Mogan Gölü Nerede – Nasıl Gidilir ? – Hakkında Bilgi

Ankara‘da en iyi gün batımını izleyebileceğiniz yerlerden biri olan Mogan Gölü, etrafında bulunan restoranlar, cafeler, su sporları yapabileceğiniz yerler ve bisiklet yolu ile, Gölbaşı halkının uğrak yerlerinden olduğu kadar, son zamanlarda turistlerin de ilgisini çeken yerlerden. Göl, önceleri çok kirli olduğu söylenen, fakat son günlerde yapılan çalışmalar sayesinde turizme kazandırılmış yerlerden biri olarak biliniyor.

Eymir Gölü‘ne gidecek olursanız, dönerken mutlaka Mogan Gölü’ne uğrayın derim. Eğer, araçlarınız ile Eymir’e gittiyseniz, buradan 5-7 dakika içerisinde Mogan’a ulaşabilirsiniz. Taksi ile gidecek olursanız da, en fazla 30-50 tl gibi bir ücret ödersiniz.

Mogan Gölü Ankara
Gölün yakınlarından manzara

Mogan Gölü Çevresi

Bir doğa parkı üzerine kurulmuş gölün çevresinde , piknik alanları, marina adası, koşu yolu, tenis kortları, futbol ve basketbol sahaları ile, birçok faaliyet bulunuyor. Bunun dışında, rekreasyon alanı içerisinde, binicilik merkezinden kayıkhaneye, golf kulübünden kaykay kulübü binalarına, birçok aktivite ile, Mogan Gölü’nde eğlenmek oldukça kolay.

Sadece gün batımını seyretmek için gittiğim bu göl çevresinde 100’e yakın cafe ve restoran olduğu söyleniyor (Ben sadece 10-12 tanesini görebilmiştim). Fakat, göl çevresinde özellikle gitmenizi tavsiye edebileceğim yer ”İskele” adlı deniz ürünlerini tadabileceğiniz mekandır. Bu mekandan göl manzarasına karşı oldukça lezzetli bir balık ekmek yiyebilirsiniz. Ayrıca, gün batımını seyretmek için de oldukça ideal bir mekan.

Mogan Gölü Ankara
Balık Ekmek ile ünlü İskele adlı mekan, alkollü içkilerde bulunuyor

Bu mekanda yediğim balık ekmek fena değildi. Fakat, ekmek biraz küçüktü ve kola da bardakla gelmişti ki, bu da 3-4 günlük bir kolayı içmek zorunda kaldığım anlamına geliyor. Yani, kolanın tadı ve ekmeğin boyutu iyi değil ancak balık gayet lezzetliydi diyebilirim.

Eğer, bu mekanda balık yiyecek olursanız, kampanyalı hiçbir şey yemeyin derim. Sadece tadımlık niyetine getirdikleri balıkla doyacağınızı pek sanmıyorum. Bu yüzden, balık ekmek dışında, birçok balık çeşitlerini servis olarak bu mekanda denemenizi tavsiye ederim.

Mogan Gölü Ankara
İskele balık evi adlı mekanın içi biraz gazino havasına olsa da, aile olarak gelenleri görmek de mümkün

Göle eşiniz veya sevgiliniz ile geldiyseniz, mutlaka Kayıkhane’ye uğrayın derim. Kiraladığınız kayıklar ile gün batımına doğru kürek çekmek, oldukça romantik olacaktır diye düşünüyorum 🙂

Gölün etrafında bulunan ziyaretçilerin büyük çoğunluğu ailelerden oluşuyor. Yani, forumlarda abartıldığı kadar tekin olmayan bir yer değil. Ayrıca, gölün etrafı da oldukça temiz. Kısacası, forumlarda Mogan Gölü hakkında atıp tutanlara aldırmayın, gidip kendiniz görün. Pişman olacağınızı sanmıyorum.

ANKARA’DA NEREDE KALINIR ?

En uygun Ankara otellerine göz atmak için tıklayın.

En Popüler Ankara otellerine göz atmak için tıklayın.

Ankara’da 3 yıldızlı olarak Maltepe 2000 Oteli, 4 yıldızlı otel olarak Demora Oteli ve 5 yıldızlı olarak da Grand Ankara Hotel Convention Center‘a göz atabilirsiniz.

Mogan Gölü Ankara
Gölün gün batımı. Fotoğrafçıların beğenebileceği güzel yerlerden

Mogan Gölü’nde Ne yapılır

  1. Yaz aylarında su sporları bile yapabilirsiniz.
  2. Oltanızı getirip balıkçı havasına girebilirsiniz.
  3. Bisiklet kiralayarak gölün etrafını dolaşabilirsiniz.
  4. Hafta sonu göle karşı güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz.
  5. Akşam vakti deniz fenerinin balkonundan gölün manzarasını seyredebilirsiniz.
  6. Gün batımını seyredebilirsiniz.
  7. Göl manzaralı cafelerinde, çayınızı tavla ile taçlandırabilirsiniz.
  8. Ata binebilirsiniz. Sonra da attan düşebilirsiniz.
  9. Romantik olsun diyorsanız kayıklara, param az diyorsanız, su bisikletlerine binebilirsiniz.
  10. Çocuklarınızı parka getirip, onlar bir yandan eğlenirken siz banklarda oturarak temiz havanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Mogan Gölü Hakkında Bilgiler

Mogan Gölü Ankara
Mogan’da su bisikletleri ve kayık ile gün batımı manzarası

Göl hakkında genel bir bilgi verecek olursak ; Bu göl, Gölbaşı ilçesinde, Ankara’ya 25 km uzaklıkta bulunuyor. Gölün suyu az tuzlu olduğundan dolayı, gölde birçok balık çeşidini görmek mümkün. Bu balık çeşitleri ise ; Kadife, turna, yayın ve sazan balığından oluşuyor.

Ankara’nın en bilinen gölü olan Eymir Gölü’nün Mogan’dan beslendiği söylenmekte.

Alüvyon birikimi arkasında oluştuğu bilinen, Mogan Gölü bir set gölü olarak bilinir ve 11 dereden beslenir. Beslendiği derelerin en önemlileri ise ; Sukesen, Başpınar, Gölova, Yavrucak, Çolakpınar ve Gölcük gibi derelerdir.

Mogan Gölü Gerçekten Görülmeye Değer Mi ?

Mogan Gölü Ankara
Gölde gün batımını görmek için bile Mogan’a gelinir

Eğer yanınızda sevgiliniz/eşiniz ve bir de aracınız varsa, kesinlikle değecektir. Zaten, Gölbaşı yolu trafiğin en az olduğu yerlerden biri olarak bilindiği için, şehir merkezinden göle, araçlarınız ile 15-20 dakika içerisinde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu yüzden, 25 km’yi gözünüzde büyütmeyin derim.

Peki, özellikle bu göle, yani Eymir Gölü’ne gitmeden Mogan’a gelinir mi ? derseniz, bana sorarsanız gelinmez. Eğer, Gölbaşı’na kadar gelip göl görecem diyorsanız, Eymir’e gidin derim. Bana göre Eymir, Mogan’dan kat kat daha güzel. Ayrıca Eymir, Mogan’a göre çok daha güvenli ve Eymir’de mangal yakabilirken, Mogan’da yakamazsınız. Bu yüzden, bu iki gölden birini tercih edecek olursanız, kesinlikle Eymir Gölü’nü tercih edin derim. Tabi, Eymir’e kadar gelip de Mogan’a da bir göz atmadan olmaz.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mogan Gölü Nerede, Nasıl Gidilir ?

Eğer, aracınız varsa tek yapmanız gereken Kızılay’dan gölbaşı yoluna çıkmak olacaktır. 15-20 dakika içerisinde göle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Göle toplu taşıma araçları ile ulaşacak olursanız, benim yaptığım gibi otobüsleri kullanmanızı tavsiye ederim. Otobüsler ile bu göle ulaşmak için öncelikle Kızılay meydanında bulunan güven parkı bulmanız gerekiyor. Parkın hemen yanında 4-5 otobüs durağı göreceksiniz. Bunlardan Gölbaşı-Toki otobüslerinin hareket ettiği durağı bulun ve Gölbaşı’na doğru, bu otobüs ile (195-1 veya 195-2) yola çıkarak, 25-30 dakika içerisinde göle ulaşmak mümkün.

Otobüse biner binmez şoföre veya herhangi birine ”Mogan’a gitmek için mezarlık durağında mı yoksa Makro durağında mı inmeliyim?” diye sorun. Ben ilk olarak Eymir’e oradan da Mogan’a geçtiğim için durak konusunda tam emin değilim. 1-2 durak önce veya sonra olabileceğini unutmayın. Bunun yanında Gölbaşı minibüsleri ile de, gölün yakınlarına ulaşmak mümkün.

Konum için tıklayın.

Tavsiye : Eğer, hem Eymir Gölü’ne hem de Mogan’a gitmeyi planlıyorsanız, ilk olarak mutlaka Eymir’e oradan da Mogan’a geçin derim. Neden ? diyecek olursanız, Eymir’den taksi ile Mogan’a geçebilirsiniz ve oradan da otobüs veya minibüsleri rahatlıkla bularak  şehre dönebilirsiniz. Fakat, ilk olarak Mogan’a gider ve oradan da Eymir’e gidecek olursanız, Mogan-Eymir taksiye bin, Eymir’den Mogan’a taksiyle geri gel oradan otobüsler ile şehre dön. Yani, fazladan bir taksi yolculuğu yapacaksınız. Bu arada, Eymir’den Mogan’a bir insan evladının yürüyebileceğini sanmıyorum ama otostop çekmekte mümkün.

Sonuç olarak ; Mogan Gölü, Ankaralıların mutlaka görmesi gereken, Ankara’da turist olanları da, Eymir ile birlikte bu gölü, Ankara’da gezilecek yerler listesine eklemesi gerektiğini düşündüğüm güzel yerlerden. Bu iki gölü es geçmeyin. Hafta sonu güzel vakit geçirmek için bu göller, ilk düşünmeniz gereken yerlerden olmalı

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...