İzmir‘in en önemli turizm beldelerinden biri olan Selçuk, antik kentler ile ön plana çıkan İzmir ilçelerinden. Dünyaca ünlü Efes Antik Kenti’ne ev sahipliği yapması, İzmir şehir merkezine 1 saatlik uzaklıkta olması, tapınakları, camileri ve kiliseleriyle, İzmir gezinizde mutlaka göz atmanız gereken yerlerden. Selçuk gezilecek yerler ise, bu antik kentin dışında, dünyaca ünlü Artemis Tapınağı, Selçuk ilçesinin simgesi olan Ayasuluk (Selçuk) Kalesi, St Jean Kilisesi, Yedi Uyuyanlar Mağarası, Efes Müzesi ve Meryem Ana Evi ve birkaç turistik yerden oluşuyor.

Selçuk Gezilecek Yerler

Selçuk’ta gezilecek ve görülecek birçok yer birbirine oldukça yakın konumlarda bulunuyor. Bu yüzden birçok yere çok rahat bir şekilde ve kısa sürede ulaşmak mümkün. Aşağıdaki 6 yeri sırasıyla gezecek olursanız, geziniz çok daha rahat olacaktır.

1.Efes Antik Kenti

Selçuk Gezilecek Yerler
Meryem Kilisesi, antik kent içerisinde görebileceğiniz tarihi kalıntıların bulunduğu yerlerden

Şüphesiz Selçuk denince akla ilk gelen yer Efes Antik Kenti oluyor. Selçuk terminalinden her 15 dakikada bir hareket minibüsler ile antik kentin girişine ulaşabilirsiniz. Antik Kent, Selçuk’ta görebileceğiniz en büyük ve en güzel yer olacaktır. Tarihi kalıntıları, tapınakları ve Celsus Kütüphanesi ile bu yer Selçuk gezilecek yerler listenizde özellikle olması gereken yerlerden.

Efes Antik Kenti giriş ücreti 40 tl olsa da, Müzekart ile buraya ücretsiz girebiliyor olmanız bu antik kentin en güzel yanı oluyor. Antik Kent içerisinde, Meryem Ana Kilisesi’nden Celsus Kütüphanesi‘ne, Yamaçevlerden Hadrian ve Domitianus Tapınağına, hamamlar, tarihi tuvaletler, birbirinden farklı ve ihtişamlı kapıları, bu antik kent içerisinde görebilirsiniz.

Selçuk Gezilecek Yerler
Giriş kısmında Meryem Kilisesi yazsa da, Meryem Ana Kilisesi olarak bilinen tarihi yapı

Antik Kentten içeri girer girmez, önce sağ tarafa doğru ayrılan yolu takip edip Meryem Kilisesini görün. Burada tarihi kalıntıları bulabilirsiniz. Bir kapalı kilise değil de, üstü açık tarihi kalıntıları görmeye gittiğinizi unutmayın.

Selçuk Gezilecek Yerler
Antik kent içerisinde bulunan amfitiyatro

Buradan çıkıp Antik Kentin en önemli yapılarından olan büyük tiyatroya göz atın, eski dönemlerde gladyatörlerin dövüşlerine ve yarışlara ev sahipliği yapan bu büyük tiyatro, antik kent içerisinde en gözde yerlerden. Buradan, Celsus Kütüphanesi yolunu takip ederek kütüphaneye gidin ve kütüphane içerisinde bulunan bilgi panolarına ve kütüphanenin yapısına bir göz atın. Bu kütüphanenin gerçeğine uygun şekilde bir kopya olarak yapıldığını, yani kütüphanenin orjinal bir yapı olmadığını da unutmayın.

Selçuk Gezilecek Yerler
Celsus Kütüphanesinin içi

Kütüphane ziyaretinizi tamamladıktan sonra, Kuretler caddesini takip ederek antik kent içerisinde bulunan çeşmeleri, hamamları, tarihi genel evini ve en önemlisi Yamaçevleri görün. Yamaçevler girişinden içeri girip gişenin olduğu yere kadar gelin ve etrafa bir kabaca göz atın. Beğenirseniz 20 tl verip bu evleri de ziyaret edebilirsiniz. Beğenmezseniz, buradan çıkıp caddenin sonuna kadar gezin. Buradan sonra çok önemli bir yerde kalmıyor zaten.

Selçuk Gezilecek Yerler
Yamaçevlerin giriş yerinden görünümü

Efes Antik Kenti yaz aylarının kavurucu sıcağında ziyaret etmeyi planlıyorsanız, şapka, şemsiye ve bol bol su da götürmeyi unutmayın. Antik kente giriş yaptıktan sonra, antik kentin turnikelerinden çıkmadan su alabileceğiniz tek bir yer bulunuyor. Sattıkları altı üstü su olsa da, bu su fiyatına İzmir’de bir öğle yemeği yiyebileceğinizi unutmayın. Eğer bir şeye ihtiyacınız olursa, ya antik kente girmeden önce sol tarafta bulunan büfeleri kullanın, ya da içerideyseniz gezinizin bitmesini bekleyin. Bir su için 3-4 tl veya bir teneke kola için 10 tl vermenin hiç bir anlamı yok.

Selçuk Gezilecek Yerler
Antik Kent içerisinde bulunan Kuretler caddesinde, sağlı sollu tarihi yapıları görebilirsiniz

2.Artemis Tapınağı

Artemis Tapınağı, Selçuk gezilecek yerler bakımından oldukça popüler diyebilirim. O kadar meraklısı var ki bu yerin, saymakla bitmez. Buranın gerçek bir tapınak olduğunu zannedip de gelenlerin de çok olduğunu varsayarsak, bu durum gayet normal.

Selçuk Gezilecek Yerler
Artemis Tapınağı

Artemis Tapınağı diye Google’da arama yaptığınızda, birçok sitede, ya tapınağın ilk yapıldığı yıllardan bir fotoğrafını ya da sağda solda kopya olarak yapılmış fotoğrafları göreceksiniz. Maalesef tapınağın bulunduğu boş arazi ve iki sütunun bulunduğu fotoğrafı, internette bulunan sitelerden görmek biraz zor. Bunun nedeni de, belki onlarda bu tapınağı hala o eski halinde olduğunu sanıyor.

Selçuk Gezilecek Yerler
Selçuk gezilecek yerler arasında oldukça popüler olmasına rağmen boş bir arazi ve iki sütundan ibaret olan Artemis Tapınağı

Eğer bir zamanlar tapınağın bulunduğu bu boş araziyi ve 1-2 sütunu görmek istiyorsanız, Selçuk terminalinden 10-15 dakika içerisinde yürüyerek buraya gelebilirsiniz. Fakat unutmamanız gereken, tapınak görmek için değil birkaç sütun ve boş bir arazi görmeye geldiğinizdir.

3.Efes Müzesi

Daha çok antik yapıların sergilendiği Efes Müzesi, Selçuk terminaline 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Giriş ücreti 10 tl olsa da, müzekart ile müzeye ücretsiz olarak girebildiğinizden dolayı, Selçuk gezilecek yerler listenizde olması gereken yerlerden diyebilirim.

Selçuk Gezilecek Yerler
Efes Müzesinin bahçesi

Sikke ve hazine salonu, Efes artemisi salonu, İmparator salonu ve daha birkaç sergi salonuyla dikkatinizi çekebilecek yerlerden. Ayrıca, müzenin bir de bahçesi bulunuyor. Bahçesinde, heykeltraşlık eserlerini ve antik çağdan günümüze kadar gelmiş eserleri de görebilirsiniz. Müze içerisinde bir de hediyelik eşya satışının yapıldığı yer bulunuyor. Buradan Efes anısına birkaç şey almayı da unutmayın.

4.İsa Bey Camii

1375 yılında, Şamlı Mimar Ali tarafından yapılmış olan camii, Selçuk gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz tarihi yerlerden. Camii yapımında kullanılan malzemelerin birçoğunun Efes Harabelerinden getirildiği söyleniyor. Birçok kez deprem ile yüzleşmiş olan İsa Bey Camii, kaderine inat günümüze kadar ayakta kalabilmiş.

Selçuk Gezilecek Yerler
İsa Bey Camii

Caminin minarelerinden biri tamamen yıkılmış, diğerinin ise sadece şerefesi yıkılmış. Günümüzde ziyarete ve ibadete açık olan cami, St Jean Kilisesi yolu üzerinde olduğundan, 5 dakikalığına olsa da, içeriden göz atabileceğiniz yerlerden.

5.St Jean Kilisesi ve Selçuk (Ayasuluk) Kalesi

Selçuk Gezilecek Yerler
St Jean Kilisesinden bir manzara

Selçuk gezilecek yerler listenizin ilk sırasında olması gereken yerler ise, St Jean Kilisesi ve hemen yanında bulunan Selçuk Kalesi’dir diyebilirim. St Jean Kilisesi, Bizans İmparatoru Justinien tarafından yapılmış. Kiliseden günümüze birçok kalıntı kalmış ve kalıntılardan kilisenin daha önceden nasıl bir yer olduğu hakkında fikir sahibi olabiliyorsunuz. Eğer kafanızda kilisenin eski halini canlandıramıyorsanız, Selçuk Kalesine giden yolda, kilisenin kuzey ucunda, St Jean Kilisesinin maketini de görebilirsiniz.

Selçuk Gezilecek Yerler
Selçuk Kalesini bu kiliseden görebilirsiniz

St Jean Kilisesinin avlusu güzel bir Selçuk manzarasına da ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden, Artemis Tapınağı ziyaretinizden sonra, mutlaka buraya bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Selçuk Gezilecek Yerler
St Jean Kilisesinden geriye kalanlar

St Jean Kilisesinin hemen yanında bulunan kale ise, Selçuk Kalesi ve tüm ihtişamıyla, kilisenin bulunduğu yere farklı bir hava katıyor. Kiliseden bu kaleye rahatlıkla yürüyerek gidebilirsiniz. Kale içine ben girmemiş olsam da, zamanınız varsa bir göz atmakta yarar var.

Selçuk Gezilecek Yerler
St Jean Kilisesi Sütunları

St Jean Kilisesi giriş ücreti 10 tl ve müzekart ile bu kilisenin bulunduğu yere ücretsiz olarak girebilirsiniz.

6.Şirince Köyü

Selçuk Gezilecek Yerler
Şirince Köyü, Selçuk

Efes Antik Kenti geziniz bittikten sonra antik kentin hemen önünden hareket eden minibüsler ile Şirince’ye gidebilirsiniz. Şirince köyü, tüm doğal güzelliği, şarapları, eşsiz tarihi yapıları ve tertemiz havasıyla Selçuk gezinizde göz atabileceğiniz yerlerden. Eğer zamanınız varsa, mutlaka bu köyde 1 gece konaklayın derim. Pansyion ve otel ücretleri gayet uygun.

Şirince’de bulunan tüm konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Yada otel ve pansiyon tavsiyelerini bulabileceğiniz Şirince’de nerede kalınır ? adlı yazıma göz atabilirsiniz.

Selçuk gezilecek yerler, tabi ki bu 6 yer ile sınırlı değil. Bunun yanında benim gitmediğim, fakat ismini çok duyduğum Yedi Uyuyanlar Mağarası’nın da oldukça popüler olduğunu söyleyebilirim. Bu mağaranın yanında bir de, Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi bulunuyor. Bu iki yere de zamanınız varsa göz atabilirsiniz.

Selçuk’ta görülecek yerler, öyle 1-2 saatte gezilip görülebilecek yerlerden değil. Bu yüzden Selçuk için dolu dolu 1 gününüzü ayırmanızı, gezinizi aceleye getirmemenizi ve turlara KATILMAMANIZI tavsiye ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here