gözlerden kaçmıyor.

Seramikler, vitrinlere buluntu yerlerine göre yerleştirilmiş. Sol bölümden gezinize başlayacak olursanız, Prehistorik yerleşimler olan, Kocabaştepe, Baklatepe, Limantepe ve Panaztepe’den getirilmiş eserleri görebilirsiniz. Bölümün en önemli eseri ise bana göre, Ege denizinde sıklıkla kullanılmış olan, Grek modeli bir geminin dörtte bir küçüğünde yapılmış maketi. Gemi, taşımakta olduğu Amphoralarla birlikte görülebiliyor.

İzmir Müzeleri
İzmir Sanat ve Tarih Müzesi’nde yer alan Grek Modeli gemi maketi

Seramik eserler bölümünün ikinci katında ise, Smyrna‘dan gelen eserleri görebilirsiniz.

Not : İzmir Tarih ve Sanat Müzesi içerisinde bulunan, Taş Eserler Salonu ve Seramik Eserler Bölümünde dilediğiniz gibi fotoğraf çekebilirsiniz. Fakat, müzenin Kıymetli Eserler Salonunda fotoğraf çekmek yasak.

-KIYMETLİ ESERLER SALONU

Bu bölümde yer alan sikkeler, Kronolojik sıraya göre dizilmiş. Sikke vitrinlerinde, Arkaik dönemden Helenistik döneme, Batı Anadolu Şehir sikkelerinden, İslami dönem sikkelerine, birçok çeşitli yerlerden toplanmış sikkeleri görebilirsiniz.

Bu bölümde sergilenen sikkelerin yanında, Antik çağdan kalma takılar, bronz eserler, cam eserler, kandiller ve figürinler de bulunmakta.

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi giriş ücreti : 5 TL ve müzede, müzekart geçerli. Müzenin ziyaret saatleri ise, 08:00-18:30 arasıdır.

Tarih ve Sanat Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

İzmir Kültürpark’ta bulunan müzeye ulaşım için Basmane metro istasyonunu kullanabilirsiniz. Bu istasyondan müzeye en fazla 10 dakika içerisinde yürüyerek ulaşabilirsiniz. Konum için tıklayın.

St Polycarp Kilisesi ziyaretiniz sonrasında da müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Kiliseden müzeye yürüyerek 10 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

2.İzmir Atatürk Müzesi

İzmir Müzeleri
İzmir Atatürk Müzesi girişi

Birinci Kordon üzerinde bulunan, İzmir’in en iyi müzeleri arasında oldukça rağbet gören Atatürk Müzesi, M.Kemal Atatürk ile aklınıza gelebilecek tüm bilgiyi bulabileceğiniz bir müze diyebilirim. Atatürk’ün kişisel eşyalarından çalıştığı ve toplantı yaptığı odalara, sinevizyon odasından berber odasına birçok eseri ve yeri, müze içerisinde görebilirsiniz.

İzmir Müzeleri
Atatürk Müzesinde yer alan Atatürk’ün kişisel eşyaları, misafir yatak odası ve berber odası

İzmir Atatürk Müzesi tarihi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse ; bu müze, 1875 yılında, bir halı tüccarı olarak bilinen, Takfer Efendi tarafından bir ev olarak yaptırılmış. İzmir’e giren Türk ordularının da karargah olarak kullandığı bu bina, ilk kez 1923 yılında (İzmir İktisat Kongresinde) Atatürk’ün konakladığı yer olmuş.

Daha sonra Naim Palas oteli olarak kullanılmış ve 1926 yılında bina, İzmir Belediyesi tarafından satın alınmış. Bazı yeni eşyalar ve mobilyalar konularak Atatürk’e hediye edilmiş.

1940 yılında ise, İzmir Belediyesince müze yapılmak üzere kamulaştırılmış. Birçok restorasyon gören bu müze, en son restorasyon için 2011 yılında kapatılarak, 2015 yılında yepyeni bir şekilde ziyaretçileri ile yeniden buluşturulmuş.

İzmir Müzeleri
Birinci katta bulunan Atatürk’ün kişisel Eşyaları

Atatürk Müzesi ; bodrum, zemin, birinci kat ve çatı katından oluşuyor. Revaklı bir bina olan, avlusu bulunan gayet modern bir müze olarak yapıldığını söyleyebilirim.

Müzeden içeri girdiğinizde, zemin katta hemen sağ tarafta bulunan sinevizyon odasında, İzmir işgalinden kurtuluşuna kadar geçen süre belgesel bir filmle anlatılıyor. Hemen sol taraftaki odada ise, Atatürk’ün doğumundan ölümüne, hayatını anlatan bilgi panolarını ve belgesel filmleri görebilirsiniz.

İzmir Müzeleri
İzmir’deki görülmeye değer müzeler – Atatürk Müzesi

Gerçeğe yakın silikon heykellerin bulunduğu Toplantı Odasında ise, Atatürk ve silah arkadaşlarının 1924’de, Orduevi’nde gerçekleştirilen ”Harp Oyunları” toplantısı canlandırılmış. Hemen bu odanın sol tarafında ise, kütüphane bulunuyor.

İzmir Müzeleri
Atatürk Müzesi-Toplantı Odası

Birinci kata çıkan çift taraflı merdivenlerin arasında, Atatürk’ün İzmir’e geldiğinde bindiği kayık bulunuyor. Merdiven sahanlığında da, büyük ayna, iki büyük seramik vazo ve bir de dökme heykel bulunmakta.

Birinci katta bulunan, İzmir salonu, banyo, yatak odası, berber odası, çalışma odası, misafir yatak odası, yaver odası, yemek odası ve İzmir İktisat Kongre Odası, bilgi panoları ve Atatürk’ün giysilerinin ve özel eşyalarının sergilendiği yerlerden.

İzmir Müzeleri
Atatürk’ün kişisel eşyaları,salon ve Banyo

O zamanın modasına uygun döşenmiş olan salona ve odalara, bronz dökme heykeller, vazolar ve yağlı boya tablolarla, farklı bir hava katılmış. Yerde bulunan halılar ise, Isparta ve Uşak halıları olarak biliniyor.

İzmir gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gerektiğini düşündüğüm yerlerden olan Atatürk Müzesi’ne girişler ücretsizdir.

İzmir Müzeleri
Atatürk Müzesinde birinci katın merdivenleri

İzmir Atatürk Müzesi’ne Nasıl Gidilir ? 

İzmir Konak’ta bulunan Atatürk Müzesi’ne 1. Kordon boyunu takip ederek ulaşabilirsiniz. Alsancak’a geldikten sonra Atatürk caddesini veya 1.kordonu herhangi birine sorarak müzeye ulaşabilirsiniz. Ayrıca, müze Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi ve Gazi Kadınlar Sokağı‘na ve Gündoğdu Meydanı’na oldukça yakın bir konumda bulunmakta. Konum için tıklayın

Not : İzmir’de bulunan Etnografya Müzesi ve Arkeoloji Müzesi’de görülmeye değer İzmir’in en güzel müzeleri arasında olduğu söylenmekte. Fakat bu iki müzeyi görmediğim için tavsiye edebileceğim yerlerden değil.

3.İzmir Efes Müzesi-Selçuk

İzmir Müzeleri
Efes Müzesi

İzmir-Selçuk’ta bulunan, İzmir’deki En Güzel Müzeler arasında diyebileceğim Efes Müzesi, Efes çevresinde bulunmuş, Arkaik dönemden Osmanlı dönemine kadar olan eserlerin sergilendiği, oldukça turistik bir müze diyebilirim. Müzede ağırlıklı olarak antik kentin eserleri sergilenmekte. Eserler kronolojik bir sıra içerisinde sergileniyor. Müzede bulunan bölümler ise ; Sikke ve hazine salonu, mezar buluntuları salonu, Efes artemisi salonu, ev buluntuları salonu ve İmparator kültleri salonudur.

İzmir Müzeleri
Efes Müzesinin bahçesi

Bu salonlardan başka, müze içerisinde bulunan bahçelerde, mimari ve heykeltraşlık eserlerini de görebilirsiniz. 50 bine yakın eserin bulunduğu söylenen müze, Tarih ve Sanat Müzesi‘ne bir bakıma benziyor diyebilirim. Sergilenen eserler ve dönemlerin az da olsa benziyor olması gözden kaçmıyor.

İzmir Müzeleri
Efes Müzesi

Selçuk’ta bulunan bu müze, Efes Antik Kenti ziyaretinizden önce mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye edebileceğim yerlerden.

İzmir Müzeleri
Efes Müzesi

Efes Müzesi giriş ücreti : 15 tl ve müzekart bu müzede geçiyor. Müzenin ziyaret saatleri ise; 08:00-19:00 saatleri arası.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR 

İzmir Müzeleri
Efes Müzesinde yer alan eserler

Efes Müzesi’ne nasıl gidilir ?

İzmir-Selçuk’ta bulunan müzeye, Selçuk terminalinden yürüyerek 5 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Konum için tıklayın.

İzmir Müzeleri
Efes Müzesi

İzmir’in en güzel müzeleri arasında ziyaret ettiğim ve sizlere de önerebileceğim müzeler bunlardır. Fakat, İzmir’de bulunan Etnografya Müzesi ve Arkeoloji Müzesi’ne de zamanınız varsa göz atabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...