Çanakkale Gezilecek Yerler | En Güzel Yerler

Çanakkale Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar
Çanakkale Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Çanakkale, Atalarımızın bu vatana hizmetlerini en iyi anlayabileceğiniz, yaklaşık bir yıl süren Çanakkale Savaşlarını detayları ile öğrenebileceğiniz tarih ve hüzün dolu şehirlerimizden biri.
Çanakkale gezilecek yerler ise, oldukça çeşitli. Gerek Gelibolu yarımadasının büyük bir kısmını kaplayan Çanakkale Şehitliği, gerekse Truva, Assos, Bozcaada ve Gökçeada gibi çok seveceğiniz turistik ve tarihi yerleri sayesinde, bu şehirde sıkılmadan doyasıya gezebilirsiniz.

Çanakkale Gezilecek Yerler
Çanakkale Deniz Müzesi içerisinde yer alan manzara

Çanakkale, İstanbul’dan sonra iki kıtaya yayılmış olan Dünyadaki tek şehir olarak bilinir. Çanakkale tarihi, M.Ö 3000-3500’lü yıllara kadar gittiğinden orijinal adı ”Dardanel” olarak bilinir. Tahmin edebileceğiniz üzere de pek çok eski antik kente ev sahipliği yapmakta. Binlerce yıl boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, iklimsel yapısı ile her mevsim farklı güzel manzaralar sunan eşsiz doğasının yanında, süper kibar ve kültürlü insanlarıyla ve benzersiz tarihi ile her yıl binlerce turisti ağırlayan tarif edilemez bir şehrimizdir Çanakkale.

Çanakkale Gezilecek Yerler Listesi

Çanakkale’de gezilecek ve görülecek birçok yer bulunmakta. Bunlardan çoğu şehir merkezinde ve Gelibolu Yarımadası’nda bulunuyor olsa da daha birçok turistik ve tarihi yerleri de fazlasıyla görebilirsiniz.

Çanakkale gezilmesi çok kolay olmayan şehirlerden. Yani kendi başınıza araç ile bu şehri tam anlamıyla gezmek biraz zor. Park sorunları, feribot sorunları ve daha nicesi. Bu yüzden eğer Çanakkale’yi nasıl gezeceğiniz hakkında bir fikriniz yoksa Çanakkale Nasıl Gezilir ? adlı yazıma göz atabilirsiniz.

1.Saat Kulesi’ne Göz Atın

Çanakkale Gezilecek Yerler
Çanakkale Saat Kulesi

Çanakkale merkezde gezilecek yerler arasında olan bu tarihi saat kulesi sıradan bir kule diyebilirim. Çanakkale saat kulesi üzerinde bulunan kitabeye göre kule, II. Sultan Abdülhamid’in emriyle Çanakkale mutasarrufu Cemil Paşa tarafından yaptırılmış.

Saat kulesinin etrafında bulunan cafeler ve restoranlar oldukça canlı mekanlardan oluşuyor. Bu tarihi saat kulesi etrafında uygun fiyatlara restoranlar bulmak gayet mümkün. Kule ilginizi çekmese de, kule etrafında bulunan cafelerde oturup bir şeyler içmek için buraya gelinebilir.

2.Truva Atını Görün

Çanakkale Gezilecek Yerler
Merkezde bulunan Truva Atı

Çanakkale şehir merkezinde bulunan Truva Atı, Odysseus’un Truva surlarını aşmak ve şehre gizlice girmek için yaptırdığı tahtadan at maketi olarak bilinir. Truva Antik Kenti’nde bulunan temsili maket at ile karıştırmayın. Şehir merkezinde bulunan orjinal olandır. Antik kentte bulunan at ise temsilidir. Savaş sanatında düşmanı yanıltmak için yapılmış bilindik hikayelerin başında gelen Truva Atı’nı bir de akşam ziyaret etmeyi unutmayın.

Çanakkale Gezilecek Yerler
Truva Atı

Truva Atı’nın bulunduğu yerdeki yolun tam karşısında ise, Piri Reis müzesi bulunuyor. Ben buraya gitmedim fakat, zamanınız varsa bir göz atabilirsiniz.

Akşam vakitlerinde bu Truva atının bulunduğu yer süper kalabalık oluyor. Sokak sanatçılarının gösterileri, eşsiz deniz manzarası görülmeye değer. Çanakkaleliler akşam oldumu adeta sokaklara dökülüyor. Yani tüm Çanakkale halkını sokaklarda görebilirsiniz 🙂

3.Deniz Müzesi’nde Zaman Geçirin

Çanakkale Gezilecek Yerler
Deniz Müzesi bahçesi, ben gittiğimde Nusret Mayın Gemisi tadilatta olduğu için göremedim

Bu müze, Çanakkale’nin merkezinde yer alan, Nusret Mayın Gemisi ile popülerliğini kazanmış Askeri bir müze olarak faaliyet gösteriyor. Müze içerisinde yer alan çimenlik bahçesinde birçok top ve denizaltı görebiliyorsunuz.

Bu bahçede kaçırmamanız gereken yer Uluç Ali Reis, adlı denizaltının 14 metre yüksekliğindeki periskopudur. Bu periskop ile boğazı 180 derece açı ile seyredebilirsiniz. Ayrıca Çanakkale gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz, oldukça önemli olan Çimenlik Kalesi de bu müzenin hemen yanında bulunmakta.

Çimenlik Kalesi’nde de ilginizi çekecek eserler görmek mümkün. Fakat, fotoğraf çekmek yasak olduğundan verdiğiniz giriş ücretine değer mi ? siz karar verin.

Çanakkale Gezilecek Yerler
Çimenlik Kalesi İçi. Fotoğraf çekmek yasak deniyor, fakat gizlice bir iki fotoğraf sanırım sorun olmaz.

4.Yeni Kordon’da Güneşin Batışını Seyrederken Dondurma Yiyin

Çanakkale Gezilecek Yerler
Yeni Kordon-Barış Kordonu

Yeni kordon, Çanakkale’nin en güzel ve en kalabalık olan sahili diyebileceğim yerdir. Barış Kordonu olarak da bilinen bu yer, Çanakkale’de gün batımını izleyebileceğiniz en ideal yerlerden biri. Kordon boyunca, taptaze külah kokusu, onlarca kafesi ve muhteşem servisi ile, günün yorgunluğunu atabileceğiniz müthiş bir yer.

Çanakkale Gezilecek Yerler
Yeni Kordon akşamları oldukça canlı oluyor

Hava karardıktan sonra binlerce insan bu kordona adeta akın ediyor. Kumların üzerine kurulmuş masalarda çay/kahvenizi yudumlarken, suya elbiseleriyle giren çılgınları, gruplar eşliğinde müzik söyleyip eğlenenleri izleyebilir, gününüze renk katabilirsiniz. Çanakkale’nin görülecek yerleri arasında önemli bir paya sahip bu kordona kadar gelip de yaz aylarında taptaze külahlarda dondurma yemeyi de unutmayın.

5.Aynalı Çarşı’dan Hediyelik Birkaç Şey Alın

Çanakkale Gezilecek Yerler
Aynalı Çarşı

Çanakkale Savaşlarında halk türkülerine bile konu olmuş, Aynalı Çarşı, Çanakkale gezilecek yerler listenizin ilk sıralarından olması gereken yerlerden. Yüzlerce hediyelik eşya satışı yapan dükkanlarından oldukça uygun fiyatlara birkaç şey almadan, dönmeyin.

Aynalı Çarşı, sadece birkaç hediyelik eşya alabileceğiniz yerlerden değil. Tarihi ve farklı yapısı ile de görülmeye değer güzel yerlerden.

6.Gelibolu’da Türbe Ziyareti Yapın

Çanakkale Gezilecek Yerler
Bayraklı Baba Türbesi

Çanakkale’nin en sakin ilçelerinden biri olan Gelibolu’da, birçok türbe ve mezar bulabilirsiniz. Bunların arasında en önemli olanı, sancağı savaş sırasında düşman karşısında parçalara ayırarak yemiş olan Bayraklı Baba’nın Türbesi’dir. Asıl adı Karacabey olan Bayraklı Baba‘nın yattığı bu türbeye gelebilir, iş, koca, para, çocuk, saadet, mutluluk, ev, arsa, araba dileklerinde bulunabilirsiniz. Dileğiniz kabul olursa, tekrar buraya gelerek türbeye bir bayrak asmayı da unutmayın 🙂

7.Bozcaada’da Buz Gibi Denize Girin

Çanakkale Gezilecek Yerler
Bozcaada’nın en popüler plajı ; Ayazma Plajı

Bozcaada gezilecek yerler listenizde mutlaka olmasını düşündüğüm yer olan Ayazma Plajı, Çanakkale’nin en soğuk suyuna sahip plajı olarak biliniyor. Plaja, Bozcaada’nın merkezinden kalkan minibüsler ile ulaşabilirsiniz. Çanakkale‘den adaya ulaşmak için de, önce geyikliye gitmeniz gerekiyor. Çünkü, Çanakkale’den Bozcaada’ya direkt olarak günde sadece 1 feribot seferi bulunuyor.

Çanakkale Gezilecek Yerler
Bozcaada Feribottan bir manzara

Çanakkale Şehitliği gezinizi tamamladıktan sonra, üzerinizdeki ağırlığı atmak ve bu kadar hüzünden sonra biraz eğlenmek istiyorsanız, Bozcaada’nın bu buz gibi suya sahip plajı size tavsiye edebileceğim en ideal yerdir. Bozcaada Plajları, Ayazma Plajı ile sınırlı değildir. Fakat en popüler ve en güzel olanı denebilir.

Plaj yakınlarında kafeleri ve restaurantları da bulabilirsiniz. Fiyatlar da genel olarak uygun. Ayrıca Ayazma Plajı’nın yakınlarında birçok konaklama tesisleri de bulunuyor.

Çanakkale Gezilecek Yerler
Bozcaada Kalesi girişi

Bozcaada’ya gelmişken, muhteşem manzaraya sahip devasa Bozcaada Kalesi‘ni, Göztepe’yi, ve Rum Mahallesi’ni de görün derim. Daha sonra güneşin batışını seyretmek için Rüzgar Gülleri bölgesine gidin. Ahtapot ızgara ve domates reçeli yemeden de, adadan ayrılmayın.

8.Truva Antik Kenti’nde Tarihe Yolculuk Yapın

Çanakkale Gezilecek Yerler
Truva Antik Kenti’nde bulunan Truva Atı Maketi

Homeros’un ilyada destanında bahsi geçen, Truva Savaşının gerçekleştiği bu yer, tarih severler için ideal yerlerden. Müzekart ile ücretsiz olarak girebileceğiniz bu Antik Kent bir nevi müze olarak biliniyor. Burada bulunan maket truva Atı, orijinal değil (Orjinalinin tıpatıp aynı olan şehir merkezinde bulunuyor). Benzersiz tarihsel birikimiyle, mitolojik kahramanların evi konumunda olan bu coğrafya, Çanakkale gezilecek yerler listenizde olması gereken, büyük dramların yaşandığı tarihi bir yer.

9.Kilitbahir Kalesi’ni ve Namazgah Tabyası’nı Görün

Çanakkale Gezilecek Yerler
Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir Kalesi, Çanakkale merkezden hareket eden feribotlar ile rahatlıkla ulaşabileceğiniz devasa bir kale. 1462 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından 93 günde yaptırıldığı söylenen kale, denizden gelebilecek düşman taarruzuna engel olabilmek için yaptırılmış.

Kalenin az ilerisinde bulunan Namazgah Tabyası da, Gelibolu Yarımadası gezinize başlamak için güzel bir başlangıç noktası olacaktır. Namazgah Tabyası’nda 14 adet bonet bulunuyor ve bunlar arasında en popüler olanı, müzenin hemen yanında olandır. Çanakkale Savaşlarını anlatan fotoğraflar, sinevizyon gösterisi ve savaşlardan günümüze ulaşmış birçok tarihi eseri burada görebilirsiniz.

Çanakkale Gezilecek Yerler
Namazgah Tabyası

10.Çanakkale Şehitliği’nde Hüzünlenin 

Çanakkale gezilecek yerler arasında olan Çanakkale Şehitliği, oldukça anlamlı ve hüzün dolu bir gezi için en ideal yer. Çanakkale Şehitliği, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı içerisinde yer alır ve onlarca şehitlik, anıt ve abidelerden oluşur.

  • Seyid Onbaşı Anıtı : Çanakkale Şehitliği adı altında, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı içerisinde bulunan Seyid Onbaşı Anıtı, Çanakkale’nin  en önemli ve en merak edilen yerleri arasında geliyor. Burası, mecidiye tabyasında numaratör olarak görev alan Koca Seyid’in 18 mart günü yapılan deniz savaşı sırasında 175 kg’lık mermiyi kaldırarak ”Ocean” adlı zırhlıyı vurduğu yer olarak bilinir. Seyid Onbaşı mermiyi kucağında değil, sırtına alarak taşımış. Gerçek anıt, merminin Seyid Onbaşı’nın sırtında olduğu yerdedir. Hemen aşağısında deniz kenarında bulunan büyük bir anıt ise, kucağında olacak şekilde yapılmış. Ancak bu anıt temsilidir.
Çanakkale Gezilecek Yerler
Seyid Onbaşı Anıtı
  • Çanakkale Şehitler Abidesi : Çanakkale Şehitliği’nin en önemli ve en çok ziyaretçiye ev sahipliği yapan yeri olarak bilinen Şehitler Abidesi, 41.70 cm uzunluğunda bir anıt. Çanakkale’de görülecek yerler arasında en önemliler arasında olan bu yerde ayrıca, meçhul asker mezarı, sembolik şehitlik kabirleri, Mustafa Kemal Çanakkale’de heykeli, Yaralı Asker Anıtı ve Türk bahçesi bulunuyor. Türk milletinin, milletine armağan ettiği bu tarihi kutsal topraklar, Çanakkale gezilecek yerler listenizin ilk sıralarından olması gereken önemli yerlerden.
Çanakkale Gezilecek Yerler
Şehitlik Abidesi
  • Conkbayırı : Çanakkale Savaşı’nın en kanlı cephelerinden birinin cereyan ettiği Conkbayırı, M. Kemal’in göğsüne kurşun yemesi sonucunda saatinin parçalandığı ve M. Kemal’in ”Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum” emrini verdiği yer. Milli tarihimizin altın bir sayfa olarak betimlendiği Çanakkale Savaşları’nın dönüm noktası olarak bilinen ve düşmana ilk silenin vurulduğu Mehmetçik Parkı içerisinde yer alan Conkbayırı Mehmetçik Anıtı da, Conkbayırı’nın en önemli eserleri arasında. Conkbayırı, Çanakkale gezilecek yerler arasında en çok merak edilen yerlerden. Bu yüzden, burayı es geçmeyin derim.
Çanakkale Gezilecek Yerler
Conbayırı

Çanakkale Şehitliği’nde, Şahindere Şehitliği, 57. Piyade Alayı Şehitliği, gibi daha birçok şehitlik görebilirsiniz. Turlar ile Çanakkale’yi ziyaret edecekseniz, buraları zaten göreceksiniz. Kendi başınıza araçlar ile şehitliği gezecekseniz yol üzerinde bulunan bu şehitlikleri de kaçırmayın.

Çanakkale Gezilecek Yerler
Conkbayırı

Çanakkale Gezi Tavsiyeleri | Çanakkale Nasıl Gezilir ?

-Çanakkale gezinizin tarihi ve hüzün dolu yerlerini bitirdikten sonra, hüznü ve üzerinizdeki ağır havayı atmak isterseniz, Bozcaada’da yer alan Ayazma Plajı’nda güneşin ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.

-Her ne kadar ben merkeze yakın bir yerde konaklamış olsam da, size tavsiyem, Ayvacık, Lapseki, veya Bozcaada’da konaklamanız olacaktır (Tabi bütçeniz müsaitse).

-Çanakkale’nin her sezonu rüzgarlı geçtiği söylenir ve gerçekten de öyledir. Bu yüzden, rüzgar için yanınıza bir şeyler almayı da unutmayın.

-Çanakkale’ye yüksek sezonda araçlarınız ile gitmeyi planlıyorsanız, bu sevdanızdan vazgeçin derim. Gerek feribot kuyrukları gerekse yoğun trafik ve park sorunu sizi daraltabilir.

Çanakkale Gezilecek Yerler
Çanakkale Şehitler Abidesi

Çanakkale’de görülmesi gereken yerler genelde birbirine uzaktır ve Çanakkale, araç olmadan gezilmesi gerçekten zor olan bir şehrimiz. Çanakkale’de gezilecek ve görülecek yerler listenizi ;

  • Çanakkale merkezde gezilecek yerler
  • Bozcaada gezilecek yerler
  • Gökçeada gezilecek yerler
  • Assos gezilecek yerler

diye, listelemenizi tavsiye ederim.

Çanakkale Gezilecek Yerler
Şehitler Abidesi’nin girişinde bulunan temsili şehitlerin kabirleri

Çanakkale Şehitliği 2019 tur ücretleri, 70 tl’dir ve bu ücrete öğle yemeği ve giriş ücretleri dahildir. Genelde turlara karşı olsam da, Çanakkale, turlar ile ziyaret edilmesi gereken bir şehir. Tura gerek yok diyorsanız, başınızın çaresine çok rahatlıkla da bakabilirsiniz. Buna Çanakkale Şehitliği de dahil. Belirli saatler arasında Kilitbahir’den kalkan Çanakkale Şehitliği minibüslerine 15 Tl ödeyerek birçok yeri gezmek de mümkün.

Çanakkale Gezilecek Yerler
Conbayırı’nda bulunan Türk siperleri

Çanakkale Şehitliği turları genelde 10:00’da başlıyor ve 15:00’da bitiyor. En azından bizim tur bu saatte bitmişti. Tur tercih ederken bayan rehberli olan turları tercih etmenizi tavsiye ederim. Bayanlar daha duygusal ve hassas olduklarından, bu kutsal topraklarda yaşanan olayları anlatırken sanki o anı yeniden yaşıyormuşcasına anlatıyor. Yani, en azından bizim bayan rehberimiz ve şehitlikte gördüğüm ikinci bayan rehber de, bu dediğim tanıma uyuyor.

Şehitliğin dışında, Çanakkale merkezini kendi başınıza rahatlıkla gezebilirsiniz. Bozcaada ise, bana sorarsanız turlar ile ziyaret edilecek bir yer değil. Turlar sizi plaja götürüp hadi biraz yüzelim veya gün batımını seyretmek için hadi rüzgar gülleri bölgesine gidelim demeyeceğinden, Bozcaada’yı kendiniz gezin. Aracınız yoksa motor veya bisiklet kiralayın ve bir gününüzü burada harcamayın. 3-4 saat bozcaada için yeterli olacaktır.

Ayrıca, Assos ve Gelibolu da bireysel olarak ulaşımın kolay sağlandığı yerlerden. İlla bir tura daha katılayım diyorsanız, Gökçeada turlarına katılın derim. Zaten tek başınıza aracınız olmadan Gökçeadaya kolay ulaşamazsınız.

Çanakkale’da bulunan tüm tur firmalarını, yaz aylarında, Çanakkale merkezinde bulunan feribot iskelesinin hemen yanında bulabilirsiniz. Yaklaşık 10 adet tur firması buraya stantlar açıyor.

Çanakkale gezilecek yerler listesi tabi ki bu listeyle sınırlı değildir. Fakat, 3-4 günlük bir Çanakkale gezisi planlıyorsanız, bu liste size fazlasıyla yetecektir diye düşünüyorum. Şehitlikleri gezip bırakmayın, ilçelerine gidin, denize girin, dalış yapın ve gezinizi hüzünle sonlandırmayın. Çanakkale, eğlenerek gezebileceğiniz en güzel şehirlerimizden, keyfini çıkarın.

[huge_it_maps id=”139″]

Bunlar da İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here