Orhan Gazi Türbesi Nerede- Nasıl Gidilir ?

Orhan Gazi Türbesi, Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Orhan Gazi’ye ait. Bursa’nın en turistik yerlerinden biri olan Tophane Parkı içerisinde bulunmaktadır. 1326 yılında Bursa’yı fetheden Osmanlı Sultanı Orhan Gazi’nin (1281-1362) mezarının bulunduğu bu yapı, 11.yüzyılda bu alanda mevcut olduğu bilinen Saint Elias (Aya Elia) Manastırı’ndaki kilisenin yerine yapıldığı söylenmekte.

Orhan Gazi Türbesi Bursa
Türbe, içerisinde bulunan pencereler sayesinde oldukça güzel bir şekilde aydınlatılmış

Türbe hakkında kısaca tarihi bilgi verecek olursak, Türbenin zemininde günümüzde de izleri görülen Bizans Dönemi’nden kalma mozaikler, daha önceden burada bulunan kilisenin varlığını kanıtlıyor diyebilirim. 1855 yılında tamamen yıkılan yapı, 1863 yılında Sultan Abdülaziz tarafından yeniden yaptırılmış.

Orhan Gazi Türbesi Bursa
Türbe içerisinde bulunan sandukalar

Orhan Gazi Türbesi özellikleri 

Kubbeyi dört ana sütun tutmakta. Sütunlar tuğladan yapılmış ve yağlı boya ile mermer görüntüsü verilmiş. Ayrıca Türbe kare planlıdır. İçerisinde bulunan on bir pencere ile gayet güzel aydınlatılmış. Türbe ortasında Orhan Gazi’nin gösterişli pirinç parmaklıklar ile çevrili sandukası bulunmakta.

Orhan Gazi Türbesi Bursa
Türbe içerisinde bulunan, Orhan Gazi’nin mezarının tam üstünde bulunan kubbe

Orhan Gazi Türbesi Hakkında Bilgiler

Türbede bulunan diğer sandukalar ; Orhan Gazi’nin eşi Nilüfer Hatun, Orhan Gazi’nin oğlu Şehzade Kasım, Yıldırım Bayezid’in kızı Fatma Sultan, Cem Sultan’ın oğlu Abdullah ve II. Bayezid’in oğlu Şehzade Korkut’a ait sandukalardır. Diğer sandukaların ise kime ait olduğu bilinmemekte.

Orhan Gazi Türbesi Bursa
Orhan Gazi’nin mezarı oldukça gösterişli olan pirinç parmaklıklar ile çevrilmiş

Orhan Gazi Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Türbe, Bursa’nın en bilindik yerlerinden biri olan Tophane Parkı içerisinde yer almakta. Parka girer girmez hemen sağ tarafta bulunur ve Osman Gazi Türbesi’nin tam karşısında bulunmakta. Türbeye, Ulu Camii tarafından yürüyerek 10 dakika içerisinde çok rahatlıkla ulaşılabilir. Hem yürüyerek Türbeye gidecek olursanız, yol üzerinde Bursa’nın en önemli hanlarından biri olan Balibey Han‘ı ve Bursa Kalesi‘ni görebilirsiniz. Bu yüzden, türbeye ulaşım için hiçbir ulaşım aracına ihtiyacınız yoktur.

Konum için tıklayın.

Tarihi ve manevi duyguları an be an yaşayabileceğiniz Orhan Gazi Türbesi, Bursa gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken oldukça turistik ve tarihi bir yerdir, kaçırmayın.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...