Eskişehir Gezilecek Yerler | Görülecek 21 Yer

[adinserter block=”1″]

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir, Türkiye’de birçok ilklere imza atan şehirlerimizden biri. Nüfus çoğunluğunu Romanya, Arnavutluk, Bulgaristan gibi Balkan Ülkelerinden gelen göçmenlerin oluşturduğu göçmen bir şehrimiz olan Eskişehir, tertemiz caddeleri, hareketli gece hayatı, güzel insanları ve Porsuk Çayı’nın her iki tarafına sıralanmış cıvıl cıvıl kafeleriyle hem yaşanabilecek hem de rahatça gezilebilecek bir öğrenci şehri. Eskişehir gezilecek yerler ise, birbirinden güzel yerlerden oluşuyor. Müzeleri, parkları, gece hayatı, yüzlerce kafeleri ve kanal turları ile size hitap eden birçok turistik aktiviteyi bu şehirde bulabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Eskişehir’in Yılmaz Büyükerşen gibi sanatçı bir Belediye Başkanına sahip olması, gerek turizm açısından gerekse ekonomik açıdan Eskişehir’e gerçekten büyük katkısı olmuş. Bu katkılarını şehre adımınızı atar atmaz hissedebiliyorsunuz. Eskişehir’de en çok dikkatimi çeken şeyler, nüfusun büyük çoğunluğunun genç olması, trafiğin akşam saatlerine kadar yok denecek kadar az olması, oldukça ucuz bir şehir olması ve en önemlisi istediğiniz birçok yere yürüyerek rahatlıkla gidebiliyor olmanızdır.

Eskişehir Gezilecek Yerler
Odunpazarı Bölgesi

Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi

Eskişehir’de gezilecek yerler müzelerle ve parklarla daha ön planda. Gerek sazova parkı ve kent park, gerekse Yılmaz Büyükerşen balmumu ve çağdaş cam sanatları müzesi gibi popüler yerler şehrin en çok ziyaret edilen turistik noktaları arasında yer alıyor.

Eskişehir’de gezmek oldukça kolay. Zaten birçok turistik yere ulaşım için toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olmuyor. Olsa da, tramvayı kullanarak dilediğiniz yere çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Tramvayın gitmediği bazı yerlere de minibüsle de kolayca gidilebiliyor.

Eskişehir Gezilecek Yerler Haritası
Eskişehir’de gezip görülmesi gereken en popüler 21 yerin haritası. Haritayı google maps‘te açmak için tıklayın. Haritayı açtıktan sonra günübirlik bir Eskişehir gezisi için de en popüler 10 yeri görebilirsiniz.

Yukarıda hem günübirlik gezilecek yerler için hem de 2 günlük bir Eskişehir gezisi için şehrin en popüler yerlerini haritayı ekledim. Haritadaki 21 yer arasından şehirdeki sürenize ve keyfinize göre bir rota oluşturabilirsiniz. Ayrıca haritayı google maps’te açtıktan sonra sol tarafında Günübirlik Eskişehir Gezisi için en önemli 10 yere göre de bir rota oluşturabilirsiniz.

Eskişehir’de Sadece 1 Gününüz Varsa ; 

1.Odunpazarı Bölgesi’nde güzel bir kahvaltı ile güne başlayabilirsiniz. Balmumu Müzesi’ni, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’ni ve Atlıhan El Sanatları Çarşısı’nı bu bölgede görmeyi de unutmayın.
2.Odunpazarından sonra Adalar Bölgesi’ndeki Porsuk Çayı manzaralı bir mekanda güzel bir yemek yiyebilir, yaz aylarında Eskişehir’i ziyaret ediyorsanız gondol turu yapabilirsiniz.
3.Aracınız yoksa dolmuşa atlayıp yarım saat gibi bir sürede Sazova Parkı’na gidin. Burada, Masal Şatosunu, Hayvanat Bahçesi’ni ve Akvaryumu görün. Çocuklarınız ile parkı ziyaret ediyorsanız, gezi trenine binmeyi, sabancı uzay evi ve bilim deney merkezini de ziyaret etmeyi unutmayın.
4.Park gezinizden sonra hala zamanınız kalırsa, merkezdeki Doktorlar Caddesi’ni (İsmet İnönü 1 Caddesi olarak bilinir) de görün. Cadde, akşama doğru çok daha güzel atmosfere ev sahipliği yapıyor.

Eskişehir, Türkiye illeri arasında en kolay ve hızlı gezebileceğiniz şehirlerden biri. Daha çok turistik yerler değil de Doktorlar Caddesi ve Adalar Bölgesi‘nde zamanınızı geçirin derim. Eğer yaz aylarındaysanız akşamları sokakları çıkan sokak sanatçılarıyla şenlenir bu bölgeler. Etraf cıvıl cıvıl herkes bir yerlerde oturmuş biralarını, çaylarını ve kahvelerini yudumlarken bu eşsiz atmosferin keyfini çıkarmakta. Siz de sadece turistik yerler ile sınırlı kalmayın. Akşamları bu bölgeye gelip şenliğe karışın.

1.Porsuk Çayı Adalar Bölgesi

Eskişehir Gezilecek Yerler
Porsuk Çayı Manzarası

Porsuk Çayı, genelde Venedik ve Amsterdam kanallarını hatırlattığı söylenir. Aslında pek de yanlış bir söylem değil. Gerek nehir etrafında bulunan onlarca kafe ve barları, gerekse tekne ve gondol turları ile Avrupa’nın en gözde bu iki şehrine benzetebiliriz.

Porsuk Çayı boyunca oldukça uygun fiyatlara (Yaz aylarında) tekne ve gondol turlarına katılabilir, Eskişehir’i nehir boyunca daha rahat keşfedebilirsiniz. Adalar Bölgesi olarak da bilinen bu bölge, öğrencilerin en çok zaman geçirdiği yerlerden. Bu bölgede Porsuk Çayı manzaralı birbirinden kaliteli ve popüler mekanları bulabilirsiniz. Tripadvisor üzerinden Eskişehir’in popüler mekanlarına da göz atmayı unutmayın.

Eskişehir’in en popüler yerlerinden biri olarak bilinen Porsuk Çayı boyunca birbirinden güzel alışveriş mağazaları da bulunabilir. Barlar sokağı da bu bölgeye oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Akşam saatlerinde buraya göz attıktan sonra, gecelerin çok daha hareketli olduğu Barlar Sokağı da eğlenceli saatler için düşünülebilir.

[adinserter block=”2″]

2.Odunpazarı Evleri

Eskişehir Gezilecek Yerler
Odunpazarı Evleri

Odunpazarı bölgesinde Eskişehir’in tarihi yerleri arasında olan Odunpazarı Evleri, gizemli ve ihtişamlı sokakları ve rengarenk evleri ile hayran kalacağınızı düşündüğüm yerlerden. Osmanlı kent mimarisinin özelliklerini görebileceğiniz, şehir merkezinden 10 dakika yürüme mesafesinde olan Odunpazarı Evleri, güne güzel bir kahvaltıyla başlayabileceğiniz birbirinden kaliteli kahvaltı mekanlarına da ev sahipliği yapıyor (Kent Park da kahvaltı için düşünülebilir)

19. yüzyılda inşa edilen bu evler, Osmanlı mimarisini ve yaşam tarzını yansıtıyor. Eskişehir Belediyesi tarafından orijinaline uygun olarak yeniden inşa edilip restore edilen evler Odunpazarı Kentsel Sit Alanı edilerek ziyaretçilere açılmış.

3.Eskişehir Balmumu Müzesi

Eskişehir Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi
Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Tam adı Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi olan, Odunpazarı bölgesinde yer alan müze, Eskişehir Wax Müzesi ile aynı yapı içerisinde bulunuyor. Türkiye’de ilk kez Eskişehir’de açılmasından dolayı da önemli. Yılmaz Büyükerşen’e ait birçok esere ev sahipliği yapan Eskişehir balmumu müzesi, şehrin en önemli turistik yerleri arasında geliyor. Gerek birçok sanatçının, iş adamlarının, siyasetçilerin, Atatürk ve ailesinin gerçeğe oldukça yakın heykelleri ile, gerekse Eskişehir’in tarihi hakkında bilgi alabileceğiniz sergileri ile ilginizi çekecektir.

Balmumu Müzesi Eskişehir’de bulunan tüm müzeler gibi, pazartesi günleri kapalı ve açılış saati sabah 10:00’dır.

4.Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir Gezilecek Yerler
Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Pek çok kişinin beğenmediği fakat benim hayran kaldığım müzelerden biri. Müze, Eskişehir’in ilklerinden. Yani Türkiye’deki ilk Cam Sanatları Müzesi Eskişehir’e açılmış. Müzede yerli yabancı birçok sanatçıya ait eserler sergileniyor.

Çağdaş cam sanatları müzesi‘nde üç galeri bulunuyor. Müzeye girer girmez hemen sağ tarafta bulunan cam sanatlarının sergilendiği ilk galeriyi görebilirsiniz. Alt kattan pek memnun ayrılmasanız da, üst kat tatmin edici. Üst kattaki harika tablolara ve duvar resimlerine göz atmayı unutmayın. Eskişehir gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından olan bu müzeyi Odunpazarı gezinize başlamadan önce de görebilirsiniz (Odunpazarı girişinde bulunuyor)

[adinserter block=”1″]

5.Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Eskişehir Kurşunlu Camii
Kurşunlu Camii

Kurşunlu Camii ve Külliyesi, gerek tarihiyle gerekse Külliye’de bulunan Medrese, İmaret, Aşevi, Şadırvan, Kervansaray, küçük El Sanatları Çarşısı ve Lületaşı Müzesi ile ilginizi çekebilecek bir yer.

Kurşunlu Camii kubbesi kurşunla kaplı olduğu için bu ismi almış. Caminin iç dekorasyonu ve mimarisi diğer camilerimize benziyor olsa da, tarihiyle ilgi çekici bu camiyi de listeye eklemekte yarar var. Lületaşı Müzesi ise hemen caminin arkasında, külliyenin içerisinde bulunuyor.

Lüle taşları ile işlenmiş eserleri görebileceğiniz bu müze hakkında yorum yapmak gerekirse ; Müzede Türk mitolojilerini veya Türk tiplerini tasvir eden bir eser bulunmamakta. Yani Lületaşı ile yapılmış eserlerin büyük çoğunluğunda batılı imajları görmek mümkün. Nedeni, belki de Eskişehirli ustaların Lületaşı işletmeciliğini Avusturyalılardan öğrenmiş olması olabilir. Sonuç olarak ”Taşlar Yerli” ve ”Sanat Yabancı” olmuş. Ancak her şekilde de gerçekten muhteşem eserler olduğunu söyleyebilirim.

Eskişehir Gezilecek Yerler
Lületaşı Müzesi Kurşunlu Külliyesi içerisinde yer almakta.

6.Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Eskişehir Gezilecek Yerler
Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Yine odunpazarı bölgesinde yer alan bu tarihi çarşı da, listenize ekleyebileceğiniz önemli yerlerden. Kurşunlu Camii’ne oldukça yakın olan bu çarşıda, lületaşı, toprak kap, gümüş ve cam atölyelerini görebilir ve bunların imalatını izleyebilirsiniz. Eskişehir anısına birkaç hediyelik eşya almayı düşünüyorsanız da, aradığınızı bu çarşı da fazlasıyla bulabilirsiniz.

Atlıhan’da bulunan esnaflar gayet anlayışlı. Hiçbir şey satın almadan dükkanlarını gezebilir, tüm ürünlere bakabilirsiniz. Han, zemin ve birinci kat olmak üzere iki katlı. Ortasında küçük bir çeşmesi ve 25 adet atölyesi var.  Odunpazarında yeteri kadar zamanınız varsa Atlıhan El Sanatları Çarşısı‘nı da listeye eklenebilir.

7.Şelale Park

Eskişehir Gezilecek Yerler
Şelale Park şehir manzarası

Odunpazarı bölgesinde bulunan şelale park’a, Kurşunlu Camii ve Külliyesi’nden yürüyerek 10-15 dakikada rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Birçok sitede yürüyerek çıkmak yerine taksi kullanmak tavsiye edilse de gerek olmayacaktır. Az biraz yokuş var ve yokuş çıktığınızı parka ulaşıp arkanıza baktıktan sonra anlayabiliyorsunuz. Bu yüzden taksi aramak yerine yürüyerek bu parka çıkın derim. Ayrıca yol üzerinizde dikkatinizi çekecek güzel manzaralar da göreceksiniz.

Eskişehir Şelale Park
Şelale Park

Şelale park, küçük yapay bir şelale, bir iki kafe, seyir terası (üstü açık ve güneşli zamanlarda hiçbir şekilde burada duramazsınız) ve manzarası için görülmeye değer. Bize göre abartıldığı kadar etkileyici bir yer değil ve sırf kurşunlu camiye yakın olduğu için göz atabileceğiniz, kafelerinde manzaraya karşı bir şeyler yiyip içebileceğiniz yerlerden biri.

[adinserter block=”2″]

8.Kentpark

Eskişehir Gezilecek Yerler
Kentpark açık yüzme havuzu

Eskişehir halkının deniz keyfini doyasıya yaşadıkları yerlerden biri olan kentpark’ta, büyük bir yapay plajın dışında bir de açık havuzu bulunmakta. Plaj, porsuk nehri’nin temizlenmesiyle oluşturulmuş. Kentpark plajına şehir merkezinden ulaşmanın en eğlenceli ve ideal yolu, adalar bölgesinden tekneleri kullanmaktır.

Türkiye’nin ilk yapay plajı olan kentpark plajı, Eskişehir’in ilkleri arasında. Ayrıca parkta büyük bir gölet bulunmakta ve gölet kenarlarında bulunan kafelerde güzel bir kahvaltı da yapabilirsiniz. Plajı, havuzları ve kafeleri dışında pek bir şey bulamasanız da, yapay sahile bir göz atmak ve gölet manzaralı cafelerinde bir şeyler içmek için ziyaret edilebilir. Kentpark, otogarın hemen arkasında (2 dakikalık yürüme mesafesinde) bulunmaktadır.

Eskişehir Kentpark
Kentpark

9.Sazova Parkı

Sazova Parkı,Eskişehir
Eskişehir Sazova Parkı

Daha çok masal şatosu ve korsan gemisi ile bilinen Sazova Parkı, Eskişehir’de en beğendiğim yerdi diyebilirim. Şatosu ve korsan gemisi dışında, hayvanat bahçesi, sualtı dünyası, Sabancı uzay evi, bilim merkezi, amfi tiyatrosu ve restoranları ile şehirde kaçırılmaması gereken eğlenceli yeri.

Sazova Parkı, Eskişehir’de bir günde gezilecek yerler arasında. Hatta sadece bir gününüzü sazova parkı için ayırsanız bile, bir an olsun sıkılmayacağınız muhteşem bir parktır. Parkın içerisinde ücretsiz olarak faaliyet gösteren bir gezi treni bulunuyor. Bu gezi treni ile parkın tamamını kabaca gezebilir, uğramak istediğiniz yerlere göz atabilirsiniz. Parkta birçok restoran ve kafeleri de bulabiliyorsunuz.

Korsan Gemisinden Masal Şatosu görünümü
Korsan Gemisinden Masal Şatosu görünümü

10.Eskişehir Belediyesi Eti Sualtı Dünyası

Eskişehir Sualtı Dünyası
Sualtı Dünyası

Sazova parkı içerisinde, hayvanat bahçesi bölümünde bulunan Sualtı Dünyası (Eskişehir Akvaryum), çocuklu ailelerin severek gezebileceği yerlerden.

Eti Sualtı Dünyası olarak da bilinen akvaryuma, sazova parkının ana girişinden girer girmez sol tarafa doğru iki dakikalık bir yürüyüş sonunda ulaşabilirsiniz. Hayvanat bahçesi adlı büyük tabelayı parka girer girmez görebilirsiniz. Tropikal ve amazon akvaryum gibi birçok akvaryum çeşidi burada görülebilir. Ayrıca tesiste 2000’den fazla balık yaşadığı söyleniyor.

Tesis içerisinde hatıra fotoğrafı çektirebileceğiniz ve hediyelik eşya alabileceğiniz yerler bulunmakta. Ayrıca oturup bir şeyler içmek veya dinlenmek isterseniz, küçük bir de kafesi bulunuyor. Eti sualtı dünyası her ne kadar çocuklu ailelerin tercih edebileceği yerlerden olsa da benim gittiğimde pek fazla çocuk yoktu. Bu yüzden sadece çocuklar için bir etkinlik olduğunu düşünmeyin yetişkinler için de gayet ilgi çekici olacaktır.

11.Reşadiye Camii

Eskişehir Gezilecek Yerler
Reşadiye Camii

Reşadiye Camii, şehir merkezinde kolaylıkla ulaşılabilen camilerden biri. Tarihi 1906 yılına kadar giden camii ilk kez Sultan Reşad tarafından yaptırılmış. Fakat günümüzdeki caminin oluşumu 1969-1978 yılları arasında yeniden inşa edilmeden sonradır. Çok turistik bir yer olmasa da zamanınız varsa Eskişehir gezilecek yerler listesine eklenebilir.

12.Havacılık Müzesi

Eskişehir Gezilecek Yerler
Havacılık Parkı

Hava müzesi tramvay durağında inerek ulaşabileceğiniz bu park, havacılığa meraklı olanlar için ideal yerlerden biri. Sivil ve savaş uçaklarına ev sahipliği yapan bu parka giriş ücretsizdir.

13.Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Cumhuriyet Tarihi Müzesi
Cumhuriyet Tarihi Müzesi – Foto Kaynak ; eskisehir.ktb.gov.tr

Tarihi 1916 yılına kadar giden Anadolu Üniversitesi Cumhuriyet Tarihi Müzesi, iki katlı olarak hizmet veriyor. Şanlı tarihimize ışık tutan panolar döneme ilişkin görseller ve çizimlerle zenginleştirilmiş. Müzenin zemin katı Türk Tarihi Bölümü‘nü oluşturuyor. Zaten müzede en çok ilgiyi gören bölüm de burası oluyor. Birinci katta ise, M.Kemal Atatürk’ün kişisel eşyalarının bulunduğu bölüm, Cumhuriyet dönemi ve Eskişehir tarihine ilişkin odalar bulunuyor.

Müze Eskişehir’deki birçok turistik yer gibi pazartesi günleri ziyaretçiye kapalı ve müzeye girişler ücretsizdir. Daha fazla bilgi için üniversitenin sitesine göz atabilirsiniz www.anadolu.edu.tr

14.Haller Gençlik Merkezi

Haller Gençlik Merkezi
Haller Gençlik Merkezi – Foto Kaynak ; www.eskisehir.bel.tr

Eskiden sebze ve meyve hali olan yer yeniden düzenlenerek Eskişehir gençliğine kazandırılmış. İçeride tiyatrodan buz patenine, kafelerden şarap evine daha çok genç kesimin ilgisini çekecek şeyler var.

Yine Yılmaz Büyükerşen’in Eskişehir’e hediyesi olan Haller Gençlik Merkezi, her ne kadar Eskişehir halkı tarafından diğer mekanlara nazaran biraz daha pahalı olduğu söylense de, içeride çok hoş kafeleri ve atıştırmalık için güzel mekanları es geçmeyin. Ayrıca birkaç bar da bina içerisinde bulunabilir.

[adinserter block=”1″]

15.İsmet İnönü 1 Caddesi (Doktorlar Caddesi)

İsmet İnönü 1 Caddesi (Doktorlar Caddesi)
İsmet İnönü 1 Caddesi (Doktorlar Caddesi) – Busy.org

İsmet İnönü 1 Caddesi çok sayıda doktor muayenehanelerin olmasından dolayı, halk arasında Doktorlar Caddesi denilmiş ve günümüzde hala bu isimle anılıyor. Cadde, içinden tramvay geçmesiyle İstiklal Caddesi’ni şöyle hafiften andırıyor. Burası Eskişehir’in en kalabalık ve öğrencilerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri. Alışveriş için veya Eskişehir’de yeme içme güzel bir adres arıyorsanız burada birbirinden ünlü mekanları bulabilirsiniz.

16.Devrim Arabası

Devrim Arabası
Devrim Arabası – Foto Kaynak ; www.devrimarabasi.com

Tülomsaş Müzesi’nde bulunan Devrim Arabası da, Eskişehir gezisinde en anlamlı duraklardan olacaktır. Özellikle ”Devrim Arabaları” filmini izlemiş olanlar için. 16 haziran 1961’de 20 mühendisin adım attığı bu proje kapsamında 4.5 ayda üretilen araçlardan günümüze sadece 1 tanesi kalmıştır. Bu devrim arabasını da Tülomsaş Müzesi’nde görebilirsiniz. Devrim Arabaları projesi, Türk tarihindeki en önemli sanayi girişimlerinden biri olmasına rağmen daha çok deposuna benzin konulmasının unutulmasıyla ün yapmıştır.

17.Taşbaşı Çarşısı

Taşbaşı Çarşısı
Taşbaşı Çarşısı – Foto Kaynak ; eskisehir.ktb.gov.tr

Birçok küçük esnafa ev sahipliği yapan Taşbaşı Çarşısı şehirde çok popüler turistik noktalardan biri olmasa da, yeteri kadar zamanı olanlar için burayı ziyaret etmek, farklı bir deneyim olacaktır. Eskişehir halkının günlük ihtiyaçlarını karşılamak için ziyaret ettiği bu çarşı, şehrin en meşhur kuyumcularına da ev sahipliği yapıyor.

18.İki Eylül Caddesi

İki Eylül Caddesi
İki Eylül Caddesi – Foto Kaynak ; Mapio.net

Eskişehir’de alışverişin en güzel adreslerinden biri olarak bilinen cadde, tıklım tıklım. Özellikle yaz aylarında. Şehirdeki birçok cadde ile kesişen veya diğer caddelere çok yakın olan bu cadde de yeme-içme için tercih edebileceğiniz yerlerden olabilir.

19.Kurtuluş Müzesi

Kurtuluş Müzesi
Kurtuluş Müzesi

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93. yılında açılmış olan bu müze, çağdaş teknolojiyle bilgi ve belgeyi harmanlayan tasarımıyla dikkat çekiyor. Müzenin üst katı ise en çok ilgiyi gören yerlerden. Üst katta, Strateji, Gösterim, Karikatürlerle Milli Mücadele ve Gazetelerle Milli Mücadele olmak üzere toplamda 4 oda bulunuyor. Her odadaki eserler birbirinden değerli ve şanlı tarihimize ışık tutuyor.

Karikatürlerle Milli Mücadele odasında, 1919-1923 yılllarında ülkemizde yayınlanmış olan mizah dergilerinin Kurtuluş Savaşı’na bakışı örneklendirilmiş.

Gazetelerle Milli Mücadele Odası’nda ise 1919-1923 yılları arasında İstanbul’da ve Anadolu’da yayınlanan gazetelerden örnekler görülebiliyor. Her odayı gezmeye vaktiniz olmasa da, üst kata mutlaka göz atın derim.

[adinserter block=”2″]

20.Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Masal Şatosu

Sazova Parkı Masal Şatosu
Sazova Parkı Masal Şatosu

Sazova Parkı içerisinde Eskişehir’in sembolik yapılarından biri olarak kabul edilen Masal Şatosu, daha çok küçük çocuklu ailelerin favorilerinden biri olsa da, her yaştan turistin göz atabileceği bir yer.

Mimarisiyle Disneyland Şatosu’na benzeyen Masal Şatosu’nda çocuklar için birbirinden farklı ve eğlenceli turlara katılabilir veya çocuklarınız eğlenirken siz de şatonun ünlü kafesi, Sihirli Elma’da bir şeyler içebilirsiniz.

21.Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi

Günübirlik Eskişehir Gezisi
Uzay Evi ve Bilim Deney Merkezi binası

Sazova Parkı’nın bir diğer güzel bölümü ise, hem eğlendirici hem öğretici bir yer olan Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi. Özellikle çocuklar için birbirinden güzel programlar bulunuyor. Fakat parkı ziyaret ettiğiniz saatte uygun bir program olmayabiliyor. Bu yüzden Sazova Parkı’na gider gitmez ilk olarak Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi’ne gidin. Katılmak istediğiniz programlar birkaç saat sonrasında yapılabiliyor.

Eskişehir Gezi Tavsiyeleri

  • Eskişehir, küçük ve ulaşımın yaya olarak sağlanabileceği en ideal şehirlerden birisi. Bu yüzden kentpark ve sazova parkı dışında, Eskişehir gezilecek yerler bakımından popüler olan tüm yerlere yürüyerek ulaşabileceğinizi unutmayın.
  • Eğer kentpark ve plajını ziyaret etmeyi planlıyorsanız, öncelikle porsuk çayı-adalar bölgesine gidebilir, burayı gezdikten sonra tekneler ile kentpark’a çok düşük ücretlere ulaşabilirsiniz. Hem yolculuğunuz daha anlamlı olur hem de şehri nehirden görme şansınız olacaktır.
  • Eskişehir genel olarak ucuz diyebileceğim şehirlerden biri olduğu için, kendinizi bütçe açısından kasmanıza pek gerek yok. Özellikle restoranlardan ve kafelerden dilediğiniz şeyleri oldukça uygun fiyatlara yiyebilir ve içebilirsiniz (Çibörek yemeden dönmeyin).
  • Eskişehir müzeleri ve parklarda bulunan aktivitelerin hemen hemen hepsi pazartesi günleri kapalıdır. Bu yüzden, Eskişehir’e pazartesi günü seyahat etmeyi planlıyorsanız, birçok yerin kapalı olabileceğini unutmayın.
  • Şehir merkezi yakınlarında özellikle doktorlar caddesi ve adalar bölgesi etrafında bulunan otelleri pek tercih etmemekte yarar var. Tabi gecenin geç saatlerine kadar eğlenmeyi planlamıyorsanız. Bu bölgeler, geceleri biraz gürültülü olabiliyor.
  • Eskişehir gece hayatı oldukça canlı ve aktivitelerle doludur. Yaz akşamlarında, adalar bölgesinde bulunan sokak sanatçıları ve atmosfer görülmeye değer.
  • Sazova parkı’nda bulunan sabancı uzay evi ve bilim deney merkezini ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Sazova parkına girer girmez buralardan biletinizi alıp, gösteri saatine kadar parkı dolaşmanız daha mantıklı olacaktır. Çünkü ziyaret etmek istediğiniz saatlerde uygun gösteri bulamayabilirsiniz.
  • Eskişehir bir günde gezilebilecek şehirlerden biri olarak bilinse de, doya doya gezebilmeniz için en azından iki gününüzü bu şehir için ayırın.
  • Eskişehir gezinize, Odunpazarı bölgesinden başlamak gayet mantıklı olacaktır. Odunpazarı bölgesinde bulunan tüm müzeler (Kurşunlu külliyesi’nde bulunan lületaşı müzesi hariç) sabah 10:00’da açılmakta. Sabah 9 gibi Odunpazarı gezinize, meşhur odunpazarı kahvaltıları ile başlayabilirsiniz.
Odunpazarı Evleri
Odunpazarı Bölgesi
  • Eskişehir’de bulunan müze ve aktivite ücretleri her ne kadar uygun olsa da, öğrenciyseniz, öğrenci belgenizi de getirmeniz oldukça ekonomik olacaktır 🙂

Eskişehir gezilecek yerler listesine eklenebilecek birkaç yerden daha bahsetmek mümkün. Fakat bu şehir 2 veya 3 günlük bir gezi planı yapıyorsanız, listedeki en popüler 21 yer ile başlayabilirsiniz. Çok daha fazla zamanınız kalırsa da, gece hayatı veya kanallar için zaman ayırabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...