Danimarka Gezilecek Yerler | En Turistik 10 Yer

İskandinavya’nın ”Avrupa” kanadı olarak da bilinen Danimarka, son yıllarda adından, Kopenhag gibi bir şehrinden bolca söz ettiren güzel bir ülke. Birbirinden güzel masal şatolarına, plajlara, yemyeşil ormanlara, ılıman bir iklime ve dost canlısı halka sahip bu ülkede birbirinden ünlü turistik yerleri görebilirsiniz.

Danimarka’da gezilecek birbirinden farklı turistik yerleri bulabilirsiniz. Bunlar, kasabalardan, tarihi yerlerden ve şehirlerden oluşur. Çoğu ünlü yer Kopenhag’da bulunuyor olsa da, Danimarka, Kopenhag’dan çok daha fazlasıdır.

Danimarka’da Gezilecek Turistik Yerler

Danimarka, Avrupa’daki en pahalı ülkelerden bir tanesi. Bu yüzden, bu ülkede seyahat ederken, güzel bir rota çizmenizde de yarar var. Avrupa’daki en yaşanılabilir ülkelerden biri olan Danimarka’yı araç ile keşfetmek mümkün.

Eğer birkaç şehri bir arada görmeyi planlıyorsanız, Kopenhag, Odense, Aarhus ve Aalburg gibi bir rota izleyebilirsiniz. Yol üzerinde bu şehirlerden çok daha fazlasını da görebilirsiniz.

Gelelim ülkedeki en ünlü yerlere ;

1.Egeskov Şatosu

Egeskov Şatosu

Danimarka’nın tarihi yerleri arasında en şık ve görkemli olan Egeskov Şatosu, Odense’ye araç ile ortalama 30 dakika bir uzaklıkta yer almaktadır.

Aslen savunma amaçlı olarak yapılmış olan bu Rönesans tarzındaki şatonun tarihi 1554 yılına kadar gitmektedir. Uzun yıllar boyunca sürekli el değiştirmiş ve son olarak örnek bir çiftlik olan Egeskov, ülkedeki en önemli ve en güzel yapılardan biri.

1959 yılında, yenileme çalışmalarının ardından yeniden ziyaretçiye açılan bu şatoyu, günümüzde ziyaret edebilir, içerideki dekorasyonu ve sanat eserlerini görebilirsiniz. Şatoda özellikle kaçırılmaması gereken yerlerden biri ise, Banket Salonu’dur. Zengin ve şık bir şekilde dekore edilmiş bu salon, şatonun en popüler yerlerinden.

2.Roskilde

Roskilde Danimarka Gezi Rehberi
Roskilde

Danimarka’nın en güzel yerlerinden biri Roskilde Kasabası, ülkedeki en dikkat çeken müzelerden birine ev sahipliği yapıyor, ”Viking Gemi Müzesi”.

Bu müzede, Vikinglerin bir Viking teknesini nasıl inşa ettiklerini ve modern gemi yapımcılarının bu gemilerini nasıl onardıklarını ve restore ettiklerini ilk elden görme fırsatı sunuyor.

Müzenin hemen yanında bir tersane bulunuyor ve bu tersane de, eski tekneleri hayata döndürmek için geleneksel yöntemler kullanılmaktadır.

Müze içerisinde ise, Viking Çağı ve deniz yaşamının bu kültür için ne kadar önemli olduğunu görebiliyorsunuz. Müzenin ana sergisi, Roskilde Fiyordu üzerinde bir bariyer oluşturmak için 5 Viking gemisini içeriyor. Özenle restore edilip onarıldıktan sonra şimdi müzede ziyaretçiyle buluşmuş.

Tabi Roskilde sadece bu Viking Gemi Müzesi’nden ibaret değil. Daha birbirinden güzel yerleri de bu küçük kasabada görebiliyorsunuz. Danimarka’da farklı bir yer arıyorsanız, Roskilde’de aradığınızı bulabilirsiniz.

3.Aarhus

Aarhus
Aarhus

Danimarka’nın ikinci büyük şehri olan Aarhus (Orhus), birbirinden güzel ve eski tarihi yapıları ile dikkat çekiyor.

Den Gamle By (Old Town) şehrin eski kent bölgesi ve Aarhus’ta mutlaka gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken bir yer.

3 farklı dönemin izlerini görebileceğiniz bu bölge, buradaki yaşamın zaman içerisinde nasıl değiştiğini ve bazı geleneklerin nasıl ölümsüz kalabildiğini görebileceğiniz en iyi yerdir.

Tabi Aarhus, bu yaşayan mahallelerin dışında, birbirinden güzel müzelere de ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan, Oyuncak Müzesi, Danimarka Afiş Müzesi ve Dekoratif Sanatlar Müzesi en ünlü olanlardandır.

4.Legoland Billund

Legoland Billund
Legoland Billund

Danimarka’da yapılacak en güzel şeylerden biri de, Billund’daki bu Legoland’a gitmektir. Özellikle çocuklarla Danimarka’yı geziyorsanız, listenizin ilk sıralarında yer alması gereken noktalardan.

40 milyon lego blok içeren 25 dönümlük Lego Temalı Parklar, Danimarka’daki en ünlü yerlerden olmakla birlikte, ülkedeki en turistik aktivitelerden. Yani sadece Danimarkalıların değil, turistlerin de favori adreslerindendir.

5.Kronborg Kalesi

Kronborg Kalesi
Kronborg Kalesi

Helsingor’da bulunan William Shakespeare’in Hamlet adlı oyununun ortamı olan Kronborg Kalesi, ülkedeki en meşhur yerlerdendir. Görkemli yapısının yanında, tarihi bakımdan da oldukça önemli olan bu yapı, 1600’lü yılların sonlarına kadar Kraliyet Ailesi’ne ev sahipliği yapıyormuş.

Günümüzde bu kaleyi ziyaret edebilir, içerisindeki barok ve rönesans tarzda dekore edilmiş odaları gezebiliyorsunuz. Frederik II’nin zarif balo salonu ve yüzlerce yıldır şatonun altındaki soğuk havada oturan efsanevi bir ulusal kahraman olan Ogier the Dane heykeli bu kale de kaçırılmaması gereken yerlerdendir.

6.Frilandsmuseet (Lyngby Açık Hava Müzesi)

Lyngby Açık Hava Müzesi
Lyngby Açık Hava Müzesi – en.natmus.dk

Danimarka’nın en güzel ve en ünlü şehri olan Kopenhag’a sadece 15 km uzaklıkta bulunan bu açık hava müzesi de, ülkede görülecek farklı yerlerden bir tanesi.

35 hektarlık bir alana yayılmış olan bu müzede, eskiden Danimarkalı halkın nasıl yaşadığını, gündelik hayatlarında neler yaptığını çok iyi bir şekilde görebilir, değirmenler ve çiftlik evi gibi geleneksel yapıları da bulabilirsiniz.

Eşsiz bir köy havası sunan bu açık hava müzesinde yapılacak en güzel şeylerden biri de, faytona benzer at arabasına binmektir. Oldukça romantik bir deneyim olduğu söylenen bu at arabları ile, açık hava müzesinin büyük bir bölümünü görebiliyorsunuz.

7.Bornholm Adası

Bornholm Adası - Danimarka Gezi Rehberi
Bornholm Adası

Danimarka’nın en ünlü adası olan Bornholm, Baltıkların İncisi olarak bilinir ve turistler arasında oldukça popüler yerlerden bir tanesidir. Bu adayı bisiklet ile gezebiliyorsunuz. Zaten çok da büyük olmadığından dolayı, fazla zamanınız almayacaktır.

Adadaki yapıların büyük bir bölümü 18. yüzyıldan kalmadır. Biraz daha tarihe meraklı olanların göz atabileceği bu adaya, kısa bir vapur yolculuğu yaparak ulaşabiliyorsunuz.

8.Amalienborg Sarayı – Kopenhag

Kopenhag Amalienborg Sarayı
Amalienborg Sarayı

Danimarka’nın en turistik yerleri arasında olan Amalienborg Sarayı, şehir ve liman arasında yer alan, Kraliyet Ailesi’nin Kış Evi olarak da bilinir.

1750’li yıllarda Nicolai Eigtved tarafından tasarlanmış olan bu görkemli yapı, Kral Frederik V’in atlı heykelinin bulunduğu saray meydanı 4 saray ile çevreleniyor. Yani burası sadece tek bir saraydan dört saraydan oluşan bir kompleks.

Bu saray kompleksinde yapılacak en güzel şeylerden biri de, muhafızların nöbet değişimini izlemektir. Her gün öğlen 12:00’de yapılan bu nöbet değişikliği kesinlikle görülmeye değer.

Göz At : Kopenhag gezilecek yerler

9.ARoS Aarhus Art Museum

ARoS Aarhus Art Museum
ARoS Aarhus Art Museum

Ülkedeki ünlü sanat müzelerinden biri olan ARoS, Aarhus’ta bulunmakta ve şehrin en ünlü turistik cazibe merkezlerinden biridir.

ARoS çatısında gökkuşağı panorama bölümünü de ziyaret edebilirsiniz. Alt katta, uluslararası sanat enstalasyonlarını görebileceğiniz ”Dokuz Mekan” ile büyük sergi alanını görebilirsiniz.

Üst katlarda ise, müzenin 19. yüzyıldan günümüze kadar olan kendi koleksiyonlarını görebiliyorsunuz. Müzedeki eserlerden çok, müzenin mimarisi dikkat çekmektedir. Gökkuşağı panorama bölümünde şehri 360 derecelik bir açıyla seyretmek için bile bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

10.Men at Sea

Men at Sea
Men at Sea

Danirmaka’da gezilecek en önemli noktalardan biri olan Men at Sea Heykelleri, Esbjerg’in Devleri olarak da biliniyor. Danimarkalı sanatçı Svend Wiig’in dev heykelleri ve ilk kez 1995’te sahil şeridini korumak için buraya getirilmiş olan bu devasa heykeller, 4 adet ve 9 metre uzunluğunda, erkek heykellerden oluşmaktadır.

Çok çekici bir yanı olmasa da, ülkedeki ünlü yerlerden biri olduğu için birkaç fotoğraf çekmeye değecek yerlerden.

Danimarka’daki turistik yerler, sadece bu 10 yerden ibaret değil. Özellikle Kopenhag’da birbirinden güzel tarihi ve farklı gezilecek noktaları bulabilirsiniz.

Kopenhag, Danimarka’nın en güzel ve en ünlü şehri. Bu yüzden de, ülke gezinize buradan başlayabilirsiniz. Son yıllarda, özellikle sırtçantalı gezginlerin favori şehirlerinden biri olan Kopenhag’da yapılacak birçok şey bulabilirsiniz. Güzel atmosferi, sıcakkanlı halkı ve gezilecek birbirinden güzel noktaları ile 2-3 gün boyunca sıkılmadan gezebileceğiniz şehirlerden bir tanesi. Danimarka’da gezilmesi gereken yerlere göz attıysanız, şimdi ülkede yapılacak turistik aktivitelere geçebiliriz.

Göz At : Kopenhag’da nerede kalınır ?

Danimarka’da Yapılacak En Güzel Aktiviteler

Danimarka’da ne yapılır ? sorusuna cevap olarak birbirinden güzel yapılacak şeylerin listesini çıkarabiliriz. Bu ülke, dinamik, canlı bir atmosfere ve insanlara sahip olduğundan dolayı, bu şehirde yapacaklarınızın sınırı yok diyebiliriz. Fakat, olmazsa olmaz birkaç aktivitelerden bazıları ise şöyle ;

-Bridgewalking Lillebælt

Danimarka, mimari şaheserleri ile tanınan bir ülkedir. Bridgewalking de bunun en önemli kanıtlarından. Ülkedeki en büyük iki adayı birbirine bağlayan bu köprünün üzerinde yapacağınız 1 saatlik yürüyüş, adrenalin severler için güzel bir deneyim olacaktır.

Lillebælt köprüsünün üstünde, yüzlerce metreden aşağı akan Küçük Kemer boğazıyla yürümek biraz cesaret isteyen bir şey olsa da, ülkedeki en güzel aktivitelerden biri olan bu köprü üzerinde yürüme turuna imkanınız ve yeteri kadar zamanınız varsa mutlaka katılın.

Eski Küçük Kemer Köprüsü, Funen Adası’ndaki Middelfart’ı, Jutland adasının güneydoğu kısmında yer alan Fredericia ile birleştirmektedir. Birbirinden güzel doğa manzaralarını izleyebileceğiniz bu köprü üzerinden de, eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

-Kopenhag’ın Yüzen Adaları

Danimarka’da yapılabilecek bir diğer güzel aktivite ise, size özel yüzen adalarda zaman geçirmektir. Özellikle romantik çiftlerin yıldızlara bakmak için tercih ettiği yerlerden biri olan bu yüzen adaları, Kopenhag Limanı’nın etrafında bulabiliyorsunuz. Oldukça ilgi toplamış olan bu yüzen adalar, 270 metrekarelik ada, geleneksel ahşap tekne yapım teknikleri kullanılarak, Kopenhag’ın güney limanındaki tekne yapım bahçelerinde elle inşa edildi ve merkezinde yetişen altı metrelik bir ıhlamur ağacına sahip. Kesinlikle denenmesi gereken deneyimlerden.

Danimarka’da gezilecek yerler ve yapılacak turistik şeyler bu liste ile sınırlı olmasa da, ülkedeki en turistik yerlerden olan bu 10 yer arasından, zevkinize ve ülkedeki sürenize göre güzel bir liste oluşturabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...