İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler
İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

İstanbul‘da birçok gezilecek yer birbirinden oldukça uzak olduğundan ve bazılarının Avrupa Yakası’nda bazılarının ise Anadolu Yakası’nda olduğundan dolayı İstanbul’da gezilecek yerler Avrupa ve Anadolu Yakası olarak ayırabiliriz. Anadolu Yakası Gezilecek Yerler Avrupa Yakası’na göre biraz daha az popüler olsa da Anadolu Yakası’nda da birbirinden güzel turistik ve tarihi yerleri bulabilirsiniz.

Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

İstanbul’un birçok mesire alanını, tarihi yapılarını, dünyaca ünlü yerlerinin birkaçını Anadolu Yakası’nda bulabilirsiniz. Birçok turist İstanbul’u Avrupa Yakası ile sınırlandırıyor olsa da Anadolu Yakası sunduğu güzellikleri ile İstanbul gezinize farklı bir hava katacaktır. Uzatmadan İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler Listesi’ne geçebiliriz.

1.Kız Kulesi

Üsküdar’ı süsleyen dünyaca meşhur Kız Kulesi tabi ki Anadolu Yakası gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer almakta. Eşsiz manzarası ve farklı hikayesi, tarihi ile kaçırılmaması gereken yerlerden biri olan bu kuleye Üsküdar’dan hareket eden tekneler ile ulaşabiliyorsunuz.

Kız Kulesi’ne ulaştığınızda da merdivenler ile gözlem kulesine mutlaka çıkın. İstanbul’un bu eşsiz manzarasını kaçırmayın derim. Gözlem yeri çok küçük olduğundan dolayı bazen uzun kuyruklar olabiliyor. Eğer kulenin restoranına gidecek olursanız çok daha sakin bir şekilde manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

2.Çamlıca Tepesi

İstanbul’da fotoğraf çekilecek yerler listesinde yerini koruyan Çamlıca Tepesi, Anadolu Yakası’nın vazgeçilmez yerlerinden. Eşsiz manzarası ve temiz havasıyla İstanbul’da hafta sonu kahvaltı yapılacak yerler arasında. Çamlıca Tepesi’ne araçsız ulaşmak biraz zor. Bu yüzden bu tepeye toplu taşıma araçları ile gitmeyi düşünmeyin derim.

3.Beykoz Anadolu Kavağı

Bir balıkçı kasabası olan Anadolu Kavağı, İstanbul’da görülmeye değer yerler arasında. Güzelim manzarası ve tertemiz havasıyla İstanbul’luların en çok tercih ettiği yerlerden. İstanbul’un eski izlerini görebileceğiniz bu kasabada yapılacak en güzel şeylerden biri de balık restoranında öğle veya akşam yemeği yemektir diyebilirim. Bunun yanında midye yiyecekseniz Anadolu Kavağı İstanbul’da en ideal yerlerden biri diyebiliriz.

4.Anadolu Hisarı

Çevresindeki evler ve göksu deresine kavuşması ile ünlü olan bu hisar, İstanbul’un en güzel kahvaltı yerlerinden. Birbirinden şık ve güzel kafeleri Anadolu Hisarı’nda fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Burada bulunan Göksu Nehri üzerinde tekne turları yaparak farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Dere kenarında bulunan restoranlar ve kafeler çok da pahalı değil. Bu yüzden Anadolu Hisarı’nı da Anadolu Yakası Gezilecek Yerler Listesi‘ne ekleyebilirsiniz.

5.Beylerbeyi Sarayı

1861-1865 yılları arasında inşa edilmiş bu saray, İstanbul’un en eski ve en popüler saraylarından biri. Dolmabahçe Sarayı ve Topkapı Sarayı kadar ünlü olan Beylerbeyi Sarayı da kaçırılmaması gereken tarihi yapılardan.

Ünlü mimar Sarkiz Balyan’a yaptırılmış olan bu saray devlet konuk evi olarak tasarlanmış. Pazartesi ve Perşembe günleri ziyaret kapalı olan bu sarayı rehberler eşliğinde gezebiliyorsunuz. İstanbul’un birçok sarayında olduğu gibi bu sarayda da fotoğraf çekimine izin verilmiyor. Bu saraya ulaşım için de Üsküdar’dan hareket eden otobüs ve minibüsleri tercih edebilirsiniz.

6.Kadıköy Boğa Heykeli

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler listesinin olmazsa olmazlarından olan Kadıköy şüphesiz kaçırılmaması gereken yerlerden. Tabi Kadıköy’de bulunan bu boğa heykeli de semtin en rağbet gören yerlerinden. Sanırım boğa heykelinden çok boğanın bulunduğu bölge popüler olduğu için İstanbul’luların ve İstanbul’u ziyaret eden birçok turistin görmek istediği yerlerden biri.

Anadolu Yakası’nın bir buluşma noktası olarak bilinen Kadıköy Boğa Heykeli yakınlarında birbirinden güzel müzeleri, kafeleri, restoranları ve alışveriş mağazalarını da fazlasıyla bulabilirsiniz.

Heykel bir Fransız heykeltraş olan Bonhevr tarafından yapılmış. İlginç bir geçmişi olan Kadıköy’ün simgesi bu boğa heykelinin yanında bir fotoğraf çektirmeden Anadolu Yakası gezinizi tamamlamayın.

7.Oyuncak Müzesi

İstanbul’da çocukla gezilecek yerler arasında en popüler müzelerden biri olan Oyuncak Müzesi, daha çok çocuklara sesleniyor olsa da, nostalji yaşamak isteyen yetişkinlerin de gönül rahatlığıyla ziyaret edebileceği yerlerden. 2005 yılında Sunay Akın tarafından kurulmuş olan bu müzede 40 ülkeden toplanmış birbirinden güzel oyuncakları görebiliyorsunuz. Hafta sonu oldukça kalabalık olan bu müzeyi mümkünse hafta içi ziyaret edin derim.

8.Haydarpaşa Garı

İsmini III. Selim’in vezirlerinden olan Haydar Paşa’dan almış olan Haydarpaşa Garı’nın tarihi bizanslılara kadar dayanmakta. Eşsiz ve görkemli yapısıyla ünlü olan bu gara da mutlaka bir göz atın. Haydarpaşa Garı yakınlarında birbirinden güzel restoranları ve kafeleri de fazlasıyla bulabilirsiniz.

9.Kadıköy Barlar Sokağı

Son yıllarda İstanbul gece hayatı dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olan Kadıköy Barlar Sokağı, Anadolu Yakası Gezilecek Yerler listesinde olması gereken güzel yerlerden. Birbirinden kaliteli barları ve gece kulüpleri ile eşsiz bir gece hayatı deneyimini burada yaşayabilirsiniz.

10.Beykoz Korusu

İstanbul’un en iyi kahvaltı yerleri arasında olan Beykoz Korusu, Anadolu Yakası gezilecek yerler listesi arasında. Eşsiz boğaz manzarası ve orman havasıyla oldukça popüler olan bu koruya hafta sonları güzel bir kahvaltı için gidebilirsiniz.

11.Beykoz Yuşa Tepesi

Yurdum halkının dilek tutmak ve dua etmek için gittiği yerlerden biri olan Yuşa Tepesi de Anadolu Gezilecek Yerler Listenize ekleyebileceğiniz güzel yerlerden. Sırf eşsiz manzarası için bile bu tepeyi ziyaret edebilir, birkaç hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

12.Kuzguncuk

Tarihi renkli evleriyle popüler olan Kuzguncuk, İstanbul’un en güzel ve en popüler yerlerinden. Anadolu Yakası’nda bulunan Kuzguncuk’ta eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilir, İcadiye Caddesi’nde güzel yemekler yiyebilirsiniz. Cumbalı evlerle dolu dar sokaklarda kaybolarak gezin Kuzguncuk’u. Ayrıca burada birçok tarihi cami ve kiliseyi de görebilirsiniz.

13.Kanlıca

Yoğurdu ile meşhur olan Kanlıca’da birbirinden eski ve güzel tarihi yapıları bir arada bulabiliyorsunuz. Kanlıca’nın en güzel yanı iskele etrafında toplanmış olan restoranlar ve kafelerden oluşuyor diyebiliriz. Manzaraya karşı güzel bir kahvaltı yapabilir veya bir şeyler yiyebilirsiniz.

14.Kadıköy – Bağdat Caddesi

Kadıköy’ün en popüler ve en güzel caddelerinden biri olan Bağdat Caddesi, Anadolu Yakası’nda gezilmesi gereken yerler arasında. Bu caddede her şey oldukça pahalı. Özellikle yemek yiyeceğiniz restoranları iyi seçmekte yarar var. Canlı havası ve birbirinden güzel mekanları ile İstanbul halkının popüler destinasyonlarından olan Bağdat Caddesi’ni akşam ziyaret etmeyi unutmayın.

15.Tarihi Moda İskelesi

İstanbul’un en gözde mekanlarının bulunduğu yerlerden biri olan Moda İskelesi, son zamanlarda İstanbul halkının favori yerlerinden biri haline geldi. Eşsiz deniz manzaralı mekanlarda güzel bir kahvaltı yapıp, birbirinden kaliteli kahveler sunan kafelerde gününüze başlayabilirsiniz. Moda İskelesi daha çok deniz manzaralı mekanları ile meşhur. Yani tarihi ve turistik yapıları burada bulamazsınız.

16.Şile

İstanbul’un kargaşası ve trafiğinden uzaklaşmak isteyenlerin tercih edebileceği yerlerden biri olan Şile’de birbirinden güzel gezilecek yerleri ve yapılacak şeyleri bulabilirsiniz. Şile’ye araçsız gitmek pek kolay olmadığından dolayı da, aracınız yoksa araç kiralamanızda yarar var.

17.Bostancı

Anadolu Yakası’nın vazgeçilmez adreslerinden biri olan Bostancı şehirdeki en güzel sahile ve lunaparka sahip bölgelerden biri. Güne sahilde güzel bir kahvaltı ile başlayabilir, gösteri merkezinde bir konser ile günü bitirebilirsiniz.

18.Bahariye Caddesi

Kadıköy’ün en popüler caddelerinden biri olan Bahariye Caddesi, İstiklal Caddesi‘ni aratmıyor. Daha çok alışveriş mağazaları ve kafeleri ile ünlü olan bu caddede, Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ni, Opera Binası’nı ve birçok tarihi kiliseyi bir arada görebilirsiniz.

19.Mihrimah Sultan Camii

Üsküdar’ın en güzel camilerinden biri olan Mihrimah Sultan Camii, Anadolu Yakası’nda gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip. Eşsiz tarihi ve görkemli yapısı ile göz kamaştıran bu camii 1565 yılında Mimar Sinan tarafından yapılmış nadide eserlerden biri. III. Murat zamanında vezirlik yapmış olan Şemsi Paşa adına yapılmış olan bu camii konum itibari ile sahilde bulunuyor.

20.Yoros Kalesi

İstanbul’un en güzel manzarasına sahip yerlerinden biri olan Yoros Kalesi de Anadolu Yakası’nda kaçırılmaması gereken yerlerden biri. Güzel bir hafta sonu kahvaltısı için veya öğleden sonra çay / kahve için gidilebilecek güzel yer.

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat 1-2 gün için güzel bir gezi planı yapıyorsanız listedeki 20 yer sanırım yeterli olacaktır.

İstanbul’da nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa, İstanbul’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere özel otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here