Bursa Gezilecek Yerler | Bursa’da Görülecek 15 Yer

Bursa, ihtişamlı ve tarih kokan yapıları ile kendine hayran bırakan bir şehrimiz. Osmanlı dönemlerine ait camileri, türbeleri ve hanları gibi birçok tarihi yerleri ile, Bursa gezilecek yerler oldukça zengin. Her ne kadar tarihi yapılarla süslenmiş bir şehir olsa da, modernliğinden ödün vermeyen şehirlerimizden diyebilirim.

Bursa’nın gezilecek yerleri birbirine oldukça uzaktır demek, sanırım doğru olacaktır. Bursa merkezde gezilecek yerler birbirine süper yakın olsa da, şehir merkezinin dışında olan bir yer görmek istediğinizde, biraz zorlanabilirsiniz. Bu yüzden, Bursa gezisi için iyi bir gezilecek yerler listesi yapmanızı ve bunları bölge bölge düzenlemenizi tavsiye ederim.

Bursa Gezilecek Yerler Listesi

1.ULU CAMİİ

Bursa Gezilecek Yerler

Bursa Ulu Camii

Bursa’da gezilecek yerler listenizin ilk duraklarından olmasını düşündüğüm yerlerden olan bu tarihi camii, Bursa’nın kalbinin attığı yer diyebilirim. Bursa Ulu Camii, Yıldırım Bayezid tarafından mimar Ali Neccar’a yaptırılmış. Diğer birçok camimize nazaran çok daha farklı mimari yapısı ve havası olan bu camii, yirmi kubbesi ile Türkiye’nin iç yapısı en geniş olan camisi olarak bilinmekte.

Bursa Gezilecek Yerler

Bursa Ulu Camii

Avlusu, mimari yapısı, turist kalabalığı ve tarih kokan her köşesi ile, manevi duyguları en iyi hissedebileceğiniz bu tarihi camii, kaçırılmaması gereken yerlerden.

2.YEŞİL CAMİİ VE TÜRBESİ

Bursa Gezilecek Yerler

Yeşil camii içi

Çini kaplamaları ile ünlü olan yeşil camii, diğer camilerimizden biraz daha farklı yapıda olduğundan, ziyaret edilebilecek camilerimizden. Yeşil camii hakkında kısaca tarihi bir bilgi vermek gerekirse ; Camii yapımına 1419 yılında başlanmış ve kuzey cephe taç kapısında bulunan Arapça kitabeye göre caminin mimarı, ”Haci İvaz Paşa (Ahi Beyazıt)”dır.

Bursa Gezilecek Yerler

Yeşil Camii

Hemen caminin karşısında yer alan türbe ise, ”Yeşil Türbe” olarak biliniyor. Muhteşem bir turkuaz renginde olan türbe, adını bulunduğu yeşil semtinden almış. Türbede, Çelebi Sultan Mehmet ile oğulları Şehzade Mustafa, Mahmut ve Yusuf ile, kızları Selçuk Hatun, Sitti Hatun, Ayşe Hatun ve dadısı Daya Hatun’a ait sandukalar bulunuyor. Oldukça küçük olduğundan burayı ziyaret etmek 2 dakikanızı almayacaktır. Bu yüzden, mutlaka bir göz atın derim.

Bursa Gezilecek Yerler

Yeşil Türbe

3.KOZA HAN

Bursa Gezilecek Yerler

Koza Han

Bursa hanları arasında en beğendiğim han olan Koza Han, tarihi dokusu ile bir çay içip yorgunluğunuzu atabileceğiniz en ideal yer diyebilirim. Bursa’da bulunan diğer hanlara nazaran daha popüler ve önemli olan han, 1491 yılında II. Bayezid tarafından ”Abdül Ula Bin Pulat Şah’a” vakıf olarak yaptırılmış.

Koza han, nargilesi ile meşhur bir yer olup, Ulu Camii ve Orhan Camii arasında yer alıyor. Bu yüzden ulaşımı da oldukça kolay. Bursa’da mutlaka bir han görüyüm diyorsanız, Koza Han, ilk aklınızda olması gereken hanlardan olmalı.

4.CUMALIKIZIK KÖYÜ

Bursa Gezilecek Yerler

Bursa gezilecek yerler ; Cumalıkızık Köyü

Serpme köy kahvaltısı ile oldukça popüler olan Cumalıkızık Köyü, Bursa’da gezilecek en güzel yerler arasında diyebilirim. Şehir yaşantısından yorulmuşları, hafta sonu gidilecek kısa ama oldukça keyifli bir yolculuğun ucunda, tüm doğallıyla karşılamakta.

Bursa Gezilecek Yerler

Cumalıkızık Köyü

Köy hayatını yaşamak, güzel bir kahvaltı yapmak ve tarihi evler arasında dolaşıp, hediyelik bir şeyler almak için, Bursa görülecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel yerlerden.

5.BURSA KÜLTÜRPARK

Bursa Gezilecek Yerler

Bursa Kültürpark Girişi

Reşat Oyal Kültür Parkı olarak da bilinen Bursa Kültürpark, oturma, dinlenme ve yürüyüş alanları, gölgelikleri, çeşmeleri, heykelleri ve lunaparkı ile birçok turistik aktiviteyi aynı alanda barındırıyor.

Bursa Gezilecek Yerler

Kültürparkın içerisinde bulunan Arkeoloji Müzesi

Kültürpark’ın en önemli yapılarından biri şüphesiz Arkeoloji Müzesi‘dir. 2013 yılında ziyaretçiye açılmış müze, Bursa’da görülmeye değer yerler arasında diyebilirim. Bursa Arkeoloji Müzesi, orta miyosen dönemden doğu roma dönemi sonlarına kadar, Bursa ve çevresinde yapılan kazılarda ve araştırmalarda bulunmuş eserler ve devir yoluyla müze koleksiyonuna eklenmiş eserleri bünyesinde barındırıyor. Sanata ve tarihe merakınız varsa ulaşımın biraz zor olduğu bu müzeyi kaçırmayın.

Bursa Gezilecek Yerler

Arkeoloji Müzesi içi

6.IRGANDI KÖPRÜSÜ

Bursa Gezilecek Yerler

Irgandı Köprüsü

Setbaşı köprüsünden ovaya doğru inildiğinde göreceğiniz ilk köprü olan Irgandı Köprüsü veya Irgandı Çarşılı Köprü, Irgandlı Hoca Muslihiddin’in babası Pir Ali tarafından 1442 yılında yaptırılmış. Bursa’da gezilecek tarihi yerler arasında olan köprü, Floransa’da bulunan Ponte Vecchio (Eski Köprü)’ya benzetilmekte.

7.BALİBEY HAN

Bursa Gezilecek Yerler

Balibey Han

Balibey Han, dokusuyla tarihi hissedebileceğiniz ”U” biçiminde bir tarihi yapı. Bursa şehir merkezinde gezilecek yerler arasında olan han, Türk süsleme sanatları, el yapımı toprak ve seramikler, tesbih, cam işleme sanatı eserleri gibi birçok geleneksel el sanatı eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Bursa’da gezilecek ve görülecek yerler arasında önerebileceğim diğer hanlar ise ; Fidan Han, Eski İpek Han ve Emir Han‘dır.

8.SAİTABAT ŞELALESİ

Bursa Gezilecek Yerler

Saitabat Şelalesi

Saitabat köyünün hemen girişinde bulunan Saitabat Şelalesi, Bursa’da gezilecek eğlenceli yerler arasında. Yemyeşil çimenler ve çınar ağaçlarıyla çevrili bir alan olan bu yer, daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği yerlerden biri olarak biliniyor.

Suyun içerisinde kurulmuş masalarda, ayaklarını suya koyup yemek yiyen, çay ve nargilesini içen aileleri görünce, buranın tam bir aile yeri olduğunu görebiliyorsunuz. Müthiş bir Arap trafiği olan Saitabat Şelalesi etrafında, sanki her şey Araplara özel gibi gelebiliyor insana.

Bursa’da pikniğe gidilecek yerler arasında, en popüler ve en cazip yerlerden biri olan Saitabat’ta, şelaleyi geçtikten hemen sonra ücretli piknik yapabileceğiniz alanları bulabilirsiniz. Ailece seyahat ediyorsanız, Bursa şehir merkezine 12 km uzaklıkta olan Saitabat Şelalesi, Bursa gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı diyebilirim.

9.MİSİ KÖYÜ

Bursa Gezilecek Yerler

Misi Köyünde bulunan çay bahçesi

Bursa’da kahvaltı ve piknik için en ideal yerlerden olan Misi Köyü, Bursa’nın en doğal ve tarihi köylerinden biri diyebilirim. Köyde bulunan oldukça büyük çay bahçesinde nehir manzaralı çayınızı içebilir veya oldukça popüler olan restoranlarında bir şeyler yiyebilirsiniz.

Bursa Gezilecek Yerler

Misi köyü

Doğal güzelliği, temiz havası ve tarihi renkli evleriyle, piknikçilerin uğrak yeri olan bu köy, Bursa’da görülecek en önemli yerler arasında.

Bursa Gezilecek Yerler

Misi Köyü Evleri

10.BURSA KALESİ VE SALTANAT KAPISI

Bursa Gezilecek Yerler

Saltanat Kapısı

Bursa Kalesi, ergenlik çiftlerin zaman geçirdiği yerlerden. Benim gittiğimde birçok ergen gençlerin olduğu kale etrafında, birçok boş bira şişeleri ve daha birçok pislik bulunuyor. Tabi bu bahsettiğim yer merdivenden çıkıp Ulu Camii ve şehir manzarasını seyredebileceğiniz yerdir. Çok övülen bu kaleye akşamları sakın ola uğramayın.

Bursa Gezilecek Yerler

Bursa Kalesinden Ulu Camii manzarası

Saltanat Kapısı ise, Kalenin hemen yanında bulunmakta ve Osmanlı’nın Bursa’ya giriş yaptığı kapı olarak bilinir. Tophane Parkı’na gitmeden önce bir göz atabileceğiniz tarihi yerlerden.

Bursa Gezilecek Yerler

Bursa Kalesi

11.MURADİYE KÜLLİYESİ

Bursa Gezilecek Yerler

Muradiye Külliyesi

Bursa’da görülmesi gereken yerler arasında büyük öneme sahip diyebileceğim Muradiye Cami ve Külliyesi, Bursa’da en etkileyici yerlerden. Osmanlı Sultanları tarafından yaptırılan son külliye olarak bilinen Muradiye Külliyesi, camii, medrese, hamam, darüşifa ve türbelerden oluşuyor.

Bursa Gezilecek Yerler

Muradiye Külliyesi

Ölüm ve yaşamı, hüzün ve huzuru bir arada hissedebileceğiniz bu mistik yerin içerisinde yer alan çınarlar, size manevi huzuru verecektir.

Bursa Gezilecek Yerler

Muradiye Külliyesi

12.TOPHANE PARKI

Bursa Gezilecek Yerler

Tophane Parkında yer alan Bursa Saat Kulesi

Bursa’da gezilecek yerler bakımından önemli bir yere sahip Tophane Parkı, türbeleri, cafeleri, saat kulesi ve eşsiz manzarasıyla en çok zaman geçirebileceğiniz tarihi yerlerden. Parka girer girmez hemen sağ tarafta Orhan Gazi Türbesi ve tam karşısında ise, Osman Gazi Türbesi bulunuyor. Ayrıca, park girişinin hemen sol tarafında Kurtuluş Savaşı Şehitler Anıtı da bulunuyor.

Bursa Gezilecek Yerler

Tophane Parkı’nda yer alan Orhan Gazi Türbesi.

Parkın tam ortasında bulunan, Bursa Belediyesi tarafından yangın gözetleme yeri olarak kullanılan bir kule bulunuyor. 6 katlı olan bu kule, Bursa saat kulesi olarak bilinmekte.

Bursa Gezilecek Yerler

Osman Gazi Türbesi

Park içerisinde bulunan küçük cafede manzara izlemek yerine, ücretsiz olarak saat kulesinin hemen arkasından Bursa’nın eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz. Bursa gezilecek yerler listenizin ilk duraklarından olması gereken Tophane Parkını kaçırmayın.

13.SÜMBÜLLÜ BAHÇE KONAĞI

Bursa Gezilecek Yerler

Sümbüllü Bahçe Konağı

Tophane Parkı’na girmeden hemen sağ tarafta bulunan bu yer, şehir manzarasını en iyi seyredebileceğiniz yerlerden diyebilirim. Tabi, cafesinde bir şeyler sipariş ederek. Birçok kişi tarafından es geçilse de, bence mutlaka göz atılması gereken yerlerden. Ayrıca, Tophane Parkı içerisinde bulunan küçük cafede oturmak yerine, Sümbüllü Bahçe Konağı, çok daha iyi bir seçenek olacaktır.

14.BURSA ULUMAY MÜZESİ

Bursa Gezilecek Yerler

Uluumay Müzesi girişi

Muradiye Külliyesi’ne oldukça yakın bir konumda bulunan Uluumay Müzesinde, Kafkasya’dan Macaristan’a, Irak’tan Yemen’e tüm Osmanlı topraklarından, Esat Uluumay ve ailesinin yaptığı araştırmalar ile derlenmiş eşyaları görebilirsiniz. Müzede fotoğraf çekmenin yasak olduğunu da unutmayın.

15.EMİR SULTAN CAMİİ VE KÜLLİYESİ

Bursa Gezilecek Yerler

Emir Sultan Külliyesi önü

Külliyede bulunan Emir Sultan Camii, Yıldırım Beyazid’ın kızı ve Emir Sultan’ın eşi Hundi Hatun tarafından 15.yüzyılda inşa ettirilmiş, tarih ve duygu yüklü yerlerden.

Bursa Gezilecek Yerler

Emir Sultan Camii ve Külliyesi

Emir Sultan Türbesinde ise, Emir Sultan’ın sandukasının yanı sıra, hanımı Hundi Hatun, oğlu Emir Ali’nin ve iki kızının da sandukalarını görebilirsiniz. Emir Sultan, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen camii ve türbeleri arasında, Eyüp Sultan’dan sonra geldiği söylenmekte. Hem manevi huzuruya, hem de tarihi dokusuyla Bursa gezilecek yerler listenizde olması gereken, önemli yerlerden diyebilirim.

Bursa Gezilecek Yerler

Emir sultan külliyesi girişi

Bursa gezilecek yerler listesi tabi ki bunlarla sınırlı değil. Fakat, 2-3 günlük bir Bursa gezisi için, yeterli olacaktır. Bursa’nın daha çok tarihi yapılar ile, süslenmiş olduğunu unutmayın.

Bursa Gezi Tavsiyeleri

Bursa’da görülmesi gereken yerler biraz karışık olabiliyor. Bu yüzden, Bursa gezisi hakkında diğer şehirlere nazaran daha fazla bilgi edinmekte yarar var.

  • Bursa gezilecek yerler listenize Ulu Camii etrafından başlamak oldukça mantıklı olacaktır. Bursa merkezde gezilecek yerler listenizi ; Ulu Camii, Koza Han ve diğer hanlar (İpek Han, Emir Han, Fidan Han), daha sonra Ulu Camiye 5 dakika yürüme mesafesinde olan Balibey Han, Bursa Kalesi-Saltanat Kapısı, Tophane Parkı olarak yapabilirsiniz. Ulu camiden, Yeşil Camii ve Türbesine, Emir Sultan Külliyesi’ne yürüyerek gidilebileceği söyleniyor. Ben denedim, gerçekten zor olduğunu söyleyebilirim. Yolculuk 15-20 dakika sürer aslında, eğer yolu biliyorsanız. Bilmiyorsanız 40 dakikaya kadar sürebiliyor. Bu yüzden dolmuş veya otobüsleri kullanmanızda yarar var.
  • Bursa’nın hemen hemen her yerine otobüs ve metrolarla ulaşabilirsiniz. Aracınız yoksa, Bursa terminaline ulaşır ulaşmaz, 4 tl ücrete bir dolum kartı alın ve bilet almak yerine karta para yükletin. Bu şekilde yaparak 4 tl’ye metro veya otobüs bileti almak yerine, 2 tl’ye dilediğiniz yere gidebilirsiniz. Yani, karta dolum yaptırdığınız bilet fiyatları 2 tl, bilet aldığınızda 4 tl oluyor. Bursa’da bütçeli bir seyahat planlıyor veya uzun süre bu şehirde kalmayı düşünüyorsanız, mutlaka bu kartlardan alın derim.
  • Ben Bursa’da Couchsurfing ile süper bir Türk ailesinin evinde konaklamış olsam da, Bursa’da otel seçerken sıkı bir araştırma yapmakta yarar var. Şehir merkezinde bulunan 5 yıldızlı bir otel ile, şehir merkezine 10-15 dakika uzaklıkta bulunan 5 yıldızlı bir otelin arasında çok fark olduğunu söyleyebilirim. 2-3 kişi veya ailece seyahat ediyorsanız da, Airbnb yolu ile çok uygun ve muhteşem kiralık evlerde konaklamanızı tavsiye ederim.
  • Bursa’da yemek için en uygun fiyatlı yerler, hanların içerisinde bulunan küçük restoranlar diyebilirim. Özellikle Tophane Parkı yakınlarında bulunan  restoranlara girmeden önce, dışarıda bulunan fiyat listelerine mutlaka göz atın derim.
  • Camii ve türbe ziyaretlerinizi, öğle saatleri yerine, akşama doğru veya sabahın erken saatlerinde yapmanızı tavsiye ederim. Öğle saatlerinde müthiş kalabalık olan camiler ve türbeler akşama doğru çok daha sakin oluyor.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

By |2018-03-30T15:00:24+00:00Mart 30th, 2018|Bursa, Türkiye|
Bir de henüz yeni olan Facebook Sayfamı Beğensen ? Çok mu şey istemiş olurum ? :)