Eskişehir Yılmaz BüyükErşen Balmumu Müzesi

Eskişehir Balmumu Müzesi, Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in halkına ve turizme kazandırdığı, Dünya’nın birçok ülkesinde bulunan, Madam Tussaud Müzesi’nin Türkiye’deki ilk versiyonu. Odunpazarı bölgesinde bulunan bu müze, Eskişehir’de en çok beğeneceğinizi düşündüğüm yerlerden biri. Gerek Eskişehir ve Türkiye tarihini anlatması, gerekse yerli ve yabancı 198 ünlünün, gerçeğine oldukça yakın olan heykelleri ile, Eskişehir gezilecek yerler listenizde, mutlaka olması gereken yerlerden.

Eskişehir Balmumu Müzesi
Kanunu Sultan Süleyman & Hürrem Sultan

Müzeye girer girmez sağ tarafta Osmanlı Padişahlarını görebileceğiniz, Osmanlı Dönemi bölümü bulunuyor. Müzede en çok beğendiğim yerlerden olan bu bölüm, biraz karanlık olduğundan dolayı cam arkasında bulunan heykeller çok net bir şekilde görülmüyor diyebilirim. Ayrıca, bölümün karanlık olması ve arada cam bulunması iyi bir fotoğraf çekmenizi oldukça zorlaştırıyor.

Eskişehir Balmumu Müzesi
Türkiye Tarihi Eserleri

Bu bölümü geçtikten sonra, medya gruplarının, sporcuların, sanatçıların, Atatürk ve ailesinin heykellerini  görebileceğiniz önemli bölümler karşılıyor sizi.

Eskişehir Balmumu Müzesi
EsEs

Müzenin sadece heykellerden ibaret olmaması, müzeyi daha da çekici yapıyor diyebilirim. Frig döneminden Bizans dönemine, birçok döneme ait eserleri de bu müzede görmek mümkün.

Yılmaz Büyükerşen Wax Müzesi ile aynı kompleks içerisinde yer alan Balmumu Heykeller Müzesi, 2013 yılında, Eskişehir’in sanatçı Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’nin eserleri ile açılmış. Eskişehir’de çok güzel işlere imza atan Yılmaz Büyükerşen, bu Balmumu Müzesi ile adını uzun yıllar hatırlatacağını söyleyebiliriz.

Eskişehir Balmumu Müzesi
Atatürk ve Ailesi

Eskişehir Balmumu Müzesi Hakkında Bilgiler

Eskişehir Balmumu Müzesi
Turgut Özakman-Türk Bürokrat ve Yazar

Eskişehir Balmumu Müzesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Odunpazarı bölgesinde bulunan müzeye, Atatürk Lisesi tramvay durağını kullanarak 5 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz. Çağdaş cam sanatları müzesinin hemen yanında bulunan bu müzeye, şehir merkezinin birçok yerinden yürüyerek 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Bu yüzden tramvay heyecanı yaşamaya sanırım gerek yoktur. Konum için tıklayın.

Eskişehir Balmumu Müzesi
Kemal Sunal & Adile Naşit

Müzenin D bölümünde fotoğraf çekmek yasak deniliyor. Bu bölümde sadece müzenin personeli tarafından fotoğraflar çekilebilmekte. Özel olarak, bu bölümden flaşlı, profosyonel kameralar ile fotoğraf çektirip, bu fotoğrafları 10 TL gibi bir ücrete satın alabilirsiniz.

Eskişehir Balmumu Müzesi
İş Adamları

Eskişehir Balmumu Müzesi giriş ücreti 2020

Tam 15 TL, öğrenci 10 Tl’dir. Fotoğraf baskı ücreti ise, 12 TL. Müze gelirlerinin engelli vatandaşlarımız ve kız çocukları için harcandığını da bilmenizde yarar var.

Eskişehir Balmumu Müzesi
Barış Manço & Aşık Veysel & İmparator

Yılmaz BüyükErşen Balmumu Müzesi ziyaret saatleri : Müze, pazartesi günleri ziyaretçilere kapalı. Haftanın diğer günleri 10:00-17:00 saatleri arasında faaliyet göstermekte. Müzenin öğle paydosunda, 1 saatliğine kapalı olabileceğini de unutmayın.

Eskişehir Balmumu Müzesi
Hıfzı Topuz

Balmumu heykeller müzesi yakınlarında gezilecek yerler

Müze, konum itibari ile Eskişehir‘in en güzel bölgelerinden biri olan Odunpazarı bölgesinde bulunuyor. Odunpazarı bölgesi etrafında gezilecek ve görülecek birçok turistik yeri de bulabilirsiniz. Bunlar arasında en bilinen ve en popüler olanlar ise ;

  • Odunpazarı Evleri ; Müze gezinizden önce veya sonra mutlaka tarihi odunpazarı evleri arasında yürüyüş yapın, dar sokaklara girin, kaybolun. Oldukça renkli olan bu evler hoşunuza gidecektir.
  • Çağdaş Cam Sanatları Müzesi : Cam sanatının en iyi örneklerini görebileceğiniz bu müzede, yerli/yabancı birçok sanatçıya ait eser bulunuyor. Bunun yanında, üst katta yer alan tablolar da en az cam sanatı eserleri kadar ilgi çekici. Balmumu heykeller müzesinden yürüyerek 1 dakika içerisinde bu müzeye ulaşabilirsiniz.
  • Kurşunlu Camii ve Külliyesi ; Balmumu heykeller müzesine 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu tarihi caminin diğer camilerimizden pek farkı yok denebilir. Fakat, külliyede yer alan lületaşı müzesi ve hemen karşısında yer alan küçük el sanatları çarşısı da görülmeye değer yerlerden.
  • Atlıhan El Sanatları Çarşısı : Oldukça kibar ve anlayışlı esnafları ile tanınan bu çarşıda, birbirinden farklı atölyelere girerek el sanatlarının nasıl icra edildiği hakkında bir fikir sahibi olabiliyorsunuz. Üstelik ücretsiz olarak. Bunun yanında, Eskişehir anısına veya hediyelik birkaç şey almak isterseniz, bu çarşı şehrin en ideal yeri olacaktır.
  • Şelale Park : Balmumu müzesinden yürüyerek 10-15 dakika içerisinde ulaşabileceğiniz bu park, her ne kadar ballandıra ballandıra anlatılıyor olsa da, küçük yapay bir şelale, 2 cafe ve şehir manzarasından ibaret. Fakat, bulunduğunuz bölgede manzaraya karşı bir şeyler yemeyi veya içmeyi planlıyorsanız, bu parka bir göz atabilirsiniz.

Eskişehir’in ilklerinden olan, Yılmaz Büyükerşen Balmumu ve Heykeller Müzesi, Eskişehir gezinizde mutlaka göz atmanızı tavsiye edebileceğim yerlerden. Genelde sanatçıların heykellerine göz atılıp geçilen bu müzede, uzun uzun Eskişehir tarihini anlatan eserlere de göz atın derim.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...