Eskişehir Gezilecek Yerler | En Güzel Yerler

Eskişehir Gezilecek Yerler
Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir, Türkiye’de birçok ilklere imza atan şehirlerimizden biri. Nüfus çoğunluğunu Romanya, Arnavutluk, Bulgaristan gibi Balkan Ülkelerinden gelen göçmenlerin oluşturduğu göçmen bir şehrimizdir. Tertemiz caddeleri, oldukça kibar ve Türkçe’mizi düzgün kullanan insanları ile, hem yaşanabilecek, hem de rahatça gezilebilecek öğrenci şehirlerimizden biri. Eskişehir gezilecek yerler ise, birbirinden güzel yerlerden oluşuyor. Müzeleri, parkları, gece hayatı, yüzlerce cafeleri ve kanal turları ile size hitap eden birçok turistik aktiviteyi bu şehirde bulabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Eskişehir Gezilecek Yerler
Sazova Parkı’nda yer alan korsan gemisi

Eskişehir’in Yılmaz Büyükerşen gibi sanatçı bir Belediye Başkanına sahip olması, gerek turizm açısından gerekse ekonomik açıdan Eskişehir’e gerçekten büyük katkısı olmuş. Bu katkılarını şehre adımınızı atar atmaz hissedebiliyorsunuz. Eskişehir’de en çok dikkatimi çeken şeyler, nüfusun büyük çoğunluğunun genç olması, trafiğin akşam saatlerine kadar yok denecek kadar az olması, oldukça ucuz bir şehir olması ve en önemlisi istediğiniz birçok yere yürüyerek rahatlıkla gidebiliyor olmanızdır.

Eskişehir Gezilecek Yerler
Odunpazarı Bölgesi

Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi

Eskişehir’de gezilecek yerler müzelerle ve parklarla daha ön planda diyebilirim. Gerek sazova parkı ve kentpark, gerekse Yılmaz Büyükerşen balmumu ve çağdaş cam sanatları müzesi gibi popüler yerler ile daha ön planda.

Eskişehir’de gezmek oldukça kolay. Zaten birçok turistik yerlere ulaşım için toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olmuyor. Yok olsa da, tramvayı kullanarak dilediğiniz yere çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Tramvayın gitmediği bazı yerlere de otobüsle veya yürüyerek gitmek durumundasınız.

1.Porsuk Çayı-Adalar Bölgesi

Eskişehir Gezilecek Yerler
Porsuk Çayı Manzarası

Porsuk Çayı, genelde Venedik ve Amsterdam kanallarını hatırlattığı söylenir. Aslında pek de yanlış bir söylem değil. Gerek nehir etrafında bulunan yüzlerce cafe ve barlar, gerekse tekne ve gondol turları ile Avrupa’nın en gözde bu iki şehrine benzetebiliriz. Daha önceleri nehrin çok kirli olduğu söylenmekte ve geçtiğimiz birkaç yıldan beri, büyük temizlik çalışmaları yapılarak günümüzdeki halini almış.

Eskişehir Gezilecek Yerler
Adalar Bölgesi cafeler

Porsuk Çayı boyunca oldukça uygun fiyatlara (Yaz aylarında) tekne ve gondol turlarına katılabilir, Eskişehir’i nehir boyunca daha rahat keşfedebilirsiniz. Eskişehir merkezde gezilecek yerler arasında olan Adalar Bölgesi, öğrencilerin en çok tercih ettiği bölgelerden biri. Bu bölgede Porsuk Çayı manzaralı cafelerde ve restoranlarda oturabilir, insanları ve nehri seyredebilirsiniz.

Eskişehir’in en popüler yerlerinden biri olarak bilinen Porsuk Çayı boyunca birbirinden güzel alışveriş mağazalarını, restaurantları, cafeleri ve barları da bulabilirsiniz. Barlar sokağı da bu bölgeye oldukça yakın bir konumda bulunmakta. Ayrıca bu bölge Eskişehir’de konaklama için de tercih edilebilecek ideal yerlerden.

2.Odunpazarı Evleri

Eskişehir Gezilecek Yerler
Odunpazarı Evleri

Odunpazarı bölgesinde yer alan, Eskişehir’in tarihi yerleri arasında olan Odunpazarı Evleri, gizemli ve ihtişamlı sokakları ve rengarenk evleri ile hayran kalacağınızı düşündüğüm yerlerden. Osmanlı kent mimarisinin özelliklerini görebileceğiniz, şehir merkezinden 10 dakika yürüme mesafesinde olan Odunpazarı Evleri, Eskişehir gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken tarihi yerlerden.

Eskişehir Gezilecek Yerler
Odunpazarı Evleri

Odunpazarı Evleri birbirinden renkli yapıları ve kahvaltı mekanlarıyla turistlerin favori yerlerinden. Ev yapımı kahvaltıların en kralını bulabileceğiniz bu bölgede birkaç hediyelik eşya dükkanını da bulabiliyorsunuz. Fiyatların gayet uygun olduğu bu küçük mağazalardan Eskişehir anısına birkaç şey almayı da unutmayın.

3.Eskişehir Balmumu Müzesi

Eskişehir Gezilecek Yerler
Eskişehir gezilecek yerler listenizde olması gereken önemli yerlerden ; Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Tam adı Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi olan, Odunpazarı bölgesinde yer alan müze, Eskişehir Wax Müzesi ile aynı yapı içerisinde bulunmakta. Türkiye’de ilk olarak Eskişehir’de açılan müze, Eskişehir’in ilklerinden. Yılmaz Büyükerşen’e ait birçok esere ev sahipliği yapan Eskişehir balmumu müzesi, Eskişehir’in turistik yerleri arasında. Gerek birçok sanatçıların, iş adamlarının, siyasetçilerin, Atatürk ve ailesinin gerçeğe oldukça yakın heykelleri ile gerekse Eskişehir’in tarihi hakkında bilgi alabileceğiniz sergileri ile, mutlaka göz atmanızı düşündüğüm yerlerden.

Eskişehir Gezilecek Yerler
Balmumu Müzesi Kurtuluş Dönemi

Eskişehir’de görülecek yerler arasında olan Balmumu Müzesi, Eskişehir’de bulunan tüm müzeler gibi, pazartesi günleri kapalı ve açılış saati sabah 10:00’dır.

Balmumu Müzesi, Eskişehir Odunpazarı Evleri’ne giderken yolun üstünde bulunmakta. Yani tam olarak Odunpazarı Evleri bölgesinde olmasa da bu müzeden Odunpazarı’na 5-10 dakikada yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

4.Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir Gezilecek Yerler
Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Pek çok kişinin beğenmediği fakat benim hayran kaldığım müzelerden biri. Müze, Eskişehir’in ilklerinden. Yani, Türkiye’de ilk Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir’e açılmış. Müzede yerli yabancı birçok sanatçıya ait eserler sergilenmekte.

Eskişehir Gezilecek Yerler
Cam Sanatları Müzesi

Çağdaş cam sanatları müzesi‘nde üç galeri bulunmakta. Müzeye girer girmez hemen sağ tarafta bulunan, cam sanatlarının sergilendiği eserleri görebilirsiniz. Alt kattan pek memnun ayrılmasanız da, üst katta aradığınızı bulabilirsiniz. Üst katta, diğer galerilerde bulunan harika tablolara ve duvar resimlerine mutlaka bir göz atmanızda yarar var.

Eskişehir Gezilecek Yerler
Cam Sanatları Müzesi üst katta bulunan galeri

Cam Sanatları Müzesi, oldukça küçük ve güzel bir yer. Birbirinden güzel eserlere ev sahipliği yapan bu müze en fazla 15 dakikanızı alacaktır. Bu yüzden es geçmeyin derim.

5.Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Eskişehir Gezilecek Yerler
Kurşunlu Camii

Eskişehir’in en güzel yerleri arasında olan Kurşunlu Camii ve Külliyesi, gerek tarihi bakımdan gerekse Külliye’de bulunan Medrese, İmaret, Aşevi, Şadırvan, Kervansaray, küçük El Sanatları Çarşısı ve Lületaşı Müzesi ile, Eskişehir’de görülmesi gereken yerler arasında.

Eskişehir Gezilecek Yerler
Kurşunlu Külliyesi

Kurşunlu Camii, kubbesi kurşunla kaplı olduğu için bu ismi almış ve camii konusunda beklentinizi düşük tutmanızda yarar var. Yani camii içerisinde dikkatinizi çekecek farklı bir yer görmek pek mümkün değil.

Eskişehir Gezilecek Yerler
Kurşunlu Külliyesi ve Tarihi Hacı Murat

Lületaşı Müzesi, hemen caminin arkasında Külliyenin içerisinde bulunan, Eskişehir’de ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz yerler arasında.

Lüle taşları ile işlenmiş eserleri görebileceğiniz bu müze hakkında yorum yapmak gerekirse ; Müzede, Türk mitolojilerini veya Türk tiplerini tasvir eden bir eser bulunmamakta. Yani Lületaşı ile yapılmış eserlerin büyük çoğunluğunda batılı imajları görmek mümkün. Nedeni, belki de Eskişehirli ustaların Lületaşı işletmeciliğini Avusturyalılardan öğrenmiş olması olabilir, diye düşünüyorum. Sonuç olarak ”Taşlar Yerli” ve ”Sanat Yabancı” olmuş. Ancak her şekilde de gerçekten muhteşem eserler olduğu aşikar.

Eskişehir Gezilecek Yerler
Lületaşı Müzesi Kurşunlu Külliyesi içerisinde yer almakta.

6.Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Eskişehir Gezilecek Yerler
Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Yine odunpazarı bölgesinde yer alan bu tarihi çarşı, Eskişehir’de görülecek yerler arasında. Kurşunlu Camii’ye oldukça yakın olan bu çarşı, gerek lületaşı, toprak kap, gümüş ve cam atölyelerinin bulunması ve bunların imalatını izleyebilmeniz, gerekse geleneksel bir hediye veya süs eşyası alabileceğiniz bir yer olması bu hanı ziyaret etmeniz için yeterli nedenlerden.

Eskişehir Gezilecek Yerler
Atlıhan El Sanatları Çarşısında bir dükkan

Atlıhan’da bulunan esnaflar o kadar nazik ve düşünceli ki, hiçbir şey satın almadan dükkanlarını gezebilir, tüm ürünlere bakabilirsiniz. Han, zemin ve birinci kat olmak üzere iki katlı. Ortasında küçük bir çeşmesi ve 25 adet atölyesi var. Eskişehir’de gezilecek ve görülecek yerler arasında olan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, kaçırılmaması gereken tarihi yerlerden.

7.Şelale Park

Eskişehir Gezilecek Yerler
Şelale Park şehir manzarası

Odunpazarı bölgesinde bulunan şelale park‘a, Kurşunlu Camii ve Külliyesi’nden yürüyerek 10-15 dakikada rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Birçok sitede yürüyerek çıkmak yerine taksi kullanmak tavsiye edilse de, hiç gerek yoktur. Az biraz yokuş var ve yokuş çıktığınızı parka ulaşıp arkanıza baktıktan sonra anlayabiliyorsunuz. Bu yüzden 10-15 tl gibi bir ücret ödeyip taksi tutmaya hiç gerek yoktur. Ayrıca parka yürüyerek giderken odunpazarında yer alan birçok tarihi evleri görebilirsiniz.

Eskişehir Gezilecek Yerler
Şelale Park

Şelale park, küçük yapay bir şelale, bir iki cafe, seyir terası (üstü açık ve güneşli zamanlarda hiçbir şekilde burada duramazsınız) ve manzarası için Eskişehir gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden biri. Bana göre, abartıldığı kadar etkileyici bir yer değil ve sırf kurşunlu camiye yakın olduğu için göz atabileceğiniz, cafelerinde manzaraya karşı bir şeyler yiyip içebileceğiniz yerlerden biri. Şelale Parkı es geçerseniz çok şey kaybetmezsiniz.

Eskişehir Gezilecek Yerler
Şelale Parkta bulunan yapay şelale hemen penguen heykelinin arkasında bulunan yerdir. Şelalenin bulunduğu cafe tadilatta olduğu için göremediğim yerlerden.

8.Kentpark

Eskişehir Gezilecek Yerler
Kentpark açık yüzme havuzu

Eskişehir halkının deniz keyfini doyasıya yaşadıkları yerlerden biri olan kentpark’ta, büyük bir yapay plajın dışında bir de açık havuzu bulunmakta. Plaj, porsuk nehri’nin temizlenmesiyle oluşturulmuş. Kentpark plajına şehir merkezinden ulaşmanın en eğlenceli ve ideal yolu, adalar bölgesinden tekneleri kullanmaktır.

Eskişehir Gezilecek Yerler
Kentpark göl manzarası, fotoğrafda görünen kafe, parkın en büyük kafesi,diyebilirim

Türkiye’nin ilk yapay plajı olan kentpark plajı, Eskişehir’in ilkleri arasında. Ayrıca parkta büyük bir gölet bulunmakta ve gölet kenarlarında bulunan cafelerde güzel bir kahvaltı keyfini yaşayabilirsiniz. Plajı, havuzları ve cafeleri dışında pek bir şey bulamasanız da, yapay sahile bir göz atmak ve gölet manzaralı cafelerinde bir şeyler içmek için Eskişehir gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Kentpark, otogarın hemen arkasında (2 dakikalık yürüme mesafesinde) bulunmaktadır.

Eskişehir Gezilecek Yerler
Kentpark

9.Sazova Parkı

Eskişehir Gezilecek Yerler
Sazova Parkı Masal Şatosu

Daha çok masal şatosu ve korsan gemisi ile bilinen Sazova Parkı, Eskişehir’de en beğendiğim yerdi diyebilirim. Şatosu ve korsan gemisi dışında, hayvanat bahçesi, sualtı dünyası, Sabancı uzay evi, bilim merkezi, amfi tiyatrosu ve restoranları ile Eskişehir gezilecek yerler listenizin ilk sırasında olması gereken yerlerden.

Eskişehir Gezilecek Yerler
Sabancı Uzay Evi-Sazova Parkı

Sazova Parkı, Eskişehir’de bir günde gezilecek yerler arasında. Hatta sadece bir gününüzü sazova parkı için ayırsanız bile, bir an olsun sıkılmayacağınız muhteşem bir parktır. Parkın içerisinde ücretsiz olarak faaliyet gösteren bir gezi treni bulunmakta. Bu gezi treni ile parkın tamamını kabaca gezebilir, uğramak istediğiniz yerlere göz atabilirsiniz. Parkta, birçok restoran ve cafeleri de bulabiliyorsunuz. Oldukça uygun fiyatlı bu küçük cafelerde öğle yemeği için bir şeyler deneyebilir, gezinize rahatlıkla devam edebilirsiniz.

Eskişehir Gezilecek Yerler
Korsan Gemisinden Masal Şatosu görünümü

10.Eskişehir Sualtı Dünyası

Eskişehir’de gezilecek yerler nereler? dendiği zaman akla ilk gelen yerlerden olan sazova parkı içerisinde, hayvanat bahçesi bölümünde bulunan Sualtı Dünyasıı (Eskişehir Akvaryum), çocuklu ailelerin mutlaka ziyaret etmesini düşündüğüm yerlerden biri.

Eti Sualtı Dünyası olarak da bilinen akvaryuma, sazova parkının ana girişinden girer girmez sol tarafa doğru iki dakikalık bir yürüyüş sonunda ulaşabilirsiniz. Hayvanat bahçesi adlı büyük tabelayı parka girer girmez görebilirsiniz. Ancak, hayvanat bahçesi şu an yapım aşamasında olup ziyaretçilere kapalıdır. Sadece sualtı dünyası faaliyet göstermekte. Tropikal ve amazon akvaryum gibi birçok akvaryum çeşidini burada görebilirsiniz. Ayrıca tesiste 2000’den fazla balık yaşadığı söylenmekte.

Eskişehir Gezilecek Yerler
Eskişehir Hayvanat Bahçesi yazan bu yerden Sualtı Dünyası’na ulaşabilirsiniz.

Tesis içerisinde hatıra fotoğrafı çektirebileceğiniz ve hediyelik eşya alabileceğiniz yerler bulunmakta. Ayrıca, oturup bir şeyler içmek veya dinlenmek isterseniz, küçük bir de cafesi bulunmakta. Eti sualtı dünyası her ne kadar çocuklu ailelerin tercih edebileceği yerlerden olsa da benim gittiğimde pek fazla çocuk yoktu. Bu yüzden, sadece çocuklar için bir etkinlik olduğunu düşünmeyin, yetişkinler için de gayet ilgi çekici olacaktır.

Eskişehir Gezilecek Yerler
Sualtı Dünyası

11.Reşadiye Camii

Şehir merkezinde yer alan bu camii, diğer birçok camiye benzemesi ve daha önce görmediğiniz bir ayrıntıyı bu camide görebileceğinizi düşünmediğimden dolayı, Eskişehir gezilecek yerler listenize eklemenizi pek tavsiye etmem. Fakat, dışarıdan bir göz atmayı da unutmayın.

Eskişehir Gezilecek Yerler
Reşadiye Camii

12.Havacılık Müzesi

Hava müzesi tramvay durağında inerek ulaşabileceğiniz bu park, havacılığa meraklı olanlar için ideal yerlerden biri. Sivil ve savaş uçaklarına ev sahipliği yapan bu parka giriş ücretsizdir.

Eskişehir Gezilecek Yerler
Havacılık Parkı

13.Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi’ne oldukça yakın bir konumda bulunan müze, tadilatta olduğu için göremediğim yerlerden olsa da, balmumu müzesi’ne uğramışken bir göz atabileceğiniz yerlerden olabilir.

[huge_it_maps id=”138″]

 

Eskişehir gezilecek yerler adlı bu yazımda, Eskişehir’de görebileceğiniz en önemli ve en popüler yerlere yer verdim. Tabi bu yerlerin dışında birkaç yer bulunsa da, güzel bir Eskişehir gezisi için bu listenin yeterli olacağını söyleyebilirim.

Eskişehir Gezi Tavsiyeleri

  • Eskişehir, küçük ve ulaşımın yaya olarak sağlanabileceği en ideal şehirlerden birisi. Bu yüzden kentpark ve sazova parkı dışında, Eskişehir gezilecek yerler bakımından popüler olan tüm yerlere yürüyerek ulaşabilirsiniz.
  • Eğer kentpark ve plajını ziyaret etmeyi planlıyorsanız, öncelikle porsuk çayı-adalar bölgesine gidebilir, burayı gezdikten sonra tekneler ile kentpark’a çok düşük ücretlere ulaşabilirsiniz. Hem yolculuğunuz daha anlamlı olur hem de, şehri nehirden görme şansınız olacaktır.
  • Eskişehir genel olarak çok ucuz diyebileceğim şehirlerden biri olduğu için, kendinizi bütçe açısından kasmanıza pek gerek yoktur. Özellikle restoranlardan ve cafelerden dilediğiniz şeyleri oldukça uygun fiyatlara yiyebilir ve içebilirsiniz (Çibörek yemeden dönmeyin).
  • Eskişehir müzeleri ve parklarda bulunan aktivitelerin hemen hemen hepsi pazartesi günleri kapalıdır. Bu yüzden, Eskişehir’e pazartesi günü seyahat etmeyi planlıyorsanız, iptal etmenizi şiddetle tavsiye ederim.
  • Ben Eskişehir’de couchsurfing ile konaklamış olsam da, şehir merkezi yakınlarında özellikle doktorlar caddesi ve adalar bölgesi etrafında bulunan otelleri pek tercih etmemekte yarar var. Tabi gecenin geç saatlerine kadar eğlenmeyi planlamıyorsanız.
  • Eskişehir gece hayatı oldukça canlı ve aktivitelerle doludur. Yaz akşamlarında, adalar bölgesinde bulunan sokak sanatçıları ve atmosfer görülmeye değer.
  • Sazova parkı’nda bulunan sabancı uzay evi ve bilim deney merkezi’ni ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Sazova parkına girer girmez buralardan biletinizi alıp, gösteri saatine kadar parkı dolaşmanız daha mantıklı olacaktır. Çünkü ziyaret etmek istediğiniz saatlerde uygun gösteri bulamayabilirsiniz.
  • Eskişehir bir günde gezilebilecek şehirlerden biri olarak bilinse de, doya doya gezebilmeniz için en azından iki gününüzü bu şehir için ayırmanızda yarar var.
  • Eskişehir gezinize, Odunpazarı bölgesinden başlamak gayet mantıklı olacaktır. Odunpazarı bölgesinde bulunan tüm müzeler (Kurşunlu külliyesi’nde bulunan lületaşı müzesi hariç) sabah 10:00’da açılmakta. Sabah 9 gibi Odunpazarı gezinize, meşhur odunpazarı kahvaltıları ile başlayabilirsiniz.
Eskişehir Gezilecek Yerler
Odunpazarı Bölgesi
  • Eskişehir’de bulunan müze ve aktivite ücretleri her ne kadar uygun olsa da, öğrenciyseniz, öğrenci belgenizi de getirmeniz oldukça ekonomik olacaktır. 5 tl olan yerlere 2-3 tl gibi bir ücretle girebilirsiniz.

Eskişehir, Türkiye illeri arasında en kolay ve hızlı gezebileceğiniz şehirlerden biri. Daha çok turistik yerler değil de Doktorlar Caddesi ve Adalar Bölgesi’nde zamanınızı geçirin derim. Eğer yaz aylarındaysanız akşamları sokakları çıkan sokak sanatçılarıyla şenlenir bu bölgeler. Etraf cıvıl cıvıl herkes bir yerlerde oturmuş biralarını, çaylarını ve kahvelerini yudumlarken bu eşsiz atmosferin keyfini çıkarmakta. Siz de sadece turistik yerler ile sınırlı kalmayın. Akşamları bu bölgeye gelip şenliğe karışın.

7 Senelik Profosyonel Yurt dışı otel ve hostel tecrübesinden sonra, part time olarak başladığım gezi bloguna, Full time devam. Özellikle Güneydoğu Asya'da geçirdiğim 5 seneden fazla süreyi, gezerek çalıştığım şehirleri ve çok daha fazlasını yazılarımda paylaşıyorum. -iyi bir Backpacker, -içerisinde çikolata olan her şeyi sever. -En iyi yaptığı şey ; ''Running a Hostel''

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here