İstanbul’da Gezilmesi Gereken Yerler

Dünyanın kültür mozaiği şehirlerinden İstanbul. Her köşesi bir başka güzel olan bu şehir kimilerinin yaşamak için hayal ettiği, kimilerinin yaşadığı için isyan ettiği şehirlerden. Doya doya gezilecek bu şehirde binlerce önemli tarihi ve turistik yer bulunuyor. Bunların hepsini gezecem derseniz, 3-4 ayınızı alır 🙂 İstanbul’da turist olarak geçirdiğim 17 günlük sürenin ardından hala İstanbul’da gezilecek yerler arasında göremediğim yerler bile var diyebilirim. Bu yüzden, belli başlı yerleri görerek muhteşem bir İstanbul gezisi için bu 101 yerden kendinize liste çıkarabilirsiniz.

İstanbul, tahmin edebileceğiniz üzere biraz pahalı şehir. Bu yüzden bu şehirde konaklayacağınız süreyi, yeri ve zamanı çok iyi seçmenizde yarar var.

Eğer İstanbul’u ilk defa ziyaret ediyorsanız, Eminönü, Sultanahmet ve Galata yakınlarındaki otellerin dışına pek çıkmanızı tavsiye etmem. Bunun yanında, ucuz bir konaklama birimi arıyorsanız da Sultanahmet’i tercih etmeyin. Ayrıca bu bölgede bulunan 150 TL’nin altındaki oteller en kötü şartlarda konaklamış kişileri bile memnun etmeyecektir. Konaklama için İstanbul’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak detaylı bir fikir sahibi olabilirsiniz.

İstanbul’da Gezilecek Yerler Listesi – En İdeal ve En İyi 101 Yer

İstanbul Gezilecek Yerler listesi hazırlarken bölge bölge bir liste çıkarmanızda yarar var. Yani bir sıralama olarak Sultanahmet, Eminönü, Taksim gibi bir ilerleme listesi yaparsanız çok daha pratik bir şekilde bu turistik noktaları halledebilirsiniz.

1.BALAT’I KEŞFEDİN

İstanbul Balat Gezilecek Yerler
Balat

İstanbul’da tereddütsüz en beğendiğim yer Balat diyebilirim. Muhteşem bir atmosfere sahip bu mahalle, tarihi evleri, kiliseleri ve birçok cafesi ile sıkılmadan 3-4 saatinizi geçirebileceğiniz yerlerden.

Yataktan kalktığı gibi sokakta top oynamaya çıkan çocuklar, amaaaan kim görecek diye çamaşırlarını yolun tam ortasına asan teyzeler, rengarenk evler, restorasyon isteyen yüzlerce ev gerçekten görülmeye değer. Bunun yanında Balat bana yatırım için de güzel bir yer gibi geldi. 3-5 seneye kalmaz yabancı turistlerin akınına uğrayacak bu muhteşem yeri kaçırmayın. Balat’ta kahvaltı veya oturup bir şeyler içebileceğiniz mekan için de ”Cook Life”a göz atmayı unutmayın.

Adres ; Avrupa Yakası – Fatih

İstanbul Turistik Yerler

2.MEŞHUR SULTANAHMET CAMİİ’Nİ GÖRÜN

Sultan Ahmet Camii
Sultanahmet Camii

Sultanahmet gezilecek yerler denince akla ilk gelen turistik camilerden biri olan Sultanahmet Camii, tüm ihtişamı ve görkemiyle kaçırılmaması gereken yerlerden.

Sultanahmet Camii, bu şehirdeki en kabalık turist trafiğine sahip yerlerden. Birçok sitede buraya sabahın erken saatlerinde gelinmesi söyleniyor. Aslında bu pek de doğru değil. Çünkü size söylendiği gibi yabancı turistlerin %90’ına da bu caminin sabahın erken saatlerinde ziyaret edilmesi uygun olduğu söylenmekte. Böylece tüm yabancı ve Türk turistler sabahın en erken saatlerinde camide 🙂

Siz sabahın erken saatleri yerine bu camiyi akşam saatlerinde görün. Çünkü öğle saatlerinde de oldukça kalabalık. Ayrıca yaz aylarında burayı ziyaret ediyorsanız, sıcaktan bunalabiliyorsunuz. Akşama doğru 4-5-6 saatleri bu camii için ideal ziyaret saatleridir.

Adres ; Avrupa Yakası – Sultanahmet

3.AYASOFYA MÜZESİ’NE GÖZ ATIN

Ayasofya Müzesi İstanbul
Ayasofya Müzesi

İstanbul’da en uzun kuyruklara girerek görebileceğiniz bu müzeyi kaçırmayın. Müzeyi görmek için de mutlaka Müzekart alın. Bu şekilde süper uzun kuyruklara girmeden, sıra beklemeden giriş yapabilirsiniz.

Eğer İstanbul’da müzekart alma gibi bir niyetiniz varsa, Müzekartınızı burada alın. Gittiğiniz saatlerde binlerce yabancı turistin kuyruğa girmiş olduğunu göreceksiniz. Siz diğer gişeden, yani Müzekart alabileceğiniz gişeden geçerek diğer kuyruktaki insanların 10’da 1 gibi bir sıraya giriyorsunuz. Bu şekilde çok sıra beklemeden bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz. En ideal ziyaret saati 15:00’dan sonraki saatler.

Ayasofya Müzesi 

Adres ; Avrupa Yakası – Sultanahmet

4.TOPKAPI SARAYI İÇİN 2-3 SAATİNİZİ AYIRIN

Topkapı Sarayı İstanbul
Topkapı Sarayı

İstanbul’un en gözde turistik yapılarından biri olan Topkapı Sarayı, süper büyük. Bu yüzden, saray gezisi için en azından 2 saatinizi ayırın. Ayrıca kombineli olan biletlerden almayı da unutmayın.

Topkapı Sarayı, acayip büyük. Yani içeride şuraya gidip geri çıkayım deseniz bile, bu en azından yarım saatinizi alıyor. Bu yüzden bu saraya için uzun uzun zaman ayırın. Her turistin yaptığı gibi baştan sona doğru gezmek yerine sondan başa doğru gezin. Bu şekilde çok daha az kalabalık ile karşılaşıyorsunuz.

Adres ; Avrupa Yakası – Sultanahmet

5.GALATA KULESİ’NE GİDİN AMA YUKARI ÇIKMAYIN

Galata Kulesi İstanbul
Galata Kulesi

Dillere destan Galata Kulesi‘ne çıkıp sıkış pıkış manzara seyredecem diye kendinizi perişan etmeyin. Aşağıdan kuleyi izleyin. Kule çevresine göz atın. Kulenin tepesine çıktığınızda mucizevi bir şey göreceğinizi sanmayın. Sadece İstanbul manzarası. Çok daha güzel manzaraları listenin devamında bulabilirsiniz.

Adres ; Avrupa Yakası – Beyoğlu – Galata

6.GALATA KÖPRÜSÜ’NÜ AKŞAM GÖRÜN

Galata Köprüsü
Galata Köprüsü

Akşamları çok daha eşsiz bir güzellikte olan bu köprüyü görün de ne zaman görürseniz görün 🙂

Bu köprüde balık restoranlarının çok iyi olduğu söyleniyor. Fakat, yabancı turistler dışında buraya gidip de süper pahalı balıklardan yiyen pek Türk görmedim diyebilirim. Ayrıca köşe masalarda yer bulamazsanız, burada balık yemenin bir mantığı yok, çünkü denizi göremiyorsunuz bile.

Adres ; Avrupa Yakası – Eminönü ve Karaköy’ü birleştirir.

7.GÜLHANE PARKI’NDA NEFES ALIN

Gülhane Parkı İstanbul Gezilecek Yerler
Gülhane Parkı

İstanbul’un en yeşil parklarından olan Gülhane, muhteşem atmosferi, eşsiz laleleri ve farklı tipte çiçekleriyle tam bir cennet bahçesi. İstanbul’da park arıyorsanız ilk adresiniz Gülhane olmalı.

Bu park Nisan aylarında çok güzel olduğu söyleniyor. Fakat bence her zaman çok güzel. Yürüyüş yolları, kafesi, oturup dinlenebileceğiniz banklar her şey burada çok güzel. İstanbul’da tek bir park göreyim diyorsanız, ilk Gülhane’ye göz atın.

Adres ; Avrupa Yakası – Eminönü

8.İSTİKLAL CADDESİ’NDE TARİHİ TRAMVAYIN FOTOĞRAFINI ÇEKİN

İstiklal Caddesi Taksim Beyoğlu
İstiklal Caddesi

İstanbul’ın en nostaljik yerleri arasında olan İstiklal Caddesi, aşırı kalabalık. Bu kadar insan nereye gidiyor, geziyor mu yoksa sadece İstiklal Caddesi’nden geçmek için mi gelmiş bilinmez. Her yer insan dolu. Ayrıca burası alışveriş yapabileceğiniz, bir şeyler yiyip içebileceğiniz en havalı yerlerden.

Adres ; Avrupa Yakası – Beyoğlu

9.YEREBATAN SARNICI’NA İYİ VE FLAŞLI KAMERALARINIZ İLE GİDİN

Yerebatan Sarnıcı İstanbul
Yerebatan Sarnıcı

Sarnıcın karanlık olduğunu çok duymuştum. Fakat beklediğimden çok daha karanlıktı. İnsanları bile zor görebileceğiniz bu yere flaşlı bir kamerayla gitmeyi unutmayın.

Adres ; Avrupa Yakası – Sultanahmet

10.EMİNÖNÜ BALIKÇILARINDA BALIK EKMEK DENEYİN

Eminönü
Eminönü Balıkçıları

İstanbul’un en kalabalık yerlerinden olan Eminönü Balıkçıları, en lezzetli balık-ekmeği gayet uygun fiyata yiyebileceğiniz doğru adres. Mekanlara girmenize gerek yok. Çevrede bulunan taşlara oturup yemeğinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Adres ; Avrupa Yakası – Eminönü

11.BEYLERBEYİ SARAYI’NDA GERÇEK SARAY DENEYİMİ YAŞAYIN

Beylerbeyi
Beylerbeyi Sarayı

1865 yılında mimar Sarkis Balyan tarafından inşa edilen, eşsiz manzaraya sahip bu saray, İstanbul sarayları arasında tüm ihtişamı ve eserleri ile kaçırılmaması gereken yapılardan.

Sarayı rehber eşliğinde geziyorsunuz. Bu yüzden de siz gittiğinizde saray girmek için bekleyen kimse yoksa yarım saate kadar bekleyebiliyorsunuz.

Adres ; Anadolu Yakası – Üsküdar

12.HAYDARPAŞA GARI’NI SEYREDİN

Haydarpaşa garı Kadıköy
Haydarpaşa Garı

Gar içerisinde ilginizi çekecek bir şey göremediğimden dolayı, bu garı Kadıköy iskelesinden izlemekle yetinmenizi tavsiye ederim.

Adres ; Anadolu Yakası – Kadıköy

13.YILDIZ PARKI’NDA DOLAŞIN

Yıldız Parkı Avrupa Yakası
Yıldız Parkı

İstanbul’un en güzel parklarından biri olan Yıldız Parkı, yemyeşil alanı, köşkleri, gölü ve eşsiz manzarasıyla şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Adres ; Avrupa Yakası – Beşiktaş

Göz At : Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

14.SULTANAHMET KÖFTECİSİ’Nİ DENEMEYİN

Sultanahmet Köftecisi Avrupa Yakası
Sultanahmet Köftecisi

Fazla turist yoğunluğundan olsa gerek, hizmette ve iletişimde gerçekten büyük bir problemleri var. Bu kadar ünlü olan bu mekana gidip hayal kırıklığına uğramayın. Sultanahmet’te yüzlerce ünlü mekan var. Başka yerler deneyin.

Adres ; Avrupa Yakası – Sultanahmet

15.ALMAN ÇEŞMESİ’NE GÖZ ATIN

Alman Çeşmesi - İstanbul
Alman Çeşmesi

Alman İmparatoru II. Wilhelm’in Sultana ve İstanbul’a hediye ettiği bu görkemli yapı, tüm güzelliği ve tarihi ile İstanbul’da görülmesi gereken yerler arasında.

Adres ; Avrupa Yakası – Sultanahmet

16.TARİHİ ÜÇ SÜTUNU BİR ARADA GÖRÜN (Dikilitaş – Örme ve Yılanlı Sütun)

Sütunlar
Gezilmesi gereken yerler

Sultanahmet’te bulunan bu 3 sütun da yan yana bulunuyor. Yabancı turistlerin ilgi odağı olan bu sütunlar maalesef Türk turistler tarafından pek rağbet görmüyor. Ama siz yine de 2 dakikanızı ayırıp sütunların hemen yanında bulunan bilgilendirme panolarına göz atın.

Adres ; Avrupa Yakası – Sultanahmet

17.HÜRREM SULTAN HAMAMI’NDA GERÇEK HAMAM DENEYİMİ YAŞAYIN

Hürrem Sultan Hamamı Sultanahmet
Hürrem Sultan Hamamı

Rezervasyon yaparak bu tarihi hamamı kullanabiliyorsunuz. Ayrıca hamamı ziyaret etmek istiyorsanız, 100£’dan başlayan hamam paketlerinden almanız gerekiyor.

Adres ; Avrupa Yakası – Sultanahmet

18.İSTANBUL’UN EN GÜZEL CAMİLERİNDEN FATİH CAMİİ’Nİ GÖRÜN

Fatih
Fatih Camii

Fatih Camii bana göre İstanbul’da Sultanahmet Camii’nden sonra gelen en güzel camilerden. Dev yapısı, türbeleri ve atmosferi ile kaçırılmaması gereken camilerden.

Adres ; Avrupa Yakası – Fatih

İstanbul’da Sevgiliyle Gezilecek Yerler

19.PIERRE LOTİ TEPESİ’NDE İSTANBUL’UN EŞSİZ MANZARASINI SEYRE DALIN

Pierre Loti
Pierre Loti Tepesi’nden manzara

İstanbul’da en iyi manzaraya sahip birkaç yerden biri olan Pierre Loti Tepesi, şehirdeki en turistik ve en kalabalık yerlerden. Tepeye mutlaka Teleferik ile çıkın. Teleferiklere normal İETT biletleri ile binebileceğinizi de unutmayın. Tepede manzaraya karşı birçok mekan bulunuyor. Fakat bir yerlere oturup çılgın ücretler ödemek yerine, şehri doya doya izleyin. Ve tahta çubukta kızartılmış patates cipsi yemeyi de unutmayın.

Adres ; Avrupa Yakası – Eyüp

20.ÇENGELKÖY’DE PARAYA KIYIP DENİZE NAZIR GÜZEL BİR KAHVALTI YAPIN

Çengelköy'de Kahvaltı
Çengelköy

İstanbul’da kahvaltı yapılacak yerler arasında olan Çengelköy’de 50’den fazla kahvaltı mekanı bulabilirsiniz. Zaten bölge İstanbulluların uğrak kahvaltı yerlerinden. Kahvaltı olmadı Tarihi Çınaraltı adlı mekana gidip bir şeyler içebilirsiniz. Kahvaltı mekanı olarak da Patisserie adlı cafe/restoranı deneyebilirsiniz.

Adres ; Anadolu Yakası – Üsküdar

21.MODA İSKELESİ’Nİ GÖRÜN

Moda İskelesi Kadıköy
Moda İskelesi

Şehrin en canlı bölgelerinden biri olan Moda Sahili, uzun yürüyüşler yapabileceğiniz güzel bir yer. Moda İskelesi de sahilin en güzel yeri. Yakınlarda birçok çay bahçesi ve İstanbul’un elit mekanlarından sayılan birkaç yer de bulunuyor. Geceleri de baya canlı. Mekan olarak Neffes tercih edilebilir.

Adres ; Anadolu Yakası – Kadıköy

22.OTAĞTEPE/FATİH KORUSU’NDA FOTOĞRAFÇI YÖNÜNÜZÜ KEŞFEDİN

Fatih Korusu
Otağtepe/Fatih Korusu

İstanbul’un en güzel manzarasına sahip yerler arasında olan Fatih Korusu, yemyeşil alanı ve eşsiz manzarası ile yerli/yabancı turistlerin uğrak yerlerinden. Muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz, Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi Köprüsü’nü seyredebileceğiniz bu yeri de listenize ekleyin derim.

Adres ; Anadolu Yakası – Beykoz

23.BÜYÜKADA’DA FAYTON’A BİNİN

Büyükada - Adalar
Büyükada

İstanbul’da yapılacak şeyler denince akla ilk gelen yerlerden biri de adalar oluyor. Tabi bu adalar arasında en popüler ve en büyük olan Büyükada, diğerlerine nazaran daha turistik. Bu adada bisiklet sizi perişan edebilir. Bu yüzden Faytonları deneyin. Bisikletleri, siz taşımak zorunda kalabiliyorsunuz.

Adres ; Adalar – Büyükada

24.FETHİPAŞA KORUSU’NA DA GİDİN

Fethi Paşa Korusu Manzara
Fethi Paşa Korusu

İstanbul’un en güzel korularından bir diğeri ise Fethipaşa Korusu’dur. Paranız çoksa manzaraya karşı güzel bir kahvaltının tadını çıkarmayı da unutmayın.

Adres ; Anadolu Yakası – Üsküdar

25.MASUMİYET MÜZESİ’NDE GERÇEK AŞKA ŞAHİT OLUN

Masumiyet Müzesi İstanbul
Masumiyet Müzesi

İstanbul’da en zor bulabileceğiniz müzelerden biri olan Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk’un 2008’de yayımladığı kitabı tamamlayan muhteşem bir müze. Müze, kitabın kahramanı Kemal’in kendisine sevgilisi Füsun’u hatırlattığı için biriktirdiği eşyalardan oluşuyor.

Adres ; Avrupa Yakası – Beyoğlu

“Şehirde görülmesi gereken yerler hakkında güncel bir liste olan İstanbul’da gezilecek yerler yazısına da mutlaka göz atmalısınız.”

25.HEYBELİADA’DA RAKI-BALIK YAPIN

Heybeliada Gezilecek Yerler
Heybeliada

Adalar’da en iyi balık restoranları bulabileceğiniz Heybeliada’ya da uğramayı unutmayın.

Adres ; Adalar – Heybeliada

27.VEE MEŞHUR KIZ KULESİ

Üsküdar Kız Kulesi
Kız Kulesi

Üsküdar’dan rahatlıkla ulaşabileceğiniz dillere destan bu kuleyi sabah, öğle, akşam mutlaka görün. Kuleye çıkmanıza veya gitmenize de gerek yok. Uzaktan seyredin, sahildeki mekanlarda çay/kahve için, manzaranın keyfini çıkarın.

Adres ; Anadolu Yakası – Üsküdar

İstanbul’da Çocukla Gezilecek Yerler

28.DOLMABAHÇE SARAYI

İstanbul Sarayları
Dolmabahçe Sarayı

İstanbul sarayları arasında en popüler ve en turistik saraylardan olan Dolmabahçe Sarayı, İstanbul’da görülmesi gereken en önemli yerler arasında. Denize nazır bu sarayın görkemi ve güzelliği görülmeye değer.

İstanbul’daki birçok sarayda olduğu gibi bu saray içerisinde de fotoğraf çekimine izin verilmiyor.

Adres ; Avrupa Yakası – Beşiktaş

29.PANORAMA 1453 MÜZESİ’NDE TARİHE TANIKLIK EDİN

1453 Müzesi
1453 Panorama Müzesi

Topkapı’da bulunan bu müze, bir odada İstanbul’un Fethi’ne tanıklık edebileceğiniz müzedir. Top sesleri, Mehter Takımı ve At kişnelemelerinin efektler ile muhteşem bir şekilde sunulduğu bu yeri mutlaka görün.

Bu müze, İstanbul’daki sıkış-pıkış olan müzelerden biri. Bu müzeyi ne zaman ziyaret ettiğiniz çok önemli. Çünkü o kadar insan arasında ne doğru düzgün fotoğraf çekebiliyorsunuz ne de detaylı bir şekilde inceleyebiliyorsunuz. Arkadan hadi olum hadi olum yürüüü diye seslenen teyzeler sizi gerebiliyor. Bu yüzden mümkünse sabahın en erken saatlerinde buraya gidin.

Adres ; Avrupa Yakası – Topkapı

30.MAÇKA PARKI’NDA KÖPEKLERİ SEVİN

Maçka Parkı
Maçka Parkı

”Köpeği olmayan giremez” diye kapıya uyarı yazsalar kimsenin yadırgamayacağı bu parkta daha önce hiç görmediğiniz türde köpekleri görebilir, çimlere uzanıp günün yorgunluğunu atabilir ve teleferiğe binebilirsiniz.

Adres ; Avrupa Yakası – Şişli

31.RAHMİ KOÇ MÜZESİ’NDE ÇOCUKLARINIZ İLE GÜZEL BİR GÜN GEÇİRİN

İstanbul Rahmi Koç Müzesi Eserleri
Rahmi Koç Müzesi

Bu zamana kadar gezdiğim Rahmi Koç Müzeleri arasında en büyüğü ve en güzeli olan İstanbul Rahmi Koç Müzesi’nde yok yok. Tarihi lüks arabalar, motorlar, bisikletler, bin bir çeşit oyuncaklar ve daha nicesini bu müzede bir arada görebilirsiniz.

Adres ; Avrupa Yakası – Beyoğlu/Hasköy

32.MİNİATÜRK’TE TÜRKİYE TURUNA ÇIKIN 

Miniatürk - İstanbul
Miniatürk

Türkiye’nin en gözde turistik yapılarının maketini bir arada görebileceğiniz bu muhteşem yer, 60 bin metrekare ile dünyanın en geniş alana kurulmuş minyatür parkıdır.

Gerçeğine çok yakın bir şekilde yapılmış bu minyatürlerin önünde yarım saat bekleyip dalıp gitmeyin. Dalıp gitmek için deniz kenarlarındaki kayalıkları tercih etmenizde yarar var.

Adres ; Avrupa Yakası – Beyoğlu/Sütlüce

33.OYUNCAK MÜZESİ’NDE ÇOCUKLUĞUNUZA GERİ DÖNÜŞ YAPIN

Oyuncak Müzesi
Oyuncak Müzesi

Bin bir çeşit tarihi oyuncakların sergilendiği bu müze, çocukla görülmesi gereken yerler listenizde mutlaka olması gereken yerlerden. Süper atmosferi ve birbirinden güzel oyuncaklar ile nostalji yapmak mümkün.

Adres ; Anadolu Yakası – Kadıköy/Göztepe

İstanbul Tarihi Yerler

34.TARİHİ TÜNEL FÜNİKÜLERİ İLE 1 DAKİKALIK YOLCULUK YAPIN

Tarihi Tünel de Yolculuk
Tarihi Tünel

Londra’dan sonra dünyanın en eski ikinci metrosu olan Tünel’den Karaköy-Beyoğlu arası kısa bir yolculuk yapmakta yarar var. Etrafı göremiyor olsanız da, güzel bir nostalji olacaktır.

Adres ; Avrupa Yakası – Beyoğlu

35.KAPALI ÇARŞI

Kapalı Çarşı Eminönü
Kapalı Çarşı

İstanbul anısına çok güzel ve farklı hediyelik eşyaları bulabileceğiniz Kapalı Çarşı’da, lokum ve pişmaniyeleri de bulabilirsiniz 🙂 Bunun dışındaki kuyumcu dükkanları pek ilginizi çekmeyecektir.

Adres ; Avrupa Yakası – Fatih – Beyazıt Mah.

36.ARASTA BAZAAR’I GÖRÜN

Arasta Bazaar Alışveriş İstanbul
Arasta Bazaar

Daha çok yurt dışında yaşayan Türk turistlerin ve yabancıların uğrak yerlerinden olan Arasta Çarşısı, küçük olmasına rağmen, birçok halı, kilim, takı ve el yapımı ürünlerinin satışı yapılıyor. Osmanlı döneminden kaldığı için oldukça önemli.

Pek albenisi yok buranın aslında. Yani sırf isminden dolayı, halıların, takıların 4-5 kat daha fazla fiyata satıldığı bir yer.

Adres ; Avrupa Yakası – Sultanahmet

37.MISIR ÇARŞISI

Tarihi Mısır Çarşısı
Mısır Çarşısı

İstanbul’un en eski kapalı çarşılarından biri olan Mısır Çarşısı, süper turistik atmosferi, yüzlerce farklı türde dükkanları ve tarihi ile İstanbul’da görülmeye değer yerler arasında.

Adres ; Avrupa Yakası – Eminönü

38.KAMONDO MERDİVENLERİ’NDEN ÇIKMAYI UNUTMAYIN

Kamondo Merdivenleri -
Kamondo Merdivenleri

Daha çok tarihi ile ünlü olan bu merdivenlerden çıkarak Galata Kulesi’ne gidebiliyorsunuz. Malum Galata Kulesi kaçırılmaması gereken yerlerden olduğu için, kuleye gelmişken bu merdivenleri de görmekte yarar var.

Adres ; Avrupa Yakası – Beyoğlu

39.BOZDOĞAN KEMERİ

Bozdoğan Kemeri
Bozdoğan Kemeri

Roma İmparatoru Valens tarafından 4. yüzyılda yaptırılmış bu tarihi Kemer, şehirdeki en eski yapılardan biri ve İstanbul’da görülmesi gereken noktalar arasında.

Adres ; Avrupa Yakası – Fatih

40.ÇEMBERLİTAŞ

Tarihi Çemberlitaş
Çemberlitaş

Sultanahmet’ten yürüyerek 10-15 dakikada gidebileceğiniz Çemberlitaş, hamamı ve meydanı ile meşhur. Birbirinden eski camileri ve tarihi yapıları da burada görebilirsiniz. Ayrıca restoran için de tavsiye edebileceğim bir bölge.

Adres ; Avrupa Yakası – Fatih

41.III. AHMET ÇEŞMESİ

Üçüncü Ahmet Çeşmesi
III.Ahmet Çeşmesi

Topkapı Sarayı’nın giriş kapısında bulunan III. Ahmed tarafından Perayton adlı Bizans çeşmesinin yerine inşa ettirilmiş bu çeşme, turistlerin ilgi odağı haline gelmiş tarihi yapılardan.

Adres ; Avrupa Yakası – Sultanahmet

42.CAFERAĞA MEDRESESİ

Caferağa Medresesi Sultanahmet
Caferağa Medresesi

İstanbul’un en eski tarihi yapılarından olan Caferağa Medresesi, şöyle bi 5 dakika göz atabileceğiniz yerlerden. Sultanahmet’te bulunduğundan ulaşım da oldukça kolay.

Adres ; Avrupa Yakası – Sultanahmet

43.SURP GARABED ERMENİ KİLİSESİ

İstanbul Tarihi Yerler
Surp Garabed Ermeni Kilisesi

16. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen bu kilise, Üsküdar’da bulunan, haftada sadece iki kez ziyarete açık olan bir kilise. Çok turistik yer olmasa da, İstanbul’da gezilecek yerler arasında diyebiliriz.

Adres ; Anadolu Yakası – Üsküdar

İstanbul’da Gezilecek Müzeler

44.AYA İRİNİ MÜZESİ’Nİ DIŞARIDAN GÖRÜN

İstanbul'un Tarihi Yerleri
Aya İrini Müzesi

Topkapı Sarayı’nın ilk avlusunda bulunan tarihi müze için ayrıca bilet almanız gerekiyor. Dışarıdan da gayet görkemli duran bu yapıyı vaktiniz ve bütçeniz varsa bir de içeriden görebilirsiniz. Beklentinizi de bu müze için düşük tutun derim.

Adres ; Avrupa Yakası – Sultanahmet

45.HALI VE KİLİM MÜZESİ DENEYİMİ YAŞAYIN

Halı ve Kilim Müzesi Girişi
Halı ve Kilim Müzesi

Camii ve mescitlere bağışlanan tarihi ve sanatsal değere sahip halıların yer aldığı bu müze, çok çok önemli bir yer olmasa da, Anadolu halı dokumacılığına merakı olanlar için güzel bir deneyim olacaktır.

Adres ; Avrupa Yakası – Sultanahmet

46.ARKEOLOJİ MÜZELERİ

İstanbul Arkeoloji Müzesi
Arkeoloji Müzeleri

1 milyonu aşkın esere ev sahipliği yapan, dünyanın en büyük müzeleri arasında olan Arkeoloji Müzeleri de, sanat ve müze severler için güzel bir deneyim olacaktır.

Adres ; Avrupa Yakası – Gülhane’den kısa bir yürüyüşle ulaşılabilir.

Göz At : Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

47.DENİZ MÜZESİ

İstanbul deniz müzesi
İstanbul Deniz Müzesi

Denizcilik alanında 20 binden fazla esere ev sahipliği yapan bu müze, İstanbul’un en güzel müzelerinden biri olmasına rağmen Türk turistlerin pek beğendiği yerlerden değil diyebilirim. Fakat müzelere ve denizciliğe merakı olanları fazlasıyla tatmin edebileceğini de söyleyebilirim.

Adres ; Avrupa Yakası – Beşiktaş

48.İSTANBUL MODERN SANAT MÜZESİ’Nİ PERŞEMBE GÜNÜ ZİYARET EDİN

Modern Sanat Müzesi
İstanbul Modern Sanat Müzesi

Her perşembe ücretsiz olarak girebileceğiniz bu müze, sanatseverler için muhteşem bir deneyim olacaktır. Birbirinden güzel tablolar, buluşlar, fikirler ve daha nicesini bu müzede görebilirsiniz.

Adres ; Avrupa Yakası – Beyoğlu

49.TÜRK İSLAM ESERLERİ MÜZESİ

Türk İslam Eserleri Müzesi
Türk İslam Eserleri Müzesi

Sultanahmet’te bulunan bu müzede, ahşap eseler, sikkeler, yazma eserler, halı ve kilim gibi birbirinden farklı ve güzel eserleri bir arada görebiliyorsunuz.

Adres ; Avrupa Yakası – Sultanahmet

50.MOZAİK MÜZESİ

Mozaik Müzesi
Mozaik Müzesi

Gaziantep’teki müzeden sonra hiçbir mozaik müzesi beni tatmin etmese de, siz Sultanahmet’te bulunan bu müzeyi de İstanbul Müzeleri listenize ekleyebilirsiniz.

Adres ; Avrupa Yakası – Sultanahmet

51.ÇİNİLİ KÖŞK

Çinili Köşk
Çinili Köşk

1472 yılından kalma bu köşk İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin hemen yanında bulunuyor. Eyvanlı terası ve çinili dekoru ile Selçuklu tesirinde bir erken Osmanlı örneğidir.

Adres ; Avrupa Yakası – Fatih

Beşiktaş Gezilecek Yerler

52.SARAY KOLEKSİYONLARI MÜZESİ

Beşiktaş Saray Koleksiyonları Müzesi
Saray Koleksiyonları Müzesi

Dolmabahçe Sarayı başta olmak üzere 19. yüzyıl Osmanlı saraylarında kullanılmış değerli objelere ev sahipliği yapan bu müze de şehirdeki en güzel müzeler listenizde olması gereken, sanatseverlere hitap eden güzel bir müze.

Adres ; Avrupa Yakası – Beşiktaş

53.IHLAMUR KASRI’NI GÖRÜN

Ihlamur Kasrı
Ihlamur Kasrı

Görülmeye değer yerler arasında bir hayli popüler olan Ihlamur Kasrı, güzel bir kahvaltı yapabileceğiniz yeri ile de popüler. Mekan deniz kenarında olmasa da, denenebilecek yerlerden.

Adres ; Avrupa Yakası – Beşiktaş – Şişli

54.YAHYA EFENDİ TÜRBESİ’Nİ GÖRÜN

Yahya Efendi Türbesi
Yahya Efendi Türbesi’nden manzara

İstanbul’un en güzel manzaralarından birine ev sahipliği yapan bu türbe, hem mistik duyguları hissedebileceğiniz hem de İstanbul’u seyredebileceğiniz bir yer. Müthiş manzaraya sahip, kedilerle dolu bu yeri kaçırmayın.

Adres ; Avrupa Yakası – Beşiktaş

55.ORTAKÖY CAMİİ

Ortaköy Camii
Ortaköy Camii

İstanbul’un manzaralı camilerinden biri olan Ortaköy Camii, farklı yapıda mimari yapısı ve denize nazır manzarasıyla ziyaret edilmesi gereken İstanbul camiilerinden.

Adres ; Avrupa Yakası – Beşiktaş/Ortaköy

Fatih Gezilecek Yerler

56.SÜLEYMANİYE CAMİİ’NDEN MANZARA SEYREDİN

Süleymaniye Cami'nin manzarası
Süleymaniye Camii

Evet manzara. Hemde İstanbul’un en güzel manzaralarından birine ev sahipliği yapan bu görkemli ve süper turistik camii de İstanbul’un en güzel camileri listenizde olması gereken eşsiz bir yapıdır.

Adres ; Avrupa Yakası – Fatih

57.PERTEVNİYAL VALİDE SULTAN CAMİİ’Nİ GÖRÜN

Valide Sultan Camii İstanbul'daki en güzel yerlerden biridir
Pertevniyal Valide Sultan Camii

İstanbul camileri arasında hem tarihi hem de mimari yapısı ile hayran kalacağınız bu camiye de mutlaka bir göz atın.

Adres ; Avrupa Yakası – Fatih/Aksaray

58.ERENLER NAGRGİLE’DE NARGİLE/KAHVE İKİLEMESİ YAPIN

Erenler Nargile de İstanbul'un en güzel mekanları arasındadır.
Erenler Nargile

İstanbul’un en ünlü nargilecilerinden Erenler Nargile, Çorlulu Ali Paşa Medresesi içerisinde ilk tercihiniz olmalı diyebilirim. Atmosfer aile için gayet uygun.

Adres ; Avrupa Yakası – Fatih

59.LALELİ CAMİİ

Laleli Camii, İstanbul camileri arasında en ünlü olanlardan biridir.
Laleli Camii

İstanbul camileri arasında en eskilerden olan Laleli Camii, 1783 yılında açılmış oldukça tarihi bir camii. Osmanlı Padişahı III. Mustafa tarafından inşa ettirilmiş bu camiyi de gezilecek tarihi yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Adres ; Avrupa Yakası – Fatih

60.ZEYREK MOLLA CAMİİ

Zeyrek Molla Camii, dış cephesiyle güzel
Zeyrek Molla Camii

Doğu Roma döneminden kalma bu tarihi camii, üç ayrı şapelden oluşan bir kiliseden çevrilmiş. İstanbul’da Ayasofya’dan sonra ayakta kalan en eski kilise olması bakımından oldukça önemli.

Adres ; Avrupa Yakası – Fatih

61.ŞEHZADE CAMİİ

Şehzade Camii Şehirdeki en güzel camii
Şehzade Camii

Mimar Sinan imzalı camilerden Şehzade Camii, I.Süleyman tarafından Saruhan Sancak Beyi iken 1543 yılında 22 yaşında hayatını kaybeden oğlu Mehmed adına yaptırılmış, mimari ve tarihi bakımdan önemli bir camii.

Adres ; Avrupa Yakası -Fatih

Beykoz Gezilecek Yerler

62.ANADOLU HİSARI’NI GÖRÜN

Anadolu Hisarı Manzarası bir başkadır
Anadolu Hisarı

İstanbul Boğazı’nın en dar noktasında 14. yüzyılda inşa edilen bölgeye adını veren bu yerde, birbirinden güzel kahvaltı mekanları ve restoranları bulabiliyorsunuz. Tarihi evleri ve yapılarıyla İstanbul’da görülmeye değer yerlerden.

Adres ; Anadolu Yakası – Beykoz

63.GÖKSU DERESİ’NDE TEKNE TURU YAPIN

Göksu Deresi Şehrin en güzel yerleri
Göksu Deresi

Anadolu Hisarı’nı süsleyen Göksu Deresi, İstanbul’da tekne turu yapabileceğiniz en güzel yerlerden. Dere kenarlarında bulunan mekanlar da İstanbul’da kahvaltı yapabileceğiniz yerler arasında bir hayli rağbet görmektedir.

Adres ; Anadolu Yakası – Beykoz

64.ANADOLU KAVAĞI’NDA BALIK YİYİN

Anadolu Kavağı'nda Balık yiyin
Anadolu Kavağı

Yemyeşil tepeleri ve boğaz manzaralı mekanları ile, hem turistlerin hem de İstanbulluların favori yerlerinden olan Anadolu Kavağı’nda ben köfte yemiş olsam da, siz balık yiyin 🙂 Buraya kadar gelip de balık yemeden dönülmüyormuş. Burada kahvaltı için Yoros Kalesi’nin hemen yanındaki mekanları tercih edebilirsiniz. Ayrıca kaleye de bir göz atmayı unutmayın.

Adres ; Anadolu Yakası – Beykoz

65.YUŞA TEPESİ’NDE DUA EDİN YADA MANZARA SEYREDİN 

Yuşa Tepesi'nde Dua Edin
Yuşa Tepesi

Anadolu Kavağı’nda en iyi manzaraya sahip yerlerden biri olan bu tepede, Hz. Yuşa’nın Türbesi ve Camii bulunuyor. Mezarın 17 metre olmasının sebebi ise, Hz. Yuşa’nın 17 metre olması değil, mezarın tam olarak nerede olduğunun bilinmediği için 17 metredir.

Adres ; Anadolu Yakası – Beykoz

66.OTAĞTEPE CAFE’DE BİR ŞEYLER İÇİN

Otağtepe'de Bir Şeyler İçin
Otağtepe Cafe

Muhteşem manzarası ve atmosferi ile, Fatih Korusu’nun hemen yanında bulunan bu cafeye de aracınız varsa mutlaka göz atın.

Adres ; Anadolu Yakası – Beykoz

67.HİDİV KASRI’NDA KAHVALTI KEYFİ YAPIN

Hidiv Kasrı Kahvaltı
Hidiv Kasrı

Muhteşem manzara ve yeşillikler içerisindeki Hidiv Kasrı’nda ister güzel bir kahvaltı isterseniz de güzel bir akşam yemeği keyfi yapabilirsiniz.

Adres ; Anadolu Yakası – Beykoz

68.KÜÇÜKSU KASRI

Küçüksu Kasrı
Küçüksu Kasrı

Oldukça küçük bir kasır olmasına rağmen bir hayli popüler olan Küçüksu Kasrı da, İstanbul kasırları arasında görülmeye değer. Kasır çevresindeki mekanlarda da manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

69.KANLICA

Kanlıca Gezilecek yerler
Kanlıca

Yoğurdu ile meşhur olan bu semt, birbirinden güzel cafeleri ve restoranları ile ünlü olsa da, daha çok manzarası için tercih ediliyor diyebilirim.

Adres ; Anadolu Yakası – Beykoz

70.BEYKOZ KORUSU’NDA KAHVALTI

Beykoz Korusu Kahvaltı
Beykoz Korusu

İstanbul, kahvaltı mekanlarıyla süper ünlü. Beykoz Korusu da bunlardan en ünlüsü. Yemyeşil bir alan içerisinde orman havası ve boğazın eşsiz manzarasıyla İstanbul’da kahvaltı için tercih edilebilecek mükemmel bir yer.

Adres ; Anadolu Yakası – Beykoz

71.ANADOLU FENERİ

Anadolu Feneri
Anadolu Feneri

İstanbul’da turistlikten çıkıp yerli halk olmaya başladığınızda ziyaret edebileceğiniz yerlerden biri olan Anadolu Feneri, ulaşım konusunda bir hayli sıkıntılı. Güzel balık restoranları olan bu yer bildiğiniz köy. Fakat aracınız yoksa burayı es geçin derim.

Adres ; Anadolu Yakası – Beykoz

Taksim Gezilecek Yerler

72.TAKSİM MEYDANI’NI GÖRÜN

Taksim Gezilecek yerler
Taksim Meydanı

Şehirdeki en popüler bölgelere ve yapılara yakın olan bu meydan, şehirdeki en işlek meydanlardan. Burada dilediğiniz kadar restoran, cafe ve alışveriş mağazaları bulabilirsiniz.

Adres ; Avrupa Yakası – Taksim

73.TAKSİM SOKAKLARINI KEŞFEDİN

Taksim'de Görülecek yerler
Taksim Sokakları

Süper lüks mağazaları, restoranları ve cafeleri ile ünlü taksimde birbirinden güzel müzeler de bulabiliyorsunuz. İstanbul’da kaçırılmaması gereken yerlerden olan Taksim’e uğramayı da unutmayın.

Adres ; Avrupa Yakası – Taksim

74.SENT ANTUAN KİLİSESİ

Sent Antuan
Sent Antuan Kilisesi

İstiklal caddesinde bulunan süper turistik bu kilise, tüm görkemi ve tarihi ile turistlerin en çok merak ettikleri yapılardan.

Adres ; Avrupa Yakası – Taksim/Beyoğlu

75.ARAP CAMİİ

Arap Camii - İstanbul camiileri
Arap Camii

Önceleri San Paolo Kilisesi olarak bilinen bu ibadethane 1453 yılında camiye çevrilmiş. Gotik yapısı ile camii mimarisine merakı olanların beğenebileceği yerlerden.

Adres ; Avrupa Yakası – Beyoğlu

Eminönü Gezilecek Yerler

76.YENİ CAMİİ

Yeni Cami - İstanbul Camileri
Yeni Camii

İstanbul’un görülmeye değer camilerinden biri olan Yeni Camii, tüm güzelliği ve ihtişamıyla Eminönü’nü süslüyor. Tarihi ve farklı mimari yapısıyla dikkat çeken bu tarihi yapı göz atabileceğiniz camilerden.

Adres ; Avrupa Yakası – Eminönü

77.ALİ USTA’DA ÇİĞ KÖFTE YEMEYİ UNUTMAYIN

Ali Usta Çiğ Köfte
Çiğköfteci Ali Usta

Türkiye’nin en çılgın çiğ köftecilerinden biri olan Ali Usta, Eminönü’ne gidip de uğramadan dönmemeniz gereken yerlerden. Kendisi kadar çiğ köfteleri de oldukça meşhur. Fiyatı da gayet uygun. Mutlaka deneyin.

Adres ; Avrupa Yakası – Eminönü

78.BİNBİRDİREK SARNICI’NA DA GÖZ ATIN

Binbirdirek Sarnıcı
Binbirdirek Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı ile kıyaslanamaz olsa da, hazır Sultanahmet’e kadar gitmişken bu sarnıcı da görebilirsiniz. Ayrıca süper kalabalık olmadığından sıra beklemenize de gerek kalmıyor.

Adres ; Avrupa Yakası – Sultanahmet

79.SOĞUKÇEŞME SOKAĞI’NDAN GEÇİN

Soğukçeşme Sokağı'ndan Geçin
Soğukçeşme Sokağı

Topkapı Sarayı’nın hemen yanında, halı müzesinin arkasındaki bu sokak tarihi evler ile dolu. Çok ilginizi çekeceğini düşünmesem de, yine de Sultanahmet’e gidince bir uğrayın derim.

Adres ; Avrupa Yakası – Sultanahmet

80.KÜÇÜK AYASOFYA CAMİİ’Nİ ZİYARET EDİN

Küçük Ayasofya camii
Küçük Ayasofya Camii

Ayasofya Müzesi’nde hemen sonra bu camiye de uğramayı unutmayın. Müzeye yakın değil ama 15-20 dakikada yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Adres ; Avrupa Yakası – Sultanahmet/Küçük Ayasofya mahallesi

81.PADİŞAH TÜRBELERİ

İstanbul Padişah Türbeleri
Padişah Türbeleri

Birbirinden önemli padişahların türbelerini görebileceğiniz yer Sultanahmet’te bulunuyor. İstanbul’un anlam yüklü bu yerini de listenize ekleyin.

Adres ; Avrupa Yakası – Sultanahmet

82.MİLYON TAŞI’NI KAÇIRMAYIN

Milyon Taşı İstanbul
Milyon Taşı

Turist kafilelerin önünde durup 10 dakika oyalandığı bu taş, Sultanahmet’te, Yerebatan Sarnıcı’nın hemen yanında bulunuyor. Pek turistik olmasa da geçerken bilgilendirme panosunu 2 dakika okuyuverin.

Adres ; Avrupa Yakası – Sultanahmet

Kadıköy Gezilecek Yerler

83.KURBAĞALIDERE’YE BİR GÖZ ATIN

Kurbağalıdere Kadıköy Gezi Rehberi
Kurbağalıdere

Kurbağalıdere de İstanbul gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz farklı semtlerden. Feneryolu ve Bahariye’ye yakın olduğu için göz atabileceğiniz bu yeri zamanınız sınırlıysa es geçseniz de olur.

Adres ; Anadolu Yakası – Kadıköy

84.SELAMİÇEŞME ÖZGÜRLÜK PARKI’NDA YÜRÜYÜŞ YAPIN

Kadıköy Gezilmesi gereken yerler
Selamiçeşme Özgürlük Parkı

İstanbul’un en güzel parklarından biri olmasına rağmen, henüz çok popüler olmayan Özgürlük Parkı, yemyeşil alanı ve çocuk oyun alanlarıyla ile ünlü.

Adres ; Anadolu Yakası – Kadıköy

85.KADIKÖY MEYDAN

Kadıköy Meydanı
Kadıköy Meydan

Daha çok boğa heykeli ile ünlü olan bu meydan, birçok cafeye, restorana ve barlara ulaşım için oldukça güzel bir yer. İstanbul gece hayatı için tavsiye edebileceğim ideal bölgelere bu meydandan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

86.BAHARİYE CADDESİ

Bahariye
Bahariye Caddesi

Ortasından geçen tarihi tramvay ile Anadolu Yakası’nın İstiklal Caddesi olarak anılan Bahariye Caddesi, en az İstiklal kadar hareketli ve renkli. Kadıköy denince akla gelen ilk yerlerden olan Bahariye Caddesi’ni de Anadolu Yakası’nda Görülecek Yerler listenize mutlaka ekleyin derim.

87.SÜREYYA OPERASI

Süreyya Operası
Süreyya Operası

Sergiler ve konserler ile ünlü olan Süreyya Operası, Kadıköy’ün en ünlü caddesi olan Bahariye’de bulunuyor. Biletler de çok pahalı değil. Konser veya sergiye denk gelecek olursanız kaçırmayın derim.

Adres ; Anadolu Yakası – Kadıköy

Üsküdar Gezilecek Yerler

88.BÜYÜK ÇAMLICA TEPESİ’NDE BEDAVA MANZARAYI SEYREDİN

Büyük Çamlıca Tepesi Manzarası
Büyük Çamlıca Tepesi

İstanbul’u en iyi seyredebileceğiniz yerlerden bir diğeri de Büyük Çamlıca Tepesi. İster güzel bir kahvaltı isterseniz de çay bahçelerinde oturup manzarayı seyredebilirsiniz. İstanbul’da sevgiliyle nereye gidilir ? diyenler için gayet güzel bir mekan olan Büyük Çamlıca Tepesi’ni de kaçırmayın.

Adres ; Anadolu Yakası – Üsküdar

89.ŞAKİRİN CAMİİ’Nİ GÖRÜN

Şakirin Camii
Şakirin Camii

Henüz yeni bir camii olan Şakirin Camii, farklı mimari yapısı ve modern havası ile cami meraklıları için güzel bir deneyim sunuyor.

Adres ; Anadolu Yakası – Üsküdar

90.KÜÇÜK ÇAMLICA TEPESİ

Küçük Çamlıca Tepesi
Küçük Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi denince akla ilk Büyük olan gelse de, Küçük Çamlıca Tepesi de yeşillik, manzara ve mekan konusunda zengin ve kaliteli. Çamlıca yakınlarındaysanız buraya da uğramayı unutmayın.

91.ÜSKÜDAR SAHİLİ’NDE UZUN UZUN YÜRÜYÜN

Üsküdar Gezilecek Yerler
Üsküdar Sahili

İstanbul’un en güzel sahillerinden olan Üsküdar, özellikle pazar günleri süper canlı oluyor. Mangal bile yakabiliyorsunuz. Ailecek tercih edebileceğiniz güzel bir yer.

Adres ; Anadolu Yakası – Üsküdar

92.MİHRİMAH SULTAN CAMİİ

Mihrimah Sultan Camii
Mihrimah Sultan Camii

Tüm güzelliği ve ihtişamıyla Üsküdar’ı süsleyen bu camii, İstanbul’un en turistik ve en önemli camilerinden. Üsküdar’a yolunuz düşerse mutlaka göz atın derim.

93.ŞEMSİ AHMET PAŞA CAMİİ

Şemsi Ahmet Paşa Camii
Şemsi Ahmet Paşa Camii

Kuşkonmaz Camii olarak da bilinen Şemsi Ahmet Paşa Camii, Üsküdar’da görülmeye değer tarihi camilerden. 1580 yılında Mimar Sinan tarafından inşa edilen bu camii hemen deniz kenarında bulunuyor.

Adres ; Anadolu Yakası – Üsküdar

Sarıyer Gezilecek Yerler

94.ATATÜRK ARBORETUMU’NDA OKSİJEN PATLAMASI YAŞAYIN

Atatürk Arboretumu İstanbul Gezilecek Yerler
Atatürk Arboretumu

Bin bir çeşit ağaç ve odunsu bitkilerin sergilendiği Atatürk Arboretumu, yeşile, doğaya ve ağaç türlerine merakı olanların mutlaka İstanbul’da görülecek yerler listesine eklemesi gereken yerlerden.

Atatürk Arboretumu, İstanbul’da gidilebilecek kolay yerlerden değil. Yani toplu taşıma araçlarıyla Arboretum’a 20 dakika yürüme mesafesinde bulunan bir yere kadar gidebiliyorsunuz. Buradan sonra 20 dakika yürümeniz gerekiyor. İlla burayı göreyim diyorsanız bir araç kiralamakta yarar var.

Adres ; Avrupa Yakası – Sarıyer

95.BİR DE RUMELİ HİSARI’NDA KAHVALTI YAPIN

Rumeli Hisarı Kahvaltı
Rumeli Hisarı

İstanbul’da kahvaltı yapılabilecek en güzel yerlerden biri olan Rumeli Hisarı’nda kahvaltıdan hemen sonra hisarın içerisini gezip sahil boyunca yürüyüş yapmayı da unutmayın.

Adres ; Avrupa Yakası – Sarıyer

İstanbul’un Gezilecek Yerleri

96.EYÜP SULTAN CAMİİ VE TÜRBESİ’Nİ ZİYARET EDİN

Eyüp Sultan Camii
Eyüp Sultan Camii

İstanbul’da görülecek yerler arasında büyük öneme sahip bu dini yapı, hem İstanbulluların hem de turistlerin uğrak yerlerinden. Caminin içi çok şaşalı olmasa da, türbe ve camii etrafındaki güzellikler görülmeye değer.

Adres ; Avrupa Yakası – Eyüp

İstanbul’da konaklama için de İstanbul Otelleri adlı yazıma göz atabilirsiniz.

97.EMİRGAN KORUSU’NDA DOĞANIN VE MANZARANIN KEYFİNİ ÇIKARIN

Emirgan Korusu - İstanbul
Emirgan Korusu

Nisan ayında lale festivaline denk gelecek olursanız, Emirgan Korusu‘na mutlaka uğrayın. Eşsiz kahvaltı seçenekleriyle ve köşkleri ile de oldukça popüler olan bu koruyu kaçırmayın.

Adres ; Avrupa Yakası – Şişli

İstanbul’da instagram için fotoğraf çekilecek birçok yer var. Şayet siz de fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, İstanbul’da Fotoğraf Çekilecek Yerler isimli yazıda tavsiye edilen semtleri bir liste olarak bulabilirsiniz

98.BURGAZADA’DA BİSİKLET İLE DOLAŞIN

Burgazada Gezilecek yerler
Burgazada

Bana göre adalarda bisiklet deneyimi yaşayabileceğiniz en ideal yer Burgazada. Çünkü diğer adalarda süper zorlu yokuşlar sizi bu hevesinizden alıkoyabilir.

Adres ; Adalar – Burgazada

99.HAZIR ADALAR KEŞFİNE ÇIKMIŞKEN KINALIADA’YA DA BİR GÖZ ATIN

Kınalıada Gezilecek Yerler
Kınalıada

İstanbul adaları arasında en sakin adalardan biri olan Kınalıada’ya da zamanınız varsa göz atın.

Adres ; Adalar – Kınalıada

100.MİMAR SİNAN CAMİİ

İstanbul da Gezilecek Yerler
Mimar Sinan Camii

İstanbul’un en güzel camilerinden biri olan Mimar Sinan Camii, ulaşımı zor olan camilerden. Daha çok büyüklüğü ve modernliği ile ünlü.

Adres ; Anadolu Yakası – Ataşehir

101.VAKTİNİZ KALIRSA ŞİLE’YE DE GİDİN

Şile
Şile

Eğer yaz aylarında İstanbul’u ziyaret ediyorsanız, günübirlik gidebileceğiniz Şile’de plajlar ve tarihi yapıları fazlasıyla bulabilirsiniz. Şile’nin nisan-mayıs aylarında pek canlı olmadığını da unutmayın. Sadece sıcak yaz aylarında güzel bir deneyim olacaktır.

İstanbul tatil yerleri listesine daha yüzlerce turistik veya tarihi yapıları eklemek mümkün. Fakat hepsini bir yazıda yayınlamak bir hayli zor olacağından, şehirdeki başlıca turistik ve tarihi bu 101 yeri ziyaret etmeniz de sanırım yeterli olacaktır.

İstanbul’da Nerede Kalınır ?

İstanbul’da konaklama için ilk olarak hangi bölgede konaklayacağınıza karar verin derim. Eğer bu şehri ilk defa ziyaret ediyorsanız, Eminönü, Galata ve Sultanahmet bölgesi konaklama için ideal bölgeler olacaktır. Tabi gece hayatına yakın olmak istiyorsanız da, Taksim ve Anadolu Yakası’nda Kadıköy de tercih edilebilir.

İstanbul’daki en ideal ve en popüler konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

İstanbul’da otel tavsiyesi olarak da, lüks otel için Shangrai La Bosphorus Hotel (5 Yıldız), orta bütçeli bir otel için Le Petit Palace (3 Yıldız) ve düşük bütçeli olarak da Portus House İstanbul’u (3 Yıldız) inceleyebilirsiniz.

İstanbul Gezi Tavsiyesi

 • İstanbul gezilmesi hem kolay hem de zor olan bir şehir. Yani bu şehirde organize bir şekilde hareket edecek olursanız, turistik yerleri çok daha rahat bir şekilde, bunalmadan halledebilirsiniz.
 • Birçok gezi sitesinde söylendiği gibi İstanbul’un süper turistik yerlerini, Sultanahmet – Ayasofya gibi yerleri sabahın erken saatlerinde görmeye çalışmayın. İstanbul’a gelen turistlerin %90’u bu turistik yerlere sabahın erken saatlerinde gelinmesini tavsiye almış. Siz de bu turist grubuyla karşılaşıp bunalım yaşamayın. Bu turistik yerleri kapanmaya 1 saat kala görün. Yani ne sabah ne öğle, akşama doğru bu turistik yerler çok daha sakin olacaktır.
 • İstanbul’da gezilmesi gereken yerler listenizi hazırlarken, sadece Avrupa Yakası’nda olan turistik yerler ile ilginileniyorsanız, ona göre de bir liste çıkarın. Fakat Anadolu Yakası’nda da süper turistik olan çok güzel yerler var. Mesela Kız Kulesi. Bu yüzden gezilecek yerler için plan yaparken Anadolu Yakası’ndan listenize birkaç yer eklemeye çalışın.
 • İstanbul nasıl gezilir ? diye soracak olursanız, kesinlikle toplu taşıma araçları ile derim. Malum, Tüm Türk bu şehrin trafiğinin süper kabalık olduğunu bilir. Fakat bu trafiğe çok daha yakın olduğunuz da isyan bile edebiliyorsunuz. Bu toplu taşıma araçlarını kullanırken de trafiğe takılmayan metrobüsleri veya metroyu kullanın. Çünkü diğer toplu taşıma araçlarıyla da bir yerden bir yere gitmek hiç kolay değil.
 • İstanbul’da yemek için tercih edeceğiniz restoranların çok fenomen olmamasına da dikkat edin. Çünkü bu tarz yerlerde yemeğiniz aceleye geliyor ve yediğinizden pek bir şey anlamıyorsunuz. Zaten bu tarz yerlerin fiyatları neredeyse 2 kat fazla. Bu yüzden Sultanahmet Köftecisi gibi fenomen yerlerden uzak durun. Çok daha ucuza çok daha kaliteli köfte yiyebileceğiniz birçok yer bulabilirsiniz.
 • Gezilecek yerler listenizi hazırlarken nerede konaklayacağınıza da karar vermenizde yarar var. Bölge seçimi yaparak şehirdeki turistik yerlere veya gitmek istediğiniz turistik yerlere daha yakın bölgeleri seçebilirsiniz. Mesela Sultanahmet’te konaklama nedense herkesin favorisi olsa da, bu bölge bu şehirde konaklayabileceğiniz en kötü yer. Geceler berbat gündüz süper gürültülü ve kalabalık. Eğer burada konaklayacaksanız 4-5 yıldızlı otellerde yoksa, hiçbir şekilde bu bölgede konaklamayın. Konaklama için Taksim, Galata hatta biraz daha dışarıya giderek Fatih taraflarında konaklama tesisi arayabilirsiniz.

İstanbul’da Gezilecek Sakin Yerler

Bazen, İstanbul’un yaya ve araç trafiği insanı bunaltabiliyor. Özellikle yaz aylarında bu şehir turistler için bile çekilmez olabiliyor. Böyle zamanlarda İstanbul’un saklı yerleri imdada yetişmekte. Veya sadece sakin bir İstanbul gezisi yapmak istiyorsanız, bu sakin ve biraz daha az trafiğin olduğu yerlerde rahat edebiliyorsunuz.

 1. Balat ;Hala Sessiz sakin bir bölge olarak bilinir. Turistler, henüz burayı tam anlamıyla keşfetmiş değil. Güzel mahalle Balat’ta huzurlu sokak aralarında yürüyüp tarihi binalara göz atabilirsiniz.
 2. Atatürk Arboretumu ; Yabancı turistlerin varlığından bi-haber olduğu bu yemyeşil alan çoğu Türk turistin de es geçtiği muhteşem bir yer. Sessizliği ve temiz havasıyla muazzam.
 3. Küçük Çamlıca Tepesi ; Büyük olana göre çok daha sakin olan bu yerde, güzel bir kahvaltı yapabilir veya eşsiz bir manzara seyredebilirsiniz.
 4. Anadolu Kavağı ; Oldukça ünlü bir yer olsa da, yabancı turist pek yok. Ayrıca Türk turistler de popüler mekanlarda kahvaltı yapmakta. Sessiz sakin birçok yeri burada bulabilirsiniz.
 5. Ihlamur Kasrı ; Hafta içi görülmeye değer yerler arasında.

İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler 

İstanbul’lu olup da veya bu şehirde uzun süre kaldıktan sonra, başka yerler görmek isterseniz de şehir çevresinde gezilecek yerler bakımından popüler olan birçok yer var. Bunlar ;

 • Maşukiye
 • Polonezköy
 • Ağva
 • Şile
 • Kıyıköy
 • Riva
 • Kilyos

İstanbul Gece Hayatı

Şehirde geceleri de plan yapıyorsanız, eskisi gibi Taksim’in ünlü yerleri kalmadı diyebiliriz. Çünkü Kadıköy gece hayatı çok daha iyiye gidiyor ve gençlerin en fazla takıldığı yerlerden biri.

Bu şehirde Avrupa Yakası’nda konaklıyorsanız, bile gece hayatı için Kadıköy’e gitmenizi tavsiye ederiz. Daha detaylı bir bilgi için İstanbul gece hayatı adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu 101 turistik yer kaç günde görülür ? diye soracak olursanız da, açıkçası net bir gün belirtmek çok zor. Ben 17 günde 250’e yakın yer gördüm. Hesabınızı siz yapın. İstanbul’da gezilecek yerler listenizi hazırlamadan önce nerede konaklayacağınıza iyi bir şekilde karar verin derim.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...