Eskişehir Gezi Rehberi

Eskişehir, İç Anadolu’nun en canlı ve en ucuz şehirlerinden biri olarak bilinir. Gerek ulaşım konusunda gerekse yiyecek ve içecek konusunda birçok şehrimize oranla oldukça ucuz olduğunu söyleyebilirim. Eskişehir, gerek öğrencileriyle gerekse göçmen ve oldukça kibar insanlarıyla, yaşanabilecek güzel şehirlerimizden biri. Eskişehir gezi rehberi adlı bu yazı ile, Eskişehir’de yemek konusundan ulaşıma, gezilecek yerlerden aktivitelere, Eskişehir gezisi hakkında ihtiyacınız olabilecek birçok bilgiyi bulabilirsiniz.

Eskişehir Gezi Rehberi
Lületaşı Müzesi

Eskişehir Gezi Rehberi adlı bu yazıda yer alan konu başlıkları

  • Eskişehir Gezilecek Yerler
  • Eskişehir’de Ne Yenir ? Nerede Yenir ?
  • Eskişehir Müze ve Aktivite Ücretleri
  • Eskişehir’de Nerede Kalınır ?-Konaklama Tavsiyeleri
  • Eskişehir Kaç Günde Gezilir ?
  • Eskişehir Alışveriş Rehberi-Eskişehir’den Ne Alınır ? Nereden Alınır ?
  • Eskişehir Ne Zaman Ziyaret Edilir ?
  • Eskişehir Ulaşım Bilgileri

⇒Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir, gezilecek ve görülecek yerler bakımından zengin bir şehir diyebilirim. Gerek müzeleri ve parkları, gerekse nehri ve yapay plajı ile, herkesin sevebileceği bir şehrimiz.

1.Odunpazarı Evleri

Odunpazarı Evleri
Odunpazarı Evleri

Odunpazarı bölgesinde yer alan bu tarihi evler, oldukça renkli ve farklı bir mimariye sahip. Eskişehir’de en beğendiğim yerlerden olan Odunpazarı’nda, Eskişehir Balmumu Müzesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Lületaşı Müzesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı ve Şelale Park gibi birçok turistik aktiviteyi bulabilirsiniz. Bu turistik yerler birbirine oldukça yakın olduğu için, buralara ulaşım oldukça kolaydır.

Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi
Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi

Odunpazarı bölgesinde bulunan bu yerlerin hepsini gezmeseniz de, en azında Balmumu Heykeller Müzesi ve Odunpazarı Evleri‘ne mutlaka bir göz atın derim.

Eskişehir Odunpazarı Evleri
Odunpazarı Bölgesi

2.Sazova Parkı

Sazova Parkı
Sazova Parkı-Eskişehir

Bir gününüzü sıkılmadan rahatça geçirebileceğiniz yerlerden biri olan Sazova Parkı, Eskişehir’de en çok seveceğiniz yerlerden biri diyebilirim. Özellikle çocuklu ailelerin vazgeçilmez yerlerinden biri olarak bilinen parkta, Eskişehir Sualtı Dünyası, Hayvanat Bahçesi, Masal Şatosu, Korsan Gemi, Sabancı Uzay Evi ve Bilim, Deney Merkezi gibi turistik aktiviteleri bulabilirsiniz.

Eskişehir Korsan Gemisi
Sazova Parkı’nda bulunan Korsan Gemisi

Çocuklarınızın mutlaka seveceğini düşündüğüm 3 yer ise ; Sualtı Dünyası, Masal Şatosu ve Sabancı Uzay Evi’dir, diyebilirim. Sazova Parkı, yetişkinler için de oldukça eğlenceli yerlerden sayılır. Benim gittiğim zaman hafta sonuydu ve oldukça kalabalıktı. Bu yüzden, Pazartesi günleri kapalı olan bu yerlere rahat bir şekilde girebilmek için, hafta içini tercih etmenizde yarar var.

Eskişehir Masal Şatosu
Masal Şatosu

3.Porsuk Çayı-Adalar Bölgesi

Eskişehir Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi
Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Daha çok çiftlerin ve yalnız seyahat edenlerin beğeneceğini düşündüğüm yerlerden olan Porsuk Çayı-Adalar Bölgesi, Eskişehir’in en canlı yerlerinden diyebilirim. Eğer yaz aylarında Eskişehir’i ziyaret ediyorsanız, az da olsa Venedik heyecanı yaşayabileceğiniz gondol turlarını deneyebilirsiniz. Bunun dışında, nehrin her iki tarafında bulunan canlı cafeler ve barlar, zaman geçirebileceğiniz en ideal yerlerden.

Eskişehir gece hayatı için bir şeyler planlıyorsanız, ilk olarak buradan başlamanızı tavsiye ederim. Buradan da barlar sokağına rahatlıkla geçebilir ve güzel bir gece hayatı deneyimi yaşayabilirsiniz.

Eskişehir Gece Hayatı - Barlar Sokağı
Barlar Sokağı

Eskişehir’de gezilecek yerlerden olan, Havacılık Müzesi, Reşadiye Camii ve Kentpark‘a (Eğer yapay plajı kapalı ise) gitmemenizi tavsiye ederim. Reşadiye Camii, birçok camimize oldukça benzemekte ve tarihi bakımdan çok da etkileyici değildir, diyebilirim. Kentpark ise, yapay plajı ve havuzunun dışında birkaç cafesi ile ziyaretçileri ağırlıyor olsa da, plajın ve havuzun kapalı olduğu zamanlarda bu parkta çok rahat sıkılabileceğinizi düşündüğüm için, buraları es geçebilirsiniz.

⇒Eskişehir’de Ne Yenir ? Nerede Yenir ?

Eskişehir'de yeme içme
Odunpazarında bulunan Gözlemesi ile meşhur çay bahçesi

Şüphesiz akla ilk gelen Çiğbörek değil, ÇİBÖREK olmaktadır. Fakat, Eskişehir’de daha birçok yöresel yemekleri bulabilirsiniz. Eğer, Odunpazarı bölgesindeyseniz ve yemek veya kahvaltı için ideal bir yer arıyorsanız, Odunpazarı meydanı diyebileceğim (Cam Sanatları Müzesi’ni geçer geçmez sağda) yerde, büyük bir çay bahçesi bulunmakta. Buranın gözlemelerini mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Özellikle ıspanaklı olanı.

Eskişehir'de Alışveriş
Kanatlı Alışveriş Merkezi

Eğer, şehir merkezi yakınlarındaysanız ve yemek için güzel bir restoran arıyorsanız, Kanatlı Alışveriş Merkezi’nin tam karşısında muhteşem restoranlar bulabilirsiniz. Tam adını hatırlayamadığım fakat, köfteleriyle meşhur olan bir Köfeteciye denk gelirseniz, mutlaka göz atın derim. Ayrıca, Doktorlar Caddesi tarafında Aydın Lezzetler Dünyası adlı restoranda oldukça muhteşem kıymalı veya kuşbaşılı pideler deneyebilirsiniz.

Eskişehir'de Yeme İçme
Lezzet Dünyası adlı küçük restoran

Eğer, Sazova Parkı’nda kahvaltı veya yemek için bir şeyler arıyorsanız, ana girişten 2 dakika yürüme mesafesinde olan birçok küçük cafeler bulabilirsiniz. Buranın yemeklerini denememiş olsam da, gözlemeleri oldukça lezzetli görünüyordu.

Eskişehir Sazova Parkı
Sazova Parkında yer alan küçük kafeler

NOT : Eskişehir’de yemek fiyatları konusunda endişe etmenize gerek yoktur. Ülkemizde bu zamana kadar gezdiğim en ucuz şehirlerden diyebilirim.

⇒Eskişehir Müze ve Aktivite Ücretleri 2020

Eskişehir Balmumu Müzesi ; Tam 15 TL öğrenci 10 TL

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi ; Tam 10 TL öğrenci 5 TL

Lületaşı Müzesi ; Ücretsiz

Havacılık Parkı/Müzesi : Ücretsiz

Sazova Parkı Giriş ; Ücretsiz

Sualtı Dünyası (Akvaryum) ; Tam 10 TL öğrenci 5 TL

Sabancı Uzay Evi ; Tam 10 TL öğrenci 5 TL

Bilim, Deney Merkezi ; Tam 10 TL öğrenci 5 TL

Masal Şatosu Giriş ; Ücretsiz

Masal Şatosu’nda yer alan tur ve gösteriler ; Tam 10 TL öğrenci 5 TL

Korsan Gemisi ; Tam 5 TL öğrenci 3 TL

Kentpark Plajı ; Hafta için herkese 15 TL, hafta sonu Tam 25 TL öğrenci 15 TL’dir.

Porsuk Çayı Gondol Turu : 35 TL (20-25 dakika)

⇒Eskişehir’de Nerede Kalınır ?

Eskişehir gezi rehberi bakımından en önemli konulardan biri, konaklama seçenekleridir. Eskişehir, Couchsurfing yapabileceğiniz ideal şehirlerden biri diyebilirim. Eğer, çift olarak veya yalnız seyahat ediyorsanız, Eskişehir’de birçok Couchsurfing seçeneği bulabilirsiniz. Yok ben elin evinde kalamam diyorsanız, Eskişehir’de birçok otel seçeneği de bulmak mümkün.

Göz At : Eskişehir’de nerede kalınır ?

Eskişehir
Abacı Konak Otel-Eskişehir gezi rehberi

Odunpazarı Bölgesinde, tam olarak Çağdaş Cam Sanatları Müzesi karşısında bulunan Abacı Konak Otel gerek araştırmalarıma dayanarak, gerekse bulunduğu konum itibari ile tavsiye edebileceğim bir otel diyebilirim. Ayrıca, sakin bir ortamda konaklamak istiyorsanız, Adalar Bölgesi etrafında bulunan otellerden uzak durmanızda yarar var. Sırf, Porsuk Çayı manzarasını seyredecem diye 60-80 tl fazladan vermeye sanırım gerek yok. Ayrıca bu bölge, yaz aylarında gecenin geç saatlerine kadar gürültü olabilir.

Eğer, çocuklarla seyahat ediyorsanız ”Airbnb’‘ kullanarak, temiz güvenli ve oldukça güzel kiralık evler bulabilirsiniz. Özel hayatınıza düşkün biriyseniz, sanırım bu seçenek sizin için en ideal seçenektir. Hem otellere nazaran çok daha uygun olacaktır.

⇒Eskişehir Kaç Günde Gezilir ?

Eğer, yürümeyi severim ve yorulmak nedir bilmem diyorsanız, 1 buçuk günde Eskişehir’i tamamen gezebilirsiniz. Ben, sabah 10 akşam 8 yaparak, 1 buçuk günde çok rahat bir şekilde Eskişehir’i bitirmiştim ve sadece Sazova Parkı ile Kentpark’a giderken ulaşım aracı kullandım. Ancak, çocuklar ile seyahat ediyorsanız en azından 3 gününüzü Eskişehir için ayırmanızda yarar var. Sonuçta sadece Sazova Parkı için bir gününüzü rahatlıkla harcayabilirsiniz.

⇒Eskişehir’den Ne Alınır? Nereden Alınır ?

Eskişehir'den Ne Alınır? Nereden Alınır ?
Odunpazarında bulunan hediyelik pipolar alabileceğiniz, Yıldız Lületaşı adlı bir küçük dükkan

Eskişehir lületaşı ile meşhur bir şehirdir. Bu sebeple, lületaşından yapılmış birçok geleneksel hediyelik eşyaları bulabilirsiniz. Eğer hediyelik bir şeyler almayı planlıyorsanız, Odunpazarı bölgesinde bulunan Atlıhan El Sanatları Çarşısı‘na bir göz atmanızı tavsiye ederim. Ayrıca, yine Odunpazarı’nda bulunan Yıldız pipo imalatı adlı yere de göz atmanızda yarar var. Birçok pipo ve biblo çeşitlerini Odunpazarı bölgesinde rahatlıkla bulabilirsiniz.

⇒Eskişehir Ne Zaman Ziyaret Edilir ?

Eskişehir, Üniversite öğrencilerinin en kalabalık olduğu şehirlerden biri olduğu için, kalabalıktan hoşlanmıyorsanız Üniversitelerin kapanmasını, hatta yaz okulundan sonra ziyaret etmekte yarar var. Tabi, Eskişehir için böyle büyük bir çapta hazırlık yapmaya sanırım gerek yoktur. Ancak, en azından yaz aylarında ziyaret ederek, Porsuk Çayı’nda gondol keyfi ve Kentpark plajında bir deniz keyfi yaşayabilirsiniz. Eskişehir’de birçok müze ve etkinlikler pazartesi günleri ziyaretçiye kapalıdır. Bu yüzden Eskişehir’e pazartesi günü gitmeyin.

⇒Eskişehir Ulaşım Bilgileri

Eskişehir Ulaşım
Eskişehir

Eskişehir’de hemen hemen her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bu yüzden, sadece Sazova Parkı ve Kentpark’a giderken ulaşım araçlarını kullanmanızda yarar var. Ayrıca, eğer yaz aylarında Eskişehir’deyseniz, Kentpark’a, Esbot adı verilen botlarla gitmenizi tavsiye ederim. Esbot bilet ücretleri tramvay bilet ücretleri ile hemen hemen aynıdır.

Eskişehir gezi rehberi adlı bu yazıda, gezilecek yerler hakkında yüzeysel bir bilgi vermiş olsam da, daha detaylı gezilecek listesini, Eskişehir gezilecek yerler adlı sayfada bulabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...