Bursa Tophane Parkı, kentin tam merkezinde bulunan, Tophane Saat Kulesi, Orhan Gazi Türbesi, Şehitler Anıtı, muhteşem bir şehir manzarası ve Osman Gazi Türbesi ile meşhur, oldukça önemli ve tarihi yerlerden biri olarak biliniyor. Park etrafında birçok restoran, cafe ve çay bahçelerini bulabilirsiniz. Bursa Tophane, büyük bir bölgeyi kapsıyor olsa da bu park, Tophanenin en önemli ve en bilindik yeri olarak biliniyor.

Bursa Tophane Parkı
Orhan Gazi Türbesi parkın içerisinde en çok rağbet gören dini yapılarımızdan

Bursa Tophane Parkı Bölümleri

Parktan içeri girer girmez hemen sağ tarafta Orhan Gazi Türbesi bulunuyor. Parkın hemen sol tarafında ise, Osman Gazi Türbesi. türbeleri ziyaret ettikten sonra, parkın tam ortasında bulunan 6 katlı 65 metre uzunluğunda olan saat kulesini görebilirsiniz. Bu kule Bursa Belediyesi tarafından yangın gözetleme kulesi olarak da kullanılmaktaymış.

Bursa Tophane Parkı
Parka girer girmez hemen sol tarafında görebileceğiniz, İstiklal Savaşı Şehitler Abidesi

BURSA’DA NEREDE KALINIR ?

Bursa’daki otellerin hemen hemen hepsinde ücretsiz rezervasyon imkanı bulunuyor. Yani, rezervasyon ücreti veya ön ödeme olmadan Booking.com aracılığıyla Bursa’daki birçok otelde rezervasyon yapabiliyorsunuz. Bunun yanında bazı otellerde de ücretsiz rezervasyon iptali var. Yani, belirtilen sürelere kadar hiçbir ücret ödemeden rezervasyonunuzu iptal etmek de mümkün.

Bursa’da 3 yıldızlı bir otel olarak Hampton By Hilton Hotel‘i veya Ibis Hotel‘i, 4 yıldızlı otel olarak Divan Bursa Hotel‘i veya Holiday Inn Bursa‘yı ve son olarak 5 yıldızlı otel olarak da Hilton Bursa Convention Center & Spa veya daha lüks 5 yıldızlı otel olan Crowne Plaza Bursa Convention Center & Thermal Spa‘yı deneyebilirsiniz.

Kulenin hemen sağ tarafında küçük bir cafe bulunuyor ve bu cafeden Bursa’nın manzarasını seyredebilir, yorgunluğunuzu bir şeyler içerek atabilirsiniz. Ancak size tavsiyem bu kafede oturup manzara seyretmek yerine, saat kulesinin tam arkasında daha iyi bir manzara izleyebileceğiniz yere gidin. Bu bölüm hem ücretsiz hem de şehir manzarasını çok daha iyi görüyor. Oturacak yer olmasa da, ayakta da manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Bursa Tophane Parkı
Park içerisinde bulunan küçük çay bahçesi-cafe

Genelde parka girerken pek dikkatimizi çekmeyen, parktan çıkarken dikkatinizi çekebilecek olan İstiklal Savaşı Şehitler Abidesi’ne de bir göz atabilirsiniz. Parktan çıkar çıkmaz sol tarafa doğru gittiğinizde, Sümbüllü Bahçe Konağını göreceksiniz. Bir nevi çay bahçesi diyebileceğim bu yer, parkın içerisinde bulunan cafeden çok daha güzel. Bu mekanda bir şeyler yiyebilir veya Bursa’nın şehir manzarasına karşı bir şeyler içebilirsiniz.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Bursa Tophane Parkı
Sümbüllü Bahçe Konağı, Tophane parkına girmeden hemen sağ tarafta bulunmakta

Bursa Tophane Parkı Hakkında Bilgiler

Tophane Parkı Nerede, Nasıl gidilir ? : Bursa şehir merkezinde yer alan park, Bursa Ulu Cami‘ye 10 dakika yürüme mesafesinde, Balibey Han ve Bursa Kalesi‘ne 5 dakika yürüme mesafesindedir. Bu yüzden, eğer parka şehir merkezi yakınlarından ulaşmaya çalışıyorsanız, hiçbir ulaşım aracına ihtiyacınız olmadan yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bunun yanında, Ulu Camii ve park arası taksi ücreti de sadece 12 TL’dir.

Bursa Tophane Parkı
Bursa Tophane Parkı şehir manzarası

Bursa Tophane Parkı, daha çok dini yapılara merakı olanların ziyaret edebileceği güzel manzaralı bir yerdir. Çevresinde birçok restoran bulabileceğiniz bu parkın en güzel yanı da, birçok turistik yere süper yakın olması. Yani, bu parktan 15 dakika yürüyerek Muradiye Külliyesi’ne bile gidebiliyorsunuz. Parkı ziyaret ettikten sonra acıkacak olursanız da Tophane Kebapçısına uğrayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here