Bayraklı Baba Türbesi, ÇANAKKALE

Bayraklı Baba Türbesi, Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde bulunan, bayraklarla donatılmış bir türbedir. Gelibolu ilçesinde daha birçok, türbe ve mezar bulunur. Fakat en önemlisi ve en popüler olanı Bayraklı Baba’dır. Genelde dilek dilemek, dua etmek ve bayrak asmak için ziyaret edilen türbe, Gelibolu ilçe merkezine 10-15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Bu yüzden, türbeye gitmek için Gelibolu’dan toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız yoktur.

Özellikle ramazan aylarında ziyaretçisinin epey arttığı söylenen türbede, gerçek adı Karacabey olan ”Bayraklı Baba” yatmakta. Türbeye ilk kez gidenler, dua ederek, ev, arsa, araba sahibi olmak ve evlenmek gibi çeşitli adaklarda bulunuyormuş. Dileği gerçekleşenler, tekrar türbeye gidip Türk bayrağı asması gerekiyormuş. Yurdum insanı, her şeyden medet umduğu gibi bu türbeden de bir şeyler istemeyi unutmuyor.

Bayraklı Baba Türbesi Çanakkale
Bayraklı Baba Türbesi

Peki, kim bu Bayraklı Baba ? ; Kısaca bilgi vermek gerekirse, asıl adı Karacabey ve efsanelere göre Osmanlı ordusunda bayraktarlık yapmış birisi. Rivayete göre, savaş esnasında elinde sancağı ile düşmanlar tarafından çevrilen Karacabey, kaçacak yer bulamadığından sancağın düşmanın eline geçmemesi için sancağı parçalara ayırarak yuttuğu söylenir.

Ölümü sırasında mezarında Türk Bayrağı’nın daima asılı kalmasını vasiyet ettiği için, bu dileği yüzlerce yıldır uygulanmakta. Tabi, bunun bir efsanenin dışına çıkamadığını unutmamakla birlikte, adamın biri o gün milliyetçilik duyguları ile kavrulmuş ve gidip türbeye bir bayrak asmak istemiş de olabilir. Yani, sadece söylentiden ibaret olan şeylere pek de, önem vermemeliyiz diye düşünüyorum. Gitmişken bir dua edin yeter.

Bayraklı Baba Türbesi Çanakkale
Bayraklı Baba Türbesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir ?

Bayraklı Baba Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Bayraklı Baba Türbesi, başta da belirttiğim gibi, Gelibolu ilçesinde bulunmaktadır. Çanakkale merkezden hareket eden feribotlar ile Kilitbahir’e geçebilir ve buradan 45-60 dakika da bir hareket eden Gelibolu minibüsleri ile ilçeye ulaşabilirsiniz. Fakat benim size tavsiyem Geliboluyu es geçin. Burada hiçbir şey olmadığı gibi, yol yaklaşık 45 dakika sürmekte ve 15 tl gibi bir ücret ödüyorsunuz. Bu yüzden, aracınız yoksa buraya gelmek yerine Gökçeada’ya ve Bozcaada’ya gidin derim.

Özel araçlarınız ile de Gelibolu’ya gidebilirsiniz. Yine, aynı şekilde feribotlar ile Kilitbahir’e geçebilir oradan 20-25 dakika içerisinde araçlarınız ile türbeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...