St Polycarp Kilisesi, İzmir

Tüm ihtişamıyla İzmir Konak’ı süsleyen St Polycarp Kilisesi, şehrin en eski dini yapılarından biri olarak biliniyor. 69-155 yılları arasında yaşadığı ve sonradan Aziz ilan edildiği tahmin edilen İzmir Piskoposu, Aziz Polikarp’a hitaben yapılmış. Gerek farklı mimari yapısı ve tarihi ile, gerekse kilise içerisinde bulunan heykeller ve sanat eserleri ile, İzmir‘de görülmeye değer turistik yapılardan biri.

St Polycarp Kilisesi
Kilisenin giriş holü

Polikarp’ın inancı uzun süre Romalı yöneticileri rahatsız etmiş. Polikarp’ı bu inancından vazgeçirmek isteyen yöneticiler bunu yapamayacaklarını anladıklarında, Kadifekale yakınlarında bulunan, Roma Stadyumuna Polikarp’ı götürerek, canlı canlı yakmış.

Polikarp’ın tarihi çok eski olmasına rağmen, Saint Polycarp Kilisesi yapılış tarihi 17. yüzyıl olarak bilinmekte. Sultan Süleyman döneminde (1625) inşa edilen bu kilise, İzmir gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz, severek gezebileceğiniz gayet şık bir yapı.

Agoda.com ile İzmir otellerine ve otel fırsatlarına göz atmak için tıklayın

St Polycarp
Kilisenin parlak iç yapısı, oldukça dikkat çekici

Saint Polycarp Kilisesi Hakkında Bilgi

Kilisenin birkaç kapısı bulunuyor ve kapılarda ise ziller. Yani kapılar kilitli. İçeri girdiğinizde bir kadın bir erkek, formalite icabı yaşınızı soruyor. Sanırım 18 yaşından küçüklerin kiliseye yalnız girmesine izin verilmiyor. Çanta araması yapıldıktan sonra, merdivenlerden inerek kilisenin avlusuna çıkıyorsunuz. Burada dikkatinizi çekecek bir şey de bulunmuyor.

Kiliseye girmeden önce birçok dini yapılarda olduğu gibi, omzunuzu ve açık yerlerinizi örtmeniz gerekiyor. Tabi bunun için de girişte şallar bulmak mümkün.

Kilise Avlusu
Kiliseye girmeden hemen önce görülebilen avlu. Her kapıdan girildiğinde sanırım görülmüyor.

İçeri girer girmez birçok kilisede olduğu gibi, parlak bir mimari yapı ile karşılaşıyorsunuz. İçerinin aydınlatılması için kullanılan avizeler ve tavanda bulunan freskler ilk dikkatinizi çekebilecek yerlerden.

Kilisenin her bir köşesinde, heykeller, tablolar, resimler bulunuyor. Tavanda bulunan freskler de, Polikarp’ın şehit oluşunu tasvir ediyormuş. Avrupa’nın birçok fresklerini aratmayan bu eserlerin mimarı ise, Fransız sanatçı Raymond Pere olarak biliniyor.

Kilisenin Eserleri Polycarp
Kilisede bulunan eserler

Polikarp’ın şehit oluşunun tasvir edildiği freskin hemen sol tarafında elleri bağlı olan figür ise, Raymond Pere’nin kendisi.

Saint Polycarp Kilisesi izmir
Kilisedeki eserler ve Tavan Freski

Kilise, genel olarak modern kiliselerle boy ölçüşebilecek bir mimariye sahip diyebilirim. Kilisenin en önemli diyebileceğim yeri ise, Hz. İsa’nın ölümünde sarıldığı kefeni (Kefen aynı ölçüde aslına uygun şekilde yapılmış bir kopya). İşte bu eser, kilisenin değerini artıran en önemli faktörlerden biri olarak biliniyor.

Bir Aziz Petrus Bazilikası kadar olmasa da, oldukça dikkat çekici ve İzmir gezinize ekleyebileceğiniz güzel bir yer diyebilirim.

Aziz Polycarp Kilisesi
Tören yeri

İZMİR’DE NEREDE KALINIR ?

İzmir’de bütçeli bir otel olarak İbis İzmir Alsancak veya Oğlakçıoğlu Park Butik Hotel’i, orta bütçeli bir otel olarak Movenpick Hotel İzmir‘i ve lüks otel olarak da Swissotel Grand Efes‘i (Kordon) inceleyebilirsiniz.

Saint Polycarp Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Kilise, Çankaya meydanının hemen kenarında bulunuyor. Kiliseye, İzmir’in herhangi bir yerinden yürümeden ulaşmanın en iyi yolu, sanırım metrolar olacaktır. Eğer metroları kullanacak olursanız, Çankaya metro istasyonunda inerek 200 metre yürüdükten sonra kiliseye ulaşabilirsiniz.

Kiliseye direkt gelmek yerine, önce Kemeraltı Çarşısı‘nı gezebilir ve daha sonra 10 dakika yürüyerek bu kiliseye ulaşabilirsiniz. Konum için tıklayın.

Aziz Polycarp Kilisesi
Kilisede bulunan eserler ve heykeller

Kilise Çevresinde Gezilecek Yerler

Hisar Camii : Kiliseye 10 dakika yürüme mesafesinde olan Hisar Camii, çok çok etkileyici bir yer olmasa da, hem kiliseye yakınlığından dolayı hem de, camii önünde bulunan muhteşem cafeler ve restoranlar için, ziyaret edilebilecek yerlerden.

Camiyi ziyaret ettikten sonra, camii etrafında bulunan restoranlarda yemek yiyebilir veya meşhur Türk kahvelerinin tadına bakabilirsiniz.

Kızlarağası Hanı : Hemen Hisar Caminin yanında bulunan bu han, fincanda pişirilen Türk kahvesi ile meşhur olsa da, yüzlerce dükkanı ile ziyaretçilere farklı bir deneyim yaşatmakta. Birçok hediyelik eşya dükkanları ve cafeleri ile ön planda olan bu hana da bir göz atmakta yarar var.

Handa, Acı Kahve adlı mekana gidip, kendinize bir Türk kahvesi söyleyin. İzmir anısı için ufak birkaç şey almayı da unutmayın.

Kemeraltı Çarşısı : İzmir’in tarihi çarşısı olan Kemeraltı, Hisar Camii ve Kızlarağası Hanı’na ev sahipliği yapan çarşıdır. Çarşı içerisinde bulunan tarihi restoranlar ve alışveriş yapabileceğiniz mağazaların olması, çarşıyı ziyaret için güzel nedenlerden. Ayrıca çarşı İzmir gezinizde öğle yemeği için mola verebileceğiniz en ideal yerlerden.

Smyrna Agora Antik Kenti : İzmir’de benim en beğendiğim yerlerden biri olan Agora, kiliseye 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Muhteşem Kadifekale arka planına sahip bu antik kent, İzmir gezinizde kaçırmamanız gereken yerlerden.

Bunların dışında İzmir’in en güzel bu kilisesinden 10-15 dakika yürüme mesafesinde olan diğer yerler ise, İzmir Saat Kulesi, Cumhuriyet Meydanı, İzmir Sanat ve Tarih Müzesi gibi turistik yerlere de göz atabilirsiniz.

Polycarp İzmir’in en güzel kiliseleri arasında, gerek dramatik tarihi, gerekse Konak’ın merkezi diyebileceğim yerde bulunan konumu ile görülmeye değer yapılardan. Kiliseye girmek için zillere basmanız gerekiyor. Yani, kilise kapıları kapalı diye geri dönmeyin. Zile basın ve görevlinin kapıyı açmasını bekleyin. Konak’ın bu ihtişamını kaçırmayın.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...