Emir Sultan Camii ve Külliyesi, Bursa

Emir Sultan Camii ve Külliyesi
Emir Sultan Camii ve Külliyesi

Yıldırım ilçesinde yer alan Emir Sultan Camii ve Külliyesi, Emir Sultan mezarlığının yanında çınar ağaçlarının arasında bulunmakta. Bursa‘nın tarihi yerleri arasında olan Külliye, Bursa gezilecek yerler listenizin ilk sıralarında olması gereken yerlerden diyebilirim. Külliye, Yıldırım Bayezid′in kızı ve Emir Sultan′ın eşi Hundi Hatun tarafından 15.yüzyılda inşa ettirilmiş.

Emir Sultan Camii ve Külliyesi
Cami Avlusu

Emir Sultan Camii ise, oldukça büyük bir avluya sahip olmakla birlikte, Bursa camileri arasında en büyük kubbeye sahip olan cami olarak bilinmektedir. Avlusu 16 kaş kemerli ahşap kagir revakla çevrili ve toplam cemaat kapasitesinin 1000 kişi olduğu söylenmekte. Caminin en göz alıcı noktası ise, İznik çinileriyle taçlandırılmış mihrabıdır.

Emir Sultan Camii ve Külliyesi
Avludan caminin görünümü

Emir Sultan Camii ve Külliyesi’nde, özel günlerde türbelerde ve cami içerisinde hemen hemen her gün mevlit okutulduğu söylenmekte. Hem manevi bakımdan hem de tarihi dokusu ile, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen cami ve türbeleri arasında, Eyüp Sultan Camii’nden sonra geldiği söylenmektedir.

Emir Sultan Camii ve Külliyesi
Cami girişi ve avlusu

Emir Sultan Külliyesi’nin en dikkat çeken yerlerinden biri, avlu revaklarında bulunan kemerler diyebilirim. Oldukça etkileyici olan bu kemerler hakkında detaylı bilgiyi, türbe girişinde bulunan broşürlerden okuyup öğrenebilirsiniz. Emir Sultan Camii, ilk inşaat edildiğinde tek kubbeli olarak yapılmış ve 1507 yılında camiye üç revak ve avlu eklenmiş.

Emir Sultan Camii ve Külliyesi
Emir Sultan Külliyesi girişi

Emir Sultan Hamamı ise, Külliyenin dışında caminin hemen karşısında bulunmaktadır. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından açılmış. Hamamın, Emir Sultan’ın eşi Hundi Hatun tarafından 1426 yılında yaptırıldığı söylenmekte.

BURSA’DA NEREDE KALINIR ?

Bursa’daki otellerin hemen hemen hepsinde ücretsiz rezervasyon imkanı bulunuyor. Yani, rezervasyon ücreti veya ön ödeme olmadan Booking.com aracılığıyla Bursa’daki birçok otelde rezervasyon yapabiliyorsunuz. Bunun yanında bazı otellerde de ücretsiz rezervasyon iptali var. Yani, belirtilen sürelere kadar hiçbir ücret ödemeden rezervasyonunuzu iptal etmek de mümkün.

Bursa’da 3 yıldızlı bir otel olarak Hampton By Hilton Hotel‘i veya Ibis Hotel‘i, 4 yıldızlı otel olarak Divan Bursa Hotel‘i veya Holiday Inn Bursa‘yı ve son olarak 5 yıldızlı otel olarak da Hilton Bursa Convention Center & Spa veya daha lüks 5 yıldızlı otel olan Crowne Plaza Bursa Convention Center & Thermal Spa‘yı deneyebilirsiniz.

Emir Sultan Camii ve Külliyesi
Emir Sultan Hamamı

Emir Sultan Türbesi’nde, Emir Sultan’ın sandukasının yanı sıra, hanımı Hundi Hatun’un, oğlu Emir Ali’nin ve iki kızının da sandukasını görebilirsiniz.

Emir Sultan Camii ve Külliyesi
Emir Sultan Türbesi

Emir Sultan Camii ve Külliyesi Hakkında Bilgiler

Emir Sultan Camii ve Külliyesi’ne nasıl gidilir ?

Yıldırım ilçesinde yer alan Emir Sultan’a Ulu Camii, Yeşil Camii, Yeşil Türbe gibi turistik yerlerden yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ulu Cami’den yürüyerek ortalama 15-20 dakika sürmekte ve eğer yolu bilmiyorsanız bu biraz zor olabilir. Bu yüzden, Külliyeye ulaşım için ”İncirli Tramvay Durağını” kullanabilirsiniz. Bu duraktan Külliyeye yürüyerek 5 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak, Çınarönü ve Meydancık tramvay duraklarını da kullanabilirsiniz.

Emir Sultan Camii ve Külliyesi
Külliyenin dışarısında Bursa’nın manzarasını seyredebilirsiniz

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Eğer bulunduğunuz konum itibari ile tramvay bulamıyorsanız, metroları da kullanabilirsiniz. Metrolar ile ”Gökdere Metro İstasyonuna” gelebilir, buradan yürüyerek ortalama 7-10 dakika içerisinde külliyeye ulaşabilirsiniz.

Emir Sultan Camii ve Külliyesi açılış saatleri, 08:00-17:00 arası olarak bilinse de, ben 18:30’dan sonra gittiğimde külliye açıktı. Bu yüzden, çok geç saatlere kalmadığınız sürece dilediğiniz zaman külliyeyi ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here