Koza Han Hakkında Bilgiler, Bursa

Koza Han, Bursa şehir merkezinde en çok beğeneceğinizi düşündüğüm hanlardan biridir. Bursa’nın diğer hanlarına nazaran çok daha popüler ve güzel olduğunu söyleyebilirim. Ulu Camii ve Orhan Camii arasında bulunan han, Bursa gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken tarihi yerlerdendir.

Koza Han’ın tarihi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, 1491 yılında II. Bayezid tarafından Abdül Ula Bin Pulat Şah’a vakıf olarak yaptırılmış. Eskiden ipek böceği kozalarının satışının yapıldığı bir yer olarak biliniyormuş. Kozalarla elde edilen ipek kumaşlarının da Bursa’nın tekstil merkezi olmasında büyük rolü olduğu söylenmekte.

Koza Han Bursa
Han içerisinde bulunan dükkanlar

Han Esnafı ticaret ahlakına ciddi anlamda sahip diyebilirim. Hiçbir şey almasanız da ipekleri size seve seve gösterebiliyorlar. En azından bir şey satın almadan dükkanı terkettiğinizde yüzlerinde, diğer birçok esnafta oluşan ”Almayacaksan niye yordun be kardeşim” ifadesi yoktur.

Han’da, ipek eşarplar, ipek şallar, iç giyim, aksesuarlar, ev tekstili ürünleri, çeyiz, gümüş ve değerli hediyelik eşyaların satışı yapılmakta. Toplamda 95 odası bulunuyor ve hanın tam ortasında küçük bir mescid ve altında ise, şadırvan bulunmakta.

Koza Han Bursa
Han Girişi

Koza Han Hakkında Bilgiler

Han,  Han-ı Cedid Evvel, Sırmakeş Hanı, Şimşek Hanı, Beylik Han-ı Cedidi Amire, Beylik Yeni Kervansaray isimleriyle de anılmış. İpekçiler Çarşısı olarak da bilinen Koza Hanın doğusunda bulunan avlulu bölüm, Uzunçarşıya açılan bölümdür.

Han’ın üst katında ipek mamüllerini satan dükkanları görebileceğiniz gibi alt katta bulunan modern kafelerde, günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Koza Han’da nargile için önerebileceğim yer, dürr-i koza restorandır. Burada, uygun fiyatlara birçok nargile çeşidini bulabilirsiniz.

Koza Han Bursa
Han içerisinde bulunan kafeler ve restoranlar

Bu hanın, Emir Han ve Yeni Pirinç Han’dan farkı ise, eski çınar ağaçları ve daha geniş alanı olması diyebilirim. Han, Balibey Han veya diğer birçok hana göre çok daha kalabalık ve bilindik hanlardandır.

Han Ziyaret Saatleri : Han, 08:00-19:30 (Hafta içi), Cumartesi 08:00-20:00 ve Pazar günü ise, 10:00-20:00 arası açıktır. Fakat, kapanma saatlerine yakın zamanlarda gitmenizi pek tavsiye etmem. Han açık olsa da, bazı dükkan veya restoranlar kapalı olabilir.

Koza Han Bursa
Han’ın tam ortasında bulunan mescid ve şadırvanı

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Koza Han Nerede, Nasıl Gidilir ?

Bursa Ulu Camii ve Orhan Camii arasında bulunan han, ulaşım bakımından oldukça kolaydır. Eğer hanı bulamıyorsanız Ulu Camiyi bulmanız yeterlidir. Bu camiden 3 dakika yürüyerek hana rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Konum için tıklayın.

Sonuç olarak bu han, Bursa’da mutlaka görmeniz gereken tarihi yapılardan biridir. Han içerisinde bulunan çınar ağaçları ve kedileri ile, size huzurlu zaman geçirtebilecek bu tarihi hana bir uğrayın, çay/kahve için, hediyelik eşyalara da göz atmayı unutmayın.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...