Langkawi Adası Gezi Rehberi, Malezya

Langkawi Adası Malezya’nın en muhteşem adalarından biri. Melaka boğazı ile Malezya anakarasına yayılan 99 adalardan meydana gelen bir takımadadır. Muhteşem plajları ve ormanları bulunan Langkawi Adası’na Malezya’dan birçok ulaşım yolları bulunmaktadır. Dilediğiniz bütçeye uygun oteller ve hosteller bulabileceğiniz bu adaya gitmeden önce mutlaka hava durumunu kontrol etmelisiniz.Bu gezi rehberi adlı yazımızda ayrıca Malezya’dan veya Singapur’dan Langkawi’ye nasıl gidebileceğiniz konusunda bilgileri de  bulabilirsiniz.

Not : Langkawi bir Duty Free adasıdır. Yani sigara ve alkol konusunda Malezya’daki en ucuz ada diyebiliriz. Bu yüzden sırf plajları ve alkolü için bile bu adaya gidilir 🙂

Lankawi Adası Hakkında Bilgiler

Kuala Lumpur‘dan Langkawi’ye geçiş ;-Langkawi Adasına diğer birçok Malezya bölgelerinde ulaşılabileceği gibi başka Ülkelerden de geçiş sağlanabilmektedir. Langkawi için doğrudan bir demiryolu veya karayolu bağlantısı yoktur. Kiraladağınız arabalar ile gitmeyi planlıyorsanız, öncelikle Kuala Perlis’e oradan da feribotlarla rahatlıkla Langkawi’ye ulaşabilirsiniz.

-Kuala Lumpur’dan Langkawi’ye günlük uçuşlar bulunmaktadır. Bunun için en uygun firmalar Air Asia, Firefly ve Malaysian Airlines’dır. Uçak yolculuğu sadece 55 dakika sürüyor. Hatta bazen kara ve deniz yolu taşımacılığından çok daha ucuz oluyor. Ancak birçok havayolu firması genelde akşama doğru Langkawi’ye varmaktadır. Tabi dilediğiniz saatleri bu firmalarda bulamazsınız ayrıca haftalık uçuş seferleri olan Silk Air, China Airlines, Myanmar Aİrways ve Eva Air firmalarına da bir göz atabilirsiniz. Hem gitmek istediğiniz saati seçebilir hem de fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

NOT : Kuala Lumpur’da iseniz ve Langkawi’ye veya Malezya’daki herhangi bir adaya veya şehre gitmek istiyorsanız, TBS olarak bilinen terminale gitmek yerine, easybook.com adı verilen gayet güvenilir bir siteden otobüs biletlerinizi önceden alabilir, biletinizin çıktısını aldıktan sonra terminale gidebilirsiniz.

-Kuala Lumpur’dan Langkawi’ye Otobüs ile ulaşım direkt olarak yoktur fakat 6 saatlik bir otobüs yolculuğu ve ardından feribot ya da tekneler ile Langkawiye ulaşmanız mümkündür. Nasıl mı ?

Kuala Perlis’e ya da Kuala Kedah’a otobüs ile giderek buralardan deniz araçları ile Langkawi adasına geçmek gayet kolaydır. Kuala Lumpur’da en büyük otobüs terminali olan Pudu sentral’den Kuala Perlis’e ya da Kuala Kedah’a rahatlıkla otobüs bileti bulabilirsiniz. Kuala Lumpur’dan Kuala Perlis 6-7 saat trafiğe göre değişebilir. Kuala Kedah’a ise 6 saattir. Fakat Langkawi’ye gitmek için en kısa yol ve en ucuz olanı Kuala Perlis’ten Langkawi’ye geçmektir. Ancak yoğun sezonlarda otobüs bulamadığınız zaman Kuala Kedah’tan gitmeyi düşünebilirsiniz.

Her saat başı Kuala Perlis’ten Langkawi’ye feribot bulabilirsiniz. 1 saat 15 dakika süren feribot yolculuğunuz için sadece 30 Ringgit gibi bir ücret ödersiniz. Kuala Kedah’tan aynı feribotları bulmak mümkündür.Fakat Kuala Kedah’ta feribot ücreti 35 Ringgit ve 1 saat 30 dakika sürmektedir.

Singapur’dan Langkawi’ye Geçiş

Havayolu ile : Eğer Singapur‘dan Langkawi’ye gitmek istiyorsanız en iyi ve en hızlı yollardan biri havayolu ile gitmektir. Malaysian Airlines, Air Asia ve Silk Air firmaları ie direkt olarak Langkawi Adası’na ulaşabilirsiniz. Singapur’dan Langkawi 1 saat 30 dakika sürmektedir ve biraz daha tasarruflu olmak adına Air Asia havayolu firmasından otelinizi ve biletiniz beraber alarak daha ucuza getirebilirsiniz.

Karayolu ile ; Direkt olarak Langkawi’ye otobüs yoktur fakat Singapur’dan Alor Setar’a otobüs ile giderek ve oradan da kısa bir Lokal otobüsler ile Kuala Perlis’e 45 dakikada gidebilirsiniz. Yada Alor Setar’dan Kuala Kedah’a 15 dakikada gidebilirsiniz. Yine aynı şekilde feribotlar yolu ile Langkawi’ye ulaşabilirsiniz. Bana sorarsanız bu biraz zahmetlidir. Aşırı bütçeli bir seyahat planlamıyorsanız direkt olarak uçak ile ulaşmanız daha mantıklı. Ayrıca Air Asia uygulamasını telefonunuza indirerek kampanyalı uçuşları takip edebilirsiniz.

Langkawi Adası Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Langkawi’de nüfusa sahip 3 ada olan, Pulau Langkawi (Ana ada), Pulau Rebak ve Pulau Dayang Bunting mutlaka ziyaret edilmesi gereken adalardandır. Machincang Cambrian Geoforest Park, Dayang Bunting Marble Geoforest Park ve Kilim Karst Geoforest Park en popüler noktalardır. Ayrıca UNESCO Dünya mirası parkları arasındadır.

Sky Bridge Langkawi
Langkawi Sky Bridge-Langkawi Gezi Rehberi

Langkawi Sky Bridge

Langkawi’nin en meşhur köprüsü olan Sky Bridge mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Adanın manzarasını en iyi seyredebileceğiniz bu köprü yaklaşık 650 metre yüksekliğindedir. Adanın her iki tarafını muhteşem şekilde izleyebileceğiniz bu köprünün uzunluğu yaklaşık 250 metredir ve dilediğiniz muhteşem fotoğrafları köprü üzerinden rahatlıkla çekebilirsiniz. Yakınlarında bulunan doğu köyü (Oriental Village) alışveriş ve yemek için güzel, renkli bir yerdir.

Langkawi Adası

Kedah Jewel olarak bilinen Langkawi’nin en popüler ve en iyi adalarından biridir. Muhteşem plajları ve ormanları ile meşhur olan bu yer çiftler için inanılmaz bir tatil yeri olabilir.

Teleferik (Cable Car)

Langkawi’nin en popüler etkinliklerinden biri olan Teleferik ile manzara seyretmek muhteşem bir deneyimdir. Dağlar arasından geçerken biraz ürkütücü olsa da denemeye kesinlikle değecektir.

Pulau Beras Basah

Islak pilav adası olarak bilinen bu adaya gelebilmek için Pekan Rabu (Çarşamba Marketi) yakınlarından kişi başı 50 ringgit gibi bir ücretler bu adaya gidebilirsiniz. Yolculuk 30 dakika sürmektedir ve farklı bir ada görmek isteyenler için muhteşem bir adadır diyebilirim.

İsland Hopping

Turistlerin en çok tercih ettiği adalardan biri olan bu adaya gelebilmek için öncelikle Jerry meydanına gelmeniz gerekmektedir. Buradan teknelerle 70 Ringgit gibi bir fiyata adaya ulaşabilirsiniz. Tekneler genellikle 10 kişiliktir ve yolculuk biraz uzun sürsede bu ada için gerçekten değecektir.

Langkawi
Langkawi Cable Car (Teleferik)

Langkawi’ye ne zaman gidilir ? 

Yüksek Sezon(En iyi Sezon) : Genellikle yağmurun olmadığı sezonlar yüksek sezon ve en iyi sezon olarak adlandırılmakta. Langkawi gezi rehberi olarak, Ocak-Mart ayları arası Langkawi için en iyi zamandır. Yağmurun neredeyse hiç yağmadığı bu sezonlar Langkawi’de eğlence için en iyi sezonlardır. Sezonluk eğlence düzenleyen firmalarında en çok uğradığı tarihler bu aylar arasındadır. Ancak unutmamanız gereken bu aylar arasında dilediğiniz bütçede ve tarzda oteller bulamayabilirsiniz. Bu tarihlerde gelmek istiyorsanız en azından 2-3 hafta önceden otelinizi rezerve etmelisiniz.

Düşük Sezon yağmurlu sezon : Eylül-Ekim ayları arasında kesinlikle Langkawi gezisi planı yapmayın. Günlük yağmurun eksik olmadığı bu aylarda Langkawi’de yapabileceğiniz tek şey bir sofada oturup kahvenizi içmek olacaktır. Denize giremezsiniz, dağ yürüyüşlerine çıkamazsınız anlıyacağınız ziyaretinizin hiçbir anlamı olmaz.

Orta Sezon : Nisan ayında başlayıp ağustos ayında biter.Nisan ve mayıs aylarında yoğun bir turist trafiğiniz görebilirsiniz. Ancak temmuz ve ağustos aylarında herkes yavaş yavaş Langkawi’yi terk etmektedir. Orta sezon Langkawi için pek iyi fikir değil ancak ekonomik bir Langkawi gezisi planlıyorsanız ideal bir seçimdir.

Langkawi
Langkawi Adasi

Tavsiyeler 

-Langkawi gezinizi Ramazan ayı içerisinde yaparsanız fiyatlar %75’e kadar düşmektedir. Ucuz oteller, hosteller, yemekler ve ulaşım araçlarını bulabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken çoğu etkinlikler ramazan ayında faaliyet göstermemektedir.

-Konaklama olarak kesinlikle düşünmeniz gereken Berjaya Langkawi Resorts en iyi seçeneklerden biridir. Fiyatlar gayet uygundur.Çift kişilik ve tek kişilik ya da ortak alanlı tek katlı veya iki katlı müstakil evler bulunmaktadır.

-Mümkünse çok fazla kalabalık olmayan sezonlar olan nisan ve mayıs aylarında gelmeyi çalışın. En iyi sezon değildir fakat bütçeli bir seyahat planlıyorsanız fiyatların biraz daha düştüğü bu aylar sizin için ideal bir seçenek olacaktır.

Langkawi gezi rehberi

Langkawi Adası Gezi Rehberi adlı bu yazımız umarım ilgilenenler için faydalı olmuştur.Daha çok Malezya seyahatlerinde uğranılan Langkawi adası kaçırılmayacak adalardandır. Ayrıca zamanınız kalırsa Tioman Adası, Pangkor, Penang ve Perhentian adalarını ziyaret edebilirsiniz. Malezya’nın en muhteşem adalarından olan bu adalarda dilediğiniz birçok faaliyetleri bulabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...