Bursa Tophane Semtinde, Tophane Parkı içerisinde yer alan Osman Gazi Türbesi, Bursa‘nın tarih ve manevi duygularla yüklü yapılarından biri.  Türbe, parka girer girmez hemen sol tarafta bulunan şehitlik anıtının yanındadır. Tam karşısında Orhan Gazi Türbesi, hemen sol tarafında Tophane Saat Kulesi bulunuyor.

Osman Gazi, söğüt’te öldüğü zaman babası Ertuğrul Gazi’nin türbesine gömülmüş. Türkler burayı tekrar aldıktan sonra, cesedi Bursa’ya getirilerek Bizans dönemine ait Saint Elia (Gümüşlü Kümbet) Kilisesi’ne gömülmüş. Bugünkü türbeyi ise, 1863 yılında Sultan Abdülaziz’in yaptırdığı söyleniyor.

Türbe kapısında Şair Nevres’in metnini Hattat Mehmet Zeki Dede’nin (1821-1881) yazdığı kitabeyi görebilirsiniz. Sekiz kenarı olan kalın duvarlı türbe, kubbe ile örtülü. Türbenin birçok yerinde ise, yuvarlak kemerli pencereleri görmek mümkün.

BURSA’DA NEREDE KALINIR ?

Bursa’daki otellerin hemen hemen hepsinde ücretsiz rezervasyon imkanı bulunuyor. Yani, rezervasyon ücreti veya ön ödeme olmadan Booking.com aracılığıyla Bursa’daki birçok otelde rezervasyon yapabiliyorsunuz. Bunun yanında bazı otellerde de ücretsiz rezervasyon iptali var. Yani, belirtilen sürelere kadar hiçbir ücret ödemeden rezervasyonunuzu iptal etmek de mümkün.

Bursa’da 3 yıldızlı bir otel olarak Hampton By Hilton Hotel‘i veya Ibis Hotel‘i, 4 yıldızlı otel olarak Divan Bursa Hotel‘i veya Holiday Inn Bursa‘yı ve son olarak 5 yıldızlı otel olarak da Hilton Bursa Convention Center & Spa veya daha lüks 5 yıldızlı otel olan Crowne Plaza Bursa Convention Center & Thermal Spa‘yı deneyebilirsiniz.

Osman Gazi Türbesi Bursa
Türbenin Giriş bölümü

Türbenin içerisinde 17 sanduka bulunuyor. Türbenin tam ortasında parmaklıklarla çevrili oldukça gösterişli sanduka, Osman Gazi’ye aittir. Bunun yanında, Orhan Gazi’nin eşi Asburçe Hatun, Osman Gazi’nin oğlu İbrahim, Alaaddin Paşa, Sultan I. Murad’ın oğlu Savcı Bey ve kime ait olduğu bilinmeyen, sultanlara ait olduğu sanılan 12 sanduka daha bulunuyor.

Türbe, 2014 yılı itibari ile, UNESCO Dünya mirası olarak ilan edilen alan içerisinde yer almakta.

Osman Gazi Türbesi Bursa
Osman Gazi Türbesi, 2014 yılında UNESCO Dünya mirası alanı olan Tophane Parkı içerisinde yer almakta

Osman Gazi Türbesi Hakkında Bilgiler

Osman Gazi Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir ? :

Türbe, Bursa’nın en bilindik bölgelerinden biri olan Tophane Bölgesinde yer alıyor. Tophane Parkı içerisinde yer alan bu türbeye ulaşmak için, şehir merkezinde olmanız yeterlidir. Bursa Ulu Camii, tarafından türbeye yürüyerek 10 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Osman Gazi Türbesi Bursa
Türbe içerisinde bulunan diğer sandukalar

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Ulu Cami tarafından Tophane Parkı’na giderken, Bursa’nın en önemli hanlarından biri olan Balibey Han‘ı göreceksiniz. Hemen bu hanın yan tarafında bulunan, kırkmerdivenler adı verilen yeri kullanarak Bursa Kalesi‘nin önüne çıkacaksınız. Bu merdivenleri çıktıktan sonra sağa dönüp 2-3 dakika yürüdükten sonra Tophane Parkı karşınıza çıkacak. Türbe, bu parkın içerisinde bulunmakta. Bu yüzden, türbeye ulaşım için hiçbir ulaşım aracına ihtiyacınız olmayacaktır.

Osman Gazi Türbesi, gerek Osmanlı Dönemi hakkında bilgi elde edinebileceğiniz, gerekse manevi duyguları hissedebileceğiniz mistik yerlerden biridir, diyebilirim. Bu yüzden, türbe Bursa gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken oldukça turistik ve tarihi yerlerden biridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here