Çanakkale Gezi Rehberi

Çanakkale, Tarihin baştan yazıldığı, atalarımızın bin bir güçlükler ile savunduğu bu kutsal topraklar, Ülkemizin en anlamlı ve en önemli şehirlerinden biri. Gerek Çanakkale Şehitliği ve birçok önemli anıtı ile, gerekse rengarenk ilçeleri ve kibar halkı ile, hem gezilebilecek hem de yaşanabilecek bir şehir. Çanakkale gezi rehberi ile, şehirde gezilebilecek tüm yerler hakkında bilgi alabilir, konaklama, yemek, alışveriş ve Çanakkale gezisi hakkında genel bir bilgiye ulaşabilirsiniz.

Çanakkale Gezi Rehberi adlı bu sayfada yer alan konu başlıkları

 • Çanakkale Gezilecek Yerler
 • Çanakkale’de Ne Yenir? Nerede Yenir ?
 • Çanakkale’de Nerede Kalınır ? (Konaklama Tavsiyeleri)
 • Çanakkale Kaç Günde Gezilir ?
 • Çanakkale Alışveriş Rehberi
 • Çanakkale Ne Zaman Ziyaret Edilir ?
 • Çanakkale Ulaşım Bilgileri
Çanakkale Şehir Rehberi
Çanakkale’nin Yeni Kordon’unda güneşin batışını seyretmeyi unutmayın.

Çanakkale Gezilecek Yerler

1.Çanakkale Merkezde Gezilecek Yerler

Şehir merkezinde bulunan turistik yerler genelde pek popüler değil diyebilirim. Özellikle, şehitlik ve Çanakkale’nin ilçeleri ön planda olsa da, şehir merkezinde bulunan tarihi ve turistik yerler de, görülmeye değer yerlerden.

Şehir merkezi gezinize Truva Atı’ndan başlamanızı tavsiye ederim. Şehrin tam merkezinde bulunan bu at, Truva Kenti’ne girebilmek için yapılmış bir attır. Fakat sizin göreceğiniz at orjinalinin birebir aynısı olan, temsili bir yapıdır. Truva Atı‘nı gördükten hemen sonra Kordon boyunca yürüyüş yapabilir, manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Şehir merkezinde ikinci durağınız için en ideal yer, Çanakkale Saat Kulesi‘dir. Sıradan bir kule gibi görünse de, gerek tarihi ile gerekse kule çevresinde bulunan cafeler ve restoranlar ile, görülmeye değer yerlerden. Kuleyi ziyaret ettikten hemen sonra, Çanakkale Deniz Müzesi‘ne gidip, Nusret Mayın Gemisi’ne bir göz atabilirsiniz. Hemen müzenin yanında bulunan Çimenlik Kalesi de, dördüncü durağınız olabilir.

Bu dört yer birbirine oldukça yakındır. Bu yüzden, hiçbir ulaşım aracınıza ihtiyacınız yok. Akşama doğru gün batımını izlemek için, yine şehir merkezinde bulunan Yeni Kordon (Barış Kordonu) olarak bilinen yere gidebilir, taptaze külahlarda dondurma yiyebilir ve güneşin batışını seyredebilirsiniz.

Son olarak Truva Antik Kenti kalıyor. Bu yere maalesef yürüyerek gidemezsiniz. Şehir merkezinde bulunan bir yer olarak geçmesine rağmen, pek de alakası yoktur. Bu yere, şehir merkezinden her 40 dakikada bir hareket eden minibüsler ile ulaşabilirsiniz.

Çanakkale Merkezde Gezilecek Yerler
Çanakkale Merkezde gezilecek yerler

2.Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada, Çanakkale’nin en turistik ve en renkli adalarından biri olarak bilinir. Çanakkale’nin en soğuk suyuna sahip Ayazma Plajı ile bilinen bu adada, birçok turistik aktivite ve gezilebilecek yerler bulabilirsiniz.

Bozcaada Kalesi
Feribottan Bozcaada Kalesi manzarası

Bozcaada’da kaçırılmaması gereken turistik yerler ise ; Bozcaada Kalesi, Ayazma Plajı, Habbele Plajı, Rüzgar Gülleri Bölgesi, Ayazma Manastırı diyebilirim. Eğer Bozcaada’yı tam anlamıyla keşfetmek istiyorsanız, bisiklet kiralayın derim. Bu şekilde birçok şarap fabrikasına gidebilir, şarapları deneyebilir ve Rum Mahallesi’ni doya doya gezebilirsiniz.

Ayazma Plajı Çanakkale
Bozcaada’nın en meşhur, Çanakkale’nin en soğuk suyuna sahip plajı ; Ayazma Plajı

3.Çanakkale Şehitliği

Çanakkale’de gezilecek yerler bakımından en önemli yer, şüphesiz şehitliklerimiz ve anıtlarımızdır. Çanakkale’ye araçlarınız ile gitmediyseniz, şehitlik gezisi için turlara katılmanızı tavsiye ederim. 80 TL’ye Çanakkale Şehitliği’ni gezebilirsiniz. Turlar sabah 10’da hareket eder ve öğleden sonra 3-4 gibi sona erer. Bu ücret içerisinde bir de öğle yemeği vardır. O yüzden, kendi başınıza gezmek yerine turları tercih etmek çok daha mantıklı bir seçenek olacaktır. Tabi turlar ile şehitlik içerisinde her yeri gezemeyeceğinizi de unutmayın ve imkanınız varsa araç kiralamayı deneyin.

Çanakkale Gezi Rehberi
Şehitlik

Şehitlik içerisinde en önemli olan ve turlar ile gezebileceğiniz yerler ise ; Kilitbahir Kalesi, Namazgah Tabyası, Şehit Onbaşı Anıtı, Şahindere Şehitliği, Çanakkale Şehitler Abidesi ve Conkbayırı. Tabi, bunların dışında turlar ile 1-2 yer daha görebilirsiniz. Fakat, en önemli ve en çok tercih edilen yerler buralar demek doğru olacaktır.

Bu yerlerin dışında, Gökçeada’da görülmeye değer yerlerden. Fakat buraya, ya turlar ile gideceksiniz ya da kendi araçlarınızla o yüzden ulaşımı biraz sıkıntılı bir yer. Ayrıca, Gelibolu merkeze gitmenizi tavsiye etmem. Bayraklı Baba Türbesi dışında, ne yapılacak bir aktivite ne de görülebilecek doğru dürüst yer var. Bu yüzden, Gelibolu merkezini es geçmenizde yarar var.

⇒Çanakkale’de Ne Yenir ? Nerede Yenir ?

Çanakkale'de Ne Yenir
Çanakkale Napoli Pizza’yı kesinlikle denemenizi tavsiye ederiz

Öncelikle Çanakkale’ye kadar gelip de, Avunya Mantısı, Bulgur Sarması ve Yoğurtlu Kavurma yemeden olmaz. Bu üçü oldukça lezzetlidir ve önerebileceğim yemeklerdendir. Fakat, tadına bakamadığım birkaç yemek de şöyle ; Köbete, Şaşaşura, Bakla Keşkeği, Şelame, Zerde ve Peynir Helvası gibi.

Çanakkale Gezi Rehberi
Çanakkale

Mekan olarak, Bozcaada’da Lodos adlı mekanı önerebilirim. Fiyatlar oldukça uygun. Ayrıca, pizza seviyorsanız, şehir merkezinde bulunan Napoli Pizza’yı mutlaka denemelisiniz.

⇒Çanakkale’de Nerede Kalınır ?

Çanakkale Otelleri - Truva Otele
Çanakkale Konaklama ; Truva Oteli-Şehir merkezi

Çanakkale’de otelinizi ayarlamadan önce gitmek istediğiniz yerleri belirlemenizi tavsiye ederim. Ben Couchsurfing ile, şehir merkezinde konaklamıştım ve konaklama bölgesi olarak ilk önerebileceğim yer şehir merkezi olacaktır.

Fakat, şehir merkezinde pek fazla zaman harcamıcam diyorsanız, Eceabat konumu ile oldukça güzel bir yer olacaktır. Hem, Çanakkale Şehitliği’ne hem de şehir merkezine veya Gökçeada’ya çok daha rahat ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bunun dışında, Biga veya Ayvalık’a da gitmek istiyorsanız, konaklayacağınız yeri Biga’da ayarlamanızda yarar var.

Çanakkale merkezine bir hayli uzak olan bu yerlerde konaklarsanız, şehitlik, bozcaada ve şehir merkezini gezmeniz çok çok zorlaşacaktır. Bu yüzden, şehir merkezi, Bozcaada, Gökçeada ve Kilitbahir’i geziyim yeter diyorsanız, ya şehir merkezinde ya da, Gökçeada’da konaklamanızı tavsiye ederim.

Çanakkale Hakkında Bilgiler
ada camping bozcaada

Bozcaada’yı konaklama için pek tercih etmem. Çünkü Ayazma Plajı ve Habbele plajı gibi yerlere yakın olan otel ve pansiyonlar çok çılgın fiyatlarda. Tabi, para sorun değil diyorsanız, Bozcaada, en iyi seçeneklerden biri.

Bunun dışında, Çanakkale’de kamp yapılacak yer arayanlar için Kabatepe Orman Kampı yerine, Ayazma ve Habbele Plajı arasında kalan, ”Ada Camping” güzel bir seçenek olacaktır. Çadırlarınızı kendiniz getirebileceğiniz gibi, buradan çadır da kiralayabilirsiniz. Banyolar ve tuvaletler ferah ve temiz.

⇒Çanakkale Kaç Günde Gezilir ?

Çanakkale Hakkında Bilgiler
Truva Atı

Bu soruya net bir cevap verilebileceğini pek sanmıyorum. Ancak, eğer Çanakkale gezinizi, Bozcaada, Şehitlik ve Şehir merkezi olarak planlıyorsanız, en az 3 gün diyebilirim. Tabi, Ayazma Plajı’nda dolu dolu bir gününüzü geçirecekseniz veya Gökçeada’ya da gidiyim diyorsanız, fazladan bir gün daha eklemenizi tavsiye ederim.

⇒Çanakkale Alışveriş Rehberi

Çanakkale'de Alışveriş Yapılacak Yerler
Aynalı Çarşı

Çanakkale’nin en meşhur çarşısı olan Aynalı Çarşı, alışveriş için en ideal yer. Daha çok hediyelik eşya ağırlıkta olan dükkanları olsa da, aradığınız birçok şeyi burada bulabiliyorsunuz. Eğer sadece hediyelik eşya almayı planlıyorsanız, şehir merkezinde bulunan bu çarşıya gitmenize de gerek yoktur. Çanakkale Şehitliği geziniz boyunca birçok hediyelik eşya satışı yapan yerleri göreceksiniz. Buralardan çok uygun fiyatlara Çanakkale hatıraları alabilirsiniz.

Eğer alışveriş merkezi arıyorsanız da, Troypark’ı önerebilirim. Bunun dışında iki tane daha alışveriş merkezi bulunuyor. Fakat, aracınız yoksa ulaşımın en kolay olduğu Troypark adlı alışveriş merkezidir.

⇒Çanakkale Ne Zaman Ziyaret Edilir ?

Çanakkale Ne Zaman Ziyaret Edilir ?
Merkezde bulunan feribot iskelesi

Çanakkale’de kışın tur bulmak neredeyse imkansızmış. Turlar genelde nisan ayından sonra daha aktif oluyor. Tabi, Çanakkale’nin rüzgarı biraz meşhur. Yaz-kış demeden sert bir rüzgara sahip bu şehri ziyaret için en ideal zaman, sanırım mayıs ayı olacaktır. Yazın, bu şehir aşırı kalabalık oluyormuş. Özellikle birçok gurbetçimizin Çanakkale’ye akın ettiğini düşünürsek, yazın bu şehre araç ile gitmek tam bir eziyet olacaktır. Bu yüzden, Çanakkale’yi araçlarınız ile ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Eylül-Ekim veya Nisan-Mayıs oldukça ideal tarihlerdir.

⇒Çanakkale Ulaşım Bilgileri

Çanakkale’de, birçok yere feribot veya deniz otobüsü ile ulaşım sağlanıyor. Şehir merkezinde gezilecek yerler için ulaşım araçlarına ihtiyacınız olmayacaktır (Truva Antik Kenti hariç).

Bozcaada’ya Ulaşım biraz sıkıntılı olabiliyor. Çanakkale merkezden Bozcaada’ya gidebilmek için haftanın iki günü Cumartesi-Pazar (çoğu zaman günler değişebiliyor) günde tek sefer bulunuyor. Sabah 10’da ki bu deniz otobüsü ile Bozcaada’ya ulaşabilirsiniz. Fakat, Deniz Otobüsü olduğu için araçlarınız ile Bozcaada’ya geçemezsiniz.

Eğer, araçlarınız ile Bozcaada’ya gitmek istiyor veya bu özel iki günün dışında Bozcaada’ya gitmek istiyorsanız, Çanakkale merkezden Geyikli Feribot iskelesine gitmeniz gerekiyor. Hemen hemen her 40 dakikada bir, Feribotlar bu iskeleden Bozcaada’ya gitmektedir.

Gökçeada’ya ulaşım çok daha zordur. Eğer, aracınız yoksa Gökçeada’ya gitmek sadece turlar ile mümkün. Aracınız varsa, şehitlik gezinizden hemen sonra Kabatepe feribot iskelesine gitmeniz gerekiyor. Tabi, haftanın her günü 4 sefer bulunduğu için gitmeden önce feribot hareket saatlerini öğrenmenizde yarar var. Gökçeada’ya, Çanakkale merkezden ulaşım için ise, yine haftanın belirli iki günü, günde iki sefer düzenlendiği için günleri ve saatleri Gestaş’ın sitesinden takip etmeniz gerekiyor.

Çanakkale Gezi Tavsiyeleri

 • Çanakkale gezilmesi zor şehirlerimizden biri olduğu için, araçlarınız ile bu şehre gelmenizde yarar var. Eğer aracınız yok ve 2-3 kişi birlikte seyahat ediyorsanız, şehitlik gezisi için imkanınız varsa araç kiralamanızı tavsiye ederim. Turlar ile yapılan şehitlik gezisinde birçok yeri maalesef göremiyorsunuz. Eğer, şehitlik için araç kiralamayı planlıyorsanız, aracınızı Çanakkale şehir merkezi yerine, Eceabat’tan kiralamanızı tavsiye ederim.
 • Çanakkale’nin havası sizi şaşırtabilir. Özellikle çok sıcak yaz aylarında, muhteşem rüzgarlı olabilen bu şehirde her an yağmur havası olabileceğini unutmayın. Yanınızda mümkünse yağmurluk götürün.
 • Çanakkale merkezde kordonda yer alan barlar ve cafeler genel olarak pahalı diyebileceğim mekanlardan oluşuyor. Bu yüzden, çok işlek olan veya denize sıfır mekanlardan uzak durmanızda yarar var.
 • Konaklama için Airbnb’yi düşünün. Çanakkale’de airbnb yolu ile çok güzel evleri çok uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Restoranlarda yemek ücretlerinin biraz pahalı olduğunu göze alırsanız, kendi kiraladığınız evde yemek yapmak, çok daha ekonomik ve rahat olacaktır. Tabi yalnız seyahat ediyorsanız, otel veya Couchsurfing’den vazgeçmeyin.

Çanakkale Gezi Rehberi adlı bu yazıda, daha çok şehir hakkında genel bilgiler olduğundan ve Çanakkale gerçekten gezilmesi zor şehirlerimizden biri olduğu için, Çanakkale Nasıl Gezilir ? adlı sayfama göz atmanızı da tavsiye ederim.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...