Eymir Gölü, Ankara‘nın Gölbaşı ilçesinde bulunan, birçok Ankaralının ismini çok duyduğu, fakat çoğunun görmeye fırsatı olmadığı yerlerden. Birçok kişinin bu gölü görmeyip de, değişik yorumlar ve yazılar yazmaya çalıştığı yerdir, bu göl. Araç olmadan göle ulaşmak biraz zor olsa da, görmeye değer bir yerdir.

Eymir Gölü Hakkında Bilgiler

Araçla göle gidiyorsanız, öncelikle bilmeniz gereken şey, eğer üye değilseniz bu göle araçlarınız ile giremediğinizdir. Gölün hemen yanında bulunan otoparka araçlarınızı park edebilirsiniz (Bildiğim kadarıyla ücretsiz). Aracınızı park ettikten sonra, 2-3 dakikada arda bisiklete yürüyün ve bisikletinizi oradan kiralayın. Gölün içerisinde de bisiklet kiralama yeri var, fakat bu bisiklet kiralama yerine gitmek için 25-30 dakika yürüyebileceğinizden dolayı göle girmeden bisiklet kiralamakta yarar var.

Eymir Gölü Ankara
Gölün girişine gelmeden önce göreceğiniz, bol köpekli Arda Bisiklet kiralama

NOT : Eğer, bisiklet kiralamayacak olursanız, gölün girişinden ilk tesise en az 30 dakika yürüyebileceğinizi unutmayın.

Gölün girişine geldiğinizde park edilmiş araçları ve bir de güvenlik görevlisinin bulunduğu kulübeyi göreceksiniz. Bu park yerinde araçlarınız için yer bulamazsanız, arda bisikleti geçer geçmez bir köprü göreceksiniz. İşte bu köprünün altına da, araçlarınızı park edebiliyorsunuz. Yani, ben gelirken birçok aracı bu köprünün altında park halinde görmüştüm. Sizde rahatlıkla park edebilirsiniz.

Eğer gölün girişinden sağ taraftaki yolu bisikletleriniz ile veya yürüyerek takip edecek olursanız, ilk olarak Balıkçı Büfe adlı mekan karşılar sizi. Burada, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, göl kenarındaki masalarda oturarak, gölde yüzen ördekler eşliğinde Eymir Gölü‘nün eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.

Ankara’da konaklama hakkında pek bir fikriniz yoksa Ankara’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve Ankara’da gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere yakın olan otelleri ve diğer konaklama birimlerini bulabilirsiniz.

Eymir Gölü Ankara
Balıkçı büfeden ördekler eşliğinde kayıkçı manzarası (Ufukta görünen küçük ev içerisinden kayık kiralayabilirsiniz)

Eymir Gölü’nde Ne Yapılır ?

  • Hafta sonu göle karşı güzel bir kahvaltı yapılır.
  • Kayıkla gölde romantik bir gezi yapılabilir.
  • Bisiklet turuna çıkılıp, tertemiz havanın keyfi çıkarılabilir.
  • Kürek çekerek kas yapılabilir veya balık tutulabilir.
  • Gözleme evinde gözleme yenir.
  • Son olarak, ailece güzel bir piknik yapılabilir.
Eymir Gölü Ankara
Göl içerisinde araçlar var, ben niye aracımla giremiyorum demeyin. Onlar yıllık 150-200 tl gibi bir ücret ödeyip üye olan Burjuva sınıfı

Peki araçsız Eymir Gölü’ne gitmeye değer mi ?

Eğer yanınızda sevgiliniz veya eşiniz varsa kesinlikle değer. Eymir Gölü, Ankara’da çift olarak gezilecek en güzel yerlerden diyebilirim. Çift kişilik bisikletleri kiralayarak göl etrafında unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bunun için de, arabaya ihtiyacınız yok. Tabi, gölbaşından taksilere verecek bol bol paranız varsa.

Gölün ziyaretçi kalitesi genel olarak yüksek. Genelde aileler ve çiftler tercih ettiğinden ve kapıda da birkaç güvenlik görevlisi bulunduğundan dolayı kendinizi güven içerisinde hissedeceksiniz.

Eymir Gölü Ankara
Gölün girişi. Sağdaki yoldan gidecek olursanız, ilk olarak sizi balıkçı büfe karşılar

Eymir Gölü Nerede, Nasıl Gidilir ?

Öncelikle bu göle ulaşmak için araçlarınız yoksa, araç kiralamanızı tavsiye ederim. Eğer aracınız yok ve araç kiralayamıyorsanız, buraya ulaşmak biraz sıkıntılı olacaktır.

İlk olarak Kızılay meydanında bulunan Güvenparkı bulun. Bu parkın hemen yanındaki otobüs duraklarından 195 (1-2) nolu otobüslerin hareket ettiği yeri öğrenin. 4-5 farklı durak olduğundan dolayı, doğru durağı bulmak için bilet gişesinden yardım alabilirsiniz.

Eymir Gölü Ankara
Göl içerisine yürüyerek gidecek olursanız, göreceğiniz manzara böyle bir şey olacaktır

Gölbaşı Toki otobüsüne bindikten sonra, herhangi bir yolcuya ”Makro” veya ”Mezarlık” durağını sorun. Ben mezarlıkta inmiştim. Fakat, makro durağı daha mantıklı olabilir diye düşünüyorum. Makro durağında inecek olursanız, kısa bir yürüyüş sonunda Eymir Gölü‘ne gitmek için taksileri bulabilirsiniz. Zaten buradan sonra göle ulaşım için taksi dışında başka bir seçeneğiniz bulunmuyor (Tabi otostop çekmeyecekseniz). Makro’dan göle taksi için taş çatlasa 15 tl ödersiniz. Ben Eymir’den Mogan Gölü‘ne taksi ile 15 tl’ye gitmiştim (Pazarlıksız 20-22 tl felan yazıyormuş).

Eymir Gölü Ankara
Göle yürürken görebileceğiniz ilginç bir manzara

Eğer mezarlık durağında inecek olursanız, taksi bulmak için 5-10 dakika yürümeniz gerekiyor. Tabi, şansınız varsa indiğiniz yerde taksi de bulabilirsiniz. Burada inip karşıya geçip Eymir Gölü yoluna çıkana kadar 10 dakika felan yürüyorsunuz. Göl yoluna çıktığınızda otostop çekebilirsiniz. Bu yoldan otostop çekmek kolay. Yani, çok sık arabalar geçiyor. Fakat, hiçbiri göle gitmiyor. Bu yoldan, Eymir Gölü ana yoluna (Sola dönüşte tabelayı görürsünüz) 2-3 dakikada araçla gidilebiliyor. Yürüyecek olursanız da, 10-15 dakika felan sürecektir.

Ayrıca mezarlık veya makro durağından göle yürümek zor olsa da imkansız değildir. 15+20+15 dakika yolculuk. O da taş çatlasa 1 saatinizi alacaktır. 15-20 tl için ortalama 1 saat yürümeye değer mi ? siz karar verin.

Not : Eymir gölü yolu üzerinden 2-3 dakika araç ile gittikten sonra sol tarafa giden yola (Gölün ana yolu diyebilirim) dönmeniz gerekiyor. Zaten yol üzerinde tabelayı göreceksiniz.

Eymir Gölü Ankara
Balıkçı büfeden görebileceğiniz güzel bir manzara

Gölün ana yoluna geldikten sonra işiniz biraz daha zor. Eğer, hafta sonu yaz aylarında gitmiyorsanız, pek kimse olmadığından sizi buradan alacak bir ziyaretçi bulamayabiliyorsunuz. Bu yoldan otostop çekecek araç bulamazsanız, tek yapmanız gereken 20 dakika yürümek olacaktır. 20 dakika yürüdükten sonra, sol tarafınızda ”Arda Bisiklet Kiralama” adlı yeri göreceksiniz. Buradan mutlaka bisiklet kiralayın derim. Çünkü, gölün içerisindeki en yakın tesise, bisiklet kiralamazsanız 25-30 dakika benim gibi yürümek zorunda kalırsınız.

Eymir Gölü Ankara
Balıkçı büfenin girişi

Bisiklet kiralarken, 1 saat yerine 2 saatlik kiralayın derim. Çünkü, gölün çevresi çok büyük. Eymir Gölü’nde bisiklet kiralama ücretleri ise ; 1 saat 20 tl, 2 saat 30 tl. Tabi bu normal bisikletler için geçerli. Eğer, çift olarak göle geliyorsanız, mutlaka çift kişilik bisikletleri deneyin derim. Bunun da saati 30 tl ve hem daha da eğlenceli olacaktır. Zaten bisiklet olmadan gölün etrafını gezmek çok zor olacaktır. Yapanlar var mı ? ben gittiğimde birçok kişi yaya olarak gölün etrafını dolaşıyordu.

Eymir Gölü Ankara
Balıkçı büfenin bahçesinde, ister güzel bir yemek yiyebilir, isterseniz çay ve kahvenizi yudumlarken, gölün eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz

Tecrübelerim

Benim burada yaptığım en büyük hata, içeride bisiklet kiralarım diye yanlış yoldan yürümüş olmamdı. Balıkçı Büfe adlı mekana geldiğimde, büfede çalışan arkadaş, bisiklet kiralamak için gölün karşısına geçmen gerekiyor dedi ki, bu dediği yer yaklaşık 30-35 dakika yürüme mesafesindeydi. Günün yorgunluğunu atmak için geldiğim gölde, gözüm bu yolu kesmedi ve bende bu balıkçı mekanda manzaranın tadını çıkarmak ile yetinmiştim.

Eymir Gölü Ankara
Balıkçı Büfe

Mogan Gölü’ne gün batımını seyretmeye gitmek için, geldiğim yoldan dönerek gölün girişine kadar yürürüm, oradan da taksi tutarım diyordum. Ne de olsa o kadar ziyaretçi var, biri durur, beni girişe kadar atar herhalde  diyordum. Fakat, gelirken fotoğraf çekeceğim diye gözden kaçırdığım, dönerken farkettiğim kapanlar (Ters yönde araçların gidememesi için yapılmış) bu hayalimi de suya düşürüp, fazladan bir 30 dakika yürümeme sebep olmuştu.

Aslında balıkçı cafeden taksi çağırabilirdim. Fakat, büfedeki görevli, ”bir şey tutmaz abi ya taş çatlası 20-25 tl” (sadece gölün girişine kadar) tutar dedikten sonra vazgeçtim. Çünkü, bir de Mogan Gölüne gidecektim ki bu da gölün girişinden 20 tl felan, toplamda 50 tl taksi için ödemiş olacaktım. Fakat, Eymir Gölü girişine kadar yürüyüp buradan kapıda bekleyen taksiye binerek Mogan’a 15 tl’ye (Pazarlıkla) gitmiştim.

Eymir Gölü, Ankara’da yaşayan çiftlerin mutlaka tecrübe etmesi gereken, Ankara’ya gezmeye gelmiş turistlerin de, araçları varsa mutlaka uğramasını tavsiye edebileceğim yerlerden. Her iki türlü de, Ankara’da gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken, temiz havasıyla, manzarasıyla, yemyeşil alanıyla kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Ankara’da daha gezilip görülecek ve yapılacak birçok şey bulunmakta. Ankara’da yapılacak şeyler adlı yazımıza da göz atarak süper turistik şeyleri de öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here