Çanakkale Gezilecek Yerler | En Turistik 12 Yer

Çanakkale, Atalarımızın bu vatana hizmetlerini en iyi anlayabileceğiniz, yaklaşık bir yıl süren Çanakkale Savaşlarını detayları ile öğrenebileceğiniz tarih ve hüzün dolu şehirlerimizden.
Çanakkale gezilecek yerler ise, oldukça çeşitli. Gerek Gelibolu yarımadasının büyük bir kısmını kaplayan Çanakkale Şehitliği, gerekse Truva, Assos, Bozcaada ve Gökçeada gibi çok seveceğiniz turistik ve tarihi yerleri sayesinde bu şehirde sıkılmadan doyasıya gezebilirsiniz.

[adinserter block=”1″]

Çanakkale, İstanbul’dan sonra iki kıtaya yayılmış olan Dünyadaki tek şehir olarak bilinir. Çanakkale tarihi, M.Ö 3000-3500’lü yıllara kadar uzandığından orijinal adı ”Dardanel” olarak bilinir. Tahmin edebileceğiniz üzere de pek çok eski antik kente ev sahipliği yapıyor. Binlerce yıl boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, iklimsel yapısı ile her mevsim farklı güzel manzaralar sunan eşsiz doğasının yanında, süper kibar ve kültürlü insanlarıyla ve benzersiz tarihi ile her yıl binlerce turisti ağırlayan tarif edilemez bir şehrimiz.

Çanakkale Gezilecek Yerler
Çanakkale Deniz Müzesi içerisinde yer alan manzara

Çanakkale Gezilecek Yerler Listesi

Çanakkale’de gezilecek ve görülecek birçok yer bulunuyor. Bunlardan çoğu şehir merkezinde ve Gelibolu Yarımadası’nda bulunuyor olsa da daha birçok turistik ve tarihi yerleri de diğer bölgelerde görmek mümkün.

Çanakkale Gezilecek Yerler Haritası
Çanakkale’de hem merkezde hem Bozcaada’da hem de şehitlikte gezilmesi gereken önemli yerleri Google Maps‘te görmek için tıklayın.

!!!Çanakkale gezilmesi çok kolay olmayan şehirlerden. Yani kendi başınıza araç ile bu şehri tam anlamıyla gezmek biraz zor. Park sorunları, feribot sorunları ve daha nicesi. Bu yüzden eğer Çanakkale’yi nasıl gezeceğiniz hakkında bir fikriniz yoksa Çanakkale Nasıl Gezilir ? adlı yazıma göz atabilirsiniz. Şehitlik nasıl gezilir, turlarla mı yoksa bireysel mi ? gibi sorularınıza bu yazımda cevap bulabilirsiniz.

1.Saat Kulesi’ne Göz Atın

Çanakkale Gezilecek Yerler
Çanakkale Saat Kulesi

Çanakkale saat kulesi üzerinde bulunan kitabeye göre kule, II. Sultan Abdülhamid’in emriyle Çanakkale mutasarrufu Cemil Paşa tarafından 1897 yılında yapılmış. Günümüzde gördüğünüz kule 4 katlı olsa da, eskiden 3 katlıymış. Kulenin eski fotoğraflarına bakacak olursanız saat kulesinin günümüzde bir kat yukarı çıkarıldığını görebiliyorsunuz. Hatta kulenin 3. katına dikkatli bir şekilde bakacak olursanız saatin önceden bulunduğu yerde hâla izler görülebiliyor.

Kare planlı olarak inşa edilmiş olan bu kule, aşağıdan yukarıya incelen bir görünüme sahip. Kulenin en yukarısında bulunan köşkün içerisinde ise çan kulesi bulunuyor. Günümüzde saat kulesinin içerisine giremiyor olsanız da dışarıdan mimarisine bakmaya değebilir.

[adinserter block=”2″]

Saat kulesinin etrafında bulunan kafeler ve restoranlar ise, oldukça canlı mekanlardan oluşuyor. Bu tarihi saat kulesi etrafında şehrin önde gelen popüler restoranlarından ve kafelerinden bazıları bulunabilir.

2.Truva Atını Görün

Çanakkale Gezilecek Yerler
Merkezde bulunan Truva Atı

Çanakkale şehir merkezinde bulunan Truva Atı, Odysseus’un Truva surlarını aşmak ve şehre gizlice girmek için yaptırdığı tahtadan at maketi. Troya Antik Kenti’nde bulunan temsili maket at ile karıştırmayın. Şehir merkezinde bulunan orijinal olanın tıpatıp aynısıdır ve troy filminde kullanılmış olandır. Antik kentte bulunan at heykel ise temsilidir. Savaş sanatında düşmanı yanıltmak için yapılmış bilindik hikayelerin başında gelen Truva Atı’nı bir de akşam ziyaret etmeyi unutmayın.

Truva Atı’nın bulunduğu yerdeki yolun tam karşısında ise, Piri Reis müzesi bulunuyor.

Akşam vakitlerinde bu Truva atının bulunduğu yer cıvıl cıvıl. Sokak sanatçılarının gösterileri, eşsiz deniz manzarası görülmeye değer. Çanakkaleliler akşam oldumu adeta sokaklara dökülüyor. Tüm halk anlaşmış gibi aynı anda birden sokakta bitiveriyor. Bu at heykelin bulunduğu yer ise merkezdeki en kalabalık olan yerlerden.

3.Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale Gezilecek Yerler
Deniz Müzesi bahçesi

Çanakkale’nin merkezinde yer alan Deniz Müzesi, Nusret Mayın Gemisi ile popülerliğini kazanmış Askeri bir müze olarak faaliyet gösteriyor.

Bu bahçede kaçırmamanız gereken yer Uluç Ali Reis, adlı denizaltının 14 metre yüksekliğindeki periskopudur. Bu periskop ile boğazı 180 derece açı ile seyredebilirsiniz. Tabii Nusret Mayın Gemisi de kesinlikle görülmeye değer. Müzedeki tüm görülecek yerleri bitirdikten sonra, müze içerisindeki denize nâzır banklarda oturup deniz manzarasının keyfini çıkarmayı da unutmayın.

[adinserter block=”1″]

  • Çanakkale Deniz Müzesi Giriş Ücreti ; 10 TL, 18 yaş altı ve öğrencilere ücretsiz. Bazı yerlerde Fotoğraf ve video çekmek için de ayrıca bilet almanız gerekiyor.

4.Çimenlik Kalesi

Çanakkale Gezilecek Yerler
Çimenlik Kalesi İçi. Fotoğraf çekmek yasak deniyor, fakat gizlice bir iki fotoğraf sanırım sorun olmaz.

Çimenlik Kalesi dış ve iç kaleden oluşuyor. Deniz Müzesi’nin içerisinden kalenin girişine gidilebiliyor. Kalenin tarihi 1461 yılına, Fatih Sultan Mehmet dönemine uzanıyor. 9 tane burcu olan kale günümüzde bir müze olarak faaliyet gösteriyor.

Kalenin bahçesinde toplar sergileniyor. İçeriye girdiğinizde ise çok daha değerli eserlere sahip koleksiyonu görebiliyorsunuz. Bu koleksiyonda Çanakkale Savaşı’nda kullanılmış olan silahları, çanak çömlekler ve elbiseler gibi birçok eser görülebiliyor. Müzenin içerisinde bir de sinevizyon bölümü bulunuyor. Bu sinevizyon bölümünde de Çanakkale Savaşı hakkında 5-10 dakikalık kısa videoları izleyebilirsiniz.

5.Yeni Kordon’da Güneşin Batışını Seyredin

Çanakkale Gezilecek Yerler
Yeni Kordon-Barış Kordonu

Yeni kordon, Çanakkale’nin en güzel ve en kalabalık olan sahili. Barış Kordonu olarak da bilinen bu yer, Çanakkale’de gün batımını izleyebileceğiniz en ideal yerlerden biri. Kordon boyunca taptaze külah kokusu, onlarca kafesi ve muhteşem servisi ile günün yorgunluğunu atabileceğiniz müthiş bir yer.

Çanakkale Gezilecek Yerler
Yeni Kordon akşamları oldukça canlı oluyor

Hava karardıktan sonra binlerce insan bu kordona adeta akın ediyor. Kumların üzerine kurulmuş masalarda çay/kahvenizi yudumlarken, suya elbiseleriyle giren çılgınları, gruplar eşliğinde müzik söyleyip eğlenenleri izleyebilir, gününüze renk katabilirsiniz. Çanakkale’nin görülecek yerleri arasında önemli bir paya sahip bu kordona kadar gelip de yaz aylarında taptaze külahlarda dondurma yemeyi de unutmayın.

6.Aynalı Çarşı

Çanakkale Gezilecek Yerler
Aynalı Çarşı

Çanakkale Savaşlarında halk türkülerine bile konu olmuş, Aynalı Çarşı, Çanakkale gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Şehir merkezinde merkezi bir konumda olan çarşının tarihi 1890 yılına kadar uzanıyor. Musevi cemaatinin ünlü isimlerinden olan ”Eliyau Hallio” tarafından yaptırılmış olan Aynalı Çarşı’nın asıl ismi ise ””Passage Hallio” olarak bilinir.

Her ne kadar çarşının Eliyau Hallio tarafından yaptırıldığı bilinse de, kapı üzerindeki Osmanlıca olan yazı da çarşının II.Abdülhamid tarafından yaptırıldığı yazıyor. Yine kapı üzerindeki İbranice olan yazıda ise Eliyau Hallio tarafından yaptırıldığı yazıyor. Çarşı, günümüzdeki haline ise, 1967 yılından sonra kavuşmuş.

[adinserter block=”2″]

Çarşıda, yüzlerce hediyelik eşya satışı yapan dükkanlarından oldukça uygun fiyatlara birkaç şey almadan da dönmeyin.

7.Gelibolu’da Türbe Ziyareti Yapın

Çanakkale Gezilecek Yerler
Bayraklı Baba Türbesi

Çanakkale’nin en sakin ilçelerinden biri olan Gelibolu’da, birçok türbe ve mezar bulabilirsiniz. Bunların arasında en önemli olanı sancağı savaş sırasında düşman karşısında parçalara ayırarak yemiş olan Bayraklı Baba’nın Türbesi’dir. Asıl adı Karacabey olan Bayraklı Baba‘nın yattığı bu türbeye gelebilir, iş, koca, para, çocuk, saadet, mutluluk, ev, arsa, araba dileklerinde bulunabilirsiniz. Dileğiniz kabul olursa tekrar buraya gelerek türbeye bir bayrak asmayı da unutmayın.

8.Bozcaada’da Buz Gibi Denize Girin 

Çanakkale Gezilecek Yerler
Bozcaada’nın en popüler plajı ; Ayazma Plajı

Bozcaada gezilecek yerler listenizde mutlaka olmasını düşündüğüm yer olan Ayazma Plajı, Çanakkale’nin en soğuk suyuna sahip plajı olarak biliniyor. Plaja, Bozcaada’nın merkezinden kalkan minibüsler ile ulaşabilirsiniz. Çanakkale’den adaya ulaşmak için de önce geyikliye gitmeniz gerekiyor. Çünkü Çanakkale’den Bozcaada’ya direkt olarak günde sadece 1 feribot seferi bulunuyor. Denk getirebilirseniz bu feribotlar ile de adaya ulaşabilirsiniz.

Çanakkale Şehitliği gezinizi tamamladıktan sonra üzerinizdeki ağırlığı atmak ve bu kadar hüzünden sonra biraz eğlenmek istiyorsanız, Bozcaada’nın bu buz gibi suya sahip plajı size tavsiye edebileceğim en ideal yerdir. Bozcaada Plajları, Ayazma Plajı ile sınırlı değildir. Fakat en popüler ve en güzel olanı denebilir.

[adinserter block=”1″]

Plaj yakınlarında kafeleri ve restoranları da bulabilirsiniz. Fiyatlar da genel olarak uygun. Ayrıca Ayazma Plajı’nın yakınlarında birçok konaklama tesisleri de bulunuyor.

Çanakkale Gezilecek Yerler
Bozcaada Kalesi girişi

Bozcaada’ya gelmişken, muhteşem manzaraya sahip devasa Bozcaada Kalesi‘ni, Göztepe’yi, ve Rum Mahallesi’ni de görün derim. Daha sonra güneşin batışını seyretmek için Rüzgar Gülleri bölgesine gidin. Ahtapot ızgara ve domates reçeli yemeden de adadan ayrılmayın.

Göz At : Çanakkale gezi rehberi

9.Troya Antik Kenti

Çanakkale Gezilecek Yerler
Truva Antik Kenti’nde bulunan Truva Atı Maketi

Homeros’un ilyada destanında bahsi geçen Truva Savaşının gerçekleştiği bu yer, tarih severler için güzel bir deneyim sunuyor. Müzekart ile ücretsiz olarak girebileceğiniz bu Antik Kent bir nevi müze olarak biliniyor. Burada bulunan maket truva Atı, orijinal değil (Orjinalinin tıpatıp aynı olanı şehir merkezinde bulunuyor). Benzersiz tarihsel birikimiyle, mitolojik kahramanların evi konumunda olan bu coğrafya, Çanakkale gezilecek yerler listenizde olması gereken büyük dramların yaşandığı tarihi bir yer.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan antik kente farklı dönemlere ait 50’den fazla katman tespit edilmiş. Buradaki en eski yerleşimlerin tarihi ise MÖ 3.000’lü yıllara kadar uzanıyor. Troya Antik Kenti Çanakkale’nin merkezine yaklaşık 27 km uzaklıkta bulunuyor.

10.Kilitbahir Kalesi’ni ve Namazgah Tabyası’nı Görün

Çanakkale Gezilecek Yerler
Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir Kalesi, Çanakkale merkezden hareket eden feribotlar ile rahatlıkla ulaşabileceğiniz devasa bir kale. 1462 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından 93 günde yaptırıldığı bilinen kale, denizden gelebilecek düşman taarruzuna engel olabilmek için yaptırılmış.

Kalenin az ilerisinde bulunan Namazgah Tabyası da, Gelibolu Yarımadası gezinize başlamak için güzel bir başlangıç noktası olacaktır. Namazgah Tabyası’nda 14 adet bonet bulunuyor ve bunlar arasında en popüler olanı müzenin hemen yanında olandır. Çanakkale Savaşlarını anlatan fotoğraflar, sinevizyon gösterisi ve savaşlardan günümüze ulaşmış birçok tarihi eseri burada görebilirsiniz.

Çanakkale Gezilecek Yerler
Namazgah Tabyası

11.Çanakkale Şehitliği

Conkbayırı Çanakkale
M.Kemal Atatürk’ün Heykeli

Çanakkale gezilecek yerler Çanakkale Şehitliği, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı içerisinde yer alır ve onlarca şehitlik, anıt ve abidelerden oluşur. Şehitlik genellikle turlar ile çok daha anlamlı hale gelir. Bu yüzden araçlarınız olsa dahi yaşanmış hikayeleri rehberden dinlemek için turlara katılmanızı tavsiye ederiz. Özellikle rehberlerin popüler olduğu turları bulabilirseniz, şehitlik geziniz kelimenin tam anlamıyla muhteşem olacaktır.

Çanakkale Şehitliği 2020 Tur fiyatları ise 90 TL’den başlamaktadır.

Göz At : Çanakkale Şehitliği

ŞEHİTLİK GEZİSİNDE GÖREBİLECEĞİNİZ YERLER ;

12.Seyid Onbaşı Anıtı 

Çanakkale Gezilecek Yerler
Seyid Onbaşı Anıtı

Çanakkale Şehitliği adı altında, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı içerisinde bulunan Seyid Onbaşı Anıtı, Çanakkale’nin  en önemli ve en merak edilen yerleri arasında geliyor. Burası, mecidiye tabyasında numaratör olarak görev alan Koca Seyid‘in 18 mart günü yapılan deniz savaşı sırasında 175 kg’lık mermiyi kaldırarak ”Ocean” adlı zırhlıyı vurduğu yer olarak bilinir. Seyid Onbaşı mermiyi kucağında değil, sırtına alarak taşımış. Gerçek anıt, merminin Seyid Onbaşı’nın sırtında olduğu yerdedir. Hemen aşağısında deniz kenarında bulunan büyük bir anıt ise kucağında olacak şekilde yapılmış. Ancak bu anıt temsilidir.

13.Çanakkale Şehitler Abidesi

Çanakkale Gezilecek Yerler
Şehitlik Abidesi

Çanakkale Şehitliği’nin en önemli ve en çok ziyaretçiye ev sahipliği yapan yeri olarak bilinen Şehitler Abidesi, 41.70 cm uzunluğunda bir anıt. Bu abidenin bulunduğu yerde ayrıca, meçhul asker mezarı, sembolik şehitlik kabirleri, Mustafa Kemal Çanakkale’de heykeli, Yaralı Asker Anıtı ve Türk bahçesi bulunuyor. Türk milletinin, milletine armağan ettiği bu tarihi kutsal topraklar şehitlik gezisinde mutlaka uğranılması gereken bir yer.

12.Conkbayırı 

Çanakkale Gezilecek Yerler
Conbayırı

Çanakkale Savaşı’nın en kanlı cephelerinden birinin cereyan ettiği Conkbayırı, M. Kemal’in göğsüne kurşun yemesi sonucunda saatinin parçalandığı ve M. Kemal’in ”Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum” emrini verdiği yer. Milli tarihimizin altın bir sayfa olarak betimlendiği Çanakkale Savaşları’nın dönüm noktası olarak bilinen ve düşmana ilk silenin vurulduğu Mehmetçik Parkı içerisinde yer alan Conkbayırı Mehmetçik Anıtı da, Conkbayırı’nın en önemli eserleri arasında.

[adinserter block=”2″]

Çanakkale Şehitliği’nde, Şahindere Şehitliği, 57. Piyade Alayı Şehitliği, gibi daha birçok şehitlik görebilirsiniz. Turlar ile Çanakkale’yi ziyaret edecekseniz buraları zaten göreceksiniz. Kendi başınıza araçlar ile şehitliği gezecekseniz yol üzerinde bulunan bu şehitlikleri de kaçırmayın.

Çanakkale Gezi Tavsiyeleri | Çanakkale Nasıl Gezilir ?

 

-Çanakkale gezinizin tarihi ve hüzün dolu yerlerini bitirdikten sonra, hüznü ve üzerinizdeki ağır havayı atmak isterseniz, Bozcaada’da yer alan Ayazma Plajı’nda güneşin ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.-Her ne kadar ben merkeze yakın bir yerde konaklamış olsam da, size tavsiyem, Ayvacık, Lapseki, veya Bozcaada’da konaklamanız olacaktır (Tabi bütçeniz müsaitse).-Çanakkale’nin her sezonu rüzgarlı geçtiği söylenir ve gerçekten de öyledir. Bu yüzden, rüzgar için yanınıza bir şeyler almayı da unutmayın.

-Çanakkale’ye yüksek sezonda araçlarınız ile gitmeyi planlıyorsanız, bu sevdanızdan vazgeçin derim. Gerek feribot kuyrukları gerekse yoğun trafik ve park sorunu sizi daraltabilir.

Çanakkale Gezilecek Yerler
Çanakkale Şehitler Abidesi

Çanakkale’de görülmesi gereken yerler genelde birbirine uzaktır ve Çanakkale, araç olmadan gezilmesi gerçekten zor olan bir şehrimiz. Çanakkale’de gezilecek ve görülecek yerler listenizi ;

  • Çanakkale merkezde gezilecek yerler
  • Bozcaada gezilecek yerler
  • Gökçeada gezilecek yerler
  • Assos gezilecek yerler

diye, listelemenizi tavsiye ederim.

Çanakkale Gezilecek Yerler
Şehitler Abidesi’nin girişinde bulunan temsili şehitlerin kabirleri

Çanakkale Şehitliği 2020 tur ücretleri, 90 tl’dir ve bu ücrete öğle yemeği ve giriş ücretleri dahildir. Genelde turlara karşı olsam da Çanakkale, turlar ile ziyaret edilmesi gereken bir şehir. Tura gerek yok diyorsanız da başınızın çaresine çok rahatlıkla da bakabilirsiniz. Buna Çanakkale Şehitliği de dahil. Belirli saatler arasında Kilitbahir’den kalkan Çanakkale Şehitliği minibüslerine 30-35 TL ödeyerek birçok yeri gezmek de mümkün.

Çanakkale Gezilecek Yerler
Conbayırı’nda bulunan Türk siperleri

Çanakkale Şehitliği turları genelde 10:00’da başlıyor ve 15:00’da bitiyor. En azından bizim tur bu saatte bitmişti. Tur tercih ederken iyi bir rehber tercih ettiğinizden emin olun. Bizim rehberimiz gayet iyiydi. Bu kutsal topraklarda yaşanan olayları anlatırken sanki o anı yeniden yaşıyormuşçasına anlatıyordu.

Şehitliğin dışında Çanakkale merkezini kendi başınıza rahatlıkla gezebilirsiniz. Bozcaada ise, bana sorarsanız turlar ile ziyaret edilecek bir yer değil. Turlar sizi plaja götürüp hadi biraz yüzelim veya gün batımını seyretmek için hadi rüzgar gülleri bölgesine gidelim demeyeceğinden, Bozcaada’yı kendiniz gezin. Aracınız yoksa motor veya bisiklet kiralayın ve bir gününüzü burada harcamayın. 3-4 saat Bozcaada için yeterli olacaktır.

Ayrıca Assos ve Gelibolu da bireysel olarak ulaşımın kolay sağlandığı yerlerden. İlla bir tura daha katılayım diyorsanız, Gökçeada turlarına katılın derim. Zaten tek başınıza aracınız olmadan Gökçeadaya kolay ulaşamazsınız.

Çanakkale’de bulunan tüm tur firmalarını, yaz aylarında Çanakkale merkezinde bulunan feribot iskelesinin hemen yanında bulabilirsiniz. Yaklaşık 10 adet tur firması buraya stantlar açıyor.

Çanakkale gezilecek yerler listesi tabii ki bu listeyle sınırlı değildir. Fakat, 3-4 günlük bir Çanakkale gezisi planlıyorsanız bu liste size fazlasıyla yetecektir diye düşünüyorum. Şehitlikleri gezip bırakmayın, ilçelerine gidin, denize girin, dalış yapın ve gezinizi hüzünle sonlandırmayın. Çanakkale, eğlenerek gezebileceğiniz en güzel şehirlerimizden, keyfini çıkarın.

[adinserter block=”1″]

Bunlar da İlginizi Çekebilir

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...