Osman Gazi Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir ?

Bursa Tophane Semtinde, Tophane Parkı içerisinde yer alan Osman Gazi Türbesi, Bursa’nın tarih ve manevi duygularla yüklü yapılarından biri.  Türbe, parka girer girmez hemen sol tarafta bulunan şehitlik anıtının yanındadır. Tam karşısında Orhan Gazi Türbesi, hemen sol tarafında Tophane Saat Kulesi bulunuyor.

Osman Gazi, söğüt’te öldüğü zaman babası Ertuğrul Gazi’nin türbesine gömülmüş. Türkler burayı tekrar aldıktan sonra, cesedi Bursa’ya getirilerek Bizans dönemine ait Saint Elia (Gümüşlü Kümbet) Kilisesi’ne gömülmüş. Bugünkü türbeyi ise, 1863 yılında Sultan Abdülaziz’in yaptırdığı söyleniyor.

Türbe kapısında Şair Nevres’in metnini Hattat Mehmet Zeki Dede’nin (1821-1881) yazdığı kitabeyi görebilirsiniz. Sekiz kenarı olan kalın duvarlı türbe, kubbe ile örtülü. Türbenin birçok yerinde ise, yuvarlak kemerli pencereleri görmek mümkün.

Osman Gazi Türbesi Bursa
Türbenin Giriş bölümü

Türbenin içerisinde 17 sanduka bulunuyor. Türbenin tam ortasında parmaklıklarla çevrili oldukça gösterişli sanduka, Osman Gazi’ye aittir. Bunun yanında, Orhan Gazi’nin eşi Asburçe Hatun, Osman Gazi’nin oğlu İbrahim, Alaaddin Paşa, Sultan I. Murad’ın oğlu Savcı Bey ve kime ait olduğu bilinmeyen, sultanlara ait olduğu sanılan 12 sanduka daha bulunuyor.

Türbe, 2014 yılı itibari ile, UNESCO Dünya mirası olarak ilan edilen alan içerisinde yer almakta.

Osman Gazi Türbesi Bursa
Türbe, 2014 yılında UNESCO Dünya mirası alanı olan Tophane Parkı içerisinde yer almakta

Osman Gazi Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir ? :

Türbe, Bursa’nın en bilindik bölgelerinden biri olan Tophane Bölgesinde yer alıyor. Tophane Parkı içerisinde yer alan bu türbeye ulaşmak için, şehir merkezinde olmanız yeterlidir. Bursa Ulu Camii, tarafından türbeye yürüyerek 10 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Ulu Cami tarafından Tophane Parkı’na giderken, Bursa’nın en önemli hanlarından biri olan Balibey Han’ı göreceksiniz. Hemen bu hanın yan tarafında bulunan, kırkmerdivenler adı verilen yeri kullanarak Bursa Kalesi’nin önüne çıkacaksınız. Bu merdivenleri çıktıktan sonra sağa dönüp 2-3 dakika yürüdükten sonra Tophane Parkı karşınıza çıkacak. Türbe, bu parkın içerisinde bulunmakta. Bu yüzden, türbeye ulaşım için hiçbir ulaşım aracına ihtiyacınız olmayacaktır.

Osman Gazi Türbesi Bursa
Türbe içerisinde bulunan diğer sandukalar

Osman Gazi Türbesi, gerek Osmanlı Dönemi hakkında bilgi elde edinebileceğiniz, gerekse manevi duyguları hissedebileceğiniz mistik yerlerden biridir, diyebilirim. Bu yüzden, türbe Bursa gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken oldukça turistik ve tarihi yerlerden biridir.

Türbenin bulunduğu yerde, daha şehirde görülmeye değer birçok tarihi ve turistik noktayı da görebiliyorsunuz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...