Bursa Balibey Han Hakkında Bilgiler

Balibey Han, Bursa’nın şehir merkezinde bulunan, yapımının 15. yüzyıla dayandığı söylenen, Bursa’nın tarihi yerleri arasında oldukça etkileyici bir han. Osmanlı Devletinin ünlü devlet adamlarından Hamza Bey’in oğlu, Bali Bey hanu, Yenişehir’de bulunan mescit ve imaretine gelir getirmek ve şehir dışından gelen tüccar ve müşterilere hizmet vermek amacıyla yaptırdığı bilinmekte.

Balibey Han Bursa
Hanın zemin katına bulunan bahçeli restoran-kafe

Han’a adımınızı atar atmaz dokusuyla tarihi hissedebileceğiniz ”U” biçiminde olan bu tarihi yapı içerisinde, Türk süsleme sanatları, el yapımı toprak ve seramikler, tespih, cam işleme gibi birçok geleneksel el sanatı eserlerini görebilirsiniz.

Balibey Han Bursa
Han’daki dükkanlar

Han’da en çok beğendiğim yer, en üst katında bulunan oldukça büyük cafesiydi. Bu cafeden harika bir manzara seyredemeseniz de, en azından insanları izleyip yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Modern yapısı ile, tarihi hana yakıştıramadığım bu cafeye bir göz atmanızda yarar var. Hanın zemin katında bir de restoran-cafe bulunuyor. Buraya, hanın hemen yanında bulunan kırkmerdivenleri çıkmadan giriş yapabilirsiniz.

Balibey Han Bursa
Tarihi hanın iç bölümü

Balibey Han Hakkında Bilgiler

Han, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk üç katlı hanı olma özelliğini taşıyor ve içerisinde 64 odası bulunuyor. 1950’li yıllarda bazı bölümlerinin sığınak, 1970’li yıllarda ise bazı bölümlerinin kahvehane olarak kullanıldığı söylenmektedir.

Balibey Han Bursa
Han teras girişi

Balibey Han Nerede

Han, tam olarak Hisar Kapısı altında, kırkmerdivenlerin hemen yanında bulunuyor. Bursa Kalesi ve Ulu Camii, Han’a yürüme mesafesindedir. Meşhur Kırkmerdivenler, hemen hanın yanında bulunuyor. Konum için tıklayın.

Balibey Han Bursa
Hanın teras katı

Han, 2006 yılından 2008 yılına kadar büyük restorasyon çalışmaları sonucu günümüzdeki halini almış. Bursa gezilecek yerler listenizde olmasını düşündüğüm bu hanı ziyaret ettikten sonra, Hana 5 dakika yürüme mesafesinde olan Tophane Parkı’na da göz atmanızı tavsiye ederim. Bu parkta, Osman Gazi Türbesi, Tophane Saat Kulesi, Şehitler Abidesi, Orhan Gazi Türbesi ve Bursa’nın eşssiz manzarasını izleyebileceğiniz yeri görebilirsiniz.

 

Balibey Han Bursa
Han içerisinde bulunan El sanatı dükkanları

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Balibey Han’a Nasıl Gidilir ?

Mahalle olarak, balıkpazarı mahallesinde bulunan hanın batı tarafında, Yiğitler Caddesi, doğusunda ise, Cemal Nadir caddesi bulunmakta. Ulu Camiden yürüyerek rahatlıkla ulaşabileceğiniz han, Bursa Kalesi’nin hemen karşısında bulunmakta.

Geleneksel el sanatı eserlerinden hatıralık bir şeyler almak veya terasında bulunan cafede bir Türk kahvesi içmek için, Bursa’nın görülmeye değer tarihi yerlerinden biri diyebilirim. Süper merkezi konumu olmasından dolayı da, mutlaka göz atmakta yarar var.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...