İzmir Tarihi Asansör Nerede – Nasıl Gidilir ? – Hakkında Bilgiler

İzmir‘de en iyi şehir ve deniz manzarasına sahip yerlerden biri olan Tarihi Asansör, sıradan bir asansör gibi görünse de, milyonlarca insanın sırrına sahip, birçok hikayelere tanık olmuş bir asansör. Muhteşem deniz manzarasına sahip restoran ve cafesi ile, İzmir’de en çok ziyaret edilen turistik yapılar arasında geliyor.

Halk arasında, ”Asansör Çıkmaz Sokağı” olarak adlandırılmış bir sokaktan geçip ulaşacağınız bu asansör, ahşap balkonu ile daha da cezbedici hale getirilmiş ve İzmir’in eşsiz manzarasını da buradan seyredebiliyorsunuz. Gerek bulunduğu farklı konum, gerekse ambiansı ile hemen hemen tüm İzmirlilerin uğrak yerlerinden biri.

İzmir gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından olan bu asansörü, konakta bulunan Kemeraltı Çarşısı gezinizden sonra ziyaret edebilirsiniz. Araçlarınız ile bu asansörün olduğu yere gidebilirsiniz. Fakat park sorunu yaşayabileceğinizi de unutmayın.

İzmir Tarihi Asansör
Asansörün hemen yanında yer alan evlerin manzarası da görülmeye değer.

İzmir Tarihi Asansör Hakkında Bilgi

Asansörün diğer modern asansörlerden pek farkı yok diyebilirim. Sadece, asansör içerisinde bulunan pencerelerden az da olsa İzmir Körfezi görülüyor. Asansöre ilk bindiğinizde, ”5 dakikada çıkar herhalde” havası verse de, diğer birçok asansör kadar hızlı.

Göz At : İzmir Gezi Rehberi

Asansörden iner inmez sol çaprazda göreceğiniz yer, bir tarafı restoran, bir tarafı Cafe-Bar şeklinde olan güzel bir mekan. Tahmin edebileceğiniz üzere, burada yemek ve içecek fiyatları biraz pahalı.
Şehrin manzarasını seyretmek için bu mekanda oturmanıza gerek yok. Zaten, manzarayı en iyi seyredebileceğiniz yerler genelde dolu olacağından dolayı manzara seyretmek için restoran yerine balkonu ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

İzmir Tarihi Asansör
Asansörün çıkışı

Asansörden çıkar çıkmaz sağda ve solda olmak üzere iki küçük balkon bulunuyor. Çok yoğun zamanlarda gitmezseniz buralarda dilediğiniz gibi manzarayı seyredebilir, istediğiniz kadar fotoğraf çekebilirsiniz.

Ancak benim size tavsiyem ; asansörden çıkıp düz gidin ve sokak arasına gelince sağ tarafa dönüp 1 dakika yürüdükten sonra sağ tarafınızda kamelyalar ve bir de çocuk parkı göreceksiniz. Burada bulunan ilk kamelya, bu Tarihi Asansör‘ün en iyi fotoğrafını çekebileceğiniz yerlerden diyebilirim.

Göz At : İzmir’de görülmeye değer yerler 

İzmir Tarihi Asansör
Bahsettiğim kamelyadan İzmir Tarihi Asansör’ün eşsiz manzarası

Asansörün yanında bulunan restoran ve cafe-bar hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse ; Cafe-Bar olan bölümde fast-food ürünlerini, alkollü ve alkolsüz içecekleri bulabilirsiniz. Restoran bölümü ise, bildiğiniz restoran menüsü ile hizmet veriyor ve restoran bölümünden manzarayı görebileceğiniz, pek de güzel yerler bulunmuyor.

Bu cafe-bar ve restoran öyle geçerken bir uğrayayım, bir şeyler yer içeriz, diyebileceğiniz yerlerden değil. Benim gittiğimde çok kalabalıktı ve bırakın manzara görebileceğiniz yerleri, mekanda doğru dürüst boş yer bile yoktu. Bu yüzden, hafta sonu buraya gelip bir şeyler yemeyi, içmeyi planlıyorsanız, rezervasyon yaptırın veya sadece kahvaltı için gidin derim. Bu arada, burada bulunan işletme İzmir Belediyesi’ne ait olduğu için beklentinizi düşük tutun derim. Yani servis çok hızlı olmayabilir veya istediğiniz şeyleri bulamayabilirsiniz.

Asansör ile birkaç iniş-çıkış yapıp manzaraya doyduktan sonra, asansör ile aşağıya inin, tarihi evlerin arasında dolaşın. ”Dairo Morero” olarak bilinen Çıkmaz Asansör Sokağını görün. Biraz tarih, biraz nostaljik bu tarihi sokağı seveceksiniz.

İzmir Tarihi Asansör
Asansör çıkmaz sokağı

İzmir’de nerede konaklayacağınıza henüz karar vermediyseniz, İzmir’de nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal bölgeleri ve bölgelere göre otel tavsiyelerini bulabilirsiniz.

İzmir’e kültür gezisi için gidiyorsanız, konaklamanızı tavsiye edebileceğim bölgeler, Alsancak ve Konak olacaktır. Konak’taki otellerin hemen hemen hepsi şehirdeki birçok turistik yere yürüme mesafesinde bulunduğundan, ilk olarak tercihinizi Konakl Otellerinden yana kullanın derim. 4 yıldızlı bir otel olan İzmir Palas Hotel ve 3 yıldızlı bir otel olan Kilim Hotel, Konak’ta gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz otellerden.

Tarihi Asansör’ün Hikayesi

Farklı bir tarihi olan bu asansörün hikayesi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, İzmir’de bulunan Karataş Bölgesi, uzun yıllar taş ocağı olarak kullanılmış olduğundan Mithat Paşa Caddesi ile Halil Fırat Paşa semti arasında uçurumlar bulunuyormuş. Bu iki semt arasında ulaşımı sağlamak amacıyla uzun bir merdiven olan, Karataş Merdivenleri, Yahudiler için de, Devidas Merdivenleri yapılmış.

İzmir Tarihi Asansör
Asansör balkonunda İzmir manzarası

Merdivenlerin yapılmasından kısa bir süre sonra, Devidas aile reisleri bu merdivenlerden düşerek ayağını kırınca, yakın arkadaşı olan Nesim Levi, Avrupa’da gördüğü tarzda bir asansör inşa etmeyi akıl etmiş ve İtalya ve Fransa’dan getirttiği mühendislere bu asansörü yaptırmış. Asansör inşaatinin 1907’de tamamlandığı bilinmekte.

Asansör, ilk yapıldığı tarihlerde buhar gücü ile çalışıyormuş. Fakat, 1985’de yapılan restorasyondan sonra, asansör, elektrik ile çalışır hale getirilmiş. Günümüzdeki son halini ise, 1992 yılında yapılan düzenlemeler ile almış.

İzmir Tarihi Asansör, bir Yahudi vatandaşı ile, bir Türk’ün dostluklarını simgeleyen, insanları ve İzmir’i anlatan en özel yerlerden. İzmir’e gelip de böylesine eşsiz bir yeri görmeden gezinize son vermeyin derim.

İzmir Tarihi Asansör
Fotoğrafda gördüğünüz soldaki kamelyadan Asansörün manzarası gayet güzel

İzmir Tarihi Asansör Nerede, Nasıl Gidilir ? 

Asansöre ulaşmak için üçyol metro istasyonunu kullanabilirsiniz. Ortalama 5-10 dakika içinde, bu metro durağından asansörün bulunduğu yere ulaşabilirsiniz. Ancak asansöre giderken oldukça uzun bir merdiven iniyorsunuz.

İnmesi kolay olan bu merdivenlerden geri dönüp üçyol metro istasyonuna gitmek işkence olacaktır. Bu yüzden, asansöre gelirken bu metro istasyonunu kullanabilir, geri dönerken de, Asansör Çıkmaz Sokağının oradan Kemeraltı Çarşısı‘na doğru gidin derim. Ya da Kemeraltı Çarşısı ziyaretiniz bittikten sonra, 15-20 dakika yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz.

İzmir Tarihi Asansör
Asansörün hemen çıkışında bulunan restoran

Tabi, asansöre ESHOT otobüsleri ile de ulaşmak mümkün. Fakat turistik yerlerde geziyorsanız, buna hiç gerek yoktur. Ayrıca, asansörün o tarafa giden otobüsleri, çok sık bulabileceğinizi de pek sanmıyorum.

NOT : Bazı ulaşım sitelerinde İzmir Saat Kulesi çevresinden bu asansöre yürüyerek gidilebileceği söyleniyor. Eğer, buradan yürüyecek olursanız, yolculuğunuzun 15-20 dakikadan fazla süreceğini unutmayın.

Tarihi Asansör Ziyaret Saatleri : Haftanın her günü açık olan asansörün çalışma saatleri, 08:00-00:00 arasıdır ve bu Tarihi Asansör‘ün giriş ücreti veya indi-bindi ücreti yoktur.

İzmir Tarihi Asansör, sevgilinizle veya eşinizle gidilebilecek güzel yerlerden olabilir. Tabi, asansörün yanında bulunan restoranda veya cafede oturabilirseniz. Farklı bir havası ve manzarası var buranın. Mutlaka, İzmir gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...